Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o ROSJI!!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o ROSJI!!!"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o ROSJI!!!
ROSJA – jaki to kraj? Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o ROSJI!!!

2 Co z tą Rosją? Rosja to państwo dziwne, co najmniej niesymetryczne. Nazwa „Rosja” powstała w XV w. Określenie to upowszechniło się w Rosji dopiero w XVIII wieku. Ojczyzna Dostojewskiego i Tołstoja poprzecinana jest aż 11 strefami czasowymi! Gdy Rosjanie na jednym końcu kładą się spać, na drugim jedzą już śniadanie. Sama Moskwa podzielona została na 2 strefy czasowe. Dzisiejsza Rosja składa się z bagatela: 46 obwodów, 21 republik, 9 krajów, 2 miast wydzielonych (Moskwa i Sankt Petersburg) i z jednego Żydowskiego Obwodu Autonomicznego. Żeby zrozumieć i pojąć Rosję potrzeba wielu godzin lektury poświęconej temu olbrzymiemu państwu. Często niesprawiedliwie oceniamy ten piękny kraj, a kryje on w sobie przecież tyle niesamowitych historii. Rosyjska kultura zdumiewa i zachwyca swoją oryginalnością. Dajmy zatem szansę Rosji i spróbujmy ją poznać bliżej…

3 Federacja rosyjska Oficjalna nazwa Rosji to Federacja Rosyjska (ros. Росси́я; Российская Федерация) Rosjat o państwo rozciągające się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Rosja jest największym państwem na świecie według powierzchni, jej terytorium jest większe od kontynentu: Europy, Australii i Antarktydy. Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce. Rosja należy do największych gospodarek świata, pod względem PKB zajmuje 6. miejsce na świecie. Państwo rosyjskie dysponuje największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii. Rosja jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, m.in. Rady Bezpieczeństwa ONZ, G8, Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Szanghajskiej Organizacji Współpracy i odgrywa znaczącą rolę w polityce światowej.

4 FLAga rosyjska Państwowa flaga Federacji Rosyjskiej jest prostokątem o proporcjach 2:3 podzielonym na trzy równe, poziome pasy w kolorach białym, granatowy i czerwonym.  SYMBOLIKA Kolor biały symbolizuje świat, czystość, niewinność i doskonałość. Kolor granatowy oznacza wiarę, wierność i stałość. Kolor czerwony symbolizuje energię, siłę i krew przelaną za Ojczyznę. Według innej symboliki tzw. wyjaśnienia państwowego barwy oznaczją jedność trzech braterskich wschodniosłowiańskich narodów. Biały jest kolorem Białej Rusi (Białorusi), granatowy oznacza Małorosję (Ukrainę – Ruś Kijowską), czerwony symbolizuje Wielikąrosję (Ruś Moskiewską) HISTORIA Według legendy flaga Rosji była wzorowana na fladze Holandii podczas podróży cara Piotra Wielkiego do Holandii w 1699 roku, gdzie uczył się budowy okrętów. W rzeczywistości flaga została wprowadzona przez cara Piotra Wielkiego w 1693 roku dla marynarki wojennej. Od 1699 do 1883 roku flaga o tych barwach była używana jako flaga narodowa. Tradycyjna biało-granatowo- czerwona flaga została przywrócona 22 sierpnia 1991 roku.

5 Godło i hymn rosji Godłem państwowym Federacji Rosyjskiej jest wizerunek złotego orła dwugłowego w czerwonym polu; nad orłem – trzy korony (dwie mniejsze umieszczono nad głowami orła, trzecią, największą - ponad nimi); orzeł dzierży w szponach berło i jabłko; na piersi orła na czerwonej tarczy – jeździec Hymn państwowy Federacji Rosyjskiej - hymn przyjęty pod koniec 2000 roku z inicjatywy prezydenta Władimira Putina, zastępując wprowadzoną w 1991 Pieśń Patriotyczną. Jest adaptacją hymnu państwowego Związku Radzieckiego z 1944. Muzykę do niego stworzył Aleksandr Aleksandrow, zaś weryfikacją tekstu zajął się Siergiej Michałkow, współautor słów do wersji pieśni z 1943 i 1977.

6 Podstawowe informacje o Rosji
Ustrój polityczny Federacja Rosyjska jest państwem federalnym, na czele którego stoi wybierany , w wyborach powszechnych na 6 lat, prezydent. Obecnym prezydentem Rosji jest Dmitrij Miedwiediew. Władzę wykonawczą sprawuje rząd federalny z premierem na czele. Organem władzy ustawodawczej jest dwuizbowy parlament, składający się z izby niższej zwanej Dumą Państwową oraz izby wyższej Rady Federacji. Obecnym premierem Federacji Rosyjskiej jest Władimir Putin. Pieniadz Walutą rosyjską jest rubel (RUR). Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. W obiegu są banknoty o nominałach 10, 50, 100, 500, 1000 i 5000 rubli oraz monety o wartości 1, 2, 5 rubli i 1, 2, 5, 10, 50 kopiejek.

7 Podstawowe informacje o rosji
Połozenie geograficzne Federacja Rosyjska jest największym państwem świata zajmującym powierzchnię ,2 tys. km kw., z czego jedna czwarta tego obszaru przypada na jej część europejską Przeważającą cześć terenu zajmują równiny, poprzecinane setkami rzek. Największa rzeka to Lena, której łączna długość wynosi km; rzeka ta leży w azjatyckiej części Rosji; jest to jedna z największych rzek Azji, 10. pod względem długości na świecie. Na terenie kraju znajduje się również rzeka Wołga (3 531 km) - jest to największa i najdłuższa rzeka Europy. Wołga jest również najwiekszą i najdłuższą rzeką na świecie uchodzącą do jeziora. Ponadto na terenie Rosji znajdują się dwa największe jeziora europejskie: jezioro Ładoga i jezioro Onega oraz leżące w części azjatyckiej - jezioro Bajkał - jest to najstarsze i najgłębsze (1 642 m) jezioro na świecie, a pod względem powierzchni - drugie jezioro w Azji i siódme na świecie. Do najwyższych łańcuchów górskich zaliczamy Kaukaz, rozciągający się pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim, z najwyższym szczytem Europy - Elbrusem o wysokości 5642 m., oraz Góry Uralu - których wysokość nie przekracza 1900 m. n.p.m. Na terytorium Federacji Rosyjskiej znajdują się złoża prawie wszystkich ważniejszych surowców mineralnych: - największe na świecie złoża gazu ziemnego, - drugie pod względem wielkości zasoby węgla kamiennego, - ósme na świecie złoża ropy naftowej, - duże złoża węgla brunatnego, rud żelaza, rud metali kolorowych, - zasoby złota i diamentów.

8 Podstawowe Informacje o rosji
Jezyk     Język urzędowy Język używany Językiem urzędowym Rosji jest język rosyjski (русский язык) – największy język z rodziny języków słowiańskich. Posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (wg różnych źródeł) mln. Oprócz samej Rosji język rosyjski jest także językiem urzędowym na Białorusi, w Kazachstanie, Kirgistanie, na Krymie, w Naddniestrzu, Gagauzji, Abchazji i Osetii Południowej. Jest jednym z sześciu języków oficjalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej uproszczenia.

9 Podstawowe informacje o rosji
Moskwa i Sant Petersburg Największymi, a zarazem najważniejszymi miastami Rosji są Moskwa i Petersburg (poprzednia nazwa Leningrad). Moskwa jest stolicą Rosji. Jej Historia sięga XI wieku, jednak za oficjalną datę założenia miasta przyjmuje się rok 1147. Obecnie oficjalna liczba mieszkańców wynosi około 9 mln, choć według szacunków nieoficjalnych może sięgać nawet 14 mln. Dawna stolica Rosji - Petersburg, założony w 1703 roku przez cara Piotra I, jest drugim co do wielkości miastem Rosji z liczbą 5 mln mieszkańców. Miasto leży na przy ujściu Newy do Zatoki Fińskiej. Nazwane jest drugą stolicą Rosji. Stanowi ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny. Sankt Petersburg obfituje w liczne zabytki.

10 Kultura Rosji Najsłynniejszy rosyjski symbol - MATRIOSZKA
Matrioszka jest to zabawka składająca się z pewnej liczby drewnianych lalek, z których każda jest mniejsza od poprzedniej. Lalki są wydrążone i przepołowione tak, że można je wkładać jedna w drugą. Pierwsza matrioszka powstała pod koniec XIX wieku w moskiewskiej pracowni zabawkarskiej i była wzorowana na japońskiej lalce przedstawiającej mędrca Fukurumę. W 1900 r., matrioszki były istotnym elementem rosyjskiej ekspozycji na Wystawie Światowej w Paryżu, po czym - w związku z ich entuzjastycznym przyjęciem - w Siergiew Posad rozpoczęta została produkcja na szerszą skalę. Obecnie matrioszki produkowane są w wielu miejscach - najbardziej znane z nich to właśnie Siergiew Posad (Zagorsk), okolice Niżniego Nowogrodu oraz Twer. Nazwa matrioszka (матрёшка) jest zdrobnieniem od popularnego niegdyś rosyjskiego imienia ludowego Matriona (Матрёна). Tradycyjnie, postacie namalowane na matrioszkach to kobiety w strojach ludowych, choć pojawiają się także motywy literackie, historyczne i polityczne

11 Kultura rosji Prawosławna Wigilia Bożego narodzenia Nowy Rok
Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Tak wyliczone Boże Narodzenie przypada 13 dni później niż u katolików korzystających z kalendarza gregoriańskiego. Dlatego szósty stycznia jest dniem wigilijnym, rozpoczynającym Święta Bożego Narodzenia. Nowy Rok U naszych wschodnich sąsiadów Nowy Rok jest najważniejszym narodowym świętem, obchodzonym uroczyściej niż Boże Narodzenie. W zasadzie Rosjanie świętują Nowy Rok aż dwa razy: - 1 stycznia (według nowego kalendarza) 13 stycznia (według starego kalendarza) Nowy Rok wita się przez całą noc, ponieważ w Moskwie północ przypada 9 godzin później niż na Kamczatce. A świętuje się wszędzie - w domach, na ulicach, z rodziną, z przyjaciółmi. O 23:55 prezydent wygłasza oficjalne noworoczne przemówienie, a potem pozostaje już tylko zabawa do białego rana. Jest to czas, kiedy nasi sąsiedzi składają sobie życzenia przy choince i obdarowują się prezentami - tradycyjnie przynosi je Dziadek Mróz w towarzystwie pięknej Śnieżynki.

12 Kultura rosji Słynni rosjanie
Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie. Ten rosyjski kosmonauta 12 kwietnia 1961 r. odbył trwający półtorej godziny lot w kosmos. Dymitr Mendelejew - chemik rosyjski, odkrywca (w roku 1869) prawa okresowości pierwiastków chemicznych. Piotr Iljicz Czajkowski ( ), wybitny rosyjski kompozytor. Aleksandr Siergiejewicz Puszkin - poeta rosyjski, także dramaturg i prozaik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego.

13 Czy wiesz ze: NIEPRAWDA ZE:
Powierzchnia Rosji wynosząca ponad 17mln km2 stanowi w przybliżeniu 1/6 powierzchni ziemi. Natomiast pod względem ludności Rosji zajmuje dopiero 6 miejsce. Co ciekawe niemal 80% mieszkańców Rosji zamieszkuje część Europejską, która z kolei stanowi jedynie 25% powierzchni państwa Język Rosyjski zajmuje 5-te miejsce pod względem ilości osób posługujących się nim. Ogólna liczba osób rosyjskojęzycznych wynosi prawie 280 mln osób. Przez Rosję płyną 3 z 10 najdłuższych rzek na świecie. Są to: Ob z Irtyszem, Amur, Lena. Niewiele krótszy jest Jenisej. Przez Rosję płynie także najdłuższa rzeka europejska - jest nią Wołga Moskiewskie metro przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów. Jest to więcej niż suma pasażerów dwóch pozostałych największych metro na świecie: nowojorskiego i tokijskiego Moskwa jest nie tylko największym pod względem ilości mieszkańców miastem w Europie. W rankingu tym plasuje się aż na 4-tym miejscu na świecie, po Szanghaju, Bombaju i Buenos Aires. Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Podczas wojny z Napoleonem, kiedy wojska rosyjskie dotarły do Europy często były karmione przez lokalnych mieszkańców. Aby nie ociągali się z podawaniem jedzenia, Rosjanie poganiali ich słowami "Bystro, bystro..." (Szybko, szybko...). Europejczykom było dość ciężko wymawiać "Y" i przerobili je na "I". I tak wyraz "Bystro" z akcentem na "Y" powstał wyraz "Bistro" z akcentem na "O". Stąd kawiarne gdzie można szybko zjeść nazywa się "Bistro". NIEPRAWDA ZE: Pierogi wymyślili Rosjanie. Jest to potrawa ludu Komi (zamieszkałego na terenie Rosji). Rosyjskie słowo "pielmieni" (pierogi) pochodzi od "pielian", co oznacza "chleb wyglądający jak ucho". Największą katastrofą morską XX wieku było zatonięcie "Titanika". W katastrofie "Titanika" zginęło tragiczną śmiercią 1513 osób ale w1945 roku, radziecka łódź podwodna, pod dowództwem Marinesko zaatakowała niemiecki liniowiec "Wilhelm Gustloff" i posłała na dno 7700 hitlerowskich żołnierzy


Pobierz ppt "Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o ROSJI!!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google