Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy warto marzyć ? Jacek Cieślik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy warto marzyć ? Jacek Cieślik"— Zapis prezentacji:

1 Czy warto marzyć ? Jacek Cieślik
XIV Seminarium Studenckiego Ruchu Naukowego Wiśnicz – Rożnów, października 2009 r.

2 Marzenia … „…dla dobrej woli nie ma zapory, intensywnej chęci nic się nie oprze…” Samotność, in: Sanatorium pod Klepsydrą / Bruno Schulz, Warszawa : Towarzystwo Wydawnicze "Rój", [1936] 1937 // Opowiadania. Wybór esejów i listów / Bruno Schulz; opracował Jerzy Jarzębski, wydanie drugie przejrzane i uzupełnione, Wrocław ; Kraków : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1998, „Sukces jest blisko nas, wystarczy po niego sięgnąć...” motto Akademii Marzeń - Dla człowieka, który uwierzył w swoje marzenia, nie ma rzeczy niemożliwych. Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją. Jostein Gaarder (ur. 1952) Dziewczyna z pomarańczami Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać. Walt Disney ( ) Bez marzeń życie człowieka jest puste i monotonne. Spełnianie się ich to jedna z większych przyjemności. Jednak, by mogło się zdarzyć trzeba marzyć!

3 Marzenia … Biada temu kto nie podjął ryzyka. Co prawda nie zazna nigdy smaku rozczarowań i utraconych złudzeń, nie będzie cierpiał jak ci, którzy pragną spełnić swoje marzenia, ale kiedy spojrzy za siebie - bowiem zawsze dogania nas przeszłość - usłyszy głos własnego sumienia. Paulo Coelho (ur. 1947) Na brzegu rzeki Piedry... To, co dziś jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem. Paulo Coelho (ur. 1947) Być jak płynąca rzeka Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię Johann Wolfgang Goethe ( ) Z marzeń powstał świat – piosenka zespołu Czerwone Gitary muzyka Seweryn Krajewski; słowa Jerzy Kleyny

4 Niektórzy wielcy polscy wynalazcy …
Chobrzyński, Karol ruszt schodkowy Eder, Józef Maria chlorosrebrowy papier fotograficzny Hofmann, Józef resor, wycieraczki samochodowe Krwawicz, Tadeusz przyrząd do usuwania zaćmy Łukasiewicz, Ignacy ( ) - lampa naftowa (31 lipca 1853) Noiszewski, Kazimierz elektroftalm Sędzimir, Tadeusz ( ) - hutnictwo Szczepanik, Jan ( ) fotografia barwna Wolfke, Mieczysław hologram 1920 Żaliński, Edmund Ludwik pneumatyczne działo torpedowe

5 Jak spełniają się marzenia – cudze chwalicie…
Jesteśmy polską firmą założoną w 1990 r. Zajmujemy się projektowaniem oraz produkcją profesjonalnej aparatury do pomiaru i analizy dźwięku oraz wibracji. 70 % naszego personelu ma wykształcenie wyższe, a w tym 10% to osoby z tytułem doktora nauk technicznych. Naszym celem jest produkcja sprzętu o najwyższej jakości i w najlepszej cenie. Na rynek wkroczyliśmy na początku 1993 r. z przenośnym analizatorem dźwięku i drgań SVAN 910A. Naszym kolejnym najlepiej sprzedającym się przyrządem był podręczny analizator dźwięku i drgań klasy 1 - SVAN 912 i jego kolejne wersje, który jest nadal szeroko stosowany do pomiarów akustycznych i drganiowych.

6 Jak spełniają się marzenia – cudze chwalicie…
Obecnie dostarczamy aparaturę do pomiaru dźwięku i drgań do większości odbiorców krajowych. Naszymi klientami są wyższe uczelnie, Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, Inspektoraty Ochrony Środowiska, duże zakłady przemysłowe i laboratoria prywatne. Mamy przedstawicielstwa w Australii, Brazylii, Belgii, Chile, Chinach, Danii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Kanadzie, Malezji, Niemczech, Rosji, Singapurze, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz na Tajwanie, Węgrzech i Ukrainie. Na rynku światowym pośród naszych klientów znajdują się tak znane firmy jak ABB, BOEING, BAYER, DAEWOO, FIAT, VOLKSWAGEN, VOLVO i wiele innych.

7 Co wspólnego z tym mostem mają Polacy ?

8 Ralph Modjeski (1861—1940) Rudolf Modrzejewski - Urodzony 27 stycznia 1861 w Bochni, zm. 26 czerwca 1940 w Los Angeles. Syn słynnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej, w wieku piętnastu lat wraz z matką emigrował do USA. Światowej sławy inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów. Pionier w budownictwie mostów wiszących. Zbudował prawie 40 mostów na największych rzekach Ameryki Północnej. Odegrał znaczącą rolę jako wychowawca następnych pokoleń amerykańskich konstruktorów i budowniczych mostów. Jego uczniem był m.in. twórca słynnego mostu Golden Gate w San Francisco - Joseph B. Strauss. Pierwszymi obiektami, w których projektowaniu brał udział były mosty na kolei Union Pacific w Omaha (Nebrasca) oraz most wspornikowy o 5 przęsłach na rzece Missisipi pod miastem Memphis. W 1883 r. przebudowywał most kolei Northern Pacific na rzece Missouri w Bismarck. W 1910 r. został oddany do użytku budowany przez Modjeskiego most McKinleya na Missisipi w St. Louis. Był to jednopoziomowy most z dwoma torami kolejowymi i pasmami drogowymi, o 8 przęsłach swobodnie podpartych, z których 3 miały po 125 m rozpiętości. Całkowita długość mostu wynosiła 766 m.

9 Ralph Modjeski (1861—1940) Zbudował most stalowy, łukowy z jezdnią górną na rzece Crooked na linii kolejowej Oregon—Trunk. Projektował i budował mosty przez rzeki Columbia i Willamette w stanie Oregon. W 1920 r. został zaproszony do opracowani projektu mostu przez rzekę Delaware w Filadelfii, łączącego śródmieście z przedmieściem Camden. Środkowe przęsło miało mieć 533,4 m długości, a po moście miały biec dwa tory kolejowe, dwa tory tramwajowe, sześć pasm dla ruchu samochodowego oraz dwa chodniki dla pieszych. Modjeski opracował projekt mostu wiszącego. Jego budowę ukończono w 1926 r. Przęsło środkowe miało 533,4 m, oba skrajne – 218 m, a przyczółki rozdzielcze były przekryte przęsłami o rozpiętości 59,8 m. dwa pylony mostu były oparte na filarach posadowionych do głębokości 19 m od strony Filadelfii i 26 m od strony przedmieścia Camden. Każdy pylon składał się z dwóch słupów stalowych powiązanych poprzecznicami i krzyżulcami. Całkowita wysokość pylonów wynosiła 110 m. Ostatnim jego dziełem był most przez zatokę łączącą Oakland z San Francisco. Modjeski opracował wstępny projekt tego mostu. Miał on 19 przęseł, a całkowita jego długość z dojazdami wynosiła około 13 km. Był to wówczas najdłuższy most na świecie. Dwa przęsła wiszące miały 704 m rozpiętości każde, a rozpiętość przęsła wspornikowego wynosiła 426,72 m. Most opierał się na 51 filarach. Jego otwarcie nastąpiło 1939 r.

10 Ralph Modjeski (1861—1940)

11 Ralph Modjeski (1861—1940) Benjamin Franklin Bridge łaczący Filadelfię, PA i Camden, NJ Mid-Hudson Bridge Poughkeepsie, NY

12 Ralph Modjeski (1861—1940) Benjamin Franklin Bridge łaczący Filadelfię, PA i Camden, NJ

13 „…Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach… i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw. Musimy jedynie nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców…” - Nicola Tesla Źródło: Century Illustrated Monthly Magazine, 1980

14 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Urodził się w 1856 r. w serbskiej rodzinie w Smiljan, niewielkiej miejscowości górzystego rejonu Lika leżącego w dzisiejszej Chorwacji (Dalmacja). Jego ojciec był ortodoksyjnym duchownym (pop), matka zaś osobą niezwykłą, o żywej wyobraźni i inteligencji. Mimo braku formalnego wykształcenia (była analfabetką), to znała na pamięć kilka tomów wierszy. Potrafiła również wytwarzać drobne narzędzia i przedmioty potrzebne w domu. Jako małe dziecko wykazywał niezwykłe zdolności i zainteresowania. W wieku pięciu lat zbudował swój pierwszy model. Był nim model koła wodnego, całkowicie różniącego się od tych jakie występowały w okolicy, w której mieszkał. Natomiast jako dziewięciolatek zbudował silnik, które napędzały pracowite chrabąszcze. Niestety zazdrosny kolega zjadł owady, pozostawiając przy tym silnik bez mocy.

15 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Mały Nikola miał fotograficzną pamięć, zadziwiał wszystkich dokonując w pamięci skomplikowanych obliczeń. Gdy miał 12 lat znał na pamięć tablice logarytmiczne. Wszystkie obliczenia wykonywał w głowie. Potrafił także przewidywać „zachowanie” swoich wynalazków, spoglądając na narysowany schemat zamykał oczy i po chwili wskazywał najmniejszy nawet błąd w budowie urządzenia. Błyskawicznie i bez najmniejszych trudności opanował sześć języków, posiadał też zdolność mierzenia przedmiotów "na oko" z niezwykłą dokładnością - do dziesiątych części milimetra. Swoje zainteresowania w kierunku maszyn przeniósł mając 17 lat, to właśnie wtedy wymyślił system mogący zamienić energie wodospadu Niagara na energię elektryczną. Co w późniejszym czasie urzeczywistnił.

16 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Studiował na Uniwersytecie Technicznym w Grazu w Austrii, a potem na Uniwersytecie Praskim. W czasie swoich studiów potrafił uczyć się nawet po 20 godzin na dobę. Nauczyciele i rodzice Tesli bali się o jego zdrowie, jednak on bardzo lubił się uczyć, uczył się także dlatego, aby móc budować coraz to lepsze urządzenia. Nauczyciele spostrzegli też, że wiedza jaką posiada ich uczeń znacznie przewyższa ich umiejętności. Potem pojechał do Budapesztu pracować –  jak byśmy dziś powiedzieli –  „w telefonii”.

17 Nicola Tesla - wielki marzyciel
W czasie nauki na Uniwersytecie Praskim bez przerwy męczyła go obsesja projektowania silników elektrycznych.

18 Nicola Tesla - wielki marzyciel
To właśnie w znacznym stopniu zwiększyło jego uczulenie na różne rzeczy i dziwaczną nadwrażliwość na otoczenie. Amerykańskie gazety rozpisywały się o dziwactwach geniusza: - nie znosił kobiet noszących perły, w hotelach unikał pokoi i pięter, których numery dzieliły się przez trzy, - w restauracjach domagał się dużej liczby serwetek i sam polerował nimi sztućce, - zanim wziął się do jedzenia musiał na samym początku obliczyć objętość talerza zupy, filiżanek i kawałków jedzenia. Nie mógł dotknąć niczyich włosów!!!

19 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Jego uszy ranił dźwięk, który przez nas na ogół jest nie dostrzegany, chodzi tu o dźwięk wydawany przez muchę, która lądowała na stole. Denerwował go nawet "hałas" wywołany przez trzeszczenie łóżka pod jego ciężarem, więc wyposażył ten niezawodny wynalazek w ... amortyzatory!!! „Jestem wyjątkowo wrażliwym i dokładnym instrumentem odbierającym sygnały” innymi słowy - medium - zapisał Tesla. Jednak taka cecha mózgu łączy się z wielkim niebezpieczeństwem dla życia. Gdy zdarzały się niebezpieczne przeciążenia umysłu, Tesla po prostu o wyłączał. W celach terapeutycznych przechadzał się po praskim parku miejskim, gdzie po zachodzie słońca "idee pojawiały się jak błyski światła i ujawniało się sedno prawdy".

20 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Na przekór losowi nikt w Europie nie zainteresował się genialnym wynalazcą i jego projektami, więc Nicola Tesla (28-latek) wyruszył w wielką podróż do USA. Z kilkoma dolarami w kieszeni i z głową pełną projektów zatrzymał się w Nowym Yorku (1883). W Stanach Zjednoczonych zatrudnił go słynny wynalazca Tomasz Alva Edison. Niestety obaj panowie rozstali się w nieprzyjaźni - Edison miał nie zapłacić Tesli za jeden z projektów. Poza tym oboje spierali się w wielu rzeczach. Edison był wielkim zwolennikiem prądu stałego, natomiast Tesla - przemiennego, który m.in. można było by łatwiej przesyłać na dużą odległość. Edison był zatwardziałym przeciwnikiem tego odkrycia, twierdząc, iż może on zagrażać życiu. Wielokrotnie podejmował różne akcje mające zdyskredytowanie wynalazków Tesli jak mordowanie psów i kotów prądem przemiennym co miało świadczyć o jego szkodliwości. Obaj wielcy wynalazcy mieli sprzeczne teorie co do materiału zastosowanego jako żarnik w żarówce, którego Edison długo szukał. Tesla natomiast uważał, iż jest on zbędny, gdyż niepotrzebnie "zabiera" energię potrzebną do jego podgrzania, a następnie wytwarzania ciepła.

21 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Rywalizację wygrał Edison, który następnie stał się bohaterem Ameryki i specjalistą od prądu stałego. Jednak Tesla tak łatwo się nie poddał. W 1885 roku sprzedał wszystkie swoje wynalazki związane z wytwarzaniem prądu zmiennego. W 1888 roku Tesla zademonstrował na Uniwersytecie Columbia, skonstruowany przez siebie dwufazowy silnik prądu przemiennego o mocy około 150 W, pokazując w pełni praktyczne zastosowanie prądu przemiennego.

22 Nicola Tesla - wielki marzyciel
W maju 1889 roku Tesla wyjechał do Colorado Springs nieopodal Denver. Urządził tam laboratorium, nad którego dachem wyrósł 60-metrowy słup zwieńczony gigantyczną miedzianą kulą (gigantyczna cewka) nazwaną przez wynalazcę nadajnikiem powiększającym. Z pomocą tego urządzenia zamierzał przetestować bezprzewodowy transfer energii. Wierzył, że wpompowując energię do wnętrza Ziemi jest w stanie wzbudzić w niej tzw. falę stojącą, która następnie zostanie zasilona przez płynne jądro planety. Taką falę będzie można przesłać w dowolny punkt kuli ziemskiej i w ten sposób doprowadzić prąd do wybranego przez siebie celu. Choć brzmi to nieprawdopodobnie Tesla przynajmniej dwukrotnie osiąga zamierzony cel. Okoliczni mieszkańcy są świadkami, jak na odległość 42 kilometrów udaje się mu zapalić 200 żarówek! - bez jakichkolwiek przewodów, co starannie zostaje sprawdzone przez tłumy ciekawskich.

23 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Nicola Tesla w swoim laboratorium.

24 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Dopiero, kiedy jego patenty kupił George Westinghouse, zastosowanie prądu zmiennego umożliwiło gwałtowny rozwój sieci elektrycznej. Wraz z Westinghouse'm rozpoczął batalię przeciwko Edisonowi, mającą na celu przekonanie opinii publicznej o skuteczności i bezpieczeństwie prądu zmiennego w stosunku do prądu stałego, w efekcie czego uzyskali akceptację dla swojej idei. Otworzył on własna firmę, która miała zapoznać świat z jeszcze nieznanym prądem zmiennym. Jego pierwszy publiczny debiut miał miejsce na wystawie w Chicago w 1893 roku, kiedy to na dwadzieścia pięć tysięcy osób "wystrzeliło" 200 tys. żarówek oświetlających dziedziniec, na którym stali.

25 Nicola Tesla - wielki marzyciel

26 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Obecnie wiadomo, że Tesla zapoczątkował również budowę podstawowych obwodów niezbędnych do prowadzenia transmisji radiowej i telewizyjnej. W 1893 roku jako pierwszy zademonstrował właśnie transmisję radiową . Marconi niezależnie z Popowem dopiero w 1895 roku, czyli dwa lata później. Fakt, że to Nikola Tesla jest prawdziwym wynalazcą radia potwierdził dopiero w roku Sąd Najwyższy USA, pośmiertnie przyznając mu pierwszeństwo nad Gulielmo Marconim do zasadniczych patentów (jednak wcześniej nagrodę Nobla otrzymał Marconi). W 1895 roku przy Wodospadzie Niagara powstała pierwsza wodna elektrownia, a na tabliczkach masywnych generatorów widniało imię Nikoli Tesli. Do tego czasu Amerykańskie Biuro Patentowe wydało Tesli kilkadziesiąt patentów dotyczących wirującego pola magnetycznego. Rozpowszechniany trójfazowy system energii ukazał swą potęgę przy zasilaniu wielkich silników ostatecznie potwierdzając w tej dziedzinie swoją przewagę nad prądem stałym. Do dzisiaj zasada działania każdego silnika indukcyjnego opiera się na jednym z oryginalnych pomysłów Tesli.

27 Wodospad Niagara – pierwsza elektrownia wodna

28 Wodospad Niagara – pierwsza elektrownia wodna
W 1896 roku z elektrowni Westinghouse’a na wodospadzie Niagara popłynął do oddalonego o 40 kilometrów Buffalo prąd zmienny. Wkrótce stał się on standardem w każdej elektrowni.

29 Produkcja generatorów Westinghouse’a
Po lewej produkcja generatorów w zakładach Westinghouse’a Po prawej hala z generatorami w pierwszej elektrowni wodnej Niagara Falls.

30 Elektrownia z generatorami pomysłu Tesli
Hala z generatorami Westinghouse’a w elektrowni wodnej.

31 Nicola Tesla - wielki marzyciel
W roku 1898 w nowojorskiej Madison Square Garden zaprezentował model kutra zdalnie sterowanego falami radiowymi, czym wprawił w zdumienie gości Wystawy Elektrotechnicznej. Potem pochłonęły go projekty kierowanych w ten sam sposób torped. Jeszcze innym z wynalazków Tesli był opatentowany w 1898 roku elektryczny zapłon dla silników gazowych. Jest to jest główny element cewki zapłonowej, praktycznie niezmieniony od czasu jego wprowadzenia do użytku. Projektował on i budował również prototypy wyjątkowych silników spalinowych, opierających się na własnościach przylegania i lepkości gazów. Taki silnik osiągnięciami mógłby przewyższać nasze obecne silniki spalinowe pod wieloma względami, takimi jak ekonomiczne zużycie paliwa, długowieczność, zdolność do użytkowania różnych paliw (również nie szkodzących środowisku, np. gaz ziemny, wodór), koszt produkcji, stosunek mocy silnika do jego wagi.

32 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Wiosną 1899 roku na prośbę rządu USA, Tesla wyjechał do Colorado Springs, aby pracować nad rozwijaniem radiowego systemu łączności. Zbudował w okolicy wielką doświadczalną stację radiową o mocy 200 kW. Prowadził tam badania nad wysokimi napięciami i częstotliwościami prądu elektrycznego oraz nad prawami rządzącymi rozchodzeniem się prądu przez ziemię i atmosferę. Zbudował niezwykle potężny nadajnik, dzięki któremu "indywidualizował" energię a w tym samym czasie ustawiał odbiornik, aby izolował transmitowaną energię. Podczas wielu eksperymentów powiększał wiedzę na temat propagacji fal radiowych oraz zjawiska rezonansu. Sukcesy dokonywane w Colorado prowadziły Teslę do przeświadczenia, że możliwa jest komunikacja radiowa z dowolnym miejscem na Ziemi. Jego zasługą jest założenie międzynarodowej stacji radiowej, która stała się znana jako "Wardenclyffe".

33 Nicola Tesla - wielki marzyciel
laboratorium Tesli w Colorado Springs (1899), transmiter "Wardenclyffe" na Long Island 

34 Nicola Tesla - wielki marzyciel
W grudniu 1900 roku wrócił do Nowego Jorku aby pracować nad prototypem ogólnoświatowej stacji nadawczej. Główna budowla do wyposażenia stacji stoi jeszcze nieopodal Long Island w Nowym Yorku. Cechą globalnego systemu łączności Tesli w pełnym działaniu byłaby zdolność dostarczania małych ale użytecznych ilości energii elektrycznej do obwodów odbiorczych. Wyobrażał sobie, że system pozwalałby na przesyłanie przemysłowych ilości energii elektrycznej do dowolnego miejsca na Ziemi przy minimalnych stratach. Istnieje dokument: US Patent nr "Aparat do transmitowania energii elektrycznej", dołączony rysunek do transmitera "Wardenclyffe" ukazuje Long Island przyłączoną do pełnego trójzwojowego "potęgującego transmitera" tak skonfigurowanego, aby był odbierany w Colorado. Dalsze badania nad "Wardenclyffe" Tesla musiał przerwać z powodu braku funduszy. Budowla została opuszczona i w pierwszych latach I wojny światowej wieża została ostatecznie zburzona.

35 Nicola Tesla - wierząc lub nie…
W 1931 roku pod finansową egidą firmy Pierce-Arrow i George'a Westinghouse’a, na terenie fabryki w Buffalo wynalazca przedstawił silnik zasilany energią pola magnetycznego ziemi. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w ówczesnych mediach. Wymontowano z niego standardowy silnik spalinowy i w jego miejsce wstawiono silnik elektryczny o mocy 80 KM i 1800 obr/min, który podłączono do sprzęgła i skrzyni biegów. Silnik prądu stałego miał 40 cali długości (1m) i 30 cali średnicy (75 cm), a jego przewody zasilające zostawiono sterczące w powietrzu bez żadnego zewnętrznego źródła zasilania. W umówionym czasie Nicola Tesla przyjechał z Nowego Yorku i dokonał oględzin samochodu Pierce-Arrow. Następnie poszedł do najbliższego sklepu radiowego i nabył garść (12) lamp elektronowych, przewodów i wybranych oporników. Skonstruowany obwód umieścił w pudełku o wymiarach 24 cale długości, 12 cale szerokości i 6 cale wysokości (61 x 30,5 x 15cm). Pudełko zostało umieszczone na przednim siedzeniu i jego przewody zostały podłączone do chłodzonego powietrzem, bezszczotkowego silnika. Źródło: Fragmenty z artykułu opublikowanego 24 Stycznia 1993 roku w Dallas Morning News w kolumnie Texas Scetches przez A.C. Greene pt. „The Electric Auto that almost triumphed, Power Source of ’31 car still a mystery”.

36 Samochód Tesli - Pierce-Arrow mógł wyglądać tak…

37 Nicola Tesla - wierząc lub nie…
Dwa pręty o średnicy 1 cala wystawały z pudełka na długość 3 cali. Pan Tesla usiadł na siedzeniu kierowcy, wepchnął pręty do pudełka i powiedział „teraz mamy moc”. Włączył bieg i pojechał !!! Ten pojazd napędzany silnikiem prądu zmiennego rozwijał prędkość do 90 mil/h i zachowywał się lepiej niż jakikolwiek samochód o napędzie spalinowym w tamtych czasach. Wynalazca spędził w nim tydzień testując jego możliwości. Zapytany przez dziennikarzy skąd pochodzi wykorzystywana w samochodzie moc, Tesla odparł, że z otaczającego nas eteru… Kilka osób sugerowało, że Tesla zwariował i wszedł w zmowę ze złowrogimi siłami wszechświata. To rozwścieczyło Teslę, usnął swoją tajemniczą skrzynkę z pojazdu i wrócił do swojego laboratorium w New York City. Źródło: Fragmenty z artykułu opublikowanego 24 Stycznia 1993 roku w Dallas Morning News w kolumnie Texas Scetches przez A.C. Greene pt. „The Electric Auto that almost triumphed, Power Source of ’31 car still a mystery”.

38 Nicola Tesla - wierząc lub nie…
Przypuszcza się, że Tesla był w stanie wykorzystać pole magnetyczne Ziemi, które obejmuje naszą planetę i w jakiś sposób otrzymywać potężne ilości energii przecinając te linie czy też „każąc” im mnożyć się między sobą. Dokładna natura tego urządzenia (silnika) pozostaje tajemnicą, ale w rzeczywistości działało ono zasilając 80 konny silnik Pierce-Arrow do prędkości rzędu 90 mil/h bez jakiegokolwiek ładowania!!! Swój sekret zabrał do grobu!!!

39 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Wynikiem badań Tesli było również mnóstwo obserwacji dotyczących fizjologicznych skutków przepływu prądu o wysokim napięciu i częstotliwości przez organizm człowieka. Na podstawie jego odkryć powstał typ terapeutycznego przyrządu do diatermii. Rozwijał instrumenty do wytwarzania promieni X oraz techniki do prześwietleń żywych tkanek, a jedna z jego konstrukcji jest rozpoznawana jako pierwotny zwiastun mikroskopu elektronowego. Odkrycia Tesli torowały również drogę w obszarze medycyny, znanej jako obrazowanie poprzez magnetyczny rezonans jądrowy. Jako pierwszy również użył ozonu do oczyszczania wody - techniki która ponownie staje się popularna z powodu swej przyjazności środowisku. Wybudowany prototyp radaru w 1934 roku był głównie następstwem obserwacji Tesli, o których wspominał jeszcze w 1917 roku. Wśród wynalazków Tesli są również wiele nowatorskich pomysłów lamp elektrycznych działających przy wysokich częstotliwościach prądu elektrycznego, zwiastun obecnie używanych rur fluorescencyjnych, neonówek, kul plazmowych.

40 Nicola Tesla – pokaz „kul płomiennych”

41 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Nikola Tesla w Colorado Springs laboratorium (1899), siedzący przed pracującym transformatorem.

42 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Ostatnią dekadę swego życia sławny wynalazca spędził mieszkając w Hotelu New Yorker. Wolny czas spędzał na rozmowach z gołębiami w parku na Manhattanie. Tak wyglądał jego pokój hotelowy. W 1960 roku, podstawowa jednostka indukcji magnetycznej (czyli stosunku strumienia magnetycznego do powierzchni) została nazwana "teslą".

43 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku…

44 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku…

45 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Tablica pamiątkowa na domu w którym Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku.

46 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Pomnik Nicola Tesli przy wodospadzie Niagara

47 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Pomnik Nicola Tesli przy wodospadzie Niagara

48 Nicola Tesla - wielki marzyciel
Tuż po śmierci Tesli agenci FBI dokładnie przeszukali hotelowy pokój, w którym mieszkał - znalezione tam projekty zostały opatrzone podpisem "Tajne"... Niewiele brakowało, by w 1912 roku Tesla został laureatem Nagrody Nobla. Miał ją dostać wraz z Edisonem, ale z uwagi, że nie przepadali za sobą, nie nagrodzono żadnego wynalazcy. Poza bardziej znanymi, przedstawionymi tu wynalazkami zostawił po sobie także mnóstwo innych, przeważnie nieużywanych, które również mogłyby być cenne dla ludzkości. Otoczenie nie pozwalało jednak na natychmiastową akceptację jego bardziej zaawansowanych idei. Mimo, że niektóre informacje wydają się być utracone, prostota zasadniczych części projektów pociąga za sobą nadzieję, że w przyszłości uda się zrozumieć i odtworzyć tę wiedzę. Urząd Patentowy USA posiada ponad 300 (oficjalna lista) patentów zarejestrowanych na imię Nikolaja Tesli. Prawdopodobne, że jest ich ponad Ocenia się, że gdyby żył mógłby opatentować on dodatkowe z pamięci.

49 Efekt wyładowań z transformatora Tesli
Pole magnetyczne w pobliżu urządzenia jest tak silne, że trzymana w ręku świetlówka zaczyna świecić choć nie jest podłączona żadnym przewodem, delikatne urządzenia elektroniczne mogą ulec całkowitemu zniszczeniu (mikroprocesory, pamięci flash, aparaty cyfrowe), pole magnetyczne jest również szkodliwe dla organizmu ludzkiego!!!

50 Krótkie podsumowanie…
Tesla urodził się 10 lipca w Smiljan w Dalmacji. Swoje zainteresowania kontynuował kształcąc się na Politechnice w Grazu i na Uniwersytecie Praskim. Historia jego sukcesów rozpoczęła się od opracowania bezszczotkowego silnika. Wymyślił i skonstruował prototyp nowego rodzaju silnika nie posiadającego komutatora, w które są zaopatrzone silniki na prąd stały, ale działający na zasadzie wirującego pola magnetycznego wytwarzanego przez wielofazowe prądy zmienne. W 1884 r. wyemigrował do USA. Praca i rozczarowanie Edisonem. Nawet Thomas Edisona nie widział w tym wynalazku możliwości sukcesu, dlatego założył własne laboratorium i otrzymał patenty na silnik wielofazowy, dynama, transformatory wielkiej częstotliwości (tzw. transformator Tesli) do kompletnego systemu prądu zmiennego. Dopiero, kiedy jego patenty kupił George Westinghouse, zastosowanie prądu zmiennego umożliwiło gwałtowny rozwój sieci elektrycznej. Wraz z Westinghouse'm rozpoczął batalię przeciwko Edisonowi, mającą na celu przekonanie opinii publicznej o skuteczności i bezpieczeństwie prądu zmiennego w stosunku do prądu stałego, w efekcie czego uzyskali akceptację dla swojej idei.

51 Krótkie podsumowanie…
Tesla wraz z Westinghouse'm oświetlił tereny Światowych Targów w Chicago, wybudował elektrownię wodną na wodospadzie Niagara i zainstalował system prądu zmiennego w kopalniach srebra w Colorado i innych przemysłach. Dzięki swoim pracom uzyskał sławę porównywalną do Edisona, gdyż następował wzrost przemysłu elektroenergetycznego. W 1898 roku zbudował radiostację o mocy 200 kW. Eksperymentując niezależnie w swoim laboratorium na Manhattanie rozwinął i opatentował urządzenia elektryczne oparte o lepsze możliwości wysokonapięciowych prądów wysokiej częstotliwości: cewkę indukcyjną (zwaną od jego nazwiska cewką Tesli), radio, oświetlenie wysokiej częstotliwości, promienie X, elektroterapię. Tesla prowadził prace, które na ówczesnym etapie stanu wiedzy i rozwoju techniki nie mogły być zrealizowane m.in. eksperymentował z bezprzewodową energią (budowa bezprzewodowej elektrownii w Quebec), radiem, rezonansem ziemskim, wywoływał i badał błyskawice. Niewiele brakowało, by w 1912 roku Tesla został laureatem Nagrody Nobla. Miał ją dostać wraz z Edisonem, ale z uwagi, że nie przepadali za sobą, nie nagrodzono żadnego wynalazcy. Urząd Patentowy USA posiada 1200 patentów zarejestrowanych na Nikole Tesla. Ocenia się, że mógłby opatentować on kolejne 1000 wynalazków z pamięci.

52 Marzyciele… Wierz w marzenia, bo w nich ukryte są bramy do wieczności Khalil Gibran, libański pisarz, poeta i malarz Sukces to drabina, po której nie sposób się wspiąć z rękami w kieszeniach Philip Wylie, pisarz amerykański


Pobierz ppt "Czy warto marzyć ? Jacek Cieślik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google