Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespoły pałacowo-parkowe w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespoły pałacowo-parkowe w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Zespoły pałacowo-parkowe w Polsce
Prezentację wykonał: Piotr Jazgarski

2 Część1: Niektóre zabytki epoki renesansu

3 1.Pałac w Krobielowicach

4 Województwo: dolnośląskie
Powita: wrocławski Gmina: Kąty Wrocławskie Architekt: obecny kształt nadał prawdopodobnie Jan Frollich Rozpoczęcie budowy: najstarsza część przed 1349, przebudowa lub , , Ukończenie budowy: w obecnym kształcie 1878, Powierzchnia parku krajobrazowego: znaczna Opis: Czteroskrzydłowy pałac na planie zbliżonym do kwadratu, połączenie stylu renesansowego z klasycystycznym i eklektycznym. Posiada wysoki dach z obszernym poddaszem. Wewnątrz znajduje się w pełni brukowany dziedziniec, nad którym wznoszą się dwukondygnacyjne oszklone galerie z arkadami. Pałac posiada bardzo ciekawie rozbudowane piwnice. Co ciekawe, ma pozostałości stylu gotyckiego, które zachowały się w stanie dobrym. Obecnie należy do potomka angielskiej części rodziny Blücherów pana Chrisa Vaile’a. Obiekt pełni funkcję usługowo-rozrywkową, posiada pole golfowe. Ciekawostki: Był nagrodą od króla Prus dla marszałka Blüchera , za jego zwycięstwa nad Napoleonem Upaństwowiony w czasach PRL, popadł następnie w ruinę aby pod koniec XX w odzyskać świetność W parku znajdują się potężne dęby o średnicy nawet 310 cm .

5 2. Pałac Lubomirskich w Łańcucie

6 Województwo: podkarpackie
Powiat: łańcucki Gmina: miejska Łańcut Architekci: m.in. Maciej Trapola, Krzysztof Mieroszewski, Tylman z Gameren i Giovanni Battista Falcon Rozpoczęcie budowy: 1629, remont generalny i przebudowa Ukończenie budowy: 1642 Powierzchnia parku krajobrazowego: 36 ha Opis: Zbudowany na planie trapezu renesansowy zamek, który z czasem przyjął rolę pałacu potężnych Lubomirski do dziś zachwyca rzesze zwiedzających swoim pięknym wnętrzem. Nie sposób wymienić wszystkich dzieł sztuki które znajdziemy pod jego dachem. Pałac w Łańcucie posiada bibliotekę liczącą ponad 22 tysiące egzemplarzy literatury, Znajdziemy tutaj m.in. powozownię, storczykarnię, oranżerię, zamek romantyczny. Obiekt otacza piękny park krajobrazowy w stylu angielskim. Ciekawostki: W 2005 roku Prezydent RP uznał zespół pałacowo-parkowy za pomnik historii. Co roku od 1961 odbywa się w nim Festiwal Muzyki(dawniej Dni Muzyki Kameralnej) pod przewodnictwem Bogusława Kaczyńskiego.

7 3. Pałac w Galinach

8 Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: bartoszycki Gmina: Bartoszyce Architekt: hrabia Hochberg (przebudowa 1921) Rozpoczęcie budowy: II połowa XVI wieku Ukończenie budowy: 1589, przebudowa 1745 połowa XIX, 1921, od 1995 Powierzchnia parku krajobrazowego: 4 ha Opis: Stale odnawiany od 1995 zespół pałacowo-parkowy z rezydencją na planie prostokąta składa się z: bramy wjazdowej z wieżą zegarową, wozowni, stajni, oficyny, oranżerii, budynku przypałacowego(narożnego) z basztami oraz główny budynek pałacowy. Centrum kompleksu stanowi dziedziniec, upiększony gazonem karminowych róż. Położony nad Pisą park posiada malownicze wyspy, które stworzyła płynąca rzeka. Jego flora jest bardzo bogata. Ciekawostki: Niegdyś pod korytem rzeki znajdował się tunel prowadzący do pobliskiego kościoła. Zespół pałacowo-parkowy w Galinach otrzymał złoty medal za najlepiej przeprowadzoną waloryzację.

9 Część 2: Niektóre zabytkowe pałace epoki baroku

10 1. Pałac Łosiów w Narolu

11 Województwo: podkarpackie
Powiat: lubaczowski Gmina: Narol Architekt: nieznany Rozpoczęcie budowy: 1770 Ukończenie budowy:1781 Powierzchnia parku krajobrazowego: niewielka Opis: Do stopniowo odbudowywanego pałacu prowadzi aleja starych lip, przed wejściem znajdują się wiekowe obeliski. Położony malowniczo na wzgórzu obiekt zbudowano na planie podkowy. Niestety, czekał go nieszczęśliwy los. Z pałacu posiadającego piękne obrazy i bogatą w dzieła bibliotekę pozostał budynek wymagający renowacji. Od niedawna prowadzona jest niezbędna renowacja. Ciekawostki: W 1999 założono fundację, której celem jest odbudowa pałacu. Na jej stronie internetowej można znaleźć, na szczęście już archiwalne zdjęcia sprzed odbudowy.

12 2. Pałac w Drogoszach

13 Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: kętrzyński Gmina: Barciany Architekt: Johann von Collas Rozpoczęcie budowy: 1710 Ukończenie budowy: 1714 Powierzchnia parku krajobrazowego: 35 arów( Opis: Zespół pałacowo-parkowy w Drogoszach posiada rezydencję, przyramkowy ogród ze stawami, który przechodzi w park krajobrazowy oraz zabudowań gospodarczych. Budowla ma 100 metrów długości, 35 arów powierzchni, 4 kolumny, 7 balkonów, 52 pokoje, 12 kominów i 365 okien. Pałac jest przykładem zastosowania symboliki w architekturze. Aby do niego dotrzeć trzeba przebyć 100 metrową aleje, otoczoną wiekowymi drzewami, Ciekawostki: Obecnie ten imponujący budynek ma lata świetności dawno za sobą, znajduje się w rękach prywatnych i nie jest dostępny dla zwiedzających. W 1945 mieściły się tu biura NKWD.

14 3.Pałac w Otwocku Wielkim

15 Województwo: mazowieckie
Powiat: otwocki Gmina: Karczew Architekt: najprawdopodobniej Tylman z Gameren (lub jeden z dwóch innych) Odbudowa wg Jana Koszyca-Witkiewicza Rozpoczęcie budowy: 1682, rozbudowa 1757, 1947–1958 Ukończenie budowy: 1703, w obecnym kształcie 1958 Powierzchnia parku krajobrazowego: spora Opis: Pałac zbudowany na planie wielokąta ulokowano na bardzo malowniczej wyspie Rokola. We wnętrzu posiada dwa pomieszczenia belwederskie z czasów rządów marszałka Józefa Piłsudskiego. Posiada kilka pięter, połączonych okazałą klatką schodową. Na piętrze znajdują się sale prezentujące meble klasycyzmu wileńskiego, na lewo od nich znajduje się oryginalnie zachowany westybul(obszerny, reprezentacyjny przedpokój) i sala bankietowa. Ciekawostki: Zespół pałacowo parkowy był siedzibą pierwszych sekretarzy KC PZPR, miejscem internowania Lecha Wałęsy. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Wnętrz. Niegdyś chciał go kupić Michael Jackson,

16 Część 3: Niektóre zabytkowe pałace klasycyzmu

17 1. Pałac w Kamieniu Śląskim

18 Województwo: opolskie
Powiat: krapkowicki Gmina: Gogolin Architekt: inż. Zdzisław Budziński(odbudowa) Rozpoczęcie budowy: przed 1779 gruntowny remont i Ukończenie budowy: 1779,w obecnym kształcie 1994 Powierzchnia parku krajobrazowego: brak danych Opis: Jest to późnobarokowy pałac, który posiada jednak elementy charakterystyczne dla klasycyzmu. Zbudowany na planie figury zbliżonej do prostokąta, stanowi obecnie własność diecezji gliwickiej kościoła katolickiego. Został dawniej zrabowany, zdewastowany i podpalony. Spłonęło doszczętnie jego cenne wyposażenie. Obecnie znajduje się tu Centrum Nauki i Kultury Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Ciekawostki: Jest to jeden z najmłodszych późnobarokowych pałaców, będąc przy tym jednym z początkowych obiektów klasycyzmu.

19 2. Pałac w Siedlcach

20 Województwo: mazowieckie
Powiat: Miasto na prawach powiatu Gmina: miejska Siedlce Architekt: przebudowa z wg Stanisława Zawadzkiego Rozpoczęcie budowy: przed 1730, gruntowna przebudowa , odbudowa 1950, Remont 1960 Ukończenie budowy: 1730, obecny kształt od 1960 Powierzchnia parku krajobrazowego: niewielka, znacznie mniejsza niż dawniej Opis: Zespół pałacowo-parkowy w Siedlcach przeszedł wiele w swojej historii. Po całkowitym spłonięciu w 1944 czekało go wiele lat gruntownej odbudowy. Przed budynkiem znajduje się pomnik w kształcie sarkofagu, upamiętniający ofiary II wojny światowej. Tutejszy park nosi nazwę Aleksandria. Składa się z wysp otoczonych kanałami, zbudowanymi jeszcze przed odwiedzinami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ciekawostki: Dawniej Miejski Komitet Krzewienia Trzeźwości organizował tutaj imprezy, na których oczywiście nie podawano alkoholi, ale herbatę i kawę.

21 3. Pałac w Lubostroniu

22 Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: żniński Gmina: Łabiszyn Architekt: Stanisław Zawadzki Rozpoczęcie budowy: 1795 Ukończenie budowy: 1800 Powierzchnia parku krajobrazowego: ok.40 ha Opis: Pałac zbudowano na planie kwadratu,pod kopułą jego okrągłej sali umieszczono fryz figuralny, przedstawiający antyczny pochód ofiarny, a poniżej cztery rzeźby przedstawiające królową Jadwigę przyjmującą posłów krzyżackich w Inowrocławiu, zwycięstwo Wojsk Polskich nad Krzyżakami w bitwie pod Koronowem w 1410 roku, króla Władysława Łokietka znajdującego Floriana Szarego na polu bitwy pod Płowcami w 1331 roku, oraz Fryderyka II oglądającego plany regulacji budowy nowych śluz w Bydgoszczy. Obiekt posiada ośmiokolumnowy portyk i szerokie schody na fasadzie frontowej, Park zaprojektowany przez uznanego architekta Teicherta przechodzi płynnie w las. Ciekawostki: Wzorowany na warszawskiej Królikarni. Nazwę pałacowi nadał sam właściciel Fryderyk Skórzewski od „lube ustronie”/

23 Część 4: Pałace innych epok

24 1. Pałac w Sorkwitach

25 Województwo: warmińsko-mazurskie
Powiat: mrągowski Gmina: Sorkwity Architekt: Otton Ruger (odbudowanego pałacu) Rozpoczęcie budowy: 1850, po zburzeniu odbudowa , remont od 1998 Ukończenie budowy: 1856, wyremontowany po 1998 Powierzchnia parku krajobrazowego: średnia, dawniej większa Styl : neogotyk Opis: Pałac położony nad jeziorem Lampackim zbudowano na planie litery U. Jego bryła główna jest zbudowana na zasadzie przenikania się brył pomniejszych różnej wielkości i wysokości. Rezydencja jest bardzo bogata w liczne wieże, sterczyny(pionowy element dekoracyjny w postaci smukłej kamiennej wieżyczki) i blanki. Nieco mniej okazały niż dawniej, posiada jednak wspaniały miłorząb japoński, rosnący przed pałacem. Ciekawostki: Kiedyś na jednej z wysp znajdowała się winnica, utrzymywana na potrzeby własne.

26 2. Pałac w Orońsku

27 Województwo: mazowieckie
Powiat: szydłowiecki Gmina: Orońsko Styl: włoski neorenesans Architekci: Franciszek Maria Lenci , Alfred Schouppe Rozpoczęcie budowy: 1853 Ukończenie budowy: po 1853 Powierzchnia parku krajobrazowego: niewielka Opis: Jest to zespół podworski, obejmujący pałac, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze oraz park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami, który jest zarazem galerią rzeźby.. Pałac wzniesiony jest na planie prostokąta z ryzalitami, posiada dwie dobudowane wieże. Jest murowany, posiada jedynie parter. Ciekawostki: Przez wiele lat miejsce zamieszkania znanego polskiego malarza, Józefa Brandta

28 3. Pałac w Brynku

29 Województwo: śląskie Powiat: tarnogórski Gmina: Tworóg Styl: eklektyzm Architekt: rozbudowa wg Carla Johana Luedckego Rozpoczęcie budowy: I połowa XIX w, Ukończenie budowy: 1829 Powierzchnia parku krajobrazowego: 40 ha Opis: Dwupiętrowy pałac z tarasem, otoczonym kamienną balustradą i loggią od południa. Nad portykiem wzniesiono dwie jońskie kolumny. Nad wejściem kartusz herbowy oraz attyka, przedstawiająca cztery postacie: myśliwego, robotnika, rolnika i rybaka. Pałac otacza piękny ogród botaniczny, który z kolei przechodzi w rozległy i wiekowy park krajobrazowy. Ciekawostki: Władze PRL zamieniły tutejszą kaplicę na sklep, po upadku ustroju komunistycznego władze oddały bezprawnie zagarnięty budynek.

30 4.Pałac w Supraśli

31 Województwo: podlaskie
Powiat: białostocki Gmina: Supraśl Styl: secesyjny Architekt: H. Kunder Rozpoczęcie budowy: 1892 Ukończenie budowy: 1903 Powierzchnia parku krajobrazowego: bardzo niewielka Opis:

32 5. Pałac w Pławniowicach

33 Województwo: śląskie Powiat: gliwicki Gmina: Rudziniec Styl: neomanieryzm niderlandzki Architekt: Konstanty Heidenreich Rozpoczęcie budowy: 1882, remont kapitalny 1993 Ukończenie budowy: 1885, w kształcie obecnym od 1994 Powierzchnia parku krajobrazowego: 2,4 ha Opis: Bardzo nietypowy, eklektyczny pałac zbudowany na planie litery „L”. Posiada jedno piętro. Stanowi połączenie cech renesansu francuskiego (dach, owalne lukarny), niderlandzkiego (szczyty facjatek) i włoskiego (elewacje) z klasycystycznymi (portyk balkonowy) i secesjonizmu (ornamentyka, dekoracje sztukatorskie). Wnętrze posiada polichromie, stolarkę, sztukaterię i żeliwną secesyjną klatkę schodową. Park przekomponowano w stylu secesjonizmu angielskiego na początku wieku XX. Ciekawostki: Obecnie znajduje się tu Liceum Sztuk Plastycznych. Park tego pałacu jest jedynym przedstawicielem stylu secesjonizmu angielskiego w województwie podlaskim.

34 Część 7: Bibliografia 1.Najpiękniejsze Pałace w Polsce: 2. Moje klimaty : 3. Piękne nieznane pałace w Polsce: 4. Roztocze-galeria zdjęć: 5. Strona pałacu w Pławniowicach: 6. Strona pałacu w Galinach: 7. Podlaski Portal Turystyczno-Informacyjny: 8. Encyklopedia Powszechna Wikipedia :

35 KONIEC


Pobierz ppt "Zespoły pałacowo-parkowe w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google