Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JĘZYK GRUZIŃSKI. POWSTANIE JĘZYKA GRUZIŃSKIEGO Język gruziński narodził się 2000 lat przed Chrystusem; Gruziński należy do kaukaskiej rodziny językowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JĘZYK GRUZIŃSKI. POWSTANIE JĘZYKA GRUZIŃSKIEGO Język gruziński narodził się 2000 lat przed Chrystusem; Gruziński należy do kaukaskiej rodziny językowej."— Zapis prezentacji:

1 JĘZYK GRUZIŃSKI

2 POWSTANIE JĘZYKA GRUZIŃSKIEGO Język gruziński narodził się 2000 lat przed Chrystusem; Gruziński należy do kaukaskiej rodziny językowej. Stoi w niej na czele południowo-kaukaskiej grupy językowej (nazywanej często grupą kartwelską, czyli gruzińską). Najstarszy zabytek gruzińskiej literatury to "Męczeństwo Świętej Szuszanik" z V w.

3 ALFABET GRUZI Ń SKI Gruziński jest jednym z 14 oryginalnych alfabetów istniejących obecnie; Są alfabety - asomtawruli, nuschuri i współczesny mchedruli; Pierwszy alfabet powstał prawie 8 tys. lat temu; Najstarsza inskrypcja gruzińska, datowana jest na 274 rok przed Chrystusem.

4 Tymczasem najstarsza inskrypcja gruzińska, datowana na 274 rok przed Chrystusem ALFABET GRUZI Ń SKI

5 MCHEDRULI - WSPÓŁCZESNY ALFABET GRUZIŃSKI W XIII wieku powstał aktualny alfabet mchedruli; Alfabet gruziński składa się z 33 znaków; Jedna litera odpowiada jednej głosce; Nie są rozróżniane wielkie i małe litery; Nie ma głoski i litery f oraz ł; Kilka liter posiada różne formy drukowane.

6 DIALEKTY Na przełomie I i II tysiąclecia przed Chrystusem pojawiły się dialekty – Swanów, Lazów i Megrelów; Gruzini używają również języka literackiego, a swoje dialekty zapisują w jednym alfabecie;

7 MORFOLOGIA Gruziński należy do grupy języków aglutynacyjnych; Wśród 33 używanych współcześnie głosek: 28 to spółgłoski;.Spółgłoski dzielą się na wydechowe: bezdźwięczne, dźwięczne oraz przydechowe; Nie ma cechy rozróżniającej rzeczowniki i przymiotniki; W gruzińskim istnieje 7 przypadków, lecz dwa z nich nie mają odpowiedników w języku polskim;

8 Dziękujemy za uwagę Opracowali: Natia Thelauri, Natia Aptsiauri, Nana Shengelia, Gvantsa Kobakhidze, Giga Gogosashvili (Uniwersytet Śląski, filologia polska, studia magisterskie, II rok)


Pobierz ppt "JĘZYK GRUZIŃSKI. POWSTANIE JĘZYKA GRUZIŃSKIEGO Język gruziński narodził się 2000 lat przed Chrystusem; Gruziński należy do kaukaskiej rodziny językowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google