Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technologia proponowana przez EuroTELEFON

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technologia proponowana przez EuroTELEFON"— Zapis prezentacji:

1 Technologia proponowana przez EuroTELEFON
Terminologia Rodzaje gniazd w urządzeniach VoIP Rodzaje urządzeń VoIP Informacje techniczne o sieci EuroTELEFON Jakość sieci podstawowym warunkiem sukcesu Sposoby realizacji podłączenia do sieci EuroTELEFON Podsumowanie

2 Terminologia VoIP: PSTN: DID numer: VN:
Voice over Internet Protocol – system komunikacji głosowej wykorzystujący Internet jako medium transmisji głosu. PSTN: Public Switched Telephone Network – Publiczna Sieć Telefonii Komutowanej. DID numer: Direct Inward Dialing Number – Publiczny numer dostępowy przypisany do numeru VN w sieci VoIP pozwalający abonentowi sieci VoIP na odbieranie połączeń od abonentów sieci klasycznych lub innych sieci VoIP nie zintegrowanych z siecią abonenta. VN: Virtual Number – ID konta telefonicznego w sieci VoIP, numer wewnętrzny w sieci pozwalający na wykonywanie połączeń w ramach tej sieci (najczęściej darmowych).

3 Terminologia SIP: LAN: WAN:
Session Initiation Protocol – Protokół Inicjacji Sesji opisany w normie RFC-3261, protokół zarządzający sesją VoIP oraz innymi sesjami multimedialnymi, jak video, instant massaging, sesjami gier internetowych itd. LAN: Local Area Network – sieć lokalna składająca się z jednostek komputerowych połączonych medium transmisji danych (najczęściej kabel typu Ethernet oraz switch lub hub). Zwykle w sieci LAN istnieje serwer DHCP nadający adresy IP w tej sieci. WAN: Wide Area Network - Sieć rozległa składająca się z jednostek (węzłów) komputerowych połączona dowolnym medium transmisji danych.

4 Terminologia DHCP serwer: DNS serwer:
Serwer w sieci LAN nadający adresy IP w tej sieci. Zwykle jest zintegrowany z routerem. Dzięki temu wszystkie urządzenia sieciowe w tej sieci mogą uzyskać swój adres IP, adres urządzenia łączącego LAN z WAN (tzw, Gateway wbudowany w router) oraz adres serwera DNS. DNS serwer: Serwer przekazujący adresy IP w sieci WAN podobnie jak serwer DHCP w sieci LAN. Dzięki niemu możemy posługiwać się adresami w formacie , które serwer DNS tłumaczy na adres IP.

5 Terminologia NAT: STUN:
Network Address Translation – Translacja adresów sieciowych, technika używana w routerach sieciowych do ochrony zasobów w sieci LAN przed atakami z sieci WAN, polegająca na ukrywaniu adresów sieci LAN pod jednym adresem sieci WAN. Istnieje kilka typów ochrony NAT. STUN: Simple Traversal of UDP through NAT – protokół umożliwiający pokonanie systemu NAT w routerze. Dzięki temu możemy zainstalować bramkę VoIP za routerem posługującym się techniką NAT i mieć pewność, że dzwoniący z zewnątrz przez Internet będą w stanie dodzwonić się do naszej bramki. Niektóre systemy VoIP potrafią odnajdywać urządzenia VoIP ukryte za osłoną typu NAT bez potrzeby uciekania się do techniki STUN.

6 Terminologia STUN serwer: IVR: Auto Attendant:
serwer umieszczony w sieci Internet realizujący protokół STUN pracujący zwykle na porcie 3478, np.: stun.fwdnet.net:3478. IVR: Interactive Voice Response system, system zapowiedzi interaktywnych przekierowań na kolejne poziomy zapowiedzi lub na wybrany numer telefonu. Auto Attendant: Mechanizm IVR wbudowany w system telefoniczny lub centralkę PBX. VPN – Virtual Private Networking: Technologia budowania bezpiecznego tunelu transmisji danych w sieci Internet w celu połączenia odległych sieci lokalnych lub „teleworkerów” z ich siecią macierzystą.

7 Terminologia QoS – Quality of Service UPnP – Universal Plug and Play
Technologia pozwalająca na zapewnienie utrzymania wysokiej jakości transmisji danych dla wybranych rodzajów usług sieciowych. Polega na oznaczaniu pakietów generowanych przez systemy realizujące określoną usługę znacznikami. Dzięki temu routery i inne węzły sieciowe, które spełniają standardy QoS, mogą rozpoznawać takie pakiety i dawać im pierwszeństwo w ich routowaniu. UPnP – Universal Plug and Play Technologia pozwalająca na rozpoznawanie potrzeb urządzeń w sieci i wzajemnym dostosowaniu się różnych urządzeń do siebie. W przypadku routerów sieciowych technologia ta pozwala na rozpoznanie potrzeb poszczególnych klientów sieci wewnętrznej i automatycznym otwarciu wymaganych portów, które są używane przez tych klientów podczas realizowania przez nich specyficznych usług sieciowych. Ma to szczególne znaczenie w zaawansowanych routerach z rozbudowaną ścianą ogniową, która mogłaby blokować pewne usługi (np. VoIP) uniemożliwiając przesyłanie pakietów. Bez systemu UPnP zmuszeni jesteśmy ręcznie przekonfigurować router na stałe tak by otworzyć w nim określone porty dla określonych protokołów i klientów. System UPnP powoduje, że router samoczynnie i dynamicznie dostosowuje się do urządzeń, które pojawiają się w sieci LAN pod warunkiem, że te urządzenia (lub programy jak MSN Messenger) również spełniają standard UPnP.

8 Rodzaje gniazd w urządzeniach VoIP
Gniazdo FXS czasami oznaczone jako „Phone”, a w urządzeniach AVM jako „Fon1” lub „Fon2” (RJ12 lub RJ11) Przeznaczone jest do podłączenia klasycznego, analogowego telefonu. Jest odpowiednikiem gniazdka telefonicznego w ścianie. W gniazdku tym generowane jest niezbędne napięcie o określonej polaryzacji oraz sygnał dźwiękowy „dial-tone”. Nigdy nie należy łączyć tego gniazda z linią telefoniczną z sieci PSTN. Gniazdo FXO czasami oznaczone jako „Line” (RJ12 lub RJ11), a w bramkach AVM jako „ISDN/Analog” (RJ45 niebieskie) Przeznaczone jest do podłączenia linii telefonicznej z sieci PSTN (np. z sieci TPSA lub z wewnętrznej linii centralki PBX). Pozwala na przejęcie i przekierowanie na telefon przyłączony do gniazda FXS, połączenia przychodzącego z sieci PSTN. Pozwala również na zapewnienie zabezpieczenia ciągłości ruchu telefonicznego w razie awarii łącza internetowego lub awarii sieci VoIP.

9 Rodzaje gniazd w urządzeniach VoIP
Gniazdo DSL lub ADSL (RJ45 lub RJ12) Występuje tylko w routerach wyposażonych w modem ADSL. Służy do podłączenia linii telefonicznej na której założona jest usługa DSL/Neostrada lub podobna. Niestety firma TPSA w przypadku usługi DSL wymusza stosowanie ich modemu DSL, co powoduje konieczność stosowania w takim przypadku routerów bez modemu DSL. Gniazdo WAN (RJ45) Występuje w routerach nie posiadających modemu ADSL. Routery takie mogą współpracować z dowolnym modemem sieci WAN, czyli z modemami ADSL (np. na linii TPSA z usługą DSL), z modemami sieci telewizji kablowej, z urządzeniami sieci radiowych, itd. Gniazdo WAN łączymy z modemem dostarczającym łącze szerokopasmowe. Gniazdo LAN czasami oznaczone jako „Ethernet” (RJ45) W routerach: gniazda służące do przyłączania do sieci wewnętrznej urządzeń sieciowych, jak komputery bramki VoIP, itd. W urządzeniach VoIP, gniazdo służące do podłączenia urządzenia do sieci wewnętrznej LAN.

10 Rodzaje urządzeń VoIP Router z modemem DSL i bramkami VoIP, funkcje:
Przyłączenie sieci wewnętrznej użytkownika do Internetu przez wbudowany modem, oraz zapewnienie podstawowej ochrony przed atakami zewnętrznymi (NAT, Firewall, itd.) Organizacja sieci wewnętrznej (serwer DHCP, oraz często inne funkcje jak VLAN, WLAN itd.) Opcjonalnie zapewnienie dodatkowych funkcji sieciowych jak VPN, DDNS Bramki VoIP FXS i czasem FXO. Najczęstsze zastosowanie: Neostrada.

11 Rodzaje urządzeń VoIP Router bez modemu z bramkami VoIP, funkcje:
Przyłączenie sieci wewnętrznej użytkownika do Internetu przez modem zewnętrzny, oraz zapewnienie podstawowej ochrony przed atakami zewnętrznymi (NAT, Firewall, itd.) Organizacja sieci wewnętrznej (serwer DHCP, oraz często inne funkcje jak VLAN, WLAN itd.) Opcjonalnie zapewnienie dodatkowych funkcji sieciowych jak VPN, DDNS Bramki VoIP FXS i czasem FXO. Najczęstsze zastosowanie: DSL (z TPSA, sieci telewizji kablowej, sieci bezprzewodowe).

12 Rodzaje urządzeń VoIP Bramka VoIP (ATA)
Urządzenie sieciowe przypinane najczęściej do sieci wewnętrznej (LAN) jak każde inne urządzenie sieci wewnętrznej. Posiada jedno lub więcej gniazdek FXS oraz czasami FXO, (np. SPA-3000)

13 Rodzaje urządzeń VoIP Telefon VoIP SoftPhone
Telefon przyłączany bezpośrednio do sieci wewnętrznej LAN. Czasami posiada dodatkowo gniazdo FXO do przyłączenia linii PSTN. Wówczas pozwala na przyjmowanie i realizowanie połączeń siecią PSTN. SoftPhone Program komputerowy zainstalowany na komputerze. Pozwala na wykonywanie połączeń z komputera przy użyciu mikrofonu i głośników, lub słuchawek. Zwykle można też stosować słuchawki telefoniczne podłączane do komputera łączem USB lub Bluetooth. Przykłady: SJPhone X-Ten Lite/Pro eyeBeam.

14 Informacje techniczne o sieci EuroTELEFON
Adres serwera SIP: sip.eurotelefon.eu sip.eurotelefon.pl sip.eurosupercall.com Dane konfiguracyjne: Domain (name): jak wyżej Proxy: jak wyżej Registrar: jak wyżej Port: 5060 STUN: zwykle nie potrzebny, ale można używać następujących: stun.softjoys.com na porcie 3478 stun.fwdnet.net na porcie 3478 Transmisja DTMF: Info (SIP Info) lub Outband / RFC 2833 Kodeki stosowane w do połączeń zewnętrznych G711u G711a G729 (wszystkie odmiany) Kodeki stosowane do połączeń wewnętrznych Kodeki podstawowe, jak wyżej Wszelkie kodeki obsługiwane przez komunikujące się ze sobą urządzenia

15 Jakość sieci podstawowym warunkiem sukcesu
Jakość sieci internetowej decyduje o jakości uzyskiwanych połączeń. Jeśli czasy opóźnienia (latency time) są duże (powyżej 150 ms), możemy spodziewać się dużych opóźnień w rozmowie. Jeśli możemy stwierdzić dużą liczbę zgubionych pakietów, połączenia będą narażone na mikro-przerwy w transmisji głosu, lub przerywanie połączeń. Szybkość transmisji decyduje o kodeku, który będzie stosowany w czasie połączenia: G711 u/a – Kodowanie bez kompresji, wymagane pasmo: 80 kb/s G729 – Kodowanie z kompresją, wymagane pasmo ok. 30 kb/s Sposoby testowania jakości dostępu do Internetu PingPlotter – program do testowania opóźnienia w sieci oraz ilości gubionych pakietów. Należy pobrać i zainstalować program ze strony producenta (http://www.pingplotter.com). Testery szybkości transmisji (szerokości pasma)

16 Jakość sieci podstawowym warunkiem sukcesu
Opis programu PingPloter: Czas opóźnienia do serwera Adres serwera: sip.eurotelefon.eu 100% zgubionych pakietów na wykresie czasu

17 Jakość sieci podstawowym warunkiem sukcesu
Testery szybkości transmisji:

18 Sposoby realizacji podłączenia do sieci EuroTELEFON
Przed zaproponowaniem sytemu VoIP należy sprawdzić jakość jego łącza do Internetu Czasy opóźnienia do 150 ms Wystarczające i stabilne pasmo transmisji w obu kierunkach, najlepiej ok. 80 kb/s na każdą linię telefoniczną. Jeśli użytkownik posiada już własną sieć wewnętrzną, należy upewnić się, że spełnia ona wymagania dla systemów VoIP. Router użytkownika powinien spełniać funkcje UPnP oraz QoS (Quality of Service). Urządzenia które możemy zaproponować: AVM Fritz!Box ATA – konfiguracja w trybie „bramka” (2 x FXS i 1 x FXO analog lub ISDN) Linksys SPA-1001 / SPA-2000, bramka VoIP (1 x FXS / 2 x FXS) Linksys SPA-3000 – bramka VoIP (1 x FXS i 1 x FXO)

19 Sposoby realizacji podłączenia do sieci EuroTELEFON
Jeśli użytkownik nie posiada jeszcze prawidłowo zbudowanej sieci możemy mu zaproponować budowę sieci w oparciu o nasze urządzenia zintegrowane, czyli routery z wbudowanymi bramkami VoIP. Neostrada – możliwe do zastosowania urządzenia: AVM Friz!Box Fon - router z modemem DSL i bramką VoIP (2 x FXS i 1 x FXO analog lub ISDN) DrayTek 2500V - router z modemem DSL i bramką VoIP (1 x FXS i 1 x FXO) DSL, sieć kablowa TV, sieć radiowa – stosowane urządzenia: AVM Fritz!Box ATA – konfiguracja w trybie „router” z bramką VoIP (2 x FXS i 1 x FXO analog lub ISDN) DrayTek 2200V – router z bramką VoIP (1 x FXS i 1 x FXO) DrayTek 3300 bez modułów VoIP + bramki VoIP – rozwiązanie dla super-wymagających. Możliwe do podłączenia do 4 różnych przyłączy WAN z obsługą równoważenia obciążenia oraz rudundancji.

20 Sposoby realizacji podłączenia do sieci EuroTELEFON
W każdym przypadku możemy dołożyć kolejne bramki VoIP podłączone do sieci LAN, jeśli potrzebujemy udostępnić użytkownikowi więcej linii VoIP. Dotyczy to również sytuacji, gdy trzeba zbudować system przejmujący istniejące obecnie łącza do sieci PSTN z zapewnieniem możliwości odbierania połączeń przychodzących z sieci PSTN. Urządzenia stosowane w takim przypadku muszą mieć gniazdo FXO: AVM Fritz!Box ATA – konfiguracja w trybie „bramka” VoIP (2 x FXS i 1 x FXO analog lub ISDN) Linksys SPA-3000 – bramka VoIP (1 x FXS i 1 x FXO) orlecki20

21 Sposoby realizacji podłączenia do sieci EuroTELEFON
Schemat sieci WAN/LAN oraz VoIP

22 Podsumowanie Aby uzyskać dobrą jakość połączenia musimy być pewni, że:
sieć użytkownika przyłączona jest do Internetu łączem o odpowiednio wysokiej jakości, architektura sieci wewnętrznej gwarantuje uprzywilejowanie transmisji pakietów VoIP, stosujemy urządzenia VoIP gwarantujące najwyższą jakość. Pytania…


Pobierz ppt "Technologia proponowana przez EuroTELEFON"

Podobne prezentacje


Reklamy Google