Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemożliwość świadczenia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemożliwość świadczenia"— Zapis prezentacji:

1 Niemożliwość świadczenia
Fryderyk Zoll

2 Niemożliwość świadczenia
I. A sprzedał samochód B. Tuż przed zawarciem umowy pracownik A, który jechał tym samochodem miał wypadek i całkowicie zniszczył samochód. Strony o tym nie wiedziały i zawarły umowę. B zapłacił cenę w całości. Pracownik A nie zachował należytej ostrożności. Jakie roszczenia przysługują B?

3 Niemożliwość świadczenia
II. Stan faktyczny j.w. Sprzedawca jednak w chwili zawarcia umowy wiedział o tym, że samochód miał wypadek. Mimo wszystko jednak zawarł umowę. Jakie roszczenia przysługują kupującemu?

4 Niemożliwość świadczenia
III. Stan faktyczny jak poprzednio. Wypadek miał jednak miejsce kilka minut po zawarciu umowy. Jakie roszczenia przysługują kupującemu?

5 Niemożliwość świadczenia
IV. A zawarł z B umowę o sprzedaż wierzytelności z umowy pożyczki. Na podstawie tej umowy A pożyczył pieniądze C. Jednak ponieważ C był całkowicie ubezwłasnowolniony, umowa pożyczki okazała się nieważna. Jakie roszczenia ma teraz B do A. B zapłacił już za wierzytelność.

6 Niemożliwość świadczenia
V. A prowadzący stocznię zobowiązał się wobec B do wyprodukowania statku chemikaliowca. W tym celu konieczne było opanowanie technologii spawania szczególnego rodzaju blach. A jednak taką technologią nie dysponuje. Tylko dwie stocznie na świecie opanowały tego rodzaju technologię A zajmie to co najmniej rok, dlatego ukończenie w terminie prac nie będzie możliwe. Jakie uprawnienia przysługują B?

7 Niemożliwość świadczenia
VI. Taksówkarz A zobowiązał się zawieść B na dworzec. A zmawiając taksówkę, podał, że pociąg ma i że to jest ostatni pociąg tego dnia. Taksówkarz wyjechał do klienta w czasie odpowiednim. Jednak nie mógł zdążyć na czas, ponieważ po drodze zdarzył się wypadek. Dojechał więc już po Pragnie jednak nadal zawieźć klienta na dworzec i domaga się zapłaty, ponieważ jest gotów spełnić usługę.

8 Niemożliwość świadczenia
VII. A miał pomalować samochód B za zapłatą wynagrodzenia. Jednak samochód B uległ wypadkowi zanim doszło do wykonania usługi. Za wypadek B nie ponosi odpowiedzialności. A domaga się zapłaty za usługę, którą był gotów wykonać. Czy zasadnie?

9 Niemożliwość świadczenia
Art. 639. Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

10 Niemożliwość świadczenia
IX. Rolnik A miał jedną krowę. Prowadzi gospodarstwo agroturystyczne i zobowiązał się dostarczać codziennie świeżego mleka turystom, którzy przyjechali na wakacje. Niestety krowa padła z przyczyn od rolnika niezależnych. Czy turyści mogą się domagać dostarczenia mleka?

11 Niemożliwość świadczenia
X. A miał do 15 czerwca zeszłego roku zwrócić pożyczkę B. A jednak został zwolniony z pracy i z uwagi na swój wiek nie może znaleźć żadnego nowego zajęcia. Nie jest w stanie zwrócić pożyczki. Czy B może się domagać jej zwrotu?


Pobierz ppt "Niemożliwość świadczenia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google