Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W zasięgu ręki Sztuka współczesna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W zasięgu ręki Sztuka współczesna."— Zapis prezentacji:

1 W zasięgu ręki Sztuka współczesna

2 Sztuka współczesna - aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku(po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty. Zaczynu współczesności w sztukach wizualnych upatruje się w działalności dadaistów, czyli w początkach XX wieku.

3 Około roku 1947 pojawił się prąd artystyczny, ukształtowany na zasadach ekspresjonistycznych i abstrakcyjnych. Tak zwany - informel (z fr. bez kształtu). Jackson Pollock był jego największym przedstawicielem. Opracował on nowe techniki tworzenia – polegały one na rozkładaniu płócien na ziemi lub na ścianie i wylewaniu na nie farby prosto z tuby czy z przedziurawionej puszki.

4 Jackson Pollock w swojej pracowni.

5 Jackson Pollock – Convergence, 1952

6 Action painting – malarstwo gestu, które akcentowało istniejący, że obraz nie jest ukończonym dziełem, tylko zapisem procesu twórczego. Techniką action painting posługiwała się Małgorzata Starowieyska.

7 Pop art, popart (z ang. popular art = sztuka popularna) – prąd artystyczny w sztuce po II wojnie światowej, wywodzący się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Termin pop-art został po raz pierwszy użyty przez angielskiego krytyka sztuki Lawrence’a Allowaya w „Przeglądzie Architektonicznym” („Architectural Digest”) z 1952 roku do opisania tych obrazów, które ilustrowały powojenny konsumpcjonizm i czerpały z dóbr materializmu.

8 Andy Warhol Puszka zupy Campbella

9 Roy Lichtenstein - Drowning Girl

10 Roy Lichtenstein – Look Mickey!

11 Op-art (ang. optical art - sztuka optyczna, wzrokowa, inaczej wizualizm) to kierunek w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza, a nie na jego intelekt czy emocje; stosujący abstrakcyjne kombinacje linii dające geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, dynamiczne i fakturalne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu rozwibrowaniem pola widzenia. 

12 Bridget Riley - Movement in Squares

13 Hiperrealizm, superrealizm lub fotorealizm – kierunek w malarstwie XX wieku, którego celem jest przedstawianie rzeczywistości z jak największą precyzją.

14

15 Konceptualizm - dopuszczał do głosu nie konkretny wytwór postaci, obrazy czy rzeźby, ale za zamysł jego stworzenia (czyli koncept – stąd nazwa)

16 Land art -  to działalność artystyczna, której obszarem działania (tłem, kontekstem czy tworzywem) jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu często są ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu, lub wykorzystaniem naturalnych procesów (erozja, czynniki atmosferyczne) dla stworzenia działania, obiektu o charakterze artystycznym.

17 Robert Smithson – Spiral Jetty

18 Happening (z ang. „dzianie się”, „zdarzenie”) – zorganizowane wydarzenie o charakterze artystycznym, ograniczone czasowo, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację, lub zestaw znaków: haseł, obrazów, gestów, przedmiotów, postaci w przestrzeni.

19

20 Odrzucono secesyjna dekoracyjność na rzecz czystości formy i funkcjonalności. Dużą rolę odegrała niemiecka szkoła Bauhaus pod przewodnictwem pod przewodnictwem Waltera Gropiusa, która powstała w 1919 roku. Twórcy Bauhausu narzucali już pewien styl budowania. Wielkie betonowe płyty i stalowe elementy zmuszały do ograniczenia kształtu budowli do prostych geometrycznych, a zarazem funkcjonalnych brył.

21 Kompleks Bauhausu w Dreźnie

22 W drugiej połowie XX wieku w Polsce zaistniało wiele ciekawych zjawisk artystycznych, które w dużym stopniu ukazywały polską sztukę. Na pewną cześć artystów wpłynęła druga wojna światowa. Jednym z nich był Andrzej Wróblewski. Na swoich obrazach w symbolicznych ujęciu ukazywał cierpienie człowieka.

23 Andrzej Wróblewski – Rozstrzelanie VIII

24 Za to w Krakowie tworzył Tadeusz Kantor
Za to w Krakowie tworzył Tadeusz Kantor. Wprowadził on do polskiej sztuki awangardowej formy ekspresji takie jak: ambalaż, environment, informel i happening.

25 Wojnę i dramat jako temat surrealistycznych wizji przedstawił w dziełach malarz i grafik Bronisław Wojciech Linke. Wojciech Linke - Czerwony autobus

26 Królem metafory i wizjonerstwa w polskiej sztuce współczesnej był Zdzisław Beksiński. Jego często szokujące wizje zdobywają coraz więcej zwolenników. Jerzy Duda-Gracz również uwielbiał metaforę, a nade wszystko satyrę i pokpiwanie z ludzkich słabości, przywar oraz głupoty.

27 Zdzisław Beksiński - Trole

28 Jerzy Duda-Gracz – Józefowi Chełmońskiemu

29 Magdalena Abakanowicz polska rzeźbiarka, laureatka licznych nagród; miała ponad 100 wystaw na całym świecie. Władysław Hasior, którego asamblażowe, symboliczno-ekspresyjne kompozycje szokowały i zachwycały jednocześnie, urządzał happeningi, w których dzieło sztuki ginęło na przykład w ogniu na oczach widzów.

30 Magdalena Abakanowicz – Tłum z brązu

31 Władysław Hasior - Ikar

32 Prezentacje wykonały:
Aleksandra Trojanowska Katarzyna Iwańczak

33 Koniec

34 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Abakanowicz
Katarzyna Czernicka – „Plastyka – podręcznik dla klas 1-3”


Pobierz ppt "W zasięgu ręki Sztuka współczesna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google