Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WADY POSTAWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WADY POSTAWY."— Zapis prezentacji:

1 WADY POSTAWY

2 Wada postawy - wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy
Wyróżniamy: skoliozę (boczne skrzywienie kręgosłupa), kifozę (plecy okrągłe), lordozę (plecy wklęsłe), plecy płaskie, plecy okrągło-wklęsłe, stopę szpotawą, stopę koślawą, stopę końsko-szpotawą, płaskostopie, kolana szpotawe, kolana koślawe.

3

4 Główne przyczyny wrodzonych wad postawy:
wady wrodzone kości i mięśni; wady wzroku, słuchu; przewlekłe infekcje dróg oddechowych i moczowych; schorzenia układu ruchu, np.: dysplazję stawu biodrowego, złamania kości kończyn dolnych, młodzieńcze zapalenie stawów; zespoły przeciążeniowe.

5 Przyczyny nabytych wad postawy:
siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu zwłaszcza na świeżym powietrzu, niewłaściwe obuwie i ubiór, nieodpowiednie noszenie teczki z książkami, niedostosowanie ławki szkolnej lub stanowiska pracy do warunków fizycznych dziecka i pracownika, złe oświetlenie, zła odległość od tablicy w szkole, złe warunki bytowe i higieniczne jak niedożywienie, zmęczenie, brak snu,

6

7

8 Skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa
to wada postawy polegająca na wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu poprawnego. Odchylenie występuje w trzech płaszczyznach: czołowej - kręgosłup wygina się w bok: w prawo lub w lewo, strzałkowej - pogłębia się wygięcie kifozyczne lub lordotyczne, poprzecznej - następuje rotacja (obrót) kręgów, co prowadzi do powstania garbu.

9

10 Skolioza

11 Skolioza

12 Kifoza - plecy okrągłe Wada ta charakteryzuje się:
pogłębieniem kifozy piersiowej, wysunięciem głowy i barków do przodu, rozsunięciem łopatek i ich odstawaniem od klatki piersiowej, spłaszczeniem i zapadnięciem klatki piersiowej, zmniejszeniem fizjologicznego przodopochylenia miednicy.

13 Kifoza – plecy okrągłe Plecy okrągłe to wada lokalizująca się na odcinku piersiowym kręgosłupa W warunkach prawidłowych odcinek piersiowy wygięty jest ku tyłowi, tworząc tzw. kifozę piersiową. Przy plecach okrągłych wygięcie to jest pogłębione - powstaje hiperkifoza piersiowa.

14 Plecy okrągłe

15

16 Lordoza – plecy wklęsłe
Wada ta charakteryzuje się: silnym zaznaczeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, uwypukleniem pośladków, zwiększeniem fizjologicznego przodopochylenia miednicy, wypiętym brzuchem

17 Lordoza – plecy wklęsłe

18 Lordoza

19 Lordoza lędźwiowa

20 Hiperlordoza

21

22 Plecy płaskie Wada ta charakteryzuje się zmniejszeniem lub zniesieniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej). Jest to wada często spotykana u dzieci wątłych, ze słabo rozwiniętym gorsetem mięśniowym. Spłaszczenie krzywizny powoduje, że kręgosłup ma obniżoną wytrzymałość. mechaniczną, obniżeniu ulegają także jego właściwości amortyzacyjne. Układ kostno-stawowy kręgosłupa jest przeciążony, co sprzyja występowaniu zmian zwyrodnieniowych.

23 Plecy płaskie Plecy płaskie sprzyjają bocznym skrzywieniom kręgosłupa.
Zmniejszeniu ulega także pojemność i ruchomość klatki piersiowej.

24 Plecy płaskie Wada ta charakteryzuje się: opadniętymi barkami,
odstającymi łopatkami, spłaszczoną klatką piersiową, obniżonymi narządami wewnętrznymi.

25 Plecy wklęsło - okrągłe
Plecy wklęsło-okrągłe to wada, w której występują równocześnie cechy charakterystyczne dla pleców okrągłych i wklęsłych

26 Plecy wklęsło - okrągłe
W sylwetce stwierdza się: pogłębienie kifozy piersiowej, wysunięcie głowy do przodu - broda nie rzutuje na mostek, wysunięcie i odstawanie od klatki piersiowej łopatek, pogłębienie lordozy lędźwiowej, zwiększenie przodopochylenia miednicy, wypięty (przodujący) brzuch, uwypuklenie pośladków.

27

28 Lordoza u konia

29 Klatka piersiowa lejkowata czyli szewska
To złożona anomalia rozwojowa polegającą na uwypukleniu trzonu mostka w kierunku kręgosłupa z jednoczesnym uwypukleniem do przodu wyrostka mieczykowatego wraz z zaburzeniem wzrostu okolicznych chrząstek.

30 Klatka piersiowa lejkowata (szewska)

31 Klatka piersiowa lejkowata (szewska)

32 Klatka piersiowa kurza
To wada, gdzie mostek jest przesunięty ku przodowi tworząc w tym miejscu uwypuklenie.

33 Klatka piersiowa kurza

34 Kręgozmyk To przemieszczenie kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej.

35 Kręgozmyk

36 Stopa szpotawa inaczej przywiedziona, to bardzo częsty problem wśród dzieci. Można ją zauważyć tuż po urodzeniu. Staje się ona poważnym utrapieniem, jeżeli maleństwo uczy się stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki. Niestety, szpotawa stopa w dużym stopniu utrudnia chodzenie. Maluszek bardzo często się przewraca.

37 Stopa szpotawa Stopa szpotawa najczęściej sama ulega korekcji. Nie trzeba stosować specjalnych zabiegów. Poprawa następuje samoczynnie około trzeciego lub czwartego roku życia. Tylko w 10% wszystkich przypadków stopa dalej pozostaje szpotawa i należy umieścić nogę w gipsie lub wykonać zabieg chirurgiczny.

38

39 Stopa koślawa To taka, w której doszło do odchylenia osi pięty na zewnątrz. Wada ta występuje często w połączeniu z koślawością kolan. Dzieci o stopach płasko-koślawych skarżą się na szybkie męczenie, bóle stóp i łydek. Chód ich jest ciężki, nieelastyczny, obuwie wykrzywione, wykoślawione, obcasy zdarte od strony wewnętrznej. Na skutek obniżenia sklepienia i koślawości, głowa kości skokowej wysuwa się i tworzy wypukłość ku stronie wewnętrznej. Ślad odciśniętej stopy ukazuje wypukłość po stronie wewnętrznej.

40 Stopa koślawa

41 Paluch koślawy

42 Stopa końsko - szpotawa
to najczęstsza wrodzona wada stóp. Stopa jest zgięta podeszwowo, wydrążona, odwrócona i jednocześnie przywiedzona. Wewnętrzny brzeg stopy jest uniesiony i skrócony, co powoduje znaczne zwiększenie naturalnego wysklepienia stopy. Zewnętrzny brzeg stopy staje się wypukły i na tę cześć pada cały ciężar ciała. Jeżeli zniekształcenie jest obustronne, chory chodzi na zewnętrznych krawędziach stóp. Pięta, która nie dźwiga ciężaru ciała, pozostaje mała i nie rozwija się w miarę wzrostu dziecka. Z czasem pojawiają się zmiany zniekształcające kości stopy, pojawia się ból i chód staje się coraz bardziej męczący i niewydolny.

43 Stopa końsko - szpotawa

44 Stopa końsko - szpotawa
Wykazano, że czynnikami ryzyka stopy końsko-szpotawej są: palenie tytoniu oraz przyjmowanie ecstasy (MDMA) przez matki w ciąży

45 Płaskostopie to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Stopa o prawidłowej budowie nie dotyka podłoża całą powierzchnią tylko trzema punktami. Przy płaskostopiu do podłoża przylega cała stopa.

46 Płaskostopie

47 Płaskostopie

48 Zapobieganie bólom kręgosłupa, to codzienne przestrzeganie następujących rad:
- Pamiętaj o prawidłowej postawie podczas chodzenia i siedzenia. - Nie siedź długo przy biurku. Gdy pracujesz w pozycji siedzącej, rób co godzinę przerwę na krótką gimnastykę.

49 - Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty
- Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty. Nie schylaj się, lecz przykucnij.

50 - Zadbaj o wygodne miejsce do spania
- Zadbaj o wygodne miejsce do spania. Materac powinien być niezbyt miękki, ale jednocześnie sprężysty.

51 - Unikaj zbyt dużego obuwia, gdyż przytrzymywanie go palcami utrudnia chód i obciąża kręgosłup.

52 -wysokie obcasy tylko wyjątkowo.

53 Właściwa postawa

54 Przygotowanie prezentacji: Julita Sobczak Weronika Muszyńska Magdalena Kirowska Weronika Dobrzyńska


Pobierz ppt "WADY POSTAWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google