Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgławica w Kilu Grzegorz Sęk, MOA, 2010 r. COO110 RT Car BO Car Eta Car NGC 3372.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgławica w Kilu Grzegorz Sęk, MOA, 2010 r. COO110 RT Car BO Car Eta Car NGC 3372."— Zapis prezentacji:

1 Mgławica w Kilu Grzegorz Sęk, MOA, 2010 r. COO110 RT Car BO Car Eta Car NGC 3372

2

3 Gwiazdozbiór Kil (Carina) Dynamika narodzin i śmierci gwiazd wytwarza siły kształtujące serce mgławicy. Odległość 7500 lat świetlnych Rozmiar 50 lat świetlnych

4 Obszar występowania gwiazd o wielkich masach.

5 Znajdują się tu gwiazdy ponad 100 razy masywniejsze od Słońca.

6 Eta Carinae.

7 Wysoce niestabilna i skłonna do gwałtownych rozbłysków, bardzo masywna gwiazda niebawem zakończy swoje życie, wybuchając jako supernowa. Erupcja z roku 1843 wytworzyła dwie kuliste powłoki gazu i pyłu, które oddalają się stopniowo od gwiazdy macierzystej.

8 Mgławica Dziurka od klucza.

9 Ta mgławica to ogromna chmura gazu i pyłu, oświetlana przez gwiazdę Eta Car. Około 170 lat temu pojaśniała ona znacznie wskutek erupcji tego nadolbrzyma. Eta Car

10 Gromada otwarta gwiazd.

11 Około trzech milionów lat temu zagęszczenia gazu zapadły się i tak powstały pierwsze gwiazdy, tworząc gromadę znaną obecnie jako Trumpler 14.

12 Bąbel i obszary gwiazdotwórcze.

13 Energiczne wiatry pochodzące od młodych, gorących gwiazd wyrzeźbiły gigantyczny bąbel w mgławicy. Erozji oparły się zagęszczenia i tam powstaną wkrótce nowe gwiazdy.

14 Świetliste kolumny.

15 Błyszczące wieże zimnego wodoru wymieszanego z pyłem nakierowane są w stronę dwóch masywnych gwiazd. Ich ultrafioletowe promieniowanie pobudza gaz do świecenia.

16 Cienkie strugi gazu są wyrzucane przez nowo powstałe gwiazdy …

17 … ukryte w szczytowych partiach gęstych kolumn.

18 Ciemne kolumny.

19 Ciemne kolumny z molekularnego wodoru wzbogaconego pyłem zawierają ukryte w szczytach nowo powstające gwiazdy.

20 Globule Boka.

21 Ciemne bąble zimnego pyłu i gazu jawią się w mgławicy niczym małe wyspy na oceanie. W każdej globuli ukrywa się prawdopodobnie formująca się gwiazda.

22 Promieniowanie gwiazd pobudza zewnętrzne warstwy niektórych globul do świecenia … … ale większość z nich przypomina kleksy.

23 Supermasywne gwiazdy Eta Carinae Dziurka od klucza Gromada otwarta Obszary gwiazdotwórcze Luminescencja Dżety wiatru gwiazdowego Ciemne kolumny Globule Boka - inkubatory To wszystko w obszarze o rozmiarach 50 lat świetlnych!!! NGC 3372

24 Źródła: hubblesite.org antwrp.gsfc.nasa.gov stellarium.org


Pobierz ppt "Mgławica w Kilu Grzegorz Sęk, MOA, 2010 r. COO110 RT Car BO Car Eta Car NGC 3372."

Podobne prezentacje


Reklamy Google