Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grupa projektowa: 1. Agnieszka Goławska 2. Łukasz Goławski 3. Sylwia Izdebska 4. Paulina Jankowska 5. Paulina Kowalczyk 6. Edyta Pruchniewicz 7. Paulina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grupa projektowa: 1. Agnieszka Goławska 2. Łukasz Goławski 3. Sylwia Izdebska 4. Paulina Jankowska 5. Paulina Kowalczyk 6. Edyta Pruchniewicz 7. Paulina."— Zapis prezentacji:

1

2 Grupa projektowa: 1. Agnieszka Goławska 2. Łukasz Goławski 3. Sylwia Izdebska 4. Paulina Jankowska 5. Paulina Kowalczyk 6. Edyta Pruchniewicz 7. Paulina Pruchniewicz 8. Sylwia Pruchniewicz 9. Sebastian Śledź 10. Mateusz Ziółkowski 11. Monika Bartosiewicz 12. Justyna Chruściel 13. Monika Dębińska 14. Albert Domański 15. Agata Dworniak 16. Anna Kiryła 17. Daniel Piszcz 18. Damian Skwarek 19. Paulina Suśniak 20. Rafał Świerczewski 21. Kinga Winnik Opiekun: p. Renata Turska

3 Zdjęcie grupy projektowej

4 Pytania problemowe: 1. Czy demokracja jest dobrym ustrojem politycznym? 2. Jakie są różnice między demokracją współczesną a antyczną? 3. Jakie prawa ma człowiek w demokratycznym państwie? Czas realizacji projektu Od 7 marca do 31 maja

5 Krótko o demokracji Jest to ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli). Obecnie powszechną formą ustroju demokratycznego jest demokracja parlamentarna. Gwarantem istnienia demokracji parlamentarnej jest konstytucja. Demokracja ma swój początek w Starożytnej Grecji. Z naczący wkład w jej rozwój ma także kultura Starożytnego Rzymu. Demokracja została nazwana ostatnią formą rządów i rozpowszechniła się znacząco wokół globu.

6 Znani o demokracji Siłą napędową demokracji nie jest miłość do innych ludzi, ale nienawiść do wszystkiego spoza plemienia, spoza frakcji, partii czy narodu. Wola powszechna głosi wojnę totalną, a nienawiść jest największą siłą rekrutów. /John Frederick Fuller/ Moim ideałem politycznym jest demokracja. Chciałbym, żeby każdy człowiek był szanowany jako jednostka i żeby nikogo nie wynoszono na piedestał. /Albert Einstein/

7 Wycieczka do Parlamentu Uczniowie biorący udział w projekcie edukacyjnym Demokracja dawniej i dziś, dnia 21 marca wzięli udział w wycieczce do Parlamentu RP. Zwiedziliśmy Parlament RP znajdujący się na ul. Wiejskiej. W hallu głównym, znajduje się makieta kompleksu sejmowego oraz pamiątkowa tablica w hołdzie posłom II Rzeczypospolitej poległym w czasie II wojny światowej. Makieta wzbudziła duże zainteresowanie. Byliśmy też w Sejmowej Sali Posiedzeń, która jest największym pomieszczeniem w tym kompleksie budynków. Sala Kolumnowa, którą również mogliśmy zobaczyć, to drugie co do wielkości pomieszczenie. Odbywają się tam posiedzenia sejmowej komisji śledczej. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę dotyczącą Fundacji Kościuszkowskiej. Z wycieczki wróciliśmy bogatsi w nowe informacje dotyczące nie tylko Parlamentu RP, ale również samej demokracji.

8 W Parlamencie RP

9

10 Gazetka z wycieczki Została wykonana przez Monikę Bartosiewicz, Sylwię Izdebską, Edytę Pruchniewicz i Sylwię Pruchniewicz. Znajduje się ona na korytarzu obok biblioteki.

11 Gazetka o demokracji Została wykonana przez Monikę Dębińską, Paulinę Pruchniewicz, Paulinę Suśniak i Kingę Winnik. Znajduje się na korytarzu w gimnazjum.

12 Ankieta dotycząca demokracji

13 Wyniki ankiety 1. W pierwszym pytaniu naszej ankiety zastanawiamy się nad tym, czy demokracja to dobry ustrój polityczny w Polsce? 77% ankietowanych twierdzi, że tak, jednak są także ci, kt ó rzy uważają, że jest inaczej. Jest ich zdecydowanie mniej, bo tylko 13%. Pozostali wstrzymali się od udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Wynika z tego, że demokracja to dobry ustrój polityczny w Polsce.

14 3. W następnym pytaniu skupiamy się nad zaletami demokracji. Odpowiedzi ankietowanych były bardzo różnorodne. Najwięcej głosów otrzymała wolność. Następną zaletą cenioną przez badanych okazały się prawa obywatelskie.

15 Podsumowanie: Z powyższego badania jasno wynika, że demokracja ma wiele wad, ale neutralizują je zalety takie jak np.: wolność i prawa obywatelskie. Te ostatnie według ankietowanych dają możliwość rozwoju, lecz rzadko z nich korzystają. Respondenci uważają, że są one potrzebne i nie chcieliby, aby zostały zniesione, jednak przyznają, że nie wszyscy ich przestrzegają. Funkcjonowanie państwa zdaniem obywateli daje wiele do życzenia. Zmieniliby w nim np.: polityków i zarobki. Podsumowując demokracja to dobry ustrój polityczny, ale warto byłoby, żeby każdy mieszkaniec naszego państwa pomógł w ulepszeniu życia Polaków, a tym samym i własnego.

16 Folder informacyjny Znajduje się w bibliotece szkolnej. Został wykonany przez Agatę Dworniak i Justynę Chruściel. Są w nim zamieszczone najważniejsze informacje o demokracji.

17 Prezentacja multimedialna Mateusz Ziółkowski i Łukasz Goławski wykonali prezentację multimedialną o demokracji, którą można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce,,Projekty edukacyjne. http://www.strzyzew.gminalukow.pl/demokracja.htm Link: http://www.strzyzew.gminalukow.pl/demokracja.htm

18 Strona internetowa Na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce,,Projekty edukacyjne można również znaleźć informacje opracowane przez naszą grupę. Są tam wiadomości zamieszczone przez Agnieszkę Goławską, Paulinę Jankowską i Paulinę Kowalczyk oraz sprawozdanie z wycieczki napisane przez Monikę Bartosiewicz, Sylwię Izdebską, Edytę i Sylwię Pruchniewicz. http://www.strzyzew.gminalukow.pl/demokracja.htm Link: http://www.strzyzew.gminalukow.pl/demokracja.htm

19 Wykonanie: Monika Bartosiewicz Sylwia Izdebska Edyta Pruchniewicz Sylwia Pruchniewicz Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Grupa projektowa: 1. Agnieszka Goławska 2. Łukasz Goławski 3. Sylwia Izdebska 4. Paulina Jankowska 5. Paulina Kowalczyk 6. Edyta Pruchniewicz 7. Paulina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google