Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nagroda IBBY Prezentacja mgr A. Sorychta

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nagroda IBBY Prezentacja mgr A. Sorychta"— Zapis prezentacji:

1 Nagroda IBBY Prezentacja mgr A. Sorychta
z okazji Światowego Dnia Bibliotek Szkolnych

2 International Board on Books for Young People
Międzynarodowe Kuratorium ds. Książki dla dzieci Powstało w 1951. Pierwszy Kongres odbył się w Zurichu w Od tamtej pory obraduje co dwa lata, zawsze w innym kraju. Obecnie istnieją 63 narodowe sekcje IBBY, które co dwa lata zgłaszają nominacje do nagrody H. Ch.Andersena oraz Honorowej listy Ibby. Zadania: Wzajemne poznanie narodów przez książkę dla dziecka Międzynarodowy Dzień Książki dla Dziecka (2 kwietnia - dzień urodzin H.Ch.Andersena), Prace Międzynarodowego Jury Nagrody im.H.Ch.Andersena (tzw. „Małego Nobla”), Popieranie czytelnictwa dzieci (nagroda japońskiego koncernu Asahi Shimbu dla biblioteki, wykazującej się realizacją najciekawszych pomysłów), Utworzenie Centrum Dokumentacji Książek dla Dzieci Upośledzonych. Oficjalnym pismem IBBY jest - wydawany w Stanach Zjednoczonych - „Bookbird”

3 Medal im . H. Ch. Andersena czyli „ Mały Nobel”
Co dwa lata IBBY przyznaje autorom i ilustratorom książek dziecięcych swoje najwyższe wyróżnienie - Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. Otrzymują ją osoby żyjące, których twórczość jest bardzo ważna dla literatury dziecięcej. Nagroda ta, często nazywana "Małym Noblem", to najważniejsze międzynarodowe odznaczenie, przyznawane za twórczość dla dzieci. Patronem nagrody jest Jej Wysokość, Małgorzata II, Królowa Danii. Na nagrodę składają się: złoty medal i dyplom, wręczane na uroczystej ceremonii, podczas Kongresu IBBY. Z okazji przyznania nagrody ukazuje się zawsze specjalny numer czasopisma "Bookbird", w którym zamieszczane są nazwiska nominowanych, a także sprawozdanie z obrad Jury.

4 Honorowa Lista IBBY Na Listę Honorową IBBY co dwa lata wpisywani są pisarze, ilustratorzy i tłumacze niedawno wydanych, wyjątkowych książek dla dzieci i młodzieży, pochodzących z krajów członkowskich IBBY. Tytuły wybierane są przez sekcje narodowe, z których każda może nominować po jednej osobie w każdej kategorii. Wyjątek stanowią kraje, w których jest więcej niż jeden język oficjalny. Te sekcje mogą zgłaszać do trzech książek w kategorii pisarz i tłumacz. Najważniejsze kryterium wyboru tytułów do zgłoszenia na Listę Honorową jest takie, by były to książki najlepsze z dostępnych w danym kraju, a także polecane czytelnikom na całym świecie. Laureaci otrzymują dyplomy honorowe, a ich książki pokazywane są szerokiej publiczności. Siedem zestawów wyróżnionych tytułów krąży po świecie, uświetniając swoją obecnością różnego rodzaju imprezy czytelnicze i targi książki. Za każdym razem wydawany jest również katalog, rozsyłany do wszystkich sekcji narodowych. Lista Honorowa IBBY przechowywana jest w Monachium, Szwajcarskim Instytucie ds. Mediów dla Dzieci i Młodzieży w Zurychu oraz w Centrum Sztuki dla Dziecka

5 Polskie Książki na Liście Honorowej:
2004- Beata Ostrowicka Świat do góry nogami 2002-Katarzyna Kotowska Jeż Krystyna Siesicka Dziewczyna Mistrza Gry Anna Onichimowska Najwyższa góra świata Dorota Terakowska Córka czarownic Marta Tomaszewska Wielkolud z Jaskini Piratów albo Tajemnica czwartej ściany Danuta Bieńkowska Daniel na Saharze Adam Bahdaj Gdzie twój dom, Telemachu?

6 Polskie Książki na Liście Honorowej ciąg dalszy:
Małgorzata Musierowicz Kwiat kalafiora 1981 –Wanda Chotomska Drzewo z czerwonym żaglem Zofia Chądzyńska Wstęga pawilonu Ewa Nowacka Kilka miesięcy, całe życie Edmund Niziurski Sposób na Alcybiadesa Wojciech Żukrowski Porwanie w Tiutiurlistanie Janusz Domagalik Koniec wakacji Hanna Ożogowska Ucho od śledzia Irena Jurgielewiczowa Ten obcy

7 Krystyna Siesicka „Dziewczyna Mistrza Gry”
Z pozoru tradycyjny romans, opowiadany przez starszą od bohaterów kobietę Wszystkie tajemnice zostają w końcu racjonalnie wyjaśnione, nie pozbawia to jednak książki nastroju grozy. Bohater, dwudziestoletni Mistrz RPG (role-playing game), nie potrafi uniknąć ingerencji świata gry we własne życie. Ofiarą pada jego dziewczyna, nie mogąca konkurować z wymyśloną rywalką. Książka jest studium nowej młodzieżowej mody oraz lęku przed nieznanym, nad którym człowiek, jak uczeń czarnoksiężnika, stracił kontrolę.

8 Dorota Terakowska „ Córka Czarownic”
Arcydzieło o dojrzewaniu, pierwsza udana próba doścignięcia mistrzów gatunku, takich jak Tolkien czy Le Guin . Tytułowa córka Czarownic to potomkini królewskiego rodu, przygotowywana od dzieciństwa po wiek dojrzały przez pięć Czarownic do trudnej sztuki uwolnienia kraju z rąk Najeźdźców i do rządzenia. Będąc doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku, jest równocześnie niezwykle ambitnym utworem w swoim gatunku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży.

9 Adam Bahdaj „ Gdzie Twój dom Telemachu”
Nastoletni Maciej Łańko zostaje zaproszony przez swojego stryja, który jest świeżo po ślubie z pewną majętną wdową. Osierocony Maciek, od dzieciństwa wychowujący się w ubogim, wiejskim sierocińcu, jest wdzięczny stryjowi za przyjęcie go do luksusowej willi w niewielkim miasteczku. Okazuje się jednak, że nie tylko dobre serce stryjka sprowadza Maćka do domu nowożeńców. Głównym powodem jest krnąbrny syn stryjenki, niejaki Krzysiek, który wpadł w towarzystwo małomiasteczkowych mętów. Skromny, odpowiedzialny Maciek ma stać się kołem ratunkowym dla rozpieszczonego do granic możliwości jedynaka.

10 Małgorzata Musierowicz „ Kwiat kalafiora”
Jest to III tom popularnego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych cyklu żartobliwie nazwanego Jeżycjadą od poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której w większości rozgrywa się akcja cyklu. Borejkowie to niby zwykła rodzina, ale inna niż wszystkie, bo gościnna i ciepła. W tej części główną bohaterką jest najstarsza Borejkówna - Gabrysia, ale w następnych częściach dowiemy się więcej o jej rodzicach, młodszych siostrach, dzieciach.

11 Zofia Chądzyńska „ Wstęga pawilonu”
Piętnastoletnia Anna ma problem, który sprawia, że czuje się inna, gorsza od koleżanek i kolegów. Sytuacji nie polepszają jej złe relacje z mamą, która według niej wyraźnie faworyzuje jej młodszą siostrę. Trudno jej nawiązać przyjaźnie. Nie rozumie koleżanek, które wciąż są w kimś innym "zakochane„ i wciąż mają nowych chłopców. Pewnego dnia w szkole dochodzi do przykrej sytuacji, po której Anna ucieka i postanawia już nie chodzić do szkoły, Sytuacja wydaje się bez wyjścia. Annie jest coraz ciężej. Prosi o pomoc swoją przyjaciółkę lekarkę. Wszystko zaczyna się zmieniać, kiedy towarzyszy sąsiadce, odwiedzającej w ośrodku swojego syna, który miał ciężki wypadek samochodowy i był sparaliżowany, a teraz powoli wraca do zdrowia. Anna przekonuje się, że są większe tragedie niż jej problem. Powoli zaczyna się zmieniać. Tytuł książki to nazwa medalu wymyślonego przez siostrę Anny. Przyznaje się go za miłość.

12 Janusz Domagalik „ Koniec Wakacji”
Wspaniałe wakacje, cudowna dziewczyna... i nagle tę sielankę przerywa wiadomość o rozwodzie rodziców. Po czyjej stronie stanie Jurek? Czy potrafi zachować się dojrzale i odpowiedzialnie?

13 Hanna Ożogowska „Ucho od śledzia”
Młodzi bohaterowie tej książki - Agnieszka, Michał i Witek wśród domowego zamieszania przeżywają swoje małe i wielkie radości. Musza radzić sobie z problemami, nie tylko szkolnymi, a także wykazać się odwagą w podejmowaniu decyzji i odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie w ich życiu ma przyjaźń.

14 Irena Jurgielewiczowa „ Ten obcy”
Ten obcy Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na „ich wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę.

15 Polska Sekcja IBBY Istnieje od 1974.
W 1993 zarejestrowana jako Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych Przyznaje międzynarodową nagrodę im. Janusza Korczaka Corocznie przyznaje tytuł „ Książki Roku” w kategorii autorów, ilustratorów i tłumaczy. Nagradza też Literatów medalem za całokształt twórczości. Otrzymali go m.in.: Krystyna Siesicka (2000)Joanna Kulmowa (2001), Edmund Niziurski(2002), Ewa Nowacka (2004), Joanna Papuzińska (2005) Co dwa lata nominuje książki do Listy Honorowej IBBY

16 Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY
Małgorzata Musierowicz „ Noelka” (1992) Krystyna Siesicka „ Chwileczkę Walerio” (1993) Tomasz Trzyzna „ Panna Nikt” (1994) Edmund Niziurski „ Pięć melonów na rękę” (1997) „ Samotność Bogów”(1998) „ Tam, gdzie spadają anioły”(1999), W. Chotomska” Legendy polskie”(2000) Zdzisław Domalewski „ Zosia Pleciona” (2003) Maciej Wojtyszko „ Bromba i filozofia” (2004) Rafał Kosik „ Felix ,Net i Nika” – seria (2005)

17 Nagroda IBBY dla Fundacji ABCXXI i akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”
Nagroda IBBY-Asahi Reading Promotion Award, przyznawana przez IBBY, a sponsorowana przez japoński koncern prasowy Asahi Shimbun, jest przyznawana projektom prowadzonym przez grupy lub instytucje, mające wielki wkład w promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

18 Cała Polska czyta dzieciom
Społeczna akcja reklamowa rozpoczęta w czerwcu 2001 r., przez Fundację ABCXXI, mająca na celu rozporopagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców i polegająca głównie na finansowaniu nadawania spotów reklamowych w mediach. Inicjatorką kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” była Irena Koźmińska założycielka i prezes Fundacji ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego (ABCXXI). Kampania rozpoczęła się reklamowym spotem nadawanym w TVP, w którym wystąpił Krzysztof Błaszczyk. Humorystyczna scena, w której dziecko podchodzi do oglądającego telewizję ojca i pyta: „Tato,a czy ty umiesz czytać”?, odniosła zamierzony skutek i do akcji zaczęli się przyłączać ludzie świata artystycznego, politycznego i naukowego.

19 Nikt nie rodzi się czytelnikem. Czytelnika trzeba wychować
Nikt nie rodzi się czytelnikem. Czytelnika trzeba wychować. Poprzez codzienne głośne czytanie przez 20 minut Należy czytać dzieciom ponieważ czytanie: buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem zapewnia emocjonalny rozwój dziecka rozwija język, pamięć i wyobraźnię uczy myślenia, poprawia koncentrację wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka poszerza wiedzę ogólną ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie

20 Złota Lista do głośnego czytania
Wiek 6-8 lat: Marcin Brykczyński - Ni pies, ni wydra Jan Brzechwa - Pchła Szachrajka; Szelmostwa Lisa Witalisa, Akademia Pana Kleksa Frances Hodgson Burnett - Mała księżniczka Tove Jansson - seria o Muminkach Astrid Lingren - Dzieci z Bullerbyn; Mio, mój Mio Mira Lobbe - Babcia na jabłoni Anna Onichimowska - Najwyższa góra świata Stanisław Pagaczewski - Porwanie Baltazara Gąbki Dr. Seuss - Słoń, który wysiedział jajo Anna Sójka - Czytam od A do Z M. Strzałkowska - Rady nie od parady Anne-Cath. Westly - Sekret Taty i ciężarówka Jan Whybrow - Księga straszliwej niegrzeczności, Małego Wilczka księga wilkoczynów Piotr Wojciechowski - Z kufra pana Pompuła Wojciech Żukrowski - Porwanie w Tiutiurlistanie

21 Złota Lista do głośnego czytania
Wiek 8-10 lat: Heather Amery - Mity greckie dla najmłodszych Edmund de Amicis - Serce Marta Berowska - Polskie legendy i podania Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród J. Canfield, M. i P. Hansen, I. Dunlap - Balsam dla duszy dziecka Rudyard Kipling - Księga dżungli Eric Knight - Lassie, wróć! Bolesław Leśmian - Klechdy sezamowe, Przygody Sindbada Żeglarza Astrid Lindgren - Bracia Lwie Serce; Rasmus i włóczęga Clive Staples Lewis - Opowieści z Narni Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy Lucy M. Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza Antoine de Saint- Exupery - Mały książę Sempe, Goscinny - seria o Mikołajku Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera, Królewicz i żebrak

22 Złota Lista do głośnego czytania
Wiek lat: Daniel Defoe - Przypadki Robinsona Crusoe Charles Dickens - Oliver Twist; Opowieść wigilijna Aleksander Dumas - Trzej Muszkieterowie; Hrabia Monte Christo Arkady Fiedler - Orinoko; Spotkałem nawet szczęśliwych Indian Astrid Lindgren - Ronja, córka zbójnika Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni Małgorzata Musierowicz - Noelka i inne tomy Jeżycjady Jerzy Niemczuk - Opowieść pod strasznym tytułem Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa, Księga urwisów Ferdynand A. Ossendowski - Słoń Birara Harriet Beecher Stowe - Chata Wuja Toma Dorota Terakowska - Córka czarownic J.R.R. Tolkien - Hobbit Jean Webster - Tajemniczy opiekun Maciej Wojtyszko - Bromba i inni

23 Złota Lista do głośnego czytania
Wiek lat: Peter Bichsel - Dziecinne historie H. Jackson Brown, Jr. - Mały poradnik życia * J. Canfield, M.V. Hansen, K. Kirberger - Balsam dla duszy nastolatka Paulo Coehlo - Alchemik Arthur Conan Doyle - Pies Baskerville'ów Harper Lee - Zabić drozda Grzegorz Leszczyński - Antologia. Po schodach wierszy Margaret Mitchell - Przeminęło z wiatrem Henryk Sienkiewicz - Quo vadis Anika Thor - Prawda czy wyzwanie J.R.R. Tolkien - Władca pierścieni Juliusz Verne - Tajemnicza wyspa książki popularno-naukowe Edward de Bono - Naucz się myśleć kreatywnie Tony Buzan - Rusz głową Tadeusz Niwiński - Ja

24 Złota Lista do głośnego czytania
Wiek lat: Ursula K. Le Guin – Czarnoksiężnik z archipelagu Pierre Boulle - Most na rzece Kwai Anna Frank - Dziennik Francis Scott Fitzgerald -Wielki Gatsby Rudolf W. Guliani - Przywództwo * Victor Hugo - Nędznicy Spencer Johnson - Kto zabrał mój ser? Leszek Kołakowski - 13 bajek z królestwa Lailonii (...) i inne bajki Yann Martel - Życie Pi Bolesław Prus - Faraon Wiktor Woroszylski - Nastolatki nie lubią wierszy książki popularno-naukowe V.B. Droesher - Reguła przetrwania Michael Gurian - Zrozumieć nastolatka * M.R.Kopmeyer - Praktyczne sposoby osiągania sukcesu * (sugerujemy, aby zacząć od rozdziałów nt. potęgi myśli i źródeł inspiracji) Ron Potter-Efron - Życie ze złością *

25 Złota Lista do głośnego czytania
Wiek powyżej 16 lat: Karen Blixen - Pożegnanie z Afryką Guareschi - Don Camillo i jego trzódka Zbigniew Herbert - Martwa natura z wędzidłem; Barbarzyńca w ogrodzie Ryszard Kapuściński - Busz po polsku, Cesarz Gabriel Garcia Marquez - Nie ma kto pisać do pułkownika George Orwell - Folwark Zwierzęcy Jan Twardowski - Ja ksiądz wędrujący jak grzyb po deszczu Wisława Szymborska - Wiersze książki popularno-naukowe Nathaniel Branden - 6 filarów poczucia własnej wartości * Sephen R. Covey - 7 nawyków skutecznego działania * Erich Fromm - Sztuka miłości, Mieć czy być * Daniel Goleman - Inteligencja emocjonalna * John Gray - Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus * Leszek Kołakowski - Mini wykłady o maxi sprawach

26 Inicjatywy podejmowane przez Fundację:
Harry Potter dla Bibliotek Książkowy Maraton Fundatorów Czytające szkoły Książka zamiast kwiatka ( dla nowożeńców) Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom Czytanie Zbliża (dla niepełnosprawnych) „ Czytam, wiem, tworzę” Czytanie Astrid Lindgren i Tove Janssen Wiosenna zbiórka książek” dla bibliotek hospicjów świetlic środowiskowych Ogólnopolskie urodziny Kubusia Puchatka „ Lato z książką”- czytanie literatury szwedzkiej Akcja pozyskiwania 1% podatku dochodowego

27 Fundacja przyznaje nagrody: Statuetkę, Medal i Dyplom „Cała Polska Czyta dzieciom”

28 W prezentacji wykorzystano:


Pobierz ppt "Nagroda IBBY Prezentacja mgr A. Sorychta"

Podobne prezentacje


Reklamy Google