Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

100 km od Chorzowa Projekt edukacyjny przygotowany

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "100 km od Chorzowa Projekt edukacyjny przygotowany"— Zapis prezentacji:

1 100 km od Chorzowa Projekt edukacyjny przygotowany
przez uczniów klasy II c: Martynę Sikorę, Natalię Wieczorek i Wojciecha Indykę

2 ZA KILKANAŚCIE DNI WAKACJE, DLATEGO PROPONUJEMY WAM PODRÓŻ W KILKA MIEJSC, KTÓRE SĄ ODDALONE OD CHORZOWA TYLKO 100 KM. I DO KTÓRYCH MOŻNA DOTRZEĆ AUTOBUSEM, POCIĄGIEM, ZABIERAJĄC ZE SOBĄ ROWER 

3 RUSZAMY Z NASZEGO MIASTA - CHORZOWA I PORUSZAJĄC SIĘ W GRANICACH 100 KM ODWIEDZAMY: - OSTAVĘ - GÓRĘ ŚW. ANNY - KLUCZBORK - WIELICZKĘ - GŁOGÓWEK - KONIECPOL - MIECHÓW - OPAVĘ

4 CHORZÓW Chorzów - (niem. Königshütte, od 1922 do 1934 r. Królewska Huta) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Górnym Śląsku, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny.

5 CHORZÓW Ważne miejsca Podział Administracyjny : Gmach Poczty
Planetarium Ul. Wolności Ratusz

6 OSTRAWA To miasto w Republice Czeskiej na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.

7 ZABYTKI OSTRAWY Rynek Teatr Antonina Dworzaka

8 OSTRAWA Z Chorzowa samochodem kierujemy się drogą 81 na Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Żory, Jastrzębie Zdrój, przekraczamy granicę i kierujemy się przez Karwinę do Ostrawy. Trasa ma 98,4 km. I trwa około 2 h. Pociąg IC odchodzi z Katowic o godz. : 9.16, 12.05, 15.05, a podróż trwa 1h 40 min. Cena biletu około 45 zł. Informacje o mieście:

9 Ciekawe miejsca ostravy

10 GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY Góra Świętej Anny – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Leśnica, na Górnym Śląsku. Część wsi leży na stokach wzniesienia o tej samej nazwie, na którym niegdyś znajdowała się pogańska świątynia, a obecnie stoi bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (XV wiek). Amfiteatr na Górze Św. Anny

11 Ciekawe miejsca Góry Świętej Anny:
Pomnik Czynu Powstańczego Grota Lurdzka Zespół klasztoru franciszkanów Park krajobrazowy

12 DOJAZD : Z Chorzowa kierujemy się na drogę E40 trzymając się lewej strony. Później kierujemy się na drogę 426 skąd jest już łatwy dojazd. Trasa ma 78 km i trwa niecałą 1h. Pociągiem większość trasy pokonamy pociągiem z dworca w Katowicach. Godziny odjazdów, np. w niedzielę: Odj : :03   17:36   Przy - 15:29   17:47   19:47 

13 KLUCZBORK Herb Kluczborka
(niem. Kreuzburg) – miasto i gmina w północno-wschodniej części woj. opolskiego, w powiecie kluczborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kluczbork. W latach miasto administracyjnie należało do starego województwa opolskiego. Znajduje się na północno-wschodnim krańcu Niziny Śląskiej, na pograniczu z Wyżyną Śląską, nad Stobrawą, prawym dopływem Odry w jej górnym biegu Herb Kluczborka

14 Ciekawe miejsca Kluczborka oraz jego zabytki
Wieża Ciśnień Rynek Kościół pw Chrystusa Zbawiciela, należący do parafii ewangelicko-augsburskiej Ratusz

15 Kluczbork Z Chorzowa kierujemy się na trasę 11, przez Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Lubliniec, Olesno, później na ul. Toszecką, Krakowską, Rynek. Jesteśmy w samym środku miasta ! . Trasa ma ok. 101 km i trwa 1h 42 min.. Z dworca w Katowicach pociągi w niedzielę wyjeżdżają o takich godzinach: Odj 17:41   21:41   23:24   Przy 20:20  07:20  07:20   Więcej informacji na stronie

16 Wieliczka Miasto leży w środkowej części woj. małopolskiego, w zachodniej części powiatu wielickiego, w północno-zachodniej części gminy Wieliczka.

17 Uroki Wieliczki

18 Położenie Wieliczki Wyruszając należy kierować się na centrum Katowic a następnie na zjazd w kierunku A4/E40. Następnie kierować się na Wieliczkę. Z Chorzowa Batorego jedziemy do Krakowa i przesiadamy się na pociąg do Wieliczki. Informacje:

19 Kopalnia Soli „Wieliczka”
„Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych". Kopalnia Soli "Wieliczka" znajduje się 10 km od centrum Krakowa przy trasie E40.

20 Miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim
Głogówek Miasto w Polsce położone na Górnym Śląsku, w województwie opolskim Głogówek to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1079 ze źródeł ruskich Ważne informacje: W 1655 r. w czasie "potopu szwedzkiego" znalazł tutaj schronienie król polski Jan Kazimierz wraz z rodziną.  W 1806 r. gościem był Ludwik van Beethoven, który zadedykował hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorffowi IV Symfonię. 

21 Zabytki Głogówka Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła Ratusz
Renesansowy zamek Oppersdorffów Gliniana Górka - kaplica

22 GŁOGÓWEK NA ZDJĘCIACH

23 WAŻNE INFORMACJE Z Chorzowa kierujemy się trasą A4/E40 w kierunku Kędzierzyna Koźla i dalej na Głodówek (98 km) Z Katowic dojeżdżamy pociągiem do Kędzierzyna i przesiadamy się na pociąg do Głogówka Ciekawostki na stronach:

24 Miechów Miasto położone jest w centralnej części Wyżyny Miechowskiej przy międzynarodowej trasie nr 7, w odległości ok. 40 km od Krakowa i 80 km od Kielc. Leży w dolinie potoku Miechówki, lewego dopływu Cichej. Miasto jest rozpoznawalne już z daleka dzięki imponującej wieży kościelnej, zwieńczonej kulą symbolizującą glob ziemski. W Miechowie warto zobaczyć Kolegiatę Grobu Bożego oraz dworek Zacisze.

25 Zabytki Miechowa DWOREK „ZACISZE” Bazylika Mniejsza Grobu Bożego

26 Miechów Z Chorzowa samochodem trasa ma 89 km i trwa około 2 h. Kierujemy się na Dąbrowę, Olkusz, Wolbrom trasą 94 i 783 Z Chorzowa Batorego pociągiem jedziemy o do Krakowa i przesiadamy się na pociąg do Miechowa. Informacje o mieście:

27 Ciekawe miejsca Miechowa
BAZYLIKA GROBU BOŻEGO

28 Koniecpol Miasto Koniecpol położone jest w południowej Polsce,
w woj. śląskim, w powiecie częstochowskim. Przez miasto przepływają dwie rzeki: Pilica oraz Białka. Przez Koniecpol przebiega droga drugorzędna łącząca Częstochowę z Kielcami, biegnie tutaj także linia kolejowa łącząca Kielce i Częstochowę.

29 Zabytki Koniecpola Bohaterom Koniecpola, Którzy Walczyli I ginęli za
wolną Polskę Pałac Koniecpolskiego XVIII-wieczny pałac

30 Koniecpol Informacje o mieście można znaleźć na poniższej stronie internetowej: Pokonanie 90 km trasy z Chorzowa do Koniecpola samochodem zajmuje ok. 2h , natomiast podróż z Katowic do Koniecpola pociągiem zajmuje około 2,30 h.

31 Ciekawe miejsca Koniecpola
Kościół Michała Archanioła Brama kościoła Św. Trójcy

32 Opava Opawa - miasto w kraju morawsko-śląskim, na Śląsku Czeskim przy granicy z Polską na Płaskowyżu Głubczyckim nad rzeką Opawa. Okolice miasta zwane są Śląskiem Opawskim.

33 Zabytki Opavy Klasztor minorycki Uniwersytet Śląski Pałac Sobków

34 Opava Dodatkowe informacje: http://www.opava-city.cz/
Miasto położone jest około 105 km od Chorzowa. Podróż samochodem przez miasta takie jak Rudy, Racibórz, Pietraszyn trwa 2h (trasą A4/E40 i trasą 919). Pociągiem jedziemy z Katowic Euro City do Ostrawy i dalej na Svinov. Podróż trwa 2h 25 min. Dodatkowe informacje:

35 Ciekawe miejsca Opavy

36 Ciekawych miejsc jest mnóstwo i to często blisko nas a zobaczenie cudów przyrody, zabytków czy też innych ciekawostek wcale nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Zaproponowaliśmy kilka miejsc wartych odwiedzenia, mamy nadzieję, że skorzystacie z tych informacji i ciekawie spędzicie wakacje!

37 BIBLIOGRAFIA: W PREZENTACJI WYKORZYSTANO INFORMACJE, ORAZ PODANO LINKI, UMOŻLIWIAJĄCE POSZERZENIE WIADOMOŚCI, DO STRON:


Pobierz ppt "100 km od Chorzowa Projekt edukacyjny przygotowany"

Podobne prezentacje


Reklamy Google