Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest horror? Horror – (łac. groza, strach) – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest horror? Horror – (łac. groza, strach) – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest horror? Horror – (łac. groza, strach) – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska niedające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u widza przerażenia, wstrętu, strachu, lub niepokoju. Widz jest zaskakiwany przez makabryczne lub nieludzkie zjawiska, które mogą pokrywać się z gatunkiem science-fiction.

3 Początki kina grozy Początki kina grozy sięgają przełomu wieku XIX i XX (Georges Melies i jego filmy o potworach). Gatunek horroru wiele zawdzięcza niemieckiemu ekspresjonizmowi w filmie, który po I wojnie światowej stworzył kilka arcydzieł kina grozy (m.in. Gabinet doktora Caligari, Zmęczona śmierć, Gabinet figur woskowych, Golem a przede wszystkim Nosferatu – symfonia grozy). W Hollywood w latach 20. powstały Dzwonnik z Notre Dame i Upiór w operze.

4 Bohaterowie horrorów Głównymi bohaterami horrorów są wampiry, demony, duchy, wilkołaki, kanibale lub zombie. W horrorach występują również ludzie są oni często ukazani jako okrutni i bezlitośni mordercy.

5 Horror a thriller Różnica między horrorem a thrillerem polega na tym, że w horrorze przeważają odrażające i przerażające sceny, np. zdeformowany, ożywiony trup, upiorne zjawy. W thrillerze jest skupienie wokół aury tajemniczości i tajemniczej intrygi, która budzi dreszcz emocji u widza, ale nie wywołuje strachu ani odrazy. Niektóre thrillery są błędnie określane "horrorami", ponieważ nie zawierają ani brutalnych, szokujących scen, ani podświadomie nie budzą u widza uczucia strachu, np. Pojedynek na szosie.

6 Muzyka do filmów grozy Publikacji o muzyce do filmów w naszym języku znajdziemy niewiele, a jeżeli chodzi o muzykę do horrorów, chyba nie znajdziemy nic. Jest to spowodowane głównie specyfiką gatunku, jakim jest kino grozy. Ścieżki dźwiękowe do takich filmów nie należą do tych, których chciałoby się słuchać. Trzeba jednak przyznać, że muzyka z horrorów w dużym stopniu wpływa na widza. Kompozytor pisząc muzykę do horroru, dobrze wie, jak wywołać strach, lęk, grozę czy niepokój u odbiorcy. Kompozytorem takiej muzyki jest na przykład: Jerry Goldsmith, Wojciech Kilar.

7 Horrory w grach komputerowych
Najpóźniej horrory pojawiły się w grach komputerowych. Na przełomie lat 80 i 90 XX w. powstawały pierwsze gry- horrory, np. Elvira, Waxworks, Bram Stoker's Dracula. W drugiej połowie lat 90. horror stał się bardzo popularnym tematem gier komputerowych, np. Blood, Resident Evil, Silent Hill, The Suffering,F.E.A.R. Gry te wydawane były zarówno na komputery jak i konsole.

8 Najpopularniejsze horrory
„Koszmar z ulicy Wiązów”, „Lśnienie”, „Upiór w operze”, „Nosferatu - symfonia grozy”, „Klątwa”.

9 „Koszmar z ulicy Wiązów”
„Koszmar z ulicy Wiązów” (tytuł org. A Nightmare on Elm Street) –  amerykański film fabularny, horror z  1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger.

10 „Lśnienie” „Lśnienie” (ang. The Shining) – film z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka. Autorem scenariusza filmu również był sam Kubrick. Z początku film został chłodno przyjęty, obecnie uznawany jest za jeden z najlepszych filmów grozy w historii kina, zarówno przez krytyków, jak i widzów.

11 „Nosferatu - symfonia grozy”
„Nosferatu – symfonia grozy ”(niem. Nosferatu , eine Symphonie des Grauens). Niemiecki film grozy z roku 1922 w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjo -nizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina.

12 „Upiór w operze” „Upiór w operze” (ang. The phantom of the Opera) - amerykański film grozy z 1943 roku. Claudin jest skrzypkiem w paryskiej operze. Pewnego dnia wdaje się w bójkę, podczas której zostaje oblany kawasem i na zawsze oszpecony. Od tej chwili błąka się po podziemiach opery.

13 „Klątwa” „Klątwa” (tytuł org. The Grudge) – amerykański film fabularny (horror), remake  japońskiego horroru "Klątwa Ju-On" (Ju- On: The Grudge, 2003). Pierwszą – japońską wersję, jak również wersję amerykańską wyreżyserował Japończyk Takashi Shimizu. Światowa premiera filmu odbyła się 22 listopada 2004.

14 JUŻ NIGDY NIE ZAŚNIESZ…

15 Dziękuję za uwagę! Michalina Tomaszewska kl. I c


Pobierz ppt "Co to jest horror? Horror – (łac. groza, strach) – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią."

Podobne prezentacje


Reklamy Google