Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Autor i jego dzieło”- Carlos Ruiz Zafón

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Autor i jego dzieło”- Carlos Ruiz Zafón"— Zapis prezentacji:

1 „Autor i jego dzieło”- Carlos Ruiz Zafón

2 Carlos Ruiz Zafón Urodził się 25 września1964 roku w Barcelonie,
Jest pisarzem, Z wykształcenia dziennikarz, Od 1993 roku mieszka w Los Angeles, Jego pierwsze cztery książki były adresowane do młodzieży, („Książę Mgły”, „Pałac Północy”, „Marina” i „Światła Września”), Jego ulubieni autorzy to Lew Tołstoj, Fiodor Dostojewski i Karol Dickens.

3 Cytaty „Nie rezygnuj z marzeń(…)Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne.” „Naprawdę kocha się raz w życiu(…), nawet jeśli człowiek tego nie zauważa.” „Poezja kłamie, choć ładnie to czyni.” „Nie wierz temu, kto ufa wszystkim.” „Prawdziwa nienawiść to dar, którego człowiek uczy się latami.” „Życie przelatuje szybko, zwłaszcza te lata, które warto przeżyć.” Carlos Ruiz Zafón

4 Cykl „Trylogia mgły” „Książę Mgły” (1993) „Pałac Północy” (1994)
„Światła Września” (1995) „Marina” (1999)

5 „Książę Mgły” (1993)

6 Książka wyróżniona nagrodą Edebé
Opis fabuły Rodzina Carvenów (Max, Alicja, Irina i ich rodzice) przeprowadza się do małej osady rybackiej na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Zamieszkuje w domu należącym niegdyś do rodziny Fleischmannów, których dziewięcioletni syn utonął w morzu. Dzieci poznają Rolanda i jego dziadka, który opowiada im o złym czarowniku, Księciu Mgły. Coś, co dzieciom wydaje się miejscową legendą, niebawem okazuje się zatrważającą prawdą. Problematyka Miłość- pomiędzy Alicją, a Rolandem tworzy się silna więź, podczas niebezpieczeństwa trzymają się razem, Strach- bohaterowie muszą pokonać strach przed Księciem Mgły, czy wrakiem statku, aby odkryć prawdę. Książka wyróżniona nagrodą Edebé

7 Cytaty „(...) pewne obrazy z dzieciństwa zostają w albumie pamięci wyryte niczym fotografie, niczym sceneria, do której człowiek zawsze wraca pamięcią, choćby upłynęło nie wiadomo jak wiele czasu.” rozdział 1 „Złych wspomnień nie musisz brać ze sobą. I bez tego będą cię prześladować.” rozdział 4 „Rozrywka jest jak laudanum; pozwala nam się oderwać od nędzy i bólu. Sęk w tym, że tylko przelotnie.” rozdział 10

8 „Pałac Północy” (1994)

9 Opis fabuły Problematyka
Kalkuta, 1932 rok. Ben jest wychowankiem sierocińca St. Patrick’s. Gdy kończy szesnaście lat, musi opuścić dom dziecka. Tuż przed wyjazdem poznaje Sheere, którą zabiera na spotkanie tajnego stowarzyszenia do „Pałacu Północy”, które założył z przyjaciółmi. Dziewczyna opowiada im mrożącą krew w żyłach historię swojej rodziny. Członkowie pragną pomóc jej w rozwiązaniu zagadki. Na swojej drodze spotkają wiele niebezpieczeństw, za które niektórzy będą musieli oddać życie… Problematyka Przyjaźń- przyjaciele zawsze trzymają się razem, gdy zostali uwięzieni w pociągu przez ognistą zjawę pomagali sobie nawzajem, Odnalezienie rodziny- gdy Sheer’a umiera, Ben dowiaduje się, że jest jego siostrą. Robi wszystko, aby ona przeżyła, ale jest za późno.

10 Cytaty „(...) Diabeł po to stworzył młodość, byśmy popełniali błędy, a Bóg wymyślił dojrzałość i starość, byśmy mogli za te błędy zapłacić.” rozdział „Ostatnia noc” „Zabijamy to, co najbardziej kochamy.” rozdział „Imię Północy” „Matematyka jest religią ludzi myślących, dlatego też ma tak nielicznych adeptów.”

11 „Światła września” (1995)

12 Opis fabuły Problematyka
Francja, rok Pani Sauvelle jest wdową z dwójką dzieci. Przeprowadza się do nadmorskiej rezydencji gdzie ma zacząć pracę u fabrykanta zabawek. Choć mężczyzna wydaje się być miły, to rodzina czuje się nieswojo. Kiedy dochodzi do morderstwa, okazuje się, że jedyne osoby, które chcą zmierzyć się z tajemnicą to dwójka nastolatków: Ismael i Iréne. Problematyka Zaufanie- rodzina nie może przyzwyczaić się do nowego miejsca, czują się nieswojo, nie potrafią zaufać właścicielowi, Strach- przerażenie dzieci jest silniejsze od odwagi przed właścicielem domu z którym rzadko rozmawiają, Więź- rodzeństwo zawsze trzyma się razem, mogą ze sobą o wszystkim porozmawiać.

13 Cytaty „(...) szkoda czasu na jakiekolwiek próby zmieniania świata, wystarczy uważać, by świat nie zmienił ciebie.” rozdział 3 „Błękitna zatoka” „Samotność tworzy dziwne labirynty.” rozdział 5 „Zamek pośród mgieł” „Maski ujawniają prawdziwą twarz kryjącej się za nimi osoby...” rozdział 11 „Twarz skryta pod maską”

14 „Marina” (1999)

15 Opis fabuły Problematyka
Barcelona, rok Piętnastoletni Oskar Drai mieszka w internacie. Pewnego dnia poznaje Marinę Blau, która jest córką malarza Germána. Razem śledzą tajemniczą damę w czerni, która co miesiąc odwiedza bezimienny grób na cmentarzu Sarriá… Problematyka Strach- Oskar i Marina byli w stanie się wycofać, ale odkrycie tajemnicy było mocniejsze od strachu przed kobietą w czerni, Pomoc- Marina opiekowała się swoim ojcem, bardzo go kochała.

16 „Dopóki nie zrozumiesz śmierci, nie zrozumiesz życia.”
Cytaty „Dopóki nie zrozumiesz śmierci, nie zrozumiesz życia.” rozdział 4 „ Czasami to, co najbardziej prawdziwe, dzieje się tylko w wyobraźni. Wspominamy tylko to, co nigdy się nie wydarzyło.” rozdział 11 „ Prawdy się nie szuka, synu. To ona znajduje nas.” rozdział 13

17 Cykl „Cmentarz zapomnianych książek”
„Cień wiatru”(2001) „Gra anioła”(2008) „Więzień nieba”(2011) Czwarta, ostatnia część nie została jeszcze opublikowana

18 „Cień wiatru” (2001)

19 Opis fabuły Barcelona, rok Daniel Sempere, dzięki ojcu, jako młody chłopiec poznaje Cmentarz Zapomnianych Książek położony w samym sercu miasta. Zgodnie z rodzinną tradycją musi wybrać książkę, którą ocali od zapomnienia. Pośród setek tysięcy tomów wybiera „Cień wiatru” Juliana Caraxa. Mijają lata… Zachwycony powieścią, pragnie odnaleźć inne książki tego autora. Okazuje się, że zostały spalone, a komuś zależy na zniszczeniu ostatniego egzemplarza, który posiada Daniel. Chłopak za wszelką cenę chce odkryć sekret Caraxa. Przeżyje największą przygodę w życiu, która przyniesie wiele rozczarowań…

20 Problematyka Chęć odkrycia prawdy- Daniel za wszelką cenę pragnie odkryć prawdę, mimo wielu przeciwieństw i trudności udaje mu się dojść do celu, Spełnianie marzeń- spełnia swoje największe marzenie- poznaje Juliana Caraxa, Rozczarowanie- Daniel dzięki Barceló poznaje Klarę, która zna każdą książkę Caraxa. Gdy dowiaduje się, że jest ona w związku ze swoim nauczycielem muzyki, uświadamia sobie, że zależy mu na niej, Zakochuje się w o wiele starszej od siebie Nurii Monfort, bez wzajemności, Miłość- podczas przygody poznaje miłość swojego życia- Beę, która na początku nie odwzajemnia swoich uczuć, ale z czasem, poznając Daniela przekonuje się do niego, Pomoc- Daniel pomaga Fermin’owi Romer’o de Torres’owi, który żyje w nędzy. Przygarnia go do siebie, daje dom, Przyjaźń- Więź pomiędzy Danielem, a Ferminem staje się nierozwiązalna. Pomagają sobie w każdej potrzebie, mogą porozmawiać o wszystkim.

21 Cytaty „Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta.” Nuria Monfort
„Kto kocha naprawdę, kocha w milczeniu, uczynkiem, a nie słowami.” María Jacinta Coronado „ Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.” Julian Carax

22 „Gra anioła” (2008)

23 Opis fabuły Problematyka
Barcelona, lata 20 XX wieku. David Martin żyje obsesyjną miłością do Cristiny z którą nie może być. Jako młody pisarz otrzymuje ofertę napisania książki od tajemniczego autora. Gdy dowiaduje się, że choruje na ciężką chorobę, zjawia się wybuchowa nastolatka-Isabella, która odmienia jego życie. Problematyka Trudne dzieciństwo- matka go porzuciła, a ojciec był alkoholikiem, który synowi okazywał za mało miłości, Samotność- przed poznaniem Isabelli, David nie miał przyjaciół, był samotny, stały kontakt utrzymywał tylko ze starym Sempere i jego synem, Pokonywanie własnych słabości- David zmagał się z wieloma problemami, mi. in. z chorobą, Przemęczenie- pisząc książkę, nie spał i nie jadł. Chciał napisać coś czego jeszcze nie było, Niespełniona miłość- Cristine pobierając się z Pedrem Vidalem złamała serce Davidowi.

24 Cytaty „Podstawą każdego interesu jest cudza niezdolność do rozwiązania prostych, acz nieuniknionych problemów.”  Andreas Corelli „Strach jest oznaką rozsądku. Tylko skończeni głupcy niczego się nie boją.” Isabella „(…) książki mają duszę, dusze tych, którzy je piszą, którzy je czytają i którzy o nich marzą.” David Martin

25 „Więzień nieba”(2011)

26 Opis fabuły Problematyka
Barcelona, rok Księgarnia Sempere i Synowie chyli się ku upadkowi. Daniel Sempere jest mężem Bei i ojcem małego Juliana. Księgarnię odwiedza dawny znajomy Fermina. Daniel od pewnego czasu podejrzewa, że przyjaciel ukrywa coś przed nim. W końcu ten się przełamuje i opowiada o swojej więziennej przeszłości przez którą nie może poślubić swojej wybranki- Bernardy. Daniel dowiaduje się rzeczy, których nawet by nie podejrzewał… Problematyka Zazdrość- Daniel zaczął być zazdrosny o żonę, gdy przeczytał list od jej byłego narzeczonego, który chce się spotkać, Walka z chorobą- David Martin podczas pobytu w więzieniu zmagał się z ciężką chorobą psychiczną, Walka o przetrwanie- Fermin w więzieniu walczył o przetrwanie. Pragnął się stamtąd uwolnić, dlatego opracował plan ucieczki, który okazał się kluczem do wolności, Pomoc-strażnik Bebo pomagał więźniom przeżyć. Przynosił im potajemnie jedzenie, wzywał lekarza, gdy była taka potrzeba.

27 Fermin Romero de Torres
Cytaty „Kiedy tylko mogę, staram się unikać banków... to one nie przepuszczają żadnej okazji, by obrabować ciebie.” Sempere Ojciec „(...) nigdy nie byliśmy tacy, jakich siebie pamiętamy, że wspominamy tylko to, co nigdy się nie wydarzyło.” Fermin Romero de Torres „(...) przeznaczenie nie puka do drzwi naszego domu. Trzeba za nim ruszyć, wyjść mu na spotkanie”.

28 Książki Carlos’a Ruiz’a Zafón’a są popularne na całym świecie
Książki Carlos’a Ruiz’a Zafón’a są popularne na całym świecie. Olbrzymi rozgłos otrzymał dzięki „Cieniu wiatru”, który został przetłumaczony na około 40 języków i wydany w ponad 50 krajach.

29 Prezentacje wykonała Urszula Sewastianik z klasy III b


Pobierz ppt "„Autor i jego dzieło”- Carlos Ruiz Zafón"

Podobne prezentacje


Reklamy Google