Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twoje dane, twoja sprawa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twoje dane, twoja sprawa."— Zapis prezentacji:

1 Twoje dane, twoja sprawa.
Prezentacja multimedialna w ramach II etapu szkolnego konkursu pod tytułem ,,Prawa człowieka''

2 Martin Luther King Noblista działający na rzecz obrony Praw Człowieka

3 ŻYCIORYS Martin Luther King junior urodził się 15 stycznia 1929r. w Atlancie, w stanie Georgia (zm. 4 kwietnia 1968 w Memphis ). Jego rodzicami byli Martin Luther King senior i Alberta Williams King.

4 W 1948 roku ukończył college Morehause, uzyskując licencjat socjologii
W 1948 roku ukończył college Morehause, uzyskując licencjat socjologii. Później King ukończył seminarium teologiczne w Chester w Pensylwanii, zdobywając w 1951 roku licencjat z teologii czerwca 1953 roku poślubił Corettę Scott.

5 Pastwo King mieli czworo dzieci: Yolanda Denise (ur. 1955, zm
Pastwo King mieli czworo dzieci: Yolanda Denise (ur. 1955, zm. 2007) Martin Luther III (ur. 1957) Dexter Scott (ur. 1961) Bernice Albertine (ur. 1963)

6 ''Ciemność nie może wypędzić ciemności: tylko światło może to zrobić
''Ciemność nie może wypędzić ciemności: tylko światło może to zrobić. Nienawiść nie może wypędzić nienawiści: tylko miłość może to zrobić.''

7 Coretta Scott King zmarła na raka 30 stycznia 2006 roku
Coretta Scott King zmarła na raka 30 stycznia 2006 roku. W 1955 roku Martin Luther King otrzymał tytuł doktora z systematyki teologicznej, którą ukończył na Uniwersytecie Bostońskim.

8 DZIAŁALNOŚC NA RZECZ SWOBÓD OBYWATELSKICH
W 1954 King został pastorem w kościele baptystów. Miał wtedy zaledwie 24 lata. Nauki w swoich kazaniach głosił, opierając się na porażkach i sukcesach innych ruchów, walczących o prawa obywatelskie, działających wówczas na południu Stanów Zjednoczonych.

9 Np. 27 listopada 1955 przywołał przemówienie dr
Np. 27 listopada 1955 przywołał przemówienie dr. Theodore Roosevelt Mason Howard z Mound Bayou w stanie Missisipi, traktującej o niedawnych morderstwach Afroamerykanów.

10 Howard od 1951 przewodził organizacji Regional Council of Negro Leadership, działającej na rzecz równouprawnienia. Organizowała ona m.in. skuteczny bojkot stacji benzynowych, które odmówiły Afroamerykanom dostępu do toalet.

11 Po czterech dniach od przemówienia, 1 grudnia, powracająca z pracy szwaczka Rosa Parks, która także była wśród słuchaczy, odmówiła wbrew prawu przeniesienia się na tylne miejsce w autobusie miejskim. Została aresztowana, a zdarzenie zapoczątkowało wybuch masowych protestów i wielomiesięczny bojkot transportu publicznego. Trwał on 382 dni, a przewodził mu King. Z czasem sytuacja stała się tak napięta, że w domu pastora została podłożona bomba.

12 Protesty polegały na stosowaniu taktyki biernego oporu i walki o prawa obywatelskie Afroamerykanów, polegającej na zajmowaniu przez czarnoskórych studentów miejsc rezerwowanych dla białych w lokalach publicznych.

13 Poparte to było tzw. rajdami wolności, które polegały na publicznym domaganiu się w miastach Południa zniesienia segregacji rasowej. Używano do tego celu autobusów, którymi poruszali się członkowie Kongresu Równości Rasowej. Podczas trwania tej akcji, King został aresztowany.

14 Zakończyła się ona jednak decyzją Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, delegalizującą segregację rasową w autobusach stanowych. Po bojkocie autobusów w Montgomery King przyczynił się do powstania w 1957 roku organizacji Southern Christian Leadership Conference (SCLC), której celem była walka o równouprawnienie za pomocą autorytetów moralnych, a nie przemocy. Organizacja była krytykowana przez niektórych czarnoskórych obywateli USA za regułę walki bez przemocy. King kierował nią do samej śmierci.

15 W 1961 FBI zaczęło podsłuchiwać Kinga, obawiając się, że do ruchów, broniących praw człowieka będą chcieli przenikać komuniści.

16 Kiedy jednak okazało się, że nie ma na to żadnych dowodów i poszlak, zaprzestano praktyk tego typu, chociaż kilka nieistotnych incydentów bezowocnie próbowano wykorzystać przeciwko Kingowi i zmusić go do rezygnacji z przewodzenia SCLC.

17 Nagrody i wyróżnienia Pokojowa Nagroda Nobla (1964)
American Liberties Medallion (1965) Nagroda Margaret Sanger (1966) Nagroda Praw Człowieka Marcusa Garvey'a (1968) Nagroda Grammy za najlepszy album słowa mówionego „Why I Oppose the War in Vietnam” (1971) Prezydencki Medal Wolności (1977) Złoty Medal Kongresu (2004) Order of the Companions of O. R. Tambo (2004)

18 Prezentację wykonała Aleksandra Bucholc


Pobierz ppt "Twoje dane, twoja sprawa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google