Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wynalazki Benjamina Franklina

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wynalazki Benjamina Franklina"— Zapis prezentacji:

1 Wynalazki Benjamina Franklina
Susanna Karzelek VI ,,A’’

2 Benjamin Franklin Benjamin był uczonym, filozofem, drukarzem i politykiem amerykańskim. Ponadto malował obrazy, prowadził działalność publicystyczną, zajmował się filozofią i dokonał wielu odkryć naukowych. Urodził się 17 stycznia 1706 roku w Bostonie. Był jednym z ,,ojców-założycieli’’ Stanów Zjednoczonych, współautorem amerykańskiej Deklaracji niepodległości oraz konstytucji. Obecnie podobizna Benjamina Franklina znajduje się na banknocie studolarowym.

3 Wynalazki Benjamin Franklin opatentował kilka bardzo pożytecznych wynalazków. Dzięki niemu mamy m.in. fotel bujany, piorunochron, okulary dwuogniskowe, organy kieliszkowe i wiele innych dzieł.

4 Piorunochron Piorunochron to instalacja chroniąca obiekty przed porażeniami wynikłymi z wyładowań piorunowych. W wyniku swych badań nad elektrycznością atmosferyczną w latach i stwierdzenia elektrycznej natury pioruna, Franklin zaczął instalować pierwsze piorunochrony własnego pomysłu w czerwcu lub lipcu 1752 roku, a we wrześniu wyposażył w piorunochron własny dom. Projekt piorunochronu Franklina

5 Fotel bujany Już w początkach XVIII wieku fotele bujane zaczęły pojawiać się w Ameryce Północnej. Szczególnie przydatne okazały się dla ludzi z problemami kręgosłupa, bólami pleców i reumatyzmem. Służyły one do odpoczynku, zrelaksowania się po ciężkim dniu.

6 Okulary dwuogniskowe Franklina męczyła konieczność noszenia kilku par okularów i ciągłego ich zmieniania. W 1785 roku wymyślił i wykonał okulary dwuogniskowe; górna połowa szkieł służyła do widzenia dali, zaś dolna do czytania.

7 Organy kieliszkowe Na organach kieliszkowych muzyk grał dotykając wilgotnymi palcami krawędzi obracających się szklanych kieliszków. Inaczej nazywamy je także ,,anielskimi organami’’.

8 Harmonijka ustna Dźwięk z harmonijki wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami, które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości.

9 Płetwy do pływania Ówcześnie młody Benjamin Franklin zrobił sobie z drewna płetwy w kształcie palety malarskiej, które zakładał na ręce i pływał w nich w rzece Charles, nad którą leży jego rodzinne miasto Boston.

10 Piec bezdymny To bardzo ekologiczny i pożyteczny wynalazek Benjamina Franklina. Używamy go także w dzisiejszych czasach, np. w mieszkaniach.

11 Golfsztrom Franklin odkrył także i opisał prąd zatokowy- Golfsztrom, gdy usiłował zrozumieć dlaczego statki z Anglii do Ameryki płyną dwa tygodnie dłużej niż odwrotnie. Podczas swoich wielokrotnych podróży z Ameryki Północnej do Europy dokonał pomiarów temperatury wody w Oceanie Atlantyckim, co pozwoliło mu zlokalizować ten Prąd Zatokowy.

12 Zmiana czasu na letni/zimowy
Benjamin wymyślił również zmianę czasu, co zastosowano znacznie później. Uważał że potrzebne jest stosowanie czasu letniego. Według niego ludzie powinni wstawać i kłaść się wcześniej, a to pozwoli oszczędzać nie tylko energię elektryczną, ale i czas w myśl powiedzenia: „Czas to pieniądz”.

13 Eksperymenty z elektrycznością
Jako pierwszy wprowadził pojęcie elektryczności dodatniej i ujemnej. Stwierdził, że ciała przyciągają się lub odpychają w zależności od znaku. Gromadził wiadomości, wykonywał doświadczenia, w których z jednego naelektryzowanego przedmiotu na drugi przeskakiwała iskra elektryczna. Wiedział, że istnieją dobre i złe przewodniki elektryczności. Na przykład struna metalowa czy drut –to dobre przewodniki.

14 Butelka lejdejska Butelka lejdejska była pierwowzorem kondensatora. Była pierwszym zbiornikiem elektryczności, to zwykłe, szklane naczynie oklejone wewnątrz cynfolia i napełnione wodą. Z jej środka wystawał pręcik metalowy zakończony u góry kuleczką. Pręcik łączono z maszyną elektrostatyczną a zewnętrzną warstwę cynfolii uziemiano. Butelka wówczas ładowała się, a po zbliżeniu do pręcika palca lub przedmiotu metalowego, przeskakiwała między nimi iskra.

15 ,,Młynek’’ Franklina Przyrząd ten składał się z kilku spojonych ze sobą zaostrzonych pręcików wygiętych w jedną stronę i osadzonych na ostrzu, na którym mogły się obracać. Młynek służył do tworzenia iskry elektrycznej i „wiatru” elektrycznego.

16 Eksperyment z latawcem
Naukowiec, by udowodnić to, czym jest piorun, przeprowadził osobliwy eksperyment. Sporządził z jedwabnej chustki latawiec i zaopatrzył go w zaostrzony pręt metalowy, do którego przymocowany był sznurek z zawieszonym na końcu masywnym kluczem, a także z butelkami lejdejskimi, udał się na pole pod Filadelfią. Trzymając latawiec za przymocowaną do sznurka długą, jedwabną taśmę ustawił się pod wiatr i ruszył do przodu. Gdy latawiec uniósł się w górę, niebo rozdarła błyskawica i po chwili rozległ się grzmot. Po krótkim czasie sznurek napęczniał od kropel padającego deszczu. Gdy ponownie strzelił piorun, Franklin zauważył, że pomiędzy przymocowanym do sznurka kluczem a butelką przeskoczyła szeroka błękitna iskra. Następnie, ostrożnie przysunął do klucza drugą butelkę-efekt był identyczny. To potwierdzało fakt, że elektryczność pioruna niczym nie różni się od tej, jaką uzyskuje się w maszynach elektrostatycznych.

17 Obrazy przedstawiające niebezpieczny eksperyment Benjamina Franklina.

18 Cytaty Benjamin Franklin był też autorem wielu cytatów m.in.:
,,Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół.’’ ,, Nic nie jest słodsze od miodu, prócz pieniędzy.’’ ,, Wszyscy ludzie rodzą się równi i całe życie walczą przeciwko temu.’’

19 Serdecznie dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Wynalazki Benjamina Franklina"

Podobne prezentacje


Reklamy Google