Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biografie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biografie."— Zapis prezentacji:

1 Biografie

2 Spis Treści Prezydenci: George Washington
Abraham Lincoln , John F. Kennedy Theodore Roosvelt George W. Bush Barack Obama Wynalazcy : Benjamin Franklin Samuel Colt Richard Gatling Vannevar Bush John Stevens Steve Jobs William Henry Gates III

3 Prezydenci USA

4 George Washington George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej ( ), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych ( ),mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

5 Abraham Lincoln JoHn F. Kennedy
Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – 16. prezydent Stanów Zjednoczonych i zarazem pierwszy, którego zamordowano. John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w  Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany "JFK", "Jack Kennedy", "Ken" – 35.prezydent Stanów Zjednoczonych, zginął w zamachu.

6 Lincoln Kennedy Abraham Lincoln był wybrany do Kongresu w 1846.
Lincoln był strzelony w teatrze i jego morderca zbiegł i ukrył się w magazynie.  Lincoln był strzelony w teatrze Forda.  John Wilkes Stragan, który zamordował Lincoln, urodził się w 1839.  Andrew Johnson, który nastąpił po Lincolnie, urodził się w 1808.  Abraham Lincoln był wybrany Prezydenta w 1860.   Sekretarz Lincoln’a nazwał się  Kennedy.  Obaj byli szczególnie zainteresowani prawami obywatelskimi.  Obaj byli zastąpieni przez Południowców o nazwisku  Johnson. Obu żony straciły swoje dzieci podczas mieszkania w Białym Domu. Obaj Prezydenci zostali strzeleni w piątek.  Stragan i Oswald byli zamordowani przed procesami  Obaj mordercy byli znani przez ich trzy imiona.  Obaj był zamordowani przez Południowców.  Obaj Prezydenci zostali strzeleni w głowie. John F. Kennedy był wybrany do Kongresu w 1946. Kennedy był strzelony z magazynu i jego morderca zbiegł i ukrył się w teatrze.  Kennedy był strzelony w samochodzie marki Lincoln zrobionym przez Forda Lee Harvey Oswald, który zamordował Kennedy′ego, urodził się w 1939 Lyndon Johnson, który nastąpił po Kennedym, urodził się w 1908  Sekretarz Kennedy′ego nazwał się Lincoln. John F. Kennedy był wybrany Prezydenta w 1960. 

7 Theodore Roosevelt Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA( ), laureat pokojowej Nagrody Nobla.

8 George W. Bush George Walker Bush  (ur. 6 lipca 1946 w New Haven w Connecticut w USA) – prezydent Stanów Zjednoczonych wybrany w roku 2000. Sprawował urząd od 20 stycznia 2001 roku do 20 stycznia 2009. W wyborach prezydenckich 13 grudnia 2004 wybrany przez Kolegium Elektorów na drugą kadencję.

9 Barack Obama Barack Hussein Obama IIur. 4 sierpnia 1961 w Honolulu na Hawajach) –amerykański  polityk Partii Demokratycznej; prezydent Stanów Zjednoczonych; od 2005 do 16 listopada 2008 senator ze stanu Illinois; zwycięzca wyborów prezydenckich w Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok 2009 „za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie’’. Podczas głosowania 4 listopada 2008 kandydaci na elektorów popierający Baracka Obamę zdobyli 365 mandatów w 538-mandatowym Kolegium Elektorskim wobec 173 mandatów przyszłych elektorów głównego kontrkandydata Obamy, Johna McCaina. Formalnie wybór prezydenta został dokonany 15 grudnia 2008 przez Kolegium Elektorskie, kandydaci zgodnie z przewidywaniami uzyskali odpowiednio: Obama – 365 głosów, McCain – 173 głosy. 20 stycznia 2009 r. został zaprzysiężony na 44. Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

10 Wynalazacy USA

11 Benjamin Franklin Benjamin Franklin (ur. 17 stycznia 1706 w Bostonie – zm. 17 kwietnia 1790 w Filadelfii) – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański. Opatentował kilka wynalazków – m.in. wynalazł piorunochron, fotel bujany, okulary dwuogniskowe oraz organy kieliszkowe. Odkrył także  i opisał Prąd Zatokowy (Golfsztrom). Ku jego czci jednostkę ładunku elektrycznego w układzie CSG nazwano Franklinem.

12 Samuel Colt Samuel Colt (ur. 19 lipca 1814 w Hartford w stanie Connecticut w USA, zm. 10 stycznia 1862 w Hartford) –amerykański  konstruktor i producent broni strzeleckiej. Pochodził z rodziny kupieckiej. Od najmłodszych lat pasjonował się techniką. W 1830 roku Colt skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego, wyposażonego w otwarty szkielet oraz mechanizm obrotu i ryglowania bębna . Po wielu ulepszeniach zgłosił rewolwer jako wynalazek 18 grudnia 1835 roku uzyskał amerykański i angielski patent.

13 Richard Gatling Richard Jordan Gatling (ur. 12 września 1818 w Hertford County (Karolina Płn), zm. 26 lutego 1903 w Nowym Jorku) – amerykański wynalazca, konstruktor broni palnej. Najlepiej znany jako konstruktor opatentowanej w 1862 r. kartaczownicy z obrotową wiązką luf, będącej pierwszym udanym modelem karabinu maszynowego, a nazywanej na od jego nazwiska kartaczownicą Gatlinga.

14 Vannevar Bush Vannevar Bush (ur. 11 marca 1890 w Everett, stan Massachusetts, USA, zm. 28 czerwca 1974 w Belmont, stan Massachusetts, USA) – amerykański inżynier, wynalazca, teoretyk wczesnego okresu informatyki, wybitny organizator życia naukowego w USA. Rodzice: Richard Perry Bush i Emma z domu Linwood. W latach   profesor Massachusetts Institute of Technology w Cambridge w USA. Konstruktor analogowych maszyn liczących (zob.analizator różniczkowy), zaprojektował maszynę do wyszukiwania i przechowywania powiązanych między sobą informacji. Uważany za twórcę idei sieci komputerowych oraz hipertekstu.

15 Thomas Alva Edison Thomas Alva Edison (ur. 11 lutego 1847, zm. 18 października 1931) – jeden z najbardziej znanych i twórczych wynalazców na świecie, przedsiębiorca. Dorobek założonych i administrowanych przez niego laboratoriów to około 5000 patentów, z których 1093 wystawionych jest na jego nazwisko. Założyciel prestiżowego czasopisma naukowego Science (1880). Samouk, od 1927 członek Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Wśród wynalazków: udoskonalenie telefonu Bella przy użyciu cewki indukcyjnej i mikrofonu węglowego, fonograf (1877), opatentował żarówkę elektryczną (1879), w latach 1891–1900 pracował nad udoskonaleniem magnetycznej metody wzbogacania rud żelaza, w 1883 odkrył emisję termoelektronową, w 1904 zbudował akumulator zasadowy niklowo-żelazowy. Zorganizował w Menlo Park pierwszy na świecie instytut badań naukowo-technicznych, w 1881–82 zbudował wNowym Jorku pierwszą na świecie elektrownię publicznego użytku, był właścicielem wielu przedsiębiorstw w Ameryce Północnej i Europie.

16 John Stevens John Stevens ( ) – amerykański inżynier, wynalazca i prawnik. Twórca amerykańskiego prawa patentowego. Jeden z pierwszych konstruktorów parowców. Wynalazł kocioł parowy wielorurkowy i jako pierwszy zastosował zamknięty obieg wodny w kotle. W 1807 roku skonstruował parowiec Phoenix, który odbył pierwszy rejs morski z Nowego Jorku do Filadelfii w 1808 roku.

17 Steve Jobs Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w  Palo Alto ) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve’em Wozniakiem), prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc. Był jedną z pierwszych osób, która zauważyła potencjał tkwiący w wynalazku laboratoriów firmy Xerox, czyli środowisku graficznym i myszy komputerowej, dzięki czemu sukces odniosły później komputery Macintosh oraz ich graficzny system operacyjny Mac OS. Jobs był twórcą firmyNeXT Inc. (firma ta została przejęta przez Apple Computer Inc, obecnie Apple Inc.).

18 William Henry Gates III
William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych . Gates należy do najbardziej znanych przedsiębiorców okresu rewolucji informatycznej. Choć cieszy się powszechnym uznaniem , jego podejście do prowadzenia interesów jest krytykowane jako antykonkurencyjne, co w niektórych przypadkach znalazło potwierdzenie w wyrokach sądowych. Od czasu kiedy zgromadził swoją fortunę, Gates zaangażował się w szereg przedsięwzięć filantropijnych, przeznaczając duże sumy pieniędzy na potrzeby organizacji dobroczynnych i programów badań naukowych poprzez założoną w 2000 r.fundację Billa i Melindy Gatesów. W corocznym rankingu magazynu Forbes (The World's Billionaires) Gates zajmował w latach 1995–2007 pierwsze miejsce. Szacunkowa wycena majątku Billa Gatesa w 2007 roku sięgała kwoty ponad 58 miliardów dolarów. W 2008 znalazł się na 3. pozycji listy, wyprzedzony przez Warrena Buffetta i Carlosa Slima Helú.


Pobierz ppt "Biografie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google