Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jestem chory na AIDS Czy wiesz jak bardzo pragnę Twojej miłości, Twojego ciepła i siły życia… Tak bardzo mnie boli, Gdy mnie nie widzisz, Gdy odwracasz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jestem chory na AIDS Czy wiesz jak bardzo pragnę Twojej miłości, Twojego ciepła i siły życia… Tak bardzo mnie boli, Gdy mnie nie widzisz, Gdy odwracasz."— Zapis prezentacji:

1 Jestem chory na AIDS Czy wiesz jak bardzo pragnę Twojej miłości, Twojego ciepła i siły życia… Tak bardzo mnie boli, Gdy mnie nie widzisz, Gdy odwracasz się ze wstrętem.

2 * Wiriony mają budowę kulistą. Ich otoczka lipidowa zawiera liczne białka. Pod nią znajduje się płaszcz białkowy, czyli kapsyd, kryjący RNA wirusa i enzymy. Wirus HIV wywołuje AIDS. * Przypuszcza się, że jest on wynikiem mutacji retrowirusów występujących w Afryce u małp, którymi następnie zaraził się człowiek.

3 * To końcowe stadium zakażenia HIV charakteryzujące się bardzo niskim poziomem limfocytów CD4, a więc wyniszczeniem układu immunologicznego (odpornościowego), co skutkuje zapadalnością na tzw. choroby wskaźnikowe (niektóre formy nowotworów, grzybic, nietypowe zapalenia płuc) mogące zakończyć się śmiercią pacjenta.

4 HIV rozprzestrzenił się najpierw w afrykańskich skupiskach miejskich, a następnie przeniósł się do USA, Europy i na pozostałe kontynenty.

5 Drogą płciową Przez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa HIV

6 Przez krew. W czasie wspólnego używania igieł i strzykawek do narkotyków lub wstrzyknięcia narkotyku zabrudzonego krwią.

7 Skaleczenia przedmiotami, na których może znajdować się świeża krew. Podczas transfuzji krwi ( ryzyko jest minimalne, ponieważ od 1987 roku bada się krew od dawców).

8 Matka – płód Matka może przekazać wirusy swojemu dziecku w czasie ciąży lub porodu (ryzyko dla dziecka zmniejsza się, jeżeli kobieta żyjąca z HIV podda się odpowiedniemu leczeniu w czasie ciąży)

9 Korzystanie ze wspólnych sztućców i talerzy

10 Pocałunek, ślina, pot, łzy osoby zakażonej zawierają bardzo niewielkie ilości wirusa. Stają się groźne, gdy zawierają domieszkę krwi.

11 Owady, pajęczaki, psy, koty nie przenoszą zakażenia

12 Podanie ręki, kąpiel w basenie, korzystanie ze wspólnych łazienek i toalet

13 A - Abstynencja seksualna, B - Bycie wiernym jednemu partnerowi, C - Częste zabezpieczanie się prezerwatywą

14

15

16 Choroba może dotyczyć wszystkich zarówno mężczyzn, kobiet jak i dzieci. Jednakże osoby te nie powinny ponosić jakichkolwiek strat zarówno moralnych jak i społecznych z powodu choroby!

17 Ludzie chorzy na AIDS bardzo często umierają z powodu stresu spowodowanego przez dyskryminacje i odrzucenie. Marek Kotański – założyciel Monaru i Markotu – organizacji pomagającym ludziom chorym (także na AIDS), samotnym i uzależnionym.

18 Freddie Mercury – wokalista zespołu Queen Zmarł z powodu powikłań wywołanych AIDS. Śmierć Mercury'ego uświadomiła milionom osób na całym świecie, że AIDS jest realnym zagrożeniem i zwiększyła poziom wiedzy na temat choroby oraz wirusa HIV.

19 Każdego dnia na świecie przybywa około 6 tysięcy nowych zakażeń. Bez względu na to jak się ubierasz, jakiej słuchasz muzyki, czy masz długie, czy krótkie włosy w dowolnym kolorze, gdzie mieszkasz i z kim się przyjaźnisz, bez względu na to, o czym marzysz i jaka czeka Cię przyszłość, daj sobie szansę na życie bez HIV-a

20 http://www.aids.gov.pl/ encyklopedia WIEM http://www.free.of.pl/a/aids/ http://pl.wikipedia.org/ http://www.hiv.pl/ http://www.blubit.com.pl/ grafika.google.pl,,Chcę żyć Jana Frey Prezentację przegotowała Julita Sobczak


Pobierz ppt "Jestem chory na AIDS Czy wiesz jak bardzo pragnę Twojej miłości, Twojego ciepła i siły życia… Tak bardzo mnie boli, Gdy mnie nie widzisz, Gdy odwracasz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google