Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyroda powiatu opoczyńskiego - zagrożenia, ochrona, przyszłość Praca konkursowa wykonana przez uczennice klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyroda powiatu opoczyńskiego - zagrożenia, ochrona, przyszłość Praca konkursowa wykonana przez uczennice klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie:"— Zapis prezentacji:

1

2 Przyroda powiatu opoczyńskiego - zagrożenia, ochrona, przyszłość Praca konkursowa wykonana przez uczennice klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie: Maję Wijatę i Milenę Polak pod kierunkiem Pani Renaty Zielińskiej

3 Nasza klasa to zgrana paczka młodych ekologów, którym zależy na ochronie najbliższego środowiska. Bardzo ucieszyliśmy się z propozycji lekcji w terenie - fajne urozmaicenie i prawdziwa lekcja przyrody i jak się okazało - ŻYCIA! W naszej szkole postawa proekologiczna jest codziennością, na co dzień uczymy się SZACUNKU DO PRZYRODY I BRANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA JEJ STAN!!! To zbieramy opakowania aluminiowe, to dokumentujemy nielegalne wysypiska śmieci czy też zbieramy elektro odpady– ogólnie rzecz ujmując – STARAMY SIĘ ! Przedstawiamy krótki raport z lekcji przyrody, która odbyła się 23 października 2013 roku pod opieką Pani Renaty Zielińskiej.

4 Jesteśmy mieszkańcami powiatu opoczyńskiego, który leży w południowo – wschodniej części województwa łódzkiego. Należy on do atrakcyjnych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym regionów Polski. Nasz powiat ma urozmaiconą i malowniczą rzeźbą terenu. Liczne są pagórki wapienne na północy a na południu piaskowce, poprzecinane dolinami Drzewiczki i Wąglanki. Dodatkowo, wyjątkowość terenu podkreślają lasy, stanowiące 29,4% powierzchni powiatu.

5 obraliśmy kierunek wymarszu….

6 Sporządziliśmy szkic terenu, (tzn. Julka Cichawa z naszej klasy sporządziła). Pewnie jeszcze nie wiecie, ale wkrótce sami zobaczycie gdzie się znajdujemy. To część miasta, która położona jest pomiędzy dużym osiedlem mieszkaniowym a zakładem płytek ceramicznych. Do niedawna był to teren rolniczy, gdzie uprawiano zboża i rośliny okopowe. Obecnie, przestrzeń ta została przecięta nową obwodnicą Opoczna, ludzie zaprzestają powoli działalności rolniczej więc przyroda systematycznie odzyskuje dla siebie to miejsce – zalesiając je zagajnikami brzozowymi, dziką różą, tarniną, gęstymi trawami, itp. roślinami. Mieszkańcy osiedla wykorzystują to miejsce na swój sposób – zbudowali tam garaże i wydeptali ścieżki, którymi spacerują.

7 Poniżej przedstawiamy omawiany temat w dwóch kontekstach: dobrym i złym. Wiemy, że pewne działania człowieka są nieuniknione i niezbędne z różnych powodów – np. zakłady przemysłowe dają nam swój produkt, który podnosi nasz standard życia i zapewnia miejsca pracy – godzimy się z tym i akceptujemy ten stan rzeczy. Jednak jest jeszcze drugi aspekt – niepotrzebna dewastacja przyrody ! Chcemy aby ta prezentacja była AKCJĄ UŚWIADAMIAJĄCĄ ZAGROŻENIA PŁYNĄCE Z BEZMYŚLNEGO ZAŚMIECANIA ŚRODOWISKA

8 Jesienne słonko zachęca do spacerów lecz czy to jest widok pożądany ?!!

9 Różnice i podobieństwo poezja …..… i przekleństwo !

10 Przykre sąsiedztwo Czy te butelki ze sztucznego tworzywa stanowią obrazek miły dla oka jak ….. ten poniżej?

11 Przykrego sąsiedztwa – ciąg dalszy Czy nie lepiej by było oddać te puszki do punktu skupu? Nazwa rośliny: Kozibród łąkowy ( łac. Tragopogon pratensis ) Co stanie się z tą delikatną roślinką, kiedy farba z puszek i toksyczne aluminium skażą glebę ???

12 Coś niebieskiego…… Oto przykład nierównej walki, odwiecznego mieszkańca tego terenu – znanego wszystkim Chabra bławatka z …. workiem po cemencie, którego resztki przenikając do gleby zabijają mikrofaunę i florę czyniąc z niej jałowy grunt. Smutne!

13 Nawet czeremcha oblała się rumieńcem wstydu na widok śladów pozostawionych przez bezmyślnych ludzi :(

14 Jest nadzieja Muchomor to grzyb, który jako pierwszy pojawia się w nowopowstających lasach – przyroda walczy…… ale trudno będzie, jak widać

15 Zwykle, to dzieci często są oskarżane o zaśmiecanie, ale czy to na pewno pozostawiły one? Nasz detektywistyczny nos mówi co innego! My - na polu, na łące szukamy inspiracji do zabaw, np. indiańskich przygód

16 Tego worka śmieci żadne dziecko nie zaniosłoby na środek łąki – my wiemy gdzie są kontenery – przecież to codzienny obowiązek domowy każdego z nas! i znów rumieniec wstydu….

17 A ty brzozo płaczko – smutno szumisz nad ludzką …. głupotą ( parafraza wiersza Wł. Broniewskiego )

18 Czyste środowisko naturalne to: - zdrowie, - piękno, - spokój, - relaks,

19 - i poezja: Pamiętajcie o ogrodach Przecież stamtąd przyszliście W żar epoki użyczą wam chłodu Tylko drzewa, tylko liście Pamiętajcie o ogrodach Czy tak trudno być poetą W żar epoki nie użyczy wam chłodu Żaden schron, żaden beton Jonasz Kofta

20 Udział w tych zajęciach był dla nas wspaniałą lekcją życia. Przeprowadzone obserwacje przyrodnicze, związane ze zniszczeniem i zagrożeniem środowiska pozwoliły nam przyjąć - raz na zawsze - świadomą postawę szacunku do przyrody. To daje nadzieję na przyszłość – prawda? Zróbmy to po prostu – śmieci zostawiajmy w przeznaczonym do tego miejscu !!! My – uczniowie klasy 6c - uroczyście to przyrzekliśmy. Wykonane fotografie pomogły nam dostrzec piękno otoczenia i wyzwoliły w nas artyzm i kreatywność, z czym mamy nadzieję, wszyscy się zgodzą :P Wielkie dzięki za inspiracje dla organizatorów konkursu i naszej Pani od przyrody.

21 Dziękujemy za uwagę i poświęcony czas - nam i przyrodzie !


Pobierz ppt "Przyroda powiatu opoczyńskiego - zagrożenia, ochrona, przyszłość Praca konkursowa wykonana przez uczennice klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google