Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cześć! Mam na imię Poldek. Mieszkam w rezerwacie Dębowiec i oprowadzę Was po moim domku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cześć! Mam na imię Poldek. Mieszkam w rezerwacie Dębowiec i oprowadzę Was po moim domku."— Zapis prezentacji:

1 Cześć! Mam na imię Poldek. Mieszkam w rezerwacie Dębowiec i oprowadzę Was po moim domku.

2 Na początek troszkę historii. Do roku 1945 był własnością prywatną wchodząc w skład folwarku obszarniczego Silniczka należącego do klucza dóbr Maluszyn,którego właścicielami był ród Pukarzewskich,a następnie Duninówi i Malczowskich. W roku 1738 nabył je Kazimierz Ostrowski.W rękach tej rodziny pozostał aż do lat międzywojennych, kiedy to w wyniku rodzinnych koligacji stał się własnością rodu Potockich. Niestety, mimo bogatej przeszłości, podanych dóbr-o lasach istnieją tylko lakoniczne wzmianki. Więcej natomiast dowiedzieć się można od starszej autochronicznej ludności. Z wypowiedzi jej wynika, że kompleks leśny Dębowiec szczególnie upodobali sobie ostatni jego właściciele, co zaważyło na stanie jego zagospodarowania. Także i podczas II wojny światowej drzewostan nie uległ większym dewastacjom okupanta. W 1962r. łódzcy leśnicy zwrócili uwagę na różnorodnośc i naturalność występujących tu biocenoz leśnych - co zaważyło na objęciu całości ochraną rezerwatową. Utworzony został 20 października 1965 r.

3 A teraz w przybliżeniu opowiem Wam o moim domku.

4 Powierzchnia rezerwatu Dębowiec wynosi 47,00 ha. Położenie:leży pomiędzy Polichnem i Silniczką w gminie Żytno, w powiecie radomszczańskim, w woj..łódzkim. Należy do Nadleśnictwa Gidle, obręb Dąbrowa Zielona. Leśnictwo Dębowiec, oddział 221 i 222. Wysokość:212-218 m. n.p.m.;Niecka Włoszczowska, na wyż. Przedborskiej.

5 A jak sądzicie, dlaczego powstał tu rezerwat. Nie wiecie? No to zobaczcie.

6 Celem powstania rezerwatu Dębowiec było w pełni zachowanie, ze względów naukowo-dydaktycznych naturalnego grądu lasu mieszanego, którego gatunki jak: dąb, lipa, wiąz, jesion, grab, brzoza, jodła i inne znajdują tu bardzo korzystne warunki rozwoju. Pośród nich możemy spotkać rzadkie rośliny zielne jak: pełnik europejski, kokoryczka okółkowa, żywiec główkowaty, fiołek przedziwny, turzyca brzegowa, gnieźnik leśny, podkolan biały, listera jajowata, kurszyk szerokolistny i inne. Znajdują się tu wspaniałe okazy dębów, jesionów, wiązów. Możność śledzenia faz rozwoju drzewostanów w warunkach naturalnych jest głównym celem utworzenia rezerwatu częściowego Dębowiec. Drzewostan dębowy z jodłą.Oddz.221. Pełnik europejski Wiąz szypułkowy.Oddz.222. Dęby szypułkowe.Oddz.221.

7 Dębowiec położony jest na płaskim,szerokim wzniesieniu składającym się z margli kredowych. Prawie płaski teren rezerwatu jest łagodnie nachylony ku północy. Dominują tu gleby semihydrogeniczne typu czarne ziemie. Las mieszany z lipą szerokolistną i wiązem szypułkowym.

8 W rezerwacie są około 344 gatunki roślin naczyniowych (Olaczek,Sowa 1981). Wśród tych roślin jest 12 gatunków pod ochroną całkowitą, są to np.:wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, pełnik europejski, kukułka szerokolistna i plamista, widłak jałowcowaty, orlik pospolity, gnieźnik leśny, a także ostatnio znaleziony widłak-wroniec widlasty. Duży udział mszaków- reprezentowanych przez 76 taksonów, w tym 15 gatunków wątrobowców (Urbanek 1965). Obszar rezerwatu jest żyzny, silnie uwilgotniony i siedliskowo różnorodny. Stwierdzono tu dotąd aż 20 zespołów roślinności szuwarowo-turzycowej. Kukułka plamista. Gnieźnik leśny. Wroniec widlasty.

9 A teraz chciałbym Wam przedstawić moich latających przyjaciół,którzy zamieszkują rezerwat Dębowiec

10 Drozd śpiewak.Dzięciołek. Dzięcioł duży. Myszołów-pisklęta. Wilga-gniazdo Zięba

11 W rezerwacie Dębowiec możemy spotkać miedzy innymi: z płazów: -żaba trawna -ropucha -rzekotka drewna gady: -jaszczurka -padalec -żmija -zaskroniec owady: -korniki ptaki: -kukułka -sójka -kos -jastrząb -szpak -rudzik -kapturka ssaki: -wiewiórka -kret -zając -dzik -kuna -ryjówka aksamitna i malutka

12 Chciałbym Wam bardzo podziękować za to, że zechcieliście dowiedzieć się czegoś o rezerwacie Dębowiec, który jest domem dla wielu roślin i zwierząt. Mam nadzieję, że będziecie dbać o nas i nasz dom. Chciałbym Wam bardzo podziękować za to, że zechcieliście dowiedzieć się czegoś o rezerwacie Dębowiec, który jest domem dla wielu roślin i zwierząt. Mam nadzieję, że będziecie dbać o nas i nasz dom.


Pobierz ppt "Cześć! Mam na imię Poldek. Mieszkam w rezerwacie Dębowiec i oprowadzę Was po moim domku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google