Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Francja to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francuzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Francja to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francuzi."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Francja to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej (terytoria francuskie w Europie). Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.

4 Regiony

5 Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany. Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30°C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną. Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo.

6 Historia Granice współczesnej Francji pokrywają się mniej więcej z granicami starożytnej Galii, która była zamieszkana przez celtyckich Galów. Galowie zostali podbici przez Rzymian w I wieku p.n.e. Jako samodzielne państwo Francja istnieje od 843 wraz z podziałem imperium karolińskiego na części wschodnią, centralną i zachodnią. Zachodnia część w przybliżeniu odpowiadała terytorium współczesnej Francji. Francja była monarchią do 1792 roku kiedy to dzięki rewolucji francuskiej została utworzona I Republika Francuska. Napoleon Bonaparte przejął kontrolę w republice w 1799 czyniąc się I konsulem.

7 Krótki okres tej formy rządów zakończył się w 1852, kiedy to Ludwik Napoleon ogłosił powstanie II cesarstwa. Ludwik Napoleon (Napoleon III) został obalony w wyniku wojny francusko- pruskiej w 1870 i zastąpiony przez III Republikę. IV Republika została ustanowiona po II wojnie światowej, aby ostatecznie w 1958 ulec przekształceniu w obecną na wpół-prezydencką V Republikę. W maju 1804 Francja została proklamowana cesarstwem. W następstwie upadku Napoleona w 1815 we Francji zostaje przywrócona monarchia. W 1830 w wyniku tzw. rewolucji lipcowej powstaje konstytucyjna Monarchia Lipcowa, zastąpiona w 1848 przez II Republikę.

8 La Marseillaise La Marseillaise Allons enfants de la Patrie, Le jour de gloire est arrivé. Contre nous de la tyrannie L'étendard sanglant est levé, L'étendard sanglant est levé ! Entendez-vous dans les campagnes Mugir ces féroces soldats ? Ils viennent jusque dans nos bras Égorger nos fils, nos compagnes. Refrain Aux armes, citoyens, Formez vos bataillons ! Marchons ! Marchons ! Qu'un sang impur Abreuve nos sillons. Marsylianka I naprzód marsz, Ojczyzny dzieci, Bo nadszedł chwały naszej dzień. To tyran przeciw nam zawiesił Zbroczony krwawo sztandar ten. Zbroczony krwawo sztandar ten. Słyszycie z bitew pól niesiony. Żołnierzy przeokrutnych ryk? Już idą, nam zaciągnąć stryk, By zarżnąć nasze syny, żony Refren: Do broni, bracia dziś! Zewrzyjcie szyki wraz! I marsz, i marsz! By ziemię krwią napoić, przyszedł czas!

9 Świętem narodowym we Francji jest dzień 14 lipca, który upamiętnia zburzenie Bastylii w 1789r. Tego dnia na terenie całego kraju odbywają się liczne parady i pokazy sztucznych ogni.

10 Ustrój Francja to republika o systemie parlamentarno- prezydenckim. Głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.

11 Hymn pochodzi z czasów Rewolucji Francuskiej, nazywany jest Marsylianką, ponieważ mieszkańcy Marsylii idąc na Paryż, żeby uczestniczyć w rewolucji, śpiewali ją bez przerwy. Kogut kiedyś był symbolem Galii, dzisiaj znajduje się na pieczęci państwowej i jest symbolem sportów we Francji. Oficjalnymi symbolami Francji są: flaga państwowa, hymn, godło i kogut galijski. Flaga zawiera trzy kolory: niebieski i czerwony (kolory Paryża) oraz biały (kolor królewski).

12 Nieoficjalnym symbolem Republiki jest Marianna, czyli wolność przedstawiana alegorycznie jako kobieta w czapce frygijskiej. Można ją zobaczyć np. na znanym obrazie autorstwa Eugene Delacroix: "Wolność wiodąca lud na barykady", a nawet na francuskich znaczkach pocztowych.

13 Kuchnia

14 Cammembert - patriotyczny plesniak Jest miękki, lekko sprężysty, ma kremowy kolor i rozpływa się w ustach. Idealny na zimno, jako przekąska do wina lub na ciepło, smażony lub grillowany, koniecznie z dodatkiem żurawiny. Camembert to najbardziej znany francuski ser, który ponoć w dodatku przyczynił się do zwycięstwa Francuzów w I wojnie światowej.

15 Arystokrata z Szampanii... W 1911 roku nazwa szampan została zastrzeżona dla bąbelkowych trunk ó w, kt ó re pochodzą z p ó łnocno-wschodniej Francji, a dokładniej z Szampanii. Jak głosi legenda metodę produkcji wynalazł mnich Don Perignon.

16 Francuska moda... Przyjeżdżając do Francji, można nie tylko nauczyć się języka francuskiego, lecz i kultury oraz historii. Oto przedstawiamy wam osobę, która odniosła wielkie sukcesy w świecie mody i którą z pewnością znacie…

17 Rewolucja mody przez Coco Chanel Coco Chanel, właściwie Gabrielle Bonheur Chanel, była jedną z najsławniejszych projektantek mody na świecie. To właśnie ona zaprojektowała krótsze spódnice, pozbawiła je ozdób i falbanek i zamieniła na sportowo wyglądające spódnice funkcjonalne. Coco Chanel zrewolucjonizowała damską modę i stała się przez to sławna na całym świecie.

18 Jezyki Językiem urzędowym we Francji jest francuski, posługuje się nim znaczna większość mieszkańców tego kraju, jednak poza nim istnieje wiele języków regionalnych: prowansalski bretoński alzacki baskijski kataloński arabski flamandzki korsykański lotaryński,

19 Literatura W średniowieczu przodowała poezja epicka: eposy rycerskie (chansons de geste) ze słynnym arcydziełem Pieśń o Rolandzie, romanse bretońskie opiewające króla Artura, Tristana itp. oraz romanse antyczne. Poezję liryczną uprawiali wędrowni trubadurzy i truwerzy.

20 Francuscy mistrzowie pióra Molière – autor m. in. Świętoszka i Skąpca Jean de La Fontaine – autor bajek Aleksander Dumas -Trzej Muszkieterowie Antoine de Saint-Excup é ry – Mały Książę Jules Verne -W 80 dni dookoła świata, Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Dzieci Kapitana Granta, Tajemnicza wyspa Jean-Jacques Semp é, Ren é Gościny - autorzy serii o Mikołajku

21 Sztuka Eugène Henri Paul Gauguin Jacques-Louis David Ferdinand Victor Eugène Delacroix

22 Słynni Francuzi Louis Pasteur wynalazł szczepionkę przeciw wściekliźnie Gustave Alexandre Eiffel - architekt, specjalista od konstrukcji żelaznych, zaprojektował Kanał Panamski, Statuę Wolności, Wieżę Eiffela Blaise Pascal matematyk, autor Prawa Pascala Michel Platini Prezydent UEFA

23 Królowe ekranu i... Brigette Bardot Catherine Deneuve Audrey Hepburn Sophie Marceau

24 ... amanci francuskiego kina Alain Delon Jean Reno Luis De Funes Gerard Depardieu

25 na francuskich drogach

26 Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca

27 Paryz. Stolica Francji, miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajduj ą si ę tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, ż e Pary ż jest co roku odwiedzany przez miliony turystów. W Pary ż u znajduje si ę wiele zabytków z ró ż nych epok, dzieł sztuki, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu mi ę dzynarodowym. Pary ż to równie ż ś wiatowe centrum mody.

28 zabytki Wie ż a Eiffel Katedra Notre-Dame Łuk Triumfalny Bazylika Sacre-Coeur Luwr Musee d'Orsay

29 Wersal pod Paryzem Zamek w Wersalu był rezydencją królów francuskich. 28 czerwca 1919 miejsce podpisania traktatu pokojowego kończącego I wojnę światową..

30

31 Marsylia Miasto w południowej Francji, jest drugim co do wielkości miastem tego kraju. Położona w regionie Prowansja- Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Założona przez Greków w roku 600 p.n.e.

32 Lazurowe Wybrzeze Lazurowe Wybrzeże, zwane Riwierą Francuską, to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji. Jest to najważniejszy i najchętniej odwiedzany region turystyczny we Francji..

33 Disneyland- kraina basni i czarów pod Paryzem.,

34 Dwa magiczne Parki, a w nich ponad 50 atrakcji, pokazy, parady postaci Disneya. Park Disneyland - tu bawicie się jak we śnie w królestwie bajek, przygód i emocji. Park Walt Disney Studios - tu poddacie się magii filmów Disneya, stając przed kamerami lub obserwując produkcję zza kulis.

35 Park Asterix pod Paryżem Zapewni niezapomnianą zabawę w pięciu krainach: Galia, Starożytna Grecja, Imperium Rzymskie, Świat Wikingów oraz Podróż przez Wieki. Ponadto kolejki górskie, atrakcje wodne oraz spotkanie z bohaterami komiksów.

36 Marineland Morski park rozrywki we francuskiej miejscowości Antibes. W skład kompleksu wchodzi między innymi delfinarium, rekinarium, fokarium i Muzeum Morskie.

37 Dolina Loary

38 Tradycyjnie rozumiana Dolina Loary to historyczna kraina Francji, w której znajduje się ok. 300 majestatycznych zamków i pałaców - pamiątek po zamierzchłych czasach królestwa.

39 bordeaux Stolica wina, jest tu ponad 5 tys. posiadłości zajmujących się uprawą winnej latorośli, a ich winnice są udostępnione turystom.

40 Lyon Tu urodził się Antoine de Saint – Exupery, autor Małego Księcia, a także Jean Michale Jarre. To właśnie w tym mieście bracia Lumiere zbudowali swój pierwszy kinematograf oraz nakręcili pierwszy film.

41 Lourdes Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek ludzi z całego świata.

42 Korsyka Miejsce narodzin Napoleona Bonapartego. Odrębny francuski region administracyjny położony na Morzu Śródziemnym.

43 La defense Największe centrum biznesu w Europie oraz ogromne muzeum sztuki nowoczesnej pod gołym niebem.

44 Strasbourg Miasto tysiąca kościołów oraz siedziba m.in. Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

45 Francja to także... lawendowe polażabie udka Buldog francuski

46 We Francji znajduje się najwyższy most na świecie - Wiadukt Millau, jego najwyższy filar liczy 341 m. Czy wiecie, że...

47 We Francji znajduje się także jeden z najgłębszych kanionów w Europie. Położony na południowym wschodzie kraju przełom rzeki Verdon należy do najpiękniejszych tego typu atrakcji w Europie. Znajduje się tu najwyżej położony most w Europie – 180 metrów nad przepaścią.

48 Tu także znajduje się czołg zbudowany wg projektów Leonarda da Vinci przez fanów jego talentu. W Amboise nad Loarą, w kaplicy św. Huberta prawdopodobnie spoczywają szczątki Leonarda da Vinci.

49 Kankan Francuski taniec z 2. połowy XIX wieku. Na samym początku wywoływał oburzenie obrońców moralności, później stał się ulubionym tańcem oglądanym w lokalach.

50 Kwiatowa wojna czyli karnawał po francusku Uliczne parady, orkiestra, ludzie w maskach, deszcz kolorowych konfetti i pokazy sztucznych ogni– tak wyglądają karnawałowe niedziele we francuskich miastach. Ludzie poprzebierani za Pierroty, Arlekiny, postaci bajkowe lub historyczne wylegają tłumnie na ulice. Imprezom, festynom i przeróżnym występom nie ma końca.

51 W Nicei mają miejsce tzw. kwiatowe bitwy – ich uczestnicy obrzucają się kwiatami mimozy. Zwyczaj obchodzi się od końca XIX wieku. Niezmiennym elementem są nietypowe koncerty, w czasie których większość muzyków gra na patelniach, garnkach oraz pokrywkach i śpiewa proste rymowane piosenki. Żartom i zabawom nie ma końca. Nad wszystkim czuwa Król Naiwniaków.

52 Prezentację wykonała Natalia Woś w ramach pracy w grupie projektowej: Mariola Uścisławska Iwona Wilczek Anna Wołk Natalia Woś


Pobierz ppt "Francja to państwo, którego część metropolitarna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francuzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google