Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

V Wojewódzki Konkurs Szkolny pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "V Wojewódzki Konkurs Szkolny pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty."— Zapis prezentacji:

1 V Wojewódzki Konkurs Szkolny pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty

2 Im jesteśmy starsi, tym częściej poruszamy się po drodze bez opieki dorosłych. Niestety, wielokrotnie słyszymy o śmiertelnych potrąceniach pieszych, dlatego też tak ważna jest świadomość zasad poruszania się pieszego po jezdni.

3 PIESZY to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze, także osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki.

4 Jako piesi jesteśmy zobowiązani korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, Jako piesi jesteśmy zobowiązani korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. a w razie ich braku - z pobocza. Idąc poboczem lub jezdnią idziemy lewą stroną drogi. Idąc poboczem lub jezdnią idziemy lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią poruszają się jeden za drugim. Piesi idący jezdnią poruszają się jeden za drugim. W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4.

5 UWAGA! Wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi. Przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi. Zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Przebiegać przez jezdnię. Przebiegać przez jezdnię. Wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto. Wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto. Przechodzić przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują. Przechodzić przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

6 Ostrzega kierowców przed przejściem dla pieszych Informuje o przejściu dla pieszych Ostrzega o miejscu na drodze często uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca Ostrzega, że równolegle do danego przejścia znajduje się przejazd dla rowerzystów

7 Znak nakazu droga dla pieszych, piesi są zobowiązani z tej drogi korzystać

8 Światło zielone oznacza, że piesi mogą przejść przez jezdnię, natomiast czerwone, że nie wolno im tego zrobić

9 Elementem ostrzegającym kierowców o obecności pieszego na drodze są naklejki czy naszywki odblaskowe. Podczas złej widoczności lub mroku kierowca może dojrzeć fluorescencyjną naszywkę na naszym ubraniu. Pamiętajmy więc, by być w nią zaopatrzonym, bo może ona uratować nasze życie.

10 Przeprowadzający dzieci przez ulicę wyposażeni są w cały zestaw odblaskowy

11

12 999 – pogotowie 998 – straż pożarna 997 – policja 112 – wszystkie służby

13 Złamaną kość należy unieruchomić wraz z dwoma sąsiadującymi stawami – zmniejszy to ból i zapobiegnie powikłaniom

14 ... czyli gdy kość przebiła skórę Na początek zakładamy jałowy opatrunek na ranę, a następnie unieruchamiamy kończynę. Na początek zakładamy jałowy opatrunek na ranę, a następnie unieruchamiamy kończynę.

15 Znaki drogowe poziome – jednym z nich jest przejście dla pieszych, które nazywamy potocznie zebrą. Są to równoległe do drogi, białe pasy tworzące ciąg ustawiony poprzecznie względem tej drogi.

16 O większości zebr kierowców informują znaki pionowe, tzw. Agatki ustawione z obu stron jezdni. O większości zebr kierowców informują znaki pionowe, tzw. Agatki ustawione z obu stron jezdni. Tworzone są też specjalne progi zwalniające o wysokości 5 do 7 cm na całej szerokości jezdni. Części progów wykonane są z gumy, niektóre z nich pokrywa substancja odblaskowa. Występowanie takiego progu powinno być oznaczone znakiem A-11a - próg zwalniający, a także tablicą wskazującą odległość znaku od progu zwalniającego. Tworzone są też specjalne progi zwalniające o wysokości 5 do 7 cm na całej szerokości jezdni. Części progów wykonane są z gumy, niektóre z nich pokrywa substancja odblaskowa. Występowanie takiego progu powinno być oznaczone znakiem A-11a - próg zwalniający, a także tablicą wskazującą odległość znaku od progu zwalniającego. Można także jezdnię wygrodzić ogrodzeniem łańcuchowym na odcinku min 12,5 m z każdej strony przejścia lub słupkami biało - czerwonymi w rozstawie 1,65 cm z dwoma łańcuchami. Można także jezdnię wygrodzić ogrodzeniem łańcuchowym na odcinku min 12,5 m z każdej strony przejścia lub słupkami biało - czerwonymi w rozstawie 1,65 cm z dwoma łańcuchami.

17

18 W przeciwieństwie do osób w pojazdach, pieszego nie chroni karoseria samochodu, pasy czy poduszki powietrzne. W razie wypadku jest on znacznie bardziej narażony na śmierć. Tegoroczne hasło ma szczególne znaczenie

19 Prezentację przygotowała: Jowita Kot Uczennica klasy IIIC Gimnazjum wZespole Szkół NR 2 w Łęcznej Źródła: 1. E. Kłos - Ciekawa biologia 2. D. Łazuchiewicz - Technika 3. Kodeks Drogowy 4. Poradnik - Pierwsza pomoc 5. www. wikipedia.pl


Pobierz ppt "V Wojewódzki Konkurs Szkolny pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google