Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał Dominik Sobczak 1C

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał Dominik Sobczak 1C"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał Dominik Sobczak 1C
Wojska Specjalne Wykonał Dominik Sobczak 1C

2 Historia Wojsk specjalnych
Wojska Specjalne powołane zostały Ustawą z dnia 24 maja 2007 o zmianie Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Funkcje dowodzenia Wojskami Specjalnymi realizuje Dowództwo Wojsk Specjalnych. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku sił wydzielanych z Wojsk Specjalnych nie podporządkowuje się Dowódcy Operacyjnemu Sił Zbrojnych. Dzięki temu Wojska Specjalne mogą realizować samodzielne operacje specjalne wspierane przez inne rodzaje Sił Zbrojnych na zasadach zbliżonych do operacji prowadzonych przez Dowódcę Operacyjnego SZ. Wojska Specjalne Rzeczypospolitej Polskiej są prawdopodobnie jedynym na świecie wyodrębnionym rodzajem sił zbrojnych nie wchodzącym w skład marynarki czy wojsk lądowych. Wsparcie śmigłowcowe transportowe i ogniowe z powietrza na rzecz WS RP będzie prowadzić (wchodząca w skład 33 Bazy Lotnictwa Transportowego ) 7 Eskadra Działań Specjalnych rozwijana obecnie.

3 Dane na temat Wojsk Specjalnych które mogą się przydać
Obecnym dowódcą wojsk specjalnych jest gen. bryg. Piotr Patalong. Wojska specjalne są podporządkowane pod Ministerstwo Obrony Narodowej . Orzeł wojsk specjalnych Flaga wojsk specjalnych

4 Jednostka Wojskowa Agat (Gliwice) Jednostka Wojskowa Formoza (Gdynia)
Dowództwu Wojsk Specjalnych (Kraków) podlegają następujące jednostki wojskowe: Jednostka Wojskowa Agat (Gliwice) Jednostka Wojskowa Formoza (Gdynia) Jednostka Wojskowa Grom (Warszawa dowództwo, Gdańsk) Jednostka Wojskowa Komandosów (Lubliniec) Jednostka Wojskowa Nil (Kraków)

5 Jednostka wojskowa Agat(Gliwice)
Jednostka została sformowana z dniem 1 lipca 2011 roku, w garnizonie Gliwice, na bazie rozformowanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach (który powstał na miejscu rozwiązanego 19 Batalionu Obrony Terytorialnej) . Agat jest w założeniu lekką jednostką szturmową o charakterze powietrznodesantowym jak 6 Brygada Powietrznodesantowa, wykonującą akcje bezpośrednie w ugrupowaniu i na tyłach przeciwnika. Gliwicka jednostka WS RP ma być "kuźnią kadr" dla żołnierzy, którzy w przyszłości, jeśli się sprawdzą, będą mogli przejść do innych jednostek Wojsk Specjalnych. Jest to jednostka wyszkolona i wyposażona do wykonywania najtrudniejszych zadań w różnych warunkach. Naszywki które mają na mundurach żołnierze AGAT

6 Kilka zdjęć żołnierzy z AGAT

7 Jednostka Wojskowa Formoza
Formoza - jest to grupa specjalna płetwonurków Marynarki Wojennej (tzw. ludzie-żaby lub foki). Formacje stanowi sześć grup czteroosobowych marynarzy. Jest to jednostka w pełni zawodowa. Wiadomo jest, ze byli oni szkoleni i cyklicznie odbywają szkolenia z SEALS i płetwonurkami z holenderskich działań specjalnych. Jeśli chodzi o wyposażenie jednostki w specjalistyczny sprzęt m.in. aparaty do nurkowania z zamkniętym obiegiem, to jest z tym różnie (jak zresztą w całym naszym NATO-wskim wojsku), ale jeszcze nie najgorzej. Sama nazwa FORMOZA wzięła od tego, ze w miejscu gdzie jest dziś centrum szkolenia płetwonurków MW, w latach 60 przebywali, mieszkali uchodźcy z Wietnamu. To oni wprowadzili nazwę, która w tej chwili istnieje w języku potocznym. Formacja zajmuje sie gównie dywersja i innymi działaniami na tyłach wroga oraz zajęciem okrętów, minowaniem. Poza tym do ich zadań należy odbijanie zakładników. O tej jednostce nie mówi sie za dużo z wiadomych względów . logo Formozy

8 Kilka zdjęć żołnierzy Formozy

9 Jednostka Wojskowa GROM
Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych Rzeczypospolitej Polskiej, sformowana 13 lipca (Jednostka Wojskowa 2305). JW GROM przygotowana jest do prowadzenia szerokiej gamy operacji specjalnych: działań ratunkowych, akcji bezpośrednich, działań antyterrorystycznych, oraz kontrterrorystycznych. Jej tworzenie rozpoczęto w 1990 r., dzięki pomocy Amerykanów, wykorzystując najlepsze doświadczenia zagraniczne, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych Ameryki i Wielkiej Brytanii. Jednostki, do których można porównać JW GROM pod względem przeznaczenia, to amerykańskie 1st Special Forces Operational Detachment "Delta" (tzw. Delta Force), SEALs NSWDG – Naval Special Warfare Development Group), brytyjska SAS czy izraelski Sayeret Matkal.

10 Kilaka zdjęć żołnierzy Gromu

11 Jednostka komandosów Jednostka Wojskowa Komandosów działa w czasie pokoju, kryzysu i wojny, zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Jest jednostką wojskową w której pełnią służbę spadochroniarze, wykonujący również HALO/HAHO, płetwonurkowie. Wykonuje działania specjalne, takie jak: rozpoznanie specjalne, akcja bezpośrednia np. walka w przestrzeniach zamkniętych, wsparcie militarne, atak i rozpoznanie przy użyciu płetwonurków bojowych na wodach śródlądowych i inne. JW 4101 ma potencjał do prowadzenia działań z trzech środowisk: wody, lądu i powietrza. Żołnierze posiadają umiejętności taktycznego ratownictwa medycznego, stosowania technik alpinistycznych, speleologicznych. Przy desantowaniu, wprowadzaniu i wydobywaniu sekcji za pomocą śmigłowca posługują się także Helicopter Rope Suspension Technique m.in. techniką szybkiej liny i Special Patrol Insertion/Extraction. JWK Jest jednostką wojskową przeznaczoną do prowadzenia działań taktycznych jak i szczebla operacyjnego oraz strategicznego. Działania może prowadzić samodzielnie jak i wspierając związki taktyczne. Lubliniecki oddział może prowadzić działania zaczepne na głębokie zaplecze przeciwnika, dokonywać infiltracji. JW 4101 podlega pod rozkazy Dowódcy Wojsk Specjalnych wchodzi w skład Wojsk Specjalnych RP. Żołnierze oddziału noszą ciemnozielone berety Wojsk Specjalnych RP z Orłem Wojsk Specjalnych umieszczonym na berecie nad lewym okiem, na berecie nie umieszcza się stopnia wojskowego, inaczej niż w Wojskach Lądowych RP.

12 Zdjęcia komandosów

13 Jednostka Wojskowa NIL
Powstała jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" jest jedną z 5 Jednostek Wojskowych podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Oficjalnie powołana do życia 2 grudnia 2008 r., formowanie Jednostki rozpoczęto w 2009 r., 31 lipca 2009 r. Minister Obrony Narodowej nadał jednostce imię patrona - gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" oraz ustanowił doroczne Święto Jednostki w dniu 6 września. Obecną nazwę Jednostka przyjęła 1 października 2011 roku i od tego dnia również przeformowano ją do nowego etatu. Większość kadry stanowią żołnierze służący wcześniej w innych jednostkach Wojsk Specjalnych. Jej podstawowym zadaniem jest realizacja zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym. Natomiast główne obszary działań JW NIL to: Organizowanie i realizowanie przedsięwzięć związanych z systemem dowodzenia wojsk specjalnych; Zabezpieczenie informacyjne operacji specjalnych poprzez wydzielenie elementów wsparcia dla zadaniowych zespołów bojowych oraz komponentów wojsk specjalnych; Zabezpieczenie systemu dowodzenia i kierowania komponentów wojsk specjalnych w misjach i operacjach realizowanych w ramach kontyngentów i zobowiązań sojuszniczych; Organizowanie systemu zabezpieczenia logistycznego na potrzeby funkcjonowania jednostek wojsk specjalnych oraz realizacji operacji specjalnych; Zabezpieczenie finansowe i logistyczne jednostki oraz Dowództwa Wojsk Specjalnych;  Realizowanie zakupów na potrzeby wojsk specjalnych.

14 Kilka zdjęć żołnierzy Nilu

15 Bibliografia https://www.google.pl/imghp?hl=pl&tab=ii

16 Dziękuję za uwagę Koniec


Pobierz ppt "Wykonał Dominik Sobczak 1C"

Podobne prezentacje


Reklamy Google