Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Przewodnik po Piszu ” Herb Pisza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Przewodnik po Piszu ” Herb Pisza."— Zapis prezentacji:

1 „ Przewodnik po Piszu ” Herb Pisza

2 Logo Pisza

3 Spis treści: Lokalizacja Pisza Ratusz Pisza Muzeum Ziemi Piskiej
Dom Królewski Kościół św. Jana w Piszu Cmentarz wojenny w Piszu Pomnik Melchiora Wańkowicza Baba kamienna Bunkry w Piszu Puszcza Piska Rysie i wilki w Puszczy Piskiej Wieża ciśnień Rzeka Pisa Śluza w Karwiku

4 Ratusz w Piszu: Pochodzi z XVII wieku. Pierwsze wzmianki architektoniczne, ukazujące ratusz pochodzą z 1684 r. Po ponad 300 latach urzędowania tam władz miejskich budynek został rozebrany, a w jego miejsce postawiono nowy. Budowa trwała trzy lata i już w 1901 roku w nowym ratuszu zasiadły władze miasta. Główne wejście i umieszczony w centralnym miejscu zegar ładnie się komponują. Fundamenty i detale z czerwonej cegły nadają kontrast do jasnego tynku, jakim został wykończony budynek. Na drzwiach umieszczono herb miasta Pisz – głowę Świętego Jana Chrzciciela. Droga dookoła budynku jest wyłożona starym brukiem, co jeszcze bardziej podwyższa jego wartość historyczną oraz walory estetyczne. Rozwijające się wokół miasto, sklepy, bloki, nowe ulice, parkingi, a w środku… stary Ratusz z XVII wieku.

5

6 Muzeum Ziemi Piskiej: W piwnicy ratusza znajduje się "Muzeum Ziemi Piskiej ” . Można tam zobaczyć kolekcje z I wojny światowej np. ubiory żołnierzy , broń itp. Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. od 8.00 do Pisz, Plac Daszyńskiego 7, tel.:

7 Dom Królewski: Dom Królewski, przy ulicy Rybackiej (na rogu 1 maja) w Piszu to niewielki budynek w stylu barokowym zbudowany w XVIII wieku. Ponoć swą nazwę budynek ten zawdzięcza temu, że właśnie w tym miejscu na Mazurach nocował kiedyś jeden z polskich królów, jednak nie wiadomo czy to prawda. Według legendy w tym budynku nocował polski król August II Mocny. Trudno to uznać za wiarygodny przekaz, gdyż budynek jest zbyt późny. Być może wcześniej w tym miejscu stała inna budowla, gdzie rzeczywiście zatrzymał się monarcha. Bez względu na to, nazwa przylgnęła do budynku na stałe. Nad wejściem, na piętrze znajduje się mała facjata, z parą okien. Zwieńczona jest ozdobnym łukiem i sprawia wrażenie lekkości. Cały budynek nie stoi równolegle do krawędzi ulicy, lecz pod delikatnym kątem. Obecnie Dom jest użytkowany przez Społeczne Ognisko Muzyczne, Towarzystwa Muzycznego im. Emila Młynarskiego.

8

9 Kościół św. Jana Chrzciciela:
W Piszu po nadaniu praw bartnych (prawa regulujące funkcjonowanie społeczności), zbudowano kaplicę. Na jej miejscu w 1449 roku wzniesiono kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, podległy diecezji warmińsko mazurskiej. W roku spłonął, lecz po dwóch latach został odbudowany. W 1838 roku został zamknięty ponieważ groził ruiną. Wówczas nabożeństwa dla mieszkańców Pisza odbywały się w odległej Turośli. W 1843 na miejscu rozebranej budowli wzniesiono nowy kościół, gruntownie odnowiony w roku Ze średniowiecza pozostały w nim tylko resztki fundamentów i sklepień piwniczych.

10

11 Cmentarz ewangelicki z kwaterą wojenną z I wojny światowej:
Na cmentarzu pochowano ponad 200 niemieckich i rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach o Pisz w czasie I wojny światowej. Cmentarz odnowiony w 2003 roku. Pisz został zajęty przez Rosjan w sierpniu 1914 roku. Po odbiciu przez Niemców ponownie zajęty przez Rosjan w listopadzie 1914 roku i odbity przez Niemców w lutym 1915 roku. Ponad 200 żołnierzy niemieckich i rosyjskich, którzy zginęli w Piszu pochowano na honorowej części cmentarza przy dzisiejszej ulicy Dworcowej.

12 W 1994 roku Piskie Stowarzyszenie Niemieckie Miasta i Regionu Pisz „Roś” zainteresowało cmentarzem pozarządową organizację Volksbund Deutscher Kriegsgraberfursorge. Organizacja ta ( Niemiecka Komisja Grobów) opiekuje się niemieckimi grobami wojennymi. Efektem było uporządkowanie i odnowienie cmentarza i stojącej na nim kaplicy w 2003 roku. Cmentarz nazwano „Parkiem pokoju” a w kaplicy postawiono krzyż jako symbol pokoju i pojednania pomiędzy narodami.

13

14 Pomnik Melchiora Wańkowicza:
Według projektu Renesa rzeźba składa się z dwóch części, z których jedna znajduje się na nabrzeżu Pisy przy parku, druga natomiast na brzegu przy bulwarze nadrzecznym. Postać samego pisarza została wykonana z różowego granitu. Pozostałe części powstały z granitu szarego. Wańkowicz mierzy 2,5 metra wysokości.

15

16 W 1935 r. Melchior Wańkowicz wyruszył w podróż po Warmii i Mazurach
W 1935 r. Melchior Wańkowicz wyruszył w podróż po Warmii i Mazurach. Przemierzał szlaki wodne między Spychowem, a Śniardwami. Część tej wyprawy odbył kajakiem. Mazurskie wędrówki zakończył w Piszu, skąd dalej wypłynął Pisą w kierunku Narwi. Dzięki tej podróży napisał i w 1936 r. opublikował reportaż pt. "Na tropach Smętka" - jedną z najważniejszych książek o Warmii i Mazurach. W 75 rocznicę wydania książki mieszkańcy Pisza postanowili uczcić wielkiego pisarza i jego dzieło pomnikiem w parku na nabrzeżu rzeki Pisy. Autorem projektu jest znany rzeźbiarz Andrzej Renes. Odsłonięcie nastąpiło 18 września 2011r.

17 Kamienna Baba: W miejscu gdzie kiedyś zamieszkiwali Galindowie, teraz w wiosce o nazwie Wejsuny zostały wydobyte różne pamiątki. Należy do nich baba kamienna. Jest to figura ludzka o wysokości 140 cm wykuta w głazie narzutowy. Jedna z legend mówi że w 1872 roku mieszkańcy wsi znaleźli na pobliskim polu wielki kamień. Ludzie postanowili ze wykorzystają go na płytę grobową, jednak gdy go podnieśli i ujrzeli na niej wyrzeźbioną twarz trafnie przypuszczali że jest pochodzenia pogańskiego. Mieszkańcy nie umieścili jej na cmentarzu. Około roku 1886 miejscowy leśniczy po polowaniu na dziki, ucieszony dobrymi łowami i wypitym alkoholem strzelił do „baby” odstrzeliwując jej nos. Baba kamienna została przewieziona do Pisza i znajduję się na placu Daszyńskiego.

18

19 Bunkry : W okolicy Pisza istnieje około 15 bunkrów. Pierwsza i druga wojna światowa w okolicach Pisza pozostawiła po sobie wiele śladów, w tym dużo obiektów militarnych. Najbardziej widoczne są betonowe i żelbetonowe budowle fortyfikacyjne wcielone do "Punktu Oporu Pisz". Położone są one w okolicy miejscowości Maldanin i Snopki.  Niemcy budowali je z myślą o wojnie z cesarską Rosją a później ze Związkiem Radzieckim. Schron bierny znajdujący się na ulicy Nidzkiej zbudowany jest z dwóch komór dla drużyn piechoty, śluzy przeciwgazowej i wieżyczki obserwatora. Dużo większy jest schron bojowy na ulicy Św. Wojciecha. Jest to żelbetonowy bunkier o grubości ścian około 2,5 metra, mógł brać udział w akcjach bojowych.

20

21 Puszcza Piska: Jest największym kompleksem leśnym na Mazurach. Dawna nazwa to Puszcza Johannesburska. Powierzchnia całej puszczy wynosi ok. 100 tys. ha. W skład obszaru Puszczy Piskiej wchodzi wiele jezior, które pełnią także rolę rezerwatów. Należą do nich m.in.Bełdany, Jezioro Nidzkie, Jegocin, Rezerwat Przyrody Jezioro Warnołty i Jezioro Mokre, a także największe z nich Śniardwy. Przez obszar przepływają dwie główne rzeki- Krutynia i Pisa, a także wiele mniejszych cieków. Na jej terenie znajduje się wiele jezior, a w północnej części puszczy zlokalizowana jest Kraina Wielkich Jezior.

22

23 Puszcza Piska porośnięta jest lasami sosnowymi i świerkowymi z niewielką domieszką brzozy, osiki, klonu, olchy i dębu( które można spotkać w południowej części Puszczy) rosnących na sandrowych piaskach. Szczególnie znana jest sosna mazurska, która porasta m.in. wschodnie brzegi Jez. Mokrego. Osiąga ona wysokość 40 m i wiek 200lat. Obszar Puszczy Piskiej jest ostoją ptaków o randze europejskiej. przez obszar puszczy przebiega założony w 1977r. Mazurski Park Krajobrazowy (53,6tys. ha). Najcenniejszy rezerwat znajdujący się na Jeziorze Łuknajno. Symbolem parku jest jednak bocian biały, którego gniazda widać w wielu wioskach.

24

25 Zwierzęta : W lasach żyje dużo gatunków zwierząt m. in. jelenie, łosie, dziki, zające, lisy i od niedawna rysie. W dawnych czasach na obszarze Puszczy można było spotkać: tury, niedźwiedzie i rosomaki. W bardziej nawodnionych okolicach swoje żeremia budują bobry.

26 Ścieżki dydaktyczne: Ścieżka dydaktyczna: Śladami Gałczyńskiego zlokalizowana jest na terenie rezerwatu krajobrazowego Jezioro Nidzkie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Piskiej.

27 Rysie i wilki w Puszczy Piskiej:
W Puszczy Piskiej żyją rysie, które są pod ścisłą ochroną. Ryś jest gatunkiem drapieżnego kota, którego charakteryzują szpiczaste uszy z czarnymi pędzelkami na górze i krótki ogonek zakończony czarną łatką. Zdecydowanie więcej niż rysi w Puszczy Piskiej jest wilków, które także należą do gatunku chronionego. Wilki pochodzą z rodziny psowatych. Dzięki temu, że te drapieżniki są pod ochroną ich populacja wciąż rośnie. Rysie są samotnikami a wilki żyją w stadach.

28

29 Wieża ciśnień : Piska wieża ciśnień została zbudowana w 1907 roku i pracowała do 1992 roku. Od tamtej pory była nieużytkowana. W roku została wpisana do rejestru zabytków. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. W lutym 2012 roku urząd miasta w Piszu zaczął remont i renowacje wieży. Zabytkowa wieża ciśnień w Piszu będzie miała przeszkloną kopułę, dwa piętra widokowe i oczko wodne przy podstawie. Przewidziano również windę dla osób niepełnosprawnych. W budynku ma się znaleźć m. in.: muzeum, taras widokowy i kawiarnia.

30 Projekt wieży ciśnień wieża przed remontem

31 Rzeka Pisa : Wszystkie rzeki powiatu należą do dorzecza Narwi – Wisły. Największą z nich jest Pisa stanowiąca południowy odpływ wielkich jezior. Wypływając z Jeziora Roś, Pisa kieruje się ku południowi, początkowo doliną szeroką do pięciu kilometrów, zwężając się dalej do jednego kilometra. Brzeg rzeki obfituje w liczne zakola i starorzecza. Długość Pisy wynosi 80,4 km, a obszar dorzecza km2. Nieliczne dopływy, poza Wincentą, Turoślą i Skrodą. Po rzece Pisie można przepłynąć się i przy okazji podziwiać piękno mazur na statku „Smętek ” , można również pływać na spływach kajakowych oraz połowić ryby .

32 Śluza Karwik: Zlokalizowana jest na kanale Jeglińskim, 600 metrów przed jego wylotem na Jezioro Seksty, w 6 km głównego szlaku żeglowego systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Obiekt ten składa się ze śluzy komorowej oraz jazu. Śluza komorowa została wybudowana w 1906 roku. Jaz natomiast w 1985 roku na miejsce starego jazu szandorowego. Zużycie wody na jedno śluzowanie wynosi 465 m3 . Czas napełniania śluzy wynosi 2 minuty. Czas śluzowania wynosi 12 minut . Śluza Karwik - stanowi połączenie żeglugowe dróg wodnych na Wielkich Jeziorach Mazurskich poprzez rzekę Pisę ze szlakami żeglugowymi kraju. Jaz Karwik - utrzymuje w warunkach współdziałania ze śluzą jazem Kwik, stany wody połączonych Jezior Mazurskich.

33

34

35 Opracowali : Kulikowska Marcjanna – Kościół św
Opracowali : Kulikowska Marcjanna – Kościół św. Jana Chrzciciela, Kamienna Baba, Rysie i wilki w Puszczy Piskiej oraz zredagowanie prezentacji Przewodnik po Piszu, Ksepka Paulina – Pomnik Melchiora Wańkowicza ,Puszcza Piska, Zadroga Renata - Ratusz Pisza, Muzeum ziemi Piskiej oraz Cmentarz wojenny w Piszu, Szmyt Jakub – Dom Królewski i Wieża ciśnień Malinowski Michał – Śluza w Karwiku, Potaś Kacper – Rzeka Pisa, Chiliński Eryk – Bunkry,

36 Koniec !


Pobierz ppt "„ Przewodnik po Piszu ” Herb Pisza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google