Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego ludzie młodzi palą papierosy ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego ludzie młodzi palą papierosy ?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego ludzie młodzi palą papierosy ?
W wieku dojrzewania wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z tytoniem Po co to robią? Czy sprawia im to przyjemność? Czy w ten sposób zamierzają oderwać się od codziennego życia? Najczęstszym powodem jest towarzystwo, w którym młody człowiek przebywa. Młodzi ludzie, w których otoczeniu znajdują się palący przyjaciele lub członkowie rodziny, są bardziej narażeni na sięgnięcie po papierosy. Kolejnym powodem palenia jest chęć wyrażenia w ten sposób swojego buntu do świata. Chcą udowodnić, tym samym, że są dorośli i silni. Palą, aby móc pochwalić się tym w towarzystwie rówieśników. Wielu młodych ludzi pali dlatego, że robią to też ich rodzice. Wiele młodych ludzi paląc chce zapomnieć o problemach.

2 TYTOŃ! – Trochę historii.
Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swymi marynarzami na nieznanym lądzie, dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony do domów Indian Arawaków i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Niektórzy utrzymują jednak, iż to Chińczycy jako pierwsi znali i uprawiali tytoń i to jeszcze daleko przed odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Brak jednak potwierdzających ten fakt dowodów. Tytoniowi nadawano rozmaite nazwy, jak np. "nikotyna". Nazwę tę zaproponował książę de Giuse. Pierwotnie tytoń był palony w fajkach. Później bardziej popularne stało się palenie go w papierosach i cygarach. Pierwszym rodzajem papierosów był tytoń nabijany do wydrążonych lasek z trzciny lub kawałki liści tytoniowych zwijane w kukurydziane łuski lub inne "opakowania" z warzyw. Palenie tytoniu pod postacią papierosów stało się bardzo rozpowszechnione w XVIII wieku, a pierwsza fabryka papierosów została założona w Hawanie na Kubie w 1853.

3

4 Skład dymu tytoniowego!
W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym (uszkadzającym DNA), teratogennym (uszkadzającym płód), kancerogennym (powodującym rozwój nowotworów). Substancje te znajdują się w dwóch frakcjach dymu: gazowej oraz cząsteczkowej zawieszonej w wodzie tworzącej tzw. ciała smołowate. Niektóre z nich działają jedynie miejscowo w jamie ustnej, drogach oddechowych podczas gdy inne po wchłonięciu do układu krążenia wywierają działanie na większość tkanek i organów człowieka.  

5 Skutki zdrowotne palenia papierosów.
Skutki palenia papierosów Palenie tytoniu to nie żarty Palacze, pytani o to czy nie boją się negatywnego oddziaływania papierosów na ich zdrowie, odpowiadają 'na coś trzeba przecież umrzeć' W jednym mają rację - palenie rzeczywiście prowadzi do wielu śmiertelnych chorób. Być może wizja śmierci na raka płuc jest zbyt odległa, żeby mogła przemówić do wyobraźni wielu palaczy. Istnieją też bardziej przyziemne i natychmiastowe skutki palenia, przede wszystkim zapachowe i estetyczne. Być może nieświeży zapach z ust i zniszczona cera to bardziej przekonywujące argumenty? Poznajmy więc kolejno długo- i krótkoterminowe skutki palenia papierosów. powaZne nastEpstwa Palenie tytoniu kojarzy się przede wszystkim z rakiem płuc. W rzeczywistości, papierosy powodować mogą znacznie więcej nowotworów złośliwych. Zalicza się do nich: raka płuc, krtani, języka, przełyku, gardła, trzustki, nerek, żołądka oraz wątroby. Ale rak to nie wszystko. Nałogowe palenie wpływa dewastująco na układ krwionośny oraz oddechowy. Palacze muszą liczyć się z wystąpieniem miażdżycy, nadciśnienia, niedokrwieniem serca, zwałami oraz tętniakami. Narażeni są także na przewlekłe choroby płuc, oskrzeli, na gruźlicę, astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Palenie wpływa negatywnie na potencję, jest absolutnie przeciwskazane w czasie ciąży i karmienia.

6 Porównanie wyglądu płuc człowieka nie palącego z płucami nałogowego palacza.

7 Skutki zdrowotne rzucenia papierosów.
Objawy rzucenia palenia, czasami są trudniejsze do zniesienia niż może się niektórym wydawać, szczególnie jeśli ktoś palił naprawdę długi okres czasu i organizm nauczył się niejako funkcjonować w warunkach jakie regularnie wytwarzał palacz. Należą do nich: - rozdrażnienie i chwiejność emocjonalna - duszący kaszel – płuca się oczyszczają - ból głowy i zatok – ciśnienie krwi się normuje - rozwolnienie – podrażnienie funkcjonowania jelit

8 Skutki ekonomiczne rzucenia papierosów!
Zastanawiałeś się może kiedyś, ile kosztuje palenie papierosów? Ile ciężko zarobionych pieniędzy palacz traci dzień w dzień, co tydzień, miesiąc rok? Ten fakt może właśnie pozytywnie wpłynąć na decyzję rzucenia palenia Bo są to ogromne sumy. Palacz, wypalając przeciętnie paczkę dziennie za mniej więcej zł, wydaje miesięcznie ok. 365 złotych. Przez rok zł Przez 3 lata zł Przez 5 lat zł Przez 10 lat zł

9 Szkodliwość dymu tytoniowego dla kobiet w ciąży!
Kobieta paląca tytoń w ciąży powoduje, że: jej dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju, rozwijające się w jej łonie dziecko jest zmuszane do kontaktu z prawie substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczymi, które są zawarte w dymie tytoniowym, dziecko rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego w porównaniu z dziećmi, których mamy nie palą, zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawień z dróg rodnych, łożyska przodującego, przedwczesnego odklejenia łożyska lub pęknięcia błon płodowych, a także ciąży pozamacicznej. palenie przez matkę w ciąży znacznie zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (tzw. śmierci łóżeczkowej). Najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa zwłaszcza palenie w ostatnich 2 miesiącach ciąży.

10 Bierne palenie. Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby od tytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu. Wdychanie bocznego strumienia dymu tytoniowego (ulatniającego się z papierosa) lub dymu wydychanego przez palaczy, zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc i chorób serca (np. choroby niedokrwiennej serca) u osób niepalących. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę. Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjną zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.

11 Rzucam! Cieszę się życiem dłużej !
Oblicza się, że wypalenie jednego papierosa zabiera 8 minut życia. 20 papierosów wypalanych w ciągu doby skraca życie o 3 godziny. To tak jakby doba miała dla nas nie 24, a 21 godzin! 600 papierosów miesięcznie to już 4 doby mniej! Kto ma odwagą, niech liczy dalej! Rzucam! Cieszę się życiem dłużej !

12 Przygotowały: Aneta Baj & Anna Gumieniak

13 Źródła obrazków wykorzystanych w prezentacji:
/www.bizneslublin.pl/%3Fprzeciwpozarowe- papierosy,1935&docid=5KUhMxhQLOLwJM&imgurl=http://www.bizneslublin.pl/upload/papieros.jpg&w=500&h=375&ei=iCUDT7ywN ZWrsgan5J3_Dw&zoom=1&iact=rc&dur=197&sig= &page=4&tbnh=168&tbnw=235&start=85&ndsp=28&ved=1t: 429,r:13,s:85&tx=101&ty=13


Pobierz ppt "Dlaczego ludzie młodzi palą papierosy ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google