Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli"— Zapis prezentacji:

1 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli
Nasze Miasto Nowa Sól – co się zmieniło przez ostatnie 20 lat? Gmina i Miasto Nowa Sól

2 Rozmowa nr 1- pani Sylwia
-Co zmieniło się w Nowej Soli, dzięki działalności samorządu miejskiego przez ostatnie 20 lat na „plus”? - Przez ostatnie 20 lat Nowa Sól z zaniedbanego, szarego miasta zmieniła się na piękne kolorowe. Osoby, które 20 lat temu opuściły nasze miasto, dzisiaj przecierają oczy ze zdumienia , są nim zauroczeni. -Co ma pani na myśli? - Zadbane kamienice, wyremontowane ulice, nowe oświetlenie. Pięknie zagospodarowane tereny wokół rzeki, a przede wszystkim w końcu coś dla dzieci: cudowny i jedyny w swoim rodzaju Park Krasnala. W kwestii politycznej zmieniło się też to, że mieszkańcy sami podejmują decyzje o swoim mieście biorąc udział w specjalnych spotkaniach organizowanych w Urzędzie Miasta. - A czy zmieniło się coś na „minus”? -Nie, raczej nie.

3 Park Krasnala

4 Rozmowa nr 2-p.Tadeusz -Co zmieniło się w naszym mieście z inicjatywy władz samorządowych przez ostatnie 20 lat? -Cóż..., zmieniło się wiele. Na przykład dwadzieścia lat temu nie jeździły w Nowej Soli autobusy podmiejskie. Przed dwudziestu laty nie było u nas jeszcze wieżowców, ani strefy przemysłowej; nie było tu żadnego ronda, nie było objazdu Nowej Soli. 20 lat temu nie było Parku Krasnala, mostu spacerowego na Odrze, ani zagospodarowanego portu. Okolice przy Odrze nie były ochronione przed powodziami. Nie istniała, także ładna promenada. - A czy zmieniło się coś na złe? -Tak. Upadło kilka dużych, ważnych i dochodowych fabryk. -Na przykład? -Zamknięto fabrykę nici i odlewnię metali, a także fabrykę kleju. Zmiany te przyniosły wiele niekorzystnych zmian, chociaż zatruwały także środowisko. Szczególnie fabryka kleju. Czuć było stamtąd nieprzyjemny zapach. - Dziękuję za rozmowę.

5 Co się zmieniło? Promenada przy porcie
Przed remontem Po remoncie

6 Rozmowa nr 3- p. Robert -Co, przez ostatnie 20 lat, dzięki działalności samorządu zmieniło się w naszym mieście? -Zostały zagospodarowane tereny dotąd zaniedbane, czyli okolice nadodrzańskie, port. Wybudowano most na Odrze, zbudowano Park Krasnala. Powstała strefa przemysłowa, co zmniejszyło bezrobocie w Nowej Soli. Wyrestaurowano stare i zniszczone kamienice, ulice znowu tętnią życiem i są przepełnione kolorami. W mieście pojawiły się kwietniki i ozdoby. Mieszkańcy sami mogą decydować o sobie, bez interwencji władzy państwowej. Raczej nie dostrzegam żadnych złych zmian.

7 Rynek – deptak miejski Kładka w porcie

8 Rozmowa nr 4 z nauczycielką i dziennikarką - Jolantą Paczkowską
Natalia J.: Od dawna mieszka pani w Nowej Soli? JP: Od trzydziestu lat. […] Zajęłam się internetowym dziennikarstwem obywatelskim. I chwaliłam miasto i województwo lubuskie. Nieskromnie powiem, że na pewno mam swój wkład w promowanie województwa i miasta. Że wielu moich czytelników wie już, że lubuskie to nie lubelskie. Wielu chwali włodarzy miasta, widząc moje relacje z Nowej Soli. NJ: Jak Nowa Sól podniosła się z bezrobocia po upadku fabryk? JP: Gdy w Nowej Soli upadła, rozsławiająca przez wiele lat imię miasta, fabryka nici Odra, a wkrótce przestał istnieć drugi nowosolski zakład, dotychczasowy symbol tutejszej potęgi przemysłowej - Dozamet, bezrobocie dotknęło co drugą rodzinę. Nowosolanie postawili wtedy na krasnale, które pomogły w czasach transformacji wyprowadzić miasto z zapaści. Opowiadam o tym w swoim artykule: Jak krasnale Nową Sól uratowały   NJ: Czyli zaangażowanie mieszkańców miało duży wpływ na rozwój miasta? JP: Można tak powiedzieć. Nowosolanie potrafią. Jak potrafili solidarnie walczyć z żywiołem w 1997 roku. Pisałam o tym w fotoreportażu Pomnik bohaterskiego mieszkańca Nowej Soli odsłonięty! Do tego trzeba dodać oczywiście bardzo dobry pomysł nowosolskich włodarzy z natychmiastowym przystąpieniem do budowy ściany przeciwpowodziowej. Dokumentują to moje zdjęcia z materiału: Jak Nowa Sól przed powodzią się broniła. Dziesięć lat po NJ: W porcie zaszły też inne zmiany...

9 JP: Dzisiaj jest to ulubione miejsce spacerowe nowosolan
JP: Dzisiaj jest to ulubione miejsce spacerowe nowosolan. Kładka, pięknie zagospodarowany teren w okolicach Harcerskiej Górki umożliwia organizowanie tu co roku święta miasta. Tu też powstała między innymi nowosolska aleja gwiazd, tu odbywa się wiele imprez sportowych, np. wyścigi na smoczych łodziach , Półmaraton Solan ... NJ: Na tych zdjęciach widać też, jak zmodernizowano plac Wyzwolenia... JP: Tak, modernizacja placu, powstanie deptaku przyczyniło się do tego, że dziś i w centrum mogą odbywać się ciekawe imprezy, jak chociażby wielkanocne malowanie jaj gigantów, w którym i nasza szkoła brała udział. A ostatnio happening: W poszukiwaniu bieli i czerwieni NJ: Przypomniał mi się też nasz udział w ogólnoświatowej akcji sadzenia drzewek  na skwerze naprzeciwko Urzędu Miasta. JP: Tak wasza klasa też chciała upiększać miasto. Szkoda, że to źle skończyło. Że nie wszyscy nowosolanie umieją doceniać wysiłki innych. NJ: Z których jeszcze miejsc w Nowej Soli powstałych w ostatnich latach możemy się cieszyć? JP: No na pewno wiesz, że takim może być Park Krasnala, do którego przyjeżdżają wycieczki, a w którym stoi wpisany do Księgi Rekordów Guinessa Krasnal Soluś . NJ: Czy w Nowej Soli wszystko się udaje? JP: Tak chyba dobrze nie jest w żadnym mieście. Do tej pory nie mamy odpowiedzi na pytanie jak Nowa Sól zagospodaruje tereny po dawnym zakładzie? W mieście nie zainwestuje chyba też wynalazca Janusz Liberkowski . Szkoda, że dalej nie wiadomo co z mostem w Stanach. Dobrze natomiast, że dzięki staraniom prezydenta miasta po Odrze będą pływały statki wycieczkowe. NJ: Dziękuję za rozmowę.

10 Rozmowa nr 5 p. Jerzy Co zmieniło się w Nowej Soli na przestrzeni ostatnich 20 lat dzięki inicjatywom samorządu miasta? W ciągu ostatnich 20 lat zmieniły się wymagania odnośnie standardu dróg, stąd widać wyraźną różnicę pomiędzy drogami oddanymi do użytku przed i po reformie samorządowej. Natomiast ograniczona ilość środków jakie samorządy przeznaczały na budowę i remonty dróg skutkują tym, że proporcje pomiędzy dobrymi drogami a złymi pozostają mniej więcej takie same. A jakie zmiany zaszły w dziedzinach związanych z rozwojem przemysłu? Upadły dwa największe zakłady pracy: Fabryka Nici „Odra” i „Dozamet”, przez co zmieniła się struktura zatrudnienia. Wzrosło bezrobocie, które częściowo zostało zniwelowane przez dynamiczny rozwój sektora drobnych firm produkcyjnych i usługowych oraz emigrację zarobkową. Reforma samorządowa spowodowała przejęcie przez samorządy lokalne większość zadań związanych z funkcjonowaniem miasta. Sprywatyzowane lokale wykorzystano na działalność gospodarczą oraz znaczną część mieszkań komunalnych. Wybudowano oczyszczalnię ścieków, utworzono noclegownię dla bezdomnych, wyremontowano wiele ulic i budynków.

11 Powstała strefa przemysłowa, wybudowano kilka nowych sklepów, w tym Kaufland. Wzrost dochodów zaowocował m.in. Napływem dużej ilości samochodów co z kolei doprowadziło do powstania kilku nowych stacji benzynowych. Powstała Straż Miejska. Jak została zorganizowana infrastruktura miejska? Zakład Oczyszczania Miasta został zlikwidowany na początku lat 90 – tych. Od tego czasu miasto organizuje przetargi na te usługi, sprywatyzowano również wywóz śmieci – jest to tańsze rozwiązanie. Wymagania odnośnie tego jak powinny pracować służby typu policja czy strażacy są wyższe, za czym niestety nie poszły zmiany lokalowe – Straż Pożarna buduje w tej chwili nową strażnicę, natomiast ostateczna decyzja odnośnie nowej komendy policji jest odwlekana od wielu lat. Czy zaszły zmiany także w organizacji szkolnictwa? Ilość budynków szkolnych nie uległa zmianie, reforma oświatowa spowodowała powstanie gimnazjów, które nie mogły mieścić się w tych samych budynkach co szkoły podstawowe. Powstał natomiast Zespół Szkół Katolickich. Dziękuję za rozmowę.

12 Rozmowa nr 6 Pani Gabriela i p. Halina:
Jakie zmiany zaszły w ciągu ostatnich 20 lat? Pani Gabriela: „Zmienił się wygląd miasta , rynek i port.” Pani Halina :„Duże zmiany zaszły, rozpadły się zakłady pracy, np.: „NFN Odra”, gdzie pracowało ok.4000 osób „Dozamet” i wiele innych, mniejszych fabryk takich, jak: „Junior” -fabryka butów. Dużo ludzi wyrzucono z pracy.” W jakim stanie były drogi? Pani Gabriela :„Drogi były w kiepskim stanie, było trudno przejechać przez miasto w chwili obecnej wybudowano obwodnicę.” Pani Halina: „[…] drogi są w lepszym stanie i wybudowano wiele nowych, np.: wyremontowano ul. Kościuszki .” Czy władze przez 20 lat eliminowały problemy obywateli? Pani Gabriela : „Władze podjęły się działania, aby zmniejszyć bezrobocie poprzez przyciągnięcie inwestorów do K-SSSE.”

13 Pani Halina : „Władze 20 lat temu na zatrudnienie i bezrobocie były bez szans, gdyż nie było zakładów pracy. Kiedyś nie było tak znacznej liczby marketów i prywatnych sklepików.” Ile i jakie były fabryki? Pai Gabriela i Pani Halina : „Były głównie fabryki skupiające ludność miasta-„NFN Odra” i „Dozamet”. 5.Jaka była komunikacja? Pani Gabriela :„Była przede wszystkim komunikacja miejska, jednak w chwili obecnej jest większa dostępność do np. Zielonej Góry. Wcześniej funkcjonował jeden przewoźnik (PKS), teraz jest większa konkurencja” Pani Halina : „Komunikacja 20 lat temu była zbliżona do obecnej. Teraz jest więcej posiadaczy samochodów w mieście.” Ile było szkół? Pani Gabriela : „Szkół było 9 tak jak dzisiaj z tym, że były w o wiele gorszym stanie. W Nowej Soli były również szkoły średnie: „Odlewniak”, „Ogólniak”, „Spożywczak”, „Elektryk” .Wcześniej jednak nie było gimnazjów.” Pani Halina : „Szkoły nie były tak ładne jak teraz, nie było tak nowoczesnego sprzętu jak komputery, laptopy, nie uczono języka angielskiego, ale już w niektórych szkołach uczono j. niemieckiego.”

14 Nowa Sól – obwodnica

15 W skład Zespołu Projektowego wchodzą:
Natalia Jusis 1997, klasa VI a Jarosław Patelka 1997, klasa VI a Tomasz Radziszewski 1997, klasa VI a Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowej Soli im. Tadeusza Kościuszki Opiekun Zespołu: mgr Aleksandra Wijatkowska Artykuły wraz ze zdjęciami autorstwa pani Jolanty Paczkowskiej dostępne są na stronie internetowej: /www.wiadomosci24.pl Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli"

Podobne prezentacje


Reklamy Google