Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOMINIKANA Pełna nazwa: Republika dominikańska, República Dominicana

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOMINIKANA Pełna nazwa: Republika dominikańska, República Dominicana"— Zapis prezentacji:

1 DOMINIKANA Pełna nazwa: Republika dominikańska, República Dominicana
Stolica: Santo Domingo Język urzędowy: hiszpański, angielski, dialekt francuski Ustrój polityczny: republika Głowa państwa :prezydent -Leonardo Fernandez Powierzchnia: km² Jednostka monetarna: peso dominikańskie (DOP) 100 DOP=7.84 pln 100 DOP=1.88 euro Rzeki: Yaque del Norte, Yaque del Sur, Yuna, Ozama Sąsiedzi: Haiti-360km Klimat: podrównikowy, wilgotny; średnia temperatura powietrza utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok i wynosi od 19 do 32°C, roczna suma opadów w Santo Domingo: 1417 mm. Ukształtowanie terenu: strome i niedostępne góry i wyżyny, poprzedzielane żyznymi dolinami Religie: katolicy 77%, protestanci 15%, ateiści 2%, inne 6%

2 FLAGA DOMINIKANY

3 Położenie Leży na jednej z wysp archipelagu Wielkich Antyli zwanej Hispaniola lub Haiti. Środek wyspy jest górzysty i porośnięty tropikalnymi lasami, zaś wybrzeże stanowią piaszczyste plaże. Otoczona jest od północy wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Wyspę współdzieli z Haiti, i zajmuje 2/3 wyspy. Podział administracyjny: 29 prowincji (provincias, l.poj. - provincia) i 1 dystrykt* (distrito); Azua, Baoruco, Barahona, Dajabon, Distrito Nacional*, Duarte, Elias Pina, El Seibo, Espaillat, Hato Mayor, Independencia, La Altagracia, La Romana, La Vega, Maria Trinidad Sanchez, Monsenor Nouel, Monte Cristi, Monte Plata, Pedernales, Peravia, Puerto Plata, Salcedo, Samana, Sanchez Ramirez, San Cristobal, San Juan, San Pedro de Macoris, Santiago, Santiago Rodriguez, Valver

4 Jak dotrzeć do Dominikany?
Bezpośrednich lotów z naszego państwa do Dominikany nie ma. Najlepiej wybrać lot z przesiadkami. PRZELOTY: Samolot rejsowy Air France to minimum 1400 USD w dwie strony. Czarterowy w zależności czy są wolne same przeloty -LTU Euro z Niemiec lub ok 400 Funtów z Londynu. Oczywiście można trafić coś taniej , ale to na ogół na 2-3 dni przed wylotem ( Euro )- trzeba siedzieć na lotnisku i czekać. T Juz na miejscu ,ten sam hotel co przez biuro turystyczne - jeśli są miejsca - to koszt USD za dobę od osoby. POBYT W DOMINIKANIE: Hotel w mieście to minimum 50 USD za pokój dwuosobowy bez wyżywienia. Wyżywienie na mieście ok. 15 USD dziennie, bez specjalnych szaleństw i alkoholu. Bilet lot - średnio 1000 USD Transfer z lotniska 30 USD Hotel w mieście 350 USD - jedna osoba w pokoju dwuosobowym za ok. 700 USD.

5 HISTORIA Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w listopadzie 1493 roku. Kolonizacja Dominiki rozpoczęła się dopiero w XVIII w. Od 1783 przez blisko 200 lat kontrolowana była przez Brytyjczyków. W marcu 1967 zyskała status państwa stowarzyszonego z Wielką Brytanią. W listopadzie 1978 przyznano Dominice pełną niepodległość. Już jako niezależne państwo Dominika wyraziła wolę pozostania w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów. W 1998 prezydentem został Vernon Lorden Shaw.

6 WARTO WIEDZIEĆ!!! Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej jest dużo niższy niż w Europie i innych krajach Ameryki Łacińskiej. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

7 PLAŻE I KURORTY „Karaibska Ibiza”, położona 20 km na wschód od Playa Dorada. Jest tam wiele małych, restauracji, sklepów, kawiarni, barów itd. Ciągle coś się tam dzieje. Plaże w tej okolicy zaliczane są do najpiękniejszych odcinków Wybrzeża Północnego - turkusowa, przejrzysta woda daje doskonałe warunki do nurkowania, ale na Sosui nie można uprawiać motorowych sportów wodnych ze względu na duże fale.  Półwysep Samana leży w północno-wschodniej, najbardziej na północ wysuniętej części wyspy. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na Dominikanie. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niekończące się gaje palmowe i bajeczne plaże. Playa Dorada - piaszczyste, złote plaże chronione rafą koralową. W głębi znajdują się piękne parki i gaje palmowe otaczające hotele wysokich kategorii, ocienione alejki zachęcające do spacerów. Jest to idealna okolica dla rodzin z dziećmi, również z powodu bardzo ograniczonego ruchu samochodowego.  Las Terrenas - główna miejscowość północnego wybrzeża. Miasteczko w ostatnich kilku latach przekształciło się w miłą i przyjazną turystom miejscowość, pełną barów i restauracji - nie tracąc jednocześnie swojego pierwotnego karaibskiego charakteru. Jednak za najlepszy czas na wakacje w Dominikanie uważa się termin od listopada do kwietnia.

8 PAMIĘTAJ!!!!!!! Banki są otwarte od 8.30 do lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: ,, American Expressm, Masters i Diners Club VISA. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu. Przepisy prawne: W przypadku przekroczenia przepisów prawa karnego zasądzane są kary więzienia i grzywny. Osoby posiadające narkotyki, używające ich lub przemycające je narażone są na kary od 2 do 5 lat więzienia oraz wysokie grzywny. Jeszcze bardziej restrykcyjne są kary za przestępstwa na tle seksualnym, za które można dostać wyrok do 20 lat więzienia. Ubezpieczenie: Nie ma stosownych przepisów. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia firm amerykańskich. Meldunek: Turyści mają obowiązek zameldowania się w miejscu pobytu (hotel, pensjonat). Wypełnia się stosowny formularz. Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy. Policja: tel. 911 Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Dominikańska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Meksyku. Rząd pobiera następujące podatki: 5 proc. od rachunków za pokoje hotelowe, 12 proc. od artykułów żywnościowych i napojów. ć wody z kranu.

9 Kuchnia w ciągu dnia Dzień zaczyna się zwykle od mocnej cafecito, filiżanki słodkiej kawy podobnej do espresso, i ewentualnie jeszcze smażonego na tłuszczu drożdżowego obwarzanka (churro). Dopiero w południe, w czasie przerwy w pracy i przeważnie poza domem, je się coś obfitszego. We wszystkich miastach i większych wioskach obiad (almuerzo) można zjeść w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Warto wiedzieć, że dania często są już gotowe i wystawione do wyboru w dużych


Pobierz ppt "DOMINIKANA Pełna nazwa: Republika dominikańska, República Dominicana"

Podobne prezentacje


Reklamy Google