Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEMAT PROJEKTU: Dlaczego Jan Paweł II może być autorytetem młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEMAT PROJEKTU: Dlaczego Jan Paweł II może być autorytetem młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 TEMAT PROJEKTU: Dlaczego Jan Paweł II może być autorytetem młodzieży
TEMAT PROJEKTU: Dlaczego Jan Paweł II może być autorytetem młodzieży ? OPIEKUNEM PROJEKTU JEST: Pani EWA SYPNIEWSKA SKŁAD ZESPOŁU: Martyna Moltkau Dorota Soroka Natalia Micińska FORMĄ REALIZACJI PROJEKTU JEST: Prezentacja multimedialna, która zostanie umieszczona na stronie

2 Jan Paweł II i Jego logo

3 Herb papieski

4 Herb papieski Jana Pawła II był oficjalnym godłem Watykanu w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, czyli w latach Herb składa się z tarczy herbowej, skrzyżowanych za nią dwóch kluczy św. Piotra srebrnego i złotego, oraz tiary papieskiej umieszczonej nad tarczą. Z tiary wychodzi czerwona stuła o złotych frędzlach i również złotych krzyżykach. Tarcza jest koloru błękitnego. Znajduje się na niej złoty krzyż łaciński przesunięty w lewo. U dołu papieskiej tarczy złota litera "M" oznaczająca Maryję. Papież Jan Paweł II jako swoją dewizę wybrał Totus Tuus (Cały twój). Warto dodać, że herb ten bywał krytykowany, jako rzekomo łamiący przyjęte reguły heraldyczne, z powodu nieumieszczenia krzyża w środku tarczy. Herb papieża zaprojektował przetwarzając herb kardynalski Karola Wojtyły, poddając go rygorom heraldyki i wyposażając w oznaki papieskiej godności - ks. Bruno Bernard Heim. W latach kardynał Wojtyła używał herbu w którym krzyż i "M" miały barwę czarną.

5 Rozdziały Autorytet jest to prestiż osoby oparty na uznanych i cenionych w społeczeństwie wartościach- religii, prawie, nauce. Jego idee i sugestie są odbierane przez innych jako najlepsze do naśladowania. Często młodzież za swój autorytet uznaje piosenkarzy, aktorów lub sportowców. Coraz częstszym zjawiskiem wśród młodych ludzi jest zanik poczucia wartości. Takie osoby upodabniają sie do swoich faworytów zapominając o własnym zdaniu i sposobie bycia. Jednak z upływem czasu ich poglądy stają sie bardziej dojrzałe i słynni aktorzy czy sportowcu są zamieniano na postanie bardziej ambitne.  Prawdziwy autorytet opiera sie na rozsądku. W naszych czasach jednak brakuje rozsądku, a autorytetem zostają osoby, które wzorem do naśladowania być nie powinny.

6 Czy Jan Paweł II może być autorytetem młodzieży i dlaczego ?
Naszym zdaniem Jan Paweł II zasługuje na to by być autorytetem młodzieży, ponieważ : - dzięki niemu uczymy się okazywać uczucia bliskim osobom . - poświęcił całe swoje życie modlitwie poprzez którą uzdrowił wiele ludzi chorych . - kochał dzieci i młodzież . - był wybitnie uzdolniony, pisał dramaty, wiersze, znał wiele języków

7 Życiorys-Rodowód Karol Wojtyła późniejszy Jan Paweł II, urodził się we wtorek 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Wadowice, to ciche i schludne miasteczko położone nas rzeką Skawą wijącą się u podnóża lesistych pasm Beskidu Małego. Zostało założone jeszcze w czasach piastowskich (1327 rok ) W niedzielę 20 czerwca 1920 roku (miesiąc po narodzinach) został on ochrzczony. Przyszły papież otrzymał imiona Karol, Józef. Był młodszym synem Karola i Emilii z domu Kaczorowskiej Wojtyłów. Rodzice Jana Pawła II wiedli ciche, uładzone życie. Dom ich był bardzo religijny. Czytało się w nim Pismo Święte, co wówczas rzadko się zdarzało w rodzinach katolickich. Nie brakowało innych budujących lektur. Pacierz, różaniec, posty, woda święcona przy drzwiach czy święte obrazki na ścianach nie dziwiły nikogo. Państwu Wojtyłom urodziło się troje dzieci córka Olga(drugie z kolei dziecko) zmarła zaraz po urodzeniu, natomiast dwaj synowie cieszyli się zdrowiem. Zawsze jest niepojęta tajemnica powołania. Nie potrafimy jej przeniknąć, tym bardziej w przypadku tego młodego człowieka który poza literaturą i teatrem, tymi dwoma gorącymi strumieniami pasji tak lubił inne tradycyjne rewiry świeckości; sport, turystykę, towarzystwo. Stale przeżywał sprawy wiary kościoła . Jan Paweł II lubił pomaga dać i stawał w obronie innych.

8 Jan Paweł II Dowody Swietosci
Jan Paweł II zawsze starał się pomagać ludziom biednym i cierpiącym. Odwiedzał szpitale, rozmawiał z chorymi, próbował przekazać im nadzieję i siłę do walki z chorobą czy ubóstwem. I dlatego, tak wielkim szacunkiem darzył Matkę Teresę z Kalkuty. Spotykali się kilkakrotnie i rozmawiali o różnych sposobach niesienia pomocy. W czasie najdłuższej, dziewięciodniowej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1991 r. papież spotkał się z dziećmi w szpitalu w O Olsztynie ,,kochane dzieci, bardzo serdecznie razem z wami proszę o zdrowie – zwłaszcza dla tych, co najciężej chorują - ale bardziej jeszcze proszę o dar wiary. Dla każdego z was teraz i na całe życie’’. 13 maja 1992 r. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, który odtąd obchodzony jest w kościele 11 lutego.

9 Sześć lat później, gdy na jego twarzy już widać było cierpienie, mówił do chorych: ,,Nadzieja pomoże wam nadać nowy sens cierpieniu’’. W marcu 2005 roku Jan Paweł II w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Mimo cierpienia papież nie zrezygnował z nieustannej rozmowy o ludzkim bólu. Każdy dzień rozpoczynał mszą Świętą w kaplicy prywatnej zaaranżowanej na 10-piętrze w poliklinice Gemelli. Dla całego personalu medycznego było, to wielkie przeżycie. Po zamachu na swoje życie Jan Paweł II leczył się w poliklinice Gemelli ponad 2 miesiące. Musiał się tam poddać, aż trzem operacjom. Zwalczył rany zadane kulami zamachowca i zakażenie cytomealowirusem. Gdy już mógł chodzić, starał się składać wizyty, jak największej liczbie chorych. Odwiedził dzieci na oddziale nowotworowych. 30 sierpnia 1981 r. modlił się z Francescą Paci, która uległa poważnemu wypadkowi kilka dni wcześniej. Jan Paweł II długo z nią rozmawiał. Jak kochający ojciec ! Mimo że został papieżem, Jan Paweł II nadal pamiętał o swoich bliskich. Mało tego - bardzo za nimi tęsknił.

10 Karol Wojtyła kochał wszystkie dzieci równie mocno, jak swojego kuzyna i często podczas pielgrzymek wdawał się z nimi na rozmowę. Kiedy pierwszy raz przyjechał do Stanów Zjednoczonych, spotkał się z rodziną prezydenta Jimmy’ego Cartera. Pięcioletnia wnuczka prezydenta, tak była onieśmielona niezwykłym gościem, że w kółko powtarzała ,,Jego świątobliwość, Jego świątobliwość’’. Papież przytulił ją i powiedział ,,Mów mi wujaszku’’. Wujek - tak nazwali ks. Wojtyłę studenci – kochał Mazury. W lecie wybierał się tam ,,na wakacje z Bogiem’’. Tam jak mówił, naprawdę potrafił odpocząć . Ksiądz Wojtyła chętnie spędzał urlop ze studentami na Mazurach, zwłaszcza nad Czarną Hańczą. Razem urządzali tam sobie spływy kajakowe. Po śmierci matki i brata, to ojciec stał się dla Karola Wojtyły całym światem – najbliższą rodziną i największym autorytetem. Czytał z nim Pismo Święte, odmawiał różaniec, a przede wszystkim chodził na pielgrzymki, które na długo zapisały się w pamięci chłopca. Czerpiąc wzorce z największych autorytetów moralnych, Karol Wojtyła nagrodzony został godnością biskupa Rzymu.

11 A to pozwoliło mu spotkać kolejne wielkie postacie naszych czasów m.in. Matkę Teresę z Kalkuty, którą odwiedził w 1986 r. podczas pielgrzymki do Indii. Papież okazywał dzieciom uczucie szczerze i spontanicznie. Dlatego zawsze się do niego ufnie tuliły i lubiły z nim przebywać . Młodzi ludzie garnęli się do niego, bo wiedzieli, że ich rozumie. Nigdy nie odmawiał im autografów. Chciał mówić do młodzieży jej językiem, wiedział,że wtedy nastolatki zrozumieją jego nauki. W chwilach słabości Jan Paweł II mógł liczyć na pomoc swojego przyjaciela ks . Stanisława Dziwisza. Ostatnie dni życia Ojca Świętego były zmaganiem się ze słabością i postępującą chorobą. Jan Paweł II wiedział, że zbliża się kres jego ziemskiej wędrówki i gdy nadszedł kolejny kryzys, nie zgodził się na przewiezienie do kliniki Gemelli. Ostatnie słowa naszego papieża brzmiały: ,,Pozwólcie mi iść do Domu Ojca’’. 2 kwietnia o godzinie 21 : 37 serce Ojca Świętego przestało bić. A my, mimo łez rozpaczy, może pierwszy raz tak naprawdę zrozumieliśmy, że śmierć to tylko etap, a nie zakończenie.

12 List do Rodzin Ojca Świętego Jana Pawła II
Obchodzony w Kościele Rok Rodziny stanowi dla mnie dogodną okazję, aby zapukać do drzwi Waszych domów i przekazać Wam szczególne pozdrowienie . ,,Człowiek jest drogą Kościoła’’ ,,Rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą ‘’

13 Modlitwa Po przez modlitwę porozumiewamy się z Bogiem. Modlitwa może być dla wielu ludzi ochroną od niebezpiecznych rzeczy oraz złych duchów. Powinna istnieć równowaga pomiędzy pracą a modlitwą. Gdy zaginie modlitwa, zagubi się człowiek, bowiem zgubi istotny motyw swojej pracy. Gdy zaginie praca, człowiek nie wypełni tego, do czego go Bóg powołuje - służby człowiekowi. W pewnym sensie możemy do modlitwy zaliczyć każdy czyn, który jest podyktowany miłością, sprawiedliwością, który jest bezinteresowną służbą drugiemu człowiekowi. Bo to przecież też jest otwarcie się na Boga, który jest Miłością i Sprawiedliwością. W tym sensie można rozumieć sformułowanie: trzeba się zawsze modlić, a nigdy nie ustawać.

14 Cywilizacja miłości Mężczyzna i kobieta łączą się ze sobą tak ściśle, że według słów Księgi Rodzajów staje się jednym ciałem. CYWILIZACJA MIŁOŚCI RODZI SIĘ W RODZINIE - jeśli w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na miłość i miłosierdzie w sposób cywilizowany, staje się dla przyszłości rodzaju ludzkiego niewzruszoną ostoją cywilizacji miłości i nadziei . Zdrowa i zgodna rodzina, dająca poczucie akceptacji i wzajemnego wsparcia, jest źródłem, z którego czerpie cywilizacja miłości. Dlatego należy nieprzerwanie modlić się i zabiegać o to, by rodzina przewodziła w procesie budowania pokoju zarówno we własnym środowisku, jak i w otoczeniu.

15 Jest z Wami oblubieniec
Nazywając się "oblubieńcem?, Jezus ukazuje samą istotę Boga i potwierdza Jego wielką miłość do człowieka. Jezus, który przyszedł do Kany Galilejskiej, jest zwiastunem Bożej prawdy o małżeństwie, takiej prawdy, na której może się oprzeć ludzka rodzina w perspektywie wszystkich życiowych doświadczeń. Jezus głosi tę prawdę całą swoją obecnością podczas wesela w Kanie Galilejskiej, głosi ją również poprzez pierwszy „znak”, jaki tam uczynił, zamieniając wodę w wino.

16 "Ulubione pieśni Jana Pawła II w wykonaniu górali"
Lista utworów: 01. Przywitanie 02. Nuta przywitalno (hej bystra woda) 03. Barka 04. Wsyćka se Wom życom 05. Życymy, życymy 06. Byli chłopcy, byli 07. Z dawna Polski Tyś królową 08. Krywaniu, Krywaniu 09. Nuta wierchowa 10. Idzie Janko lasem 11. Nuty zbójnickie 12. Sabałowe granie 13. Idzie dysc, idzie dysc 14. Górale, górale 15. Pożegnalna

17 Ogólne pieśni oraz piosenki
01. Boże coś Polskę 02. Czarna Madonna 03. Serdeczna Matko 04. Pod Twoją obronę 05. Czekam na Ciebie 06. Abba Ojcze 07. Alleluja na Błoniach 08. Łzy Matki 09. Wadowice 10. Moje miasto

18 Twórczość-wiersze "Prośba Jana" Fali serca, gdy cicho wzbiera za spojrzeniem, nie obniżaj - o Matko - ani odmieniaj miłości, ale w dłoniach przejrzystych tę samą falę przenieś na mnie. On Ciebie o to prosił.  Ja jestem rybak Jan. Tak mało jest we mnie do kochania. Jeszcze czuję: u brzegu jeziora - pod stopami drobniutki żwir i nagle - On. We mnie już tajemnicy Jego nie obejmiesz, choć w myślach Twych snuł się będę łagodnie jak mirt. A jednak skoro On chciał, abym mówił do Ciebie "Matko" - proszę, niechaj w tym słowie nic się dla Ciebie nie zmniejsza. To prawda, że niełatwo zmierzyć głębokość słów,  których znaczenie całe On w nas oboje natchnął,  by w nich się utaiła cała miłość dawniejsza. 

19 "Refren" Kiedy myślę: Ojczyzna,  szukam drogi,  która zbocza przecina jakby prąd wysokiego napięcia,  biegnąc górą - tak ona biegnie stromo w każdym z nas i nie pozwala ustać.  Droga biegnie po tych samych zboczach,  powraca na miejsca te same,  staje się wielkim milczeniem,  które nawiedza co wieczór zmęczone płuca mej ziemi

20 "Dzieci" Dorastają znienacka przez miłość, i potem tak nagle dorośli Trzymając się za ręce wędrują w wielkim tłumie - (serca schwytane jak ptaki, profile wzrastają w półmrok). Wiem, że w ich sercach bije tętno całej ludzkości.  Trzymając się za ręce usiedli cicho nad brzegiem.  Pień drzewa i ziemia w księżycu: niedoszeptany tli trójkąt.  Mgły nie dźwignęły się jeszcze. Serca dzieci wyrastają nad rzekę. Czy zawsze tak będzie - pytam - gdy wstaną stąd i pójdą? Albo też jeszcze inaczej: kielich światła nachylony wśród roślin  Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno, Tego, co w was się zaczęło, czy potraficie nie popsuć,  Czy będziecie zawsze oddzielać dobro od zła? 

21 Twórczość-dzieła Papież wydał następujące książki: Jako Karol Wojtyła:
Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze Miłość i odpowiedzialność Osoba i czyn Znak, któremu sprzeciwiać się będą Zagadnienie podmiotu moralności Elementarz etyczny Aby Chrystus się nami posługiwał Jako Jan Paweł II: Przekroczyć próg nadziei Tryptyk rzymski (poemat) - Dzieło Jana Pawła II Tryptyk Rzymski składa się z trzech części. Pierwsza, Strumień, jest zamyśleniem nad pięknem a zarazem przemijaniem świata i człowieka. W drugiej, Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej, Autor kontynuuje swą refleksję medytując tajemnicę stworzenia ukazaną przez Michała Anioła. Zamykająca trzecia część, Wzgórze w krainie Moria, jest historią Abrahama ofiarującego swego syna Izaaka. Dar i Tajemnica - Autobiograficzna książka Ojca Świętego, napisana w pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. Wstańcie, chodźmy Pamięć i tożsamość - Impulsem do jej powstania były rozmowy, jakie w 1993 roku przeprowadzili z Papieżem Krzysztof Michalski i ks. Józef Tischner , założyciele Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Tematem książki jest właśnie człowiek: zanurzony w historii, stający wobec zła XX wieku, wreszcie szukający swej tożsamości w spotkaniu z Bogiem. Papież zastanawia się nad takimi pojęciami jak "naród", "ojczyzna", "Europa", zwracając uwagę m.in. na te elementy polskiego dziedzictwa, które mają wymiar uniwersalny (tradycja jagiellońska, opór przeciwko nawracaniu siłą, orędzie św. Faustyny o miłosierdziu Bożym itp.). Jednocześnie ukazuje perspektywę, z której na historię poszczególnych narodów i cywilizacji można patrzeć jako na historię zbawienia.

22 Bibliografia www.zosia.piasta.pl/wiersze-JPII.html www.google.pl


Pobierz ppt "TEMAT PROJEKTU: Dlaczego Jan Paweł II może być autorytetem młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google