Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FRANCJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FRANCJA."— Zapis prezentacji:

1 FRANCJA

2

3 Położenie Francja to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej (terytoria francuskie w Europie). Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.

4 Regiony

5 Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany
Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany. Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30°C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo. KLIMAT

6 Historia Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Galowie zostali podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od 843 wraz z podziałem imperium karolińskiego na części wschodnią, centralną i zachodnią. Zachodnia część w przybliżeniu odpowiadała terytorium współczesnej Francji. Francja była monarchią do 1792 roku kiedy to dzięki rewolucji francuskiej została utworzona I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte przejął kontrolę w republice w 1799 czyniąc się I konsulem.

7 W maju 1804 Francja została proklamowana cesarstwem.
W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji zostaje przywrócona monarchia. W 1830 w wyniku tzw. rewolucji lipcowej powstaje konstytucyjna Monarchia Lipcowa, zastąpiona w 1848 przez II Republikę. Krótki okres tej formy rządów zakończył się w 1852, kiedy to Ludwik Napoleon ogłosił powstanie II cesarstwa. Ludwik Napoleon (Napoleon III) został obalony w wyniku wojny francusko-pruskiej w 1870 i zastąpiony przez III Republikę. IV Republika została ustanowiona po II wojnie światowej, aby ostatecznie w 1958 ulec przekształceniu w obecną na wpół-prezydencką V Republikę.

8 La Marseillaise Allons enfants de la Patrie, Le jour de gloire est arrivé. Contre nous de la tyrannie L'étendard sanglant est levé, L'étendard sanglant est levé ! Entendez-vous dans les campagnes Mugir ces féroces soldats ? Ils viennent jusque dans nos bras Égorger nos fils, nos compagnes. Refrain Aux armes, citoyens, Formez vos bataillons ! Marchons ! Marchons ! Qu'un sang impur Abreuve nos sillons. Marsylianka I naprzód marsz, Ojczyzny dzieci, Bo nadszedł chwały naszej dzień. To tyran przeciw nam zawiesił Zbroczony krwawo sztandar ten. Zbroczony krwawo sztandar ten. Słyszycie z bitew pól niesiony. Żołnierzy przeokrutnych ryk? Już idą, nam zaciągnąć stryk, By zarżnąć nasze syny, żony Refren: Do broni, bracia dziś! Zewrzyjcie szyki wraz! I marsz, i marsz! By ziemię krwią napoić, przyszedł czas! symbole narodowe

9 Świętem narodowym we Francji jest dzień 14 lipca, który upamiętnia zburzenie Bastylii w 1789r. Tego dnia na terenie całego kraju odbywają się liczne parady i pokazy sztucznych ogni. 

10 Ustrój Francja to republika o systemie parlamentarno-prezydenckim.
Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na letnią kadencję.

11 Oficjalnymi symbolami Francji  są: flaga państwowa, hymn, godło i kogut galijski.
Flaga zawiera trzy kolory: niebieski i czerwony (kolory Paryża) oraz biały (kolor królewski). Hymn pochodzi z czasów Rewolucji Francuskiej, nazywany jest Marsylianką, ponieważ mieszkańcy Marsylii idąc na Paryż, żeby uczestniczyć w rewolucji, śpiewali ją bez przerwy. Kogut kiedyś był symbolem Galii, dzisiaj znajduje się na pieczęci państwowej i jest symbolem sportów we Francji.

12 Nieoficjalnym symbolem Republiki jest Marianna, czyli wolność przedstawiana alegorycznie jako kobieta w czapce frygijskiej. Można ją zobaczyć np. na znanym obrazie autorstwa Eugene Delacroix: "Wolność wiodąca lud na barykady", a nawet na francuskich znaczkach pocztowych.

13 Kuchnia

14 Cammembert - patriotyczny plesniak
Jest miękki, lekko sprężysty, ma kremowy kolor i rozpływa się w ustach. Idealny na zimno, jako przekąska do wina lub na ciepło, smażony lub grillowany, koniecznie z dodatkiem żurawiny. Camembert to najbardziej znany francuski ser, który ponoć w dodatku przyczynił się do zwycięstwa Francuzów w I wojnie światowej.

15 Arystokrata z Szampanii...
W 1911 roku nazwa szampan została zastrzeżona dla bąbelkowych trunków, które pochodzą z północno-wschodniej Francji, a dokładniej z Szampanii. Jak głosi legenda metodę produkcji  wynalazł mnich Don Perignon.

16 Francuska moda... Przyjeżdżając do Francji, można nie tylko nauczyć się języka francuskiego, lecz i kultury oraz historii. Oto przedstawiamy wam osobę, która odniosła wielkie sukcesy w świecie mody i którą z pewnością znacie…

17 Rewolucja mody przez Coco Chanel
Coco Chanel, właściwie Gabrielle Bonheur Chanel, była jedną z najsławniejszych projektantek mody na świecie. To właśnie ona zaprojektowała krótsze spódnice, pozbawiła je ozdób i falbanek i zamieniła na sportowo wyglądające spódnice funkcjonalne. Coco Chanel zrewolucjonizowała damską modę i stała się przez to sławna na całym świecie.

18 Jezyki , Językiem urzędowym we Francji jest francuski, posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych: prowansalski  bretoński  alzacki  baskijski  kataloński  arabski  flamandzki  korsykański  lotaryński

19 Literatura W średniowieczu przodowała poezja epicka: eposy rycerskie (chansons de geste) ze słynnym arcydziełem Pieśń o Rolandzie, romanse bretońskie opiewające króla Artura, Tristana itp oraz romanse antyczne. Poezję liryczną uprawiali wędrowni trubadurzy i truwerzy.

20 Francuscy mistrzowie pióra
Molière – autor m. in. Świętoszka i Skąpca  Jean de La Fontaine – autor bajek  Aleksander Dumas -Trzej Muszkieterowie  Antoine de Saint-Excupéry –Mały Książę Jules Verne -W 80 dni dookoła świata, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Dzieci Kapitana Granta, Tajemnicza wyspa Jean-Jacques Sempé, René Gościny - autorzy serii o Mikołajku

21 Sztuka Eugène Henri Paul Gauguin Jacques-Louis David
Ferdinand Victor Eugène Delacroix 

22 Słynni Francuzi Blaise Pascal matematyk, autor Prawa Pascala
Gustave Alexandre Eiffel - architekt, specjalista od konstrukcji żelaznych, zaprojektował Kanał Panamski, Statuę Wolności, Wieżę Eiffela Louis Pasteur wynalazł szczepionkę przeciw wściekliźnie Michel Platini Prezydent UEFA

23 Królowe ekranu i ... Brigette Bardot Catherine Deneuve Audrey Hepburn
Sophie Marceau

24 ... amanci francuskiego kina
Gerard Depardieu Alain Delon Luis De Funes Jean Reno

25 na francuskich drogach

26 Ciekawe miejsca

27 . Paryz Stolica Francji, miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez miliony turystów W Paryżu znajduje się wiele zabytków z różnych epok, dzieł sztuki, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu międzynarodowym. Paryż to również światowe centrum mody.

28 zabytki Bazylika Sacre-Coeur Wieża Eiffel Katedra Notre-Dame
Łuk Triumfalny Luwr Musee d'Orsay

29 . Wersal pod Paryzem Zamek w Wersalu był rezydencją królów francuskich. 28 czerwca 1919 miejsce podpisania traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową.

30

31 Marsylia Miasto w południowej Francji, jest drugim co do wielkości miastem tego kraju. Położona w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Założona przez Greków w roku 600 p.n.e.

32 . Lazurowe Wybrzeze Lazurowe Wybrzeże, zwane Riwierą Francuską, to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji. Jest to najważniejszy i najchętniej odwiedzany region turystyczny we Francji.

33 Disneyland- kraina basni i czarów pod Paryzem
, Disneyland- kraina basni i czarów pod Paryzem .

34 Dwa magiczne Parki, a w nich ponad 50 atrakcji, pokazy, parady postaci Disneya.
Park Disneyland  -  tu bawicie się jak we śnie w królestwie bajek, przygód i emocji. Park Walt Disney Studios - tu poddacie się magii filmów Disneya, stając przed kamerami lub obserwując produkcję zza kulis.

35 Park Asterix pod Paryżem
Zapewni niezapomnianą zabawę w pięciu krainach: Galia, Starożytna Grecja, Imperium Rzymskie, Świat Wikingów oraz Podróż przez Wieki. Ponadto kolejki górskie, atrakcje wodne oraz spotkanie z bohaterami komiksów.

36 Marineland Morski park rozrywki we francuskiej miejscowości Antibes. W skład kompleksu wchodzi między innymi delfinarium, rekinarium, fokarium i Muzeum Morskie.

37 Dolina Loary

38 Tradycyjnie rozumiana Dolina Loary to historyczna kraina Francji, w której znajduje się ok. 300 majestatycznych zamków i pałaców - pamiątek po zamierzchłych czasach królestwa.

39 bordeaux Stolica wina, jest tu ponad 5 tys. posiadłości zajmujących się uprawą winnej latorośli, a ich winnice są udostępnione turystom. 

40 Lyon Tu urodził się Antoine de Saint – Exupery, autor „Małego Księcia”, a także Jean Michale Jarre. To właśnie w tym mieście bracia Lumiere zbudowali swój pierwszy kinematograf oraz nakręcili pierwszy film.

41 Lourdes Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek ludzi z całego świata.

42 Korsyka Odrębny francuski region administracyjny położony na Morzu Śródziemnym. Miejsce narodzin Napoleona Bonapartego.

43 La defense Największe centrum biznesu w Europie oraz ogromne muzeum sztuki nowoczesnej pod gołym niebem.

44 Strasbourg Miasto „tysiąca kościołów” oraz siedziba m.in. Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

45 Francja to także... Buldog francuski żabie udka lawendowe pola

46 Czy wiecie, że... We Francji znajduje się najwyższy most na świecie - Wiadukt Millau, jego najwyższy filar liczy 341 m.

47 We Francji znajduje się także jeden z najgłębszych kanionów w Europie
We Francji znajduje się także jeden z najgłębszych kanionów w Europie. Położony na południowym wschodzie kraju przełom rzeki Verdon należy do najpiękniejszych tego typu atrakcji w Europie.  Znajduje się tu najwyżej położony most w Europie – 180 metrów nad przepaścią.

48 W Amboise nad Loarą, w kaplicy św
W Amboise nad Loarą, w kaplicy św. Huberta prawdopodobnie spoczywają szczątki Leonarda da Vinci.  Tu także znajduje się czołg zbudowany wg projektów Leonarda da Vinci przez fanów jego talentu.

49 Kankan Francuski taniec z 2. połowy XIX wieku.
Na samym początku wywoływał oburzenie obrońców moralności, później stał się ulubionym tańcem oglądanym w lokalach.

50 Kwiatowa wojna czyli karnawał po francusku
Uliczne parady, orkiestra, ludzie w maskach, deszcz kolorowych konfetti i pokazy sztucznych ogni– tak wyglądają karnawałowe niedziele we francuskich miastach. Ludzie poprzebierani za Pierroty, Arlekiny, postaci bajkowe lub historyczne wylegają tłumnie na ulice. Imprezom, festynom i przeróżnym występom nie ma końca.

51 W Nicei mają miejsce tzw
W Nicei mają miejsce tzw. kwiatowe bitwy – ich uczestnicy obrzucają się kwiatami mimozy. Zwyczaj obchodzi się  od końca XIX wieku.  Niezmiennym elementem są nietypowe koncerty, w czasie których większość muzyków gra na patelniach, garnkach oraz pokrywkach i śpiewa proste rymowane piosenki. Żartom i zabawom nie ma końca. Nad wszystkim czuwa Król Naiwniaków.

52 Prezentację wykonała Natalia Woś
w ramach pracy w grupie projektowej: Mariola Uścisławska Iwona Wilczek Anna Wołk Natalia Woś


Pobierz ppt "FRANCJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google