Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOZIOŁEK NIE TYLKO W HERBIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOZIOŁEK NIE TYLKO W HERBIE"— Zapis prezentacji:

1 KOZIOŁEK NIE TYLKO W HERBIE
THE LUBLIN GOAT APPEARING NOT ONLY IN THE LUBLIN COAT OF ARMS

2 Herb Koziego Grodu THE LUBLIN GOAT

3 Historia herbu Potocznie Lublin zwany jest Kozim Grodem. W jego herbie dumny kozioł wspina się na krzew winogron. Skąd ten symbol? Jego geneza sięga wieku XIV, kiedy to Lublin uzyskał prawa miejskie. A było to tak…

4 W XIV wieku mieszczanie grodu Lublin doszli do wniosku, iż jest on już na tyle rozbudowany i rozwinięty, iż powinien otrzymać prawa miejskie. Wysłali zatem delegację do Krakowa, aby przekonała panującego wówczas Władysława Łokietka do nadania Lublinowi przywilejów. Ciężko było o audiencję u władcy. Czas mijał, fundusze, które delegacja otrzymała na podróż kończyły się. Jednak wreszcie udało się uzyskać zgodę na audiencję u króla. Trzeba było go jeszcze przekonać, aby nadał Lublinowi prawa miejskie. Wysłannicy opowiedzieli mu pewną historię: Po jednym z tatarskich ataków na gród, przeżyła jedynie grupa dzieci, które schroniły się przed najeźdźcą w wąwozie. Dzieci te ocalały tylko dzięki temu, że zaopiekowała się nimi i wykarmiła je pewna koza. …..

5 Zachwycony tą historią Władysław Łokietek postanowił nadać Lublinowi prawa miejskie. Pozostawała jednak kwestia wyboru herbu. Król doradził, aby, w nawiązaniu do usłyszanego opowiadania, znajdowała się w nim koza. Zaproponował również umieszczenie przy niej winnicy, która miała być symbolem bogactwa miasta. Pomysł się spodobał, ale delegacja mieszkańców Lublina nie miała już bowiem funduszy, aby zlecić profesjonaliście wykonanie herbu. Znaleźli jednak kogoś, kto zgodził się herb wykonać za niewielkie pieniądze. Dopiero w drodze powrotnej do Lublina rozpakowano zawiniątko z herbem. Okazało się, że zamiast wizerunku okazałej kozy i pięknej winnicy widnieje w herbie stary owłosiony cap, objadający się winogronami. Niestety, na powrót do Krakowa było już za późno…

6 „ŚLADAMI LBELSKIEGO KOZIOŁKA” ‘FOLLOWING THE LUBLIN GOAT’
PODĄŻYLIŚMY SZLAKIEM LUBELSKIEGO KOZIOŁKA FOLLOWING THE LUBLIN GOAT „ŚLADAMI LBELSKIEGO KOZIOŁKA” ‘FOLLOWING THE LUBLIN GOAT’

7 Fontanna u zbiegu ulic Narutowicza i Okopowej
Fontanna u zbiegu ulic Narutowicza i Okopowej A fountain in the crossing of Narutowicza and Okopowa Street

8 Fontanna znana pod nazwą ,,Koziołek w dżinsach”
Fontanna znana pod nazwą ,,Koziołek w dżinsach”. Zaprojektowana została przez Tomasza Kawiaka, znanego w kraju i za granicą artystę, który urodził się w Lublinie, a od ponad 30 lat mieszka i pracuje we Francji. W wizerunku fontanny można dostrzec historyczne herby i pieczęcie przedstawiające sylwetki lubelskiego koziołka z różnych epok, jak również płaskorzeźbę głowy kobiety z fasady budynku Teatru Starego, a z tyłu rzeźby z ogromnej kieszeni dżinsów, symbolu naszych czasów, wystaje herb Lublina z koziołkiem na guziku. Artysta odbił tam również Czarcią Łapę, a na wszywce umieścił napis Lublin.

9 Jest to jedna z najstarszych pizzerii w Lublinie.
Bardzo znana wśród mieszkańców Lublina pizzeria „Pod Koziołkiem” A very popular among Lublin citizens restaurant, called ‘Under the Goat’ Jest to jedna z najstarszych pizzerii w Lublinie.

10 Fontanna na Placu Wolności A fountain in the Liberty Square
Fontanna w kształcie wieży ciśnień, która stała niegdyś w tym miejscu.

11 Brama Trynitarska The Trynitarian Tower
Symbol lubelskiego koziołka usytuowany jest na płycie z brązu w przejściu pod bramą

12 Kamienica przy ulicy Rynek 13 The tenement-house in 13 Rynek Street
 Na frontowej ścianie widnieje malowidło z wizerunkiem lubelskiego koziołka Kamienica jest jedną z najstarszych na Starym Mieście

13 Kamienica u zbiegu ulic Rynek i Grodzka The tenement-house in the crossing of Rynek and Grodzka Street Na frontowej ścianie widnieje malowidło z wizerunkiem lubelskiego koziołka.

14 Brama Grodzka Grodzka Gate
Symbol Koziołka znajduje się na szczycie bramy. Brama Grodzka to pozostałość pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta, wybudowanych w 1342 roku, po zezwoleniu Kazimierza III Wielkiego. Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą żydowską

15 Brama (zwana potocznie Bramą Zasraną) łącząca Plac Zamkowy z zielonym terenem wokół Zamku Lubelskiego The gate joining the Castle Square and the green area around the Lublin Castle

16 Apteka-Muzeum - jedna z najstarszych aptek w mieście i mieszczące się w niej muzeum farmacji
‘The Pharmacy & Museum’ - one of the oldest and the most antique pharmacies in the city with a museum of pharmacy

17 Apteka-Muzeum Symbol koziołka znajduje się w rogu budynku, w którym mieści się apteka i małe muzeum historii farmacji. W muzeum tym zebrane są eksponaty wykorzystywane przez dawnych lekarzy i farmaceutów. Najstarszy eksponat pochodzi z XVIII wieku i jest nim prasa tłokowa. Znajdują się tu również naczynia do przechowywania leków, wagi z XIX wieku, gilotyna do zamykania tub z maściami, naczynie do posrebrzania i pozłacania pigułek oraz dziurkacz do korków. Obejrzeć tu można również stare recepty, na podstawie których lekarze produkowali leki. Księgozbiór znajdujący się w Aptece-Muzeum obejmuje liczne księgi aptekarskie, również z XVIII wieku. Zgromadzone zbiory napisane zostały nie tylko w języku polskim, ale również rosyjskim, niemieckim i francuskim. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

18 Urząd Miasta Lublin Lublin City Council

19 Ratusz w Lublinie Na ratuszu znajdują się dwa koziołki - jeden na fasadzie budynku, drugi na szczycie. Ratusz znajduje się na Placu Władysława Łokietka. Powstawał w latach w miejscu spalonego w pożarze klasztoru karmelitów bosych. Zaprojektował go architekt Aleksander Groff i wybudował w stylu klasycystycznym. W 1918 roku po zaborach Lublin na krótko stał się stolicą odradzającego się państwa i właśnie w ratuszu powstały Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej, kierowany przez Ignacego Daszyńskiego, miał swoją siedzibę. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich. .

20 Przedsiębiorstwo Piekarskie – najstarsza i najsłynniejsza lubelska piekarnia The oldest and the most famous Lublin bakery

21 Przedsiębiorstwo Piekarskie (PP) w Lublinie
Już od ponad 50 lat firma ta dostarcza pieczywo oraz wyroby cukiernicze dla mieszkańców Lublina i okolic. Od zawsze dbano, aby produkty tu powstające miały najwyższą jakość. W piekarniach PP wykorzystuje się sprawdzone, staropolskie receptury. Nie używa się tu chemicznych środków, dzięki czemu pieczywo posiada niepowtarzalny smak, zapach, kolor, jest zdrowe i naturalne. Ludzie sądzą, że piekarnie czy cukiernie to tylko punkty usługowe, które w żaden sposób nie łączą się z historią naszego miasta lub całej Polski. Nic bardziej mylnego – bowiem znane przysłowie mówi: „Historie miasta tworzą również ciasta".

22 Fontanna z wizerunkiem koziołka na lubelskim deptaku A fountain with the Lublin Goat in the central part of the Lublin Promenade

23 Fontanna z wizerunkiem koziołka na lubelskim deptaku
Fontanna ta ufundowana została przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Została zaprojektowana i wykonana z brązu przez Leszka Rymczaka. W dniu 14 listopada 1998 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie fontanny.

24 Jedna ze skrzynek pocztowych, z wizerunkiem lubelskiego koziołka, umieszczonych w centrum miasta
One of the mailboxes, situated in the city centre, with a Lublin Goat emblem

25 Pałac Radziwiłłów, obecnie Gmach Główny Instytutu Politologii UMCS The Radziwillowski Palace, now The Institute of Politology Department of UMCS Symbol koziołka na drzwiach wejściowych Klamka w kształcie koziołka na drzwiach wejściowych do Instytutu.

26 PAŁAC RADZIWIŁŁÓW, OBECNIE BUDYNEK WYDZIAŁU POLITOLOGII UMCS
Na dzwiach budynku znajduje się postać lubelskiego koziołka, a mosiężne klamki, do ubiegłego roku, miały kształt głów koziołków. Budynek ten nazywany jest pałacem Sobieskich, Radziwiłłów lub Vetterów, od nazwisk najważniejszych rodzin zamieszkających go. Pałac powstał w I połowie XVI wieku. Od XVII do XIX wieku znajdowały się tam folwark oraz siedziba rodziny Radziwiłłów. W XIX wieku budynek został przebudowany i zamieniony w młyn. Właścicielem tego młynu został pan Boczarski, który jednak szybko zbankrutował. Lublinianie utworzyli nawet przysłowie z nim związane - „wyjść na czymś, jak Boczarski na młynie”. Legenda głosi, że w pałacu straszą po dzień dzisiejszy trzy duchy: pana Boczarskiego zamykającego okna, kobiety w stukających butach oraz osoby piszącej na maszynie Od 1964 roku do chwili obecnej budynek zajmowany jest przez Wydział Politologii UMCS. Politologia to nauka o polityce. Trzy najważniejsze dziedziny politologii to: władza, państwo, polityka.

27 A lamppost with the Lublin Goat emblem
Latarnia uliczna z wizerunkiem lubelskiego koziołka A lamppost with the Lublin Goat emblem Jej elegancki kształt i umieszczony wizerunek lubelskiego koziołka nadają wyjątkowy wygląd i sprawiają, że latarnie te pięknie ozdabiają centrum miasta.

28 Poczta Główna Main Post Office
Symbol koziołka na frontonie gmachu poczty.

29 Poczta Główna w Lublinie
Budynek Poczty Głównej w Lublinie jest jedną z najokazalszych budowli przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Poczta Główna została uroczyście otwarta w 1924 roku. Otwarcia dokonał osobiście marszałek Józef Piłsudski. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, ostatnio w pierwszych latach XXI wieku. Obecnie jest czterokondygnacyjny, otynkowany i pomalowany na kolor piaskowy. Elementem charakterystycznym tej budowli jest płaskorzeźba orła w koronie, umieszczona na najwyższej kondygnacji budynku. Pod wizerunkiem orła wbudowany jest zegar, który odmierza czas lublinianom i turystom, odwiedzającym nasze miasto. Osoby spostrzegawcze mogą też dostrzec lubelski herb z koziołkiem, który przedstawiony jest w okrągłym polu, na frontowej ścianie budynku.

30 Kopuła Grand Hotelu The dome of the Grand Hotel

31 GRAND HOTEL LUBLINIANKA
Budynek ten zbudowany został przy ulicy Krakowskie Przedmieście ponad sto lat temu. Na początku mieściła się tam Kasa Przemysłowców Lubelskich, założona przez właścicieli największych wówczas zakładów produkcyjnych. Poprzez udzielanie tanich kredytów, była najbardziej znaną formą wspierania i rozwoju gospodarstw rolnych. Tanie kredyty przyczyniły się także do podtrzymania działalności lubelskiego rzemiosła i przemysłu. Obecnie budynek ten, starannie odnowiony i luksusowo wyposażony, jest siedzibą Grand Hotelu, jednego z czterogwiazdkowych hoteli w regionie.

32 Grand Hotel Lublinianka Grand Hotel Lublinianka

33 koniec


Pobierz ppt "KOZIOŁEK NIE TYLKO W HERBIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google