Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Język gruziński ქართული ენა

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Język gruziński ქართული ენა"— Zapis prezentacji:

1 Język gruziński ქართული ენა

2 Powstanie języka gruzińskiego
Język gruziński narodził się 2000 lat przed Chrystusem; Gruziński należy do kaukaskiej rodziny językowej. Stoi w niej na czele południowo-kaukaskiej grupy językowej (nazywanej często grupą kartwelską, czyli gruzińską). Najstarszy zabytek gruzińskiej literatury to "Męczeństwo Świętej Szuszanik" z V w.

3 Alfabet Gruziński Gruziński jest jednym z 14 oryginalnych alfabetów istniejących obecnie; Są alfabety - asomtawruli, nuschuri i współczesny mchedruli; Pierwszy alfabet powstał prawie 8 tys. lat temu; Najstarsza inskrypcja gruzińska, datowana jest na 274 rok przed Chrystusem.

4 Alfabet Gruziński Tymczasem najstarsza inskrypcja gruzińska, datowana na 274 rok przed Chrystusem

5 Mchedruli - współczesny alfabet gruziński
W XIII wieku powstał aktualny alfabet mchedruli; Alfabet gruziński składa się z 33 znaków; Jedna litera odpowiada jednej głosce; Nie są rozróżniane wielkie i małe litery; Nie ma głoski i litery „f” oraz „ł”; Kilka liter posiada różne formy drukowane.

6 Dialekty Na przełomie I i II tysiąclecia przed Chrystusem pojawiły się dialekty – Swanów, Lazów i Megrelów; Gruzini używają również języka literackiego, a swoje dialekty zapisują w jednym alfabecie;

7 Morfologia Gruziński należy do grupy języków aglutynacyjnych;
Wśród 33 używanych współcześnie głosek: 28 to spółgłoski; .Spółgłoski dzielą się na wydechowe: bezdźwięczne, dźwięczne oraz przydechowe; Nie ma cechy rozróżniającej rzeczowniki i przymiotniki; W gruzińskim istnieje 7 przypadków, lecz dwa z nich nie mają odpowiedników w języku polskim;

8 გმადლობთ ყურადღებისთვის
Dziękujemy za uwagę Opracowali: Natia Thelauri, Natia Aptsiauri, Nana Shengelia, Gvantsa Kobakhidze, Giga Gogosashvili (Uniwersytet Śląski, filologia polska, studia magisterskie, II rok)


Pobierz ppt "Język gruziński ქართული ენა"

Podobne prezentacje


Reklamy Google