Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1."— Zapis prezentacji:

1 1

2 Dane informacyjne Gimnazjum im
Dane informacyjne Gimnazjum im. Jana Pawla II w Lubaniu ID grupy 96_95_p_g1 opiekun: Katarzyna Mroczkowska kompetencja: przedsiebiorczosc temat: ,,Glod i inne problemy wspolczesnego swiata” semestr IV rok szkolny 2011/2012

3 ,,Glod i inne problemy wielu ludzi na swiecie ”

4 Spis Tresci Wprowadzenie Glod Terroryzm Wojny Narkomania
Zanieczyszczenie srodowiska Zakonczenie

5 Wprowadzenie ,,Glod i inne problemy wielu ludzi na swiecie’’, to temat naszej prezentacji. Przy jego wyborze kierowalismy sie checia zwrocenia uwagi na ludzi zyjacych obok nas. Glownymi problemami wspolczesnego swiata sa: glod, terroryzm, wojny, narkomania, zanieczyszczenia srodowiska. Problem stanowia takze kleski zywiolowe, ktorym nawet dzieki technice nie jestesmy w stanie zapobiec

6 Głód Jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata jest ogromne zróżnicowanie poziomu życia w skali globalnej. To zróżnicowanie objawia się w bardzo wielu dziedzinach; kraje najbogatsze zamieszkiwane są przez społeczeństwa niezwykle zamożne, podczas gdy ludność państw biednych często boryka się z problemem niedożywienia czy wręcz głodu. Według danych Banku Światowego z problemem głodu dotyczy mniej więcej 1/3 mieszkańców krajów Trzeciego Świata. Nawet jeśli ilość spożywanych kalorii zaspokaja zapotrzebowanie organizmu, to często problem stanowi niewłaściwa dieta, w której zbyt mało jest produktów pochodzenia zwierzęcego. Spożywanie posiłków bardzo jednorodnych, które dostarczają tylko pewnych składników, monotonna dieta określane są często mianem tzw. głodu jakościowego.

7 Rocznie z głodu umiera od 13 do 18mln ludzi
Rocznie z głodu umiera od 13 do 18mln ludzi. W ciągu jednego dnia około 75 tysięcy, w ciągu jednej minuty około 35 osób. Obecnie 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia - z czego 792 miliony w krajach rozwijających się oraz 34 miliony w krajach uprzemysłowionych. 2 miliardy ludzi (czyli 1/3 populacji) nie dysponuje dostateczną ilością pożywienia. Gdyby zebrać wszystkich głodujących na świecie, zaludniliby cały kontynent, a liczba jego mieszkańców byłaby większa od ludności Ameryki Północnej i Europy Zachodniej razem wziętych.

8 Czynniki powodujace glod:
- wojny wysoki przyrost naturalny niewlasciwy system gospodarowanie ziemia - epidemie - gwałtowny przyrost naturalny - klęski żywiołowe - brak czystej wody - degradacja gleby - brak opieki medycznej

9

10 Obszary dotkniete glodem

11 Głód na świecie. Marnotrawstwo żywności i pieniędzy z pomocy humanitarnych.
Swiat umiera z głodu, jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez specjalistów ONZ- owskiej agencji ds. żywności FAO. Na świecie głoduje ponad miliard ludzi, czyli co szósty człowiek nie ma co jeść. Jakoś niezbyt często ten temat jest poruszany w mediach, a przecież nie jest nowy. Taki stan utrzymuje się od wielu lat, a liczba głodnych utrzymywała się w granicach 800 milionów ludzi. Około osiemnastu tysięcy dzieci codziennie umiera z głodu bądź wskutek niedożywienia, a 850 milionów ludzi idzie spać z pustym żołądkiem - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych

12 Jak mozna rozwiazac ten problem?
Gdyby przekazać jedzenie, które marnuje się w krajach bogatych niedożywionym ludziom, głód na świecie mógłby zostać zlikwidowany na zawsze. I nie są to puste słowa, niewykonalne, a jak najbardziej możliwa propozycja. Wiele krajów, odpowiednio układając własną gospodarkę, pozbyło się w obszarach własnego państwa głodu wśród ludności. Gdyby tylko wprowadzić odpowiednie zmiany, w przeciągu kilku lat ludzie nie umieraliby z głodu. Faktycznie przeznacza się o wiele więcej pieniędzy na wojny i zbrojenia, niż na faktyczny problem światowy, który powinien dotyczyć nas wszystkich.

13 Polskie fundacje walczace z glodem

14 Terroryzm Problem terroryzmu znajduje się wśród zjawisk współczesnego świata, które skupiają na sobie uwagę rządów wielu państw, organizacji międzynarodowych oraz opinii publicznej. Wymieniany jest on często w grupie najważniejszych kwestii międzynarodowych. 

15 Rozpatrując terroryzm jako zjawisko społeczno-polityczne należy zauważyć, że miał on i ma podłoże psychospołeczne. Nie jest to wymysł ludzi o pobudzonej agresywności. Powstał jako efekt nie rozwiązanych trudnych problemów społecznych, kiedy zawiódł mechanizm państwa działającego na rzecz rozładowania napięć i konfliktów narosłych w wyniku sprzeczności w ramach społeczeństw. Jego nasilenie wzrasta i opada

16 Wojny Obecnie na świecie toczą się 32 wojny
i konflikty zbrojne – wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badania Przyczyn Wojny (AKUF) na Uniwersytecie Hamburga. W porównaniu z rokiem ubiegłym ich liczba spadła. W 2009 r. odnotowano 34 a w 2008 r. 37 wojen i konfliktów. Jest to najniższy poziom od 1993 r. Najbardziej doświadczonymi wojną i konfliktami częściami świata są dziś: Azja oraz Środkowy i Bliski Wschód. Każdy z tych regionów jest areną ośmiu wojen i jednego konfliktu. W Afryce toczy się obecnie sześć wojen i cztery konflikty zbrojne, a w Ameryce Południowej i Środkowej ma miejsce jedna wojna i jeden konflikt.

17 Narkomania Potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się: tzw. głodem narkotycznym przymusem zażywania środków odurzających chęcią zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami Jest to problem współczesnego świata. Wielu ludzi nie potrafi sobie z tym poradzić co prowadzi do śmierci.

18

19 Zanieczyszczenie środowiska
Stan środowiska wynikający z wprowadzania do powietrza, wody lub gruntu, substancji stałych, ciekłych lub gazowych lub energii w takich ilościach i takim składzie, że może to ujemnie wpływać na zdrowie człowieka, przyrodę ożywioną, klimat, glebę, wodę lub powodować inne niekorzystne zmiany, np. korozje metali.

20

21

22 Dziekujemy za obejrzenie naszej prezentacji
Dziekujemy za obejrzenie naszej prezentacji. Mamy nadzieje, ze wymienione przez nas problemy nie pozostana Wam obojetne.

23 23


Pobierz ppt "1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google