Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”"— Zapis prezentacji:

1 „Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”
PROJEKT EDUKACYJNY Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Benicach

2 Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Donald Tusk
Od 1989 roku rozwijają się polsko – niemieckie stosunki gospodarcze. Niemcy są głównym partnerem gospodarczym Polski. Firmy niemieckie są jednym z głównych inwestorów zagranicznych w Polsce. W stosunkach polsko – niemieckich niewątpliwie dużym osiągnięciem jest postępujący proces pojednania i stopniowe eliminowanie utrwalonych historycznie stereotypów.

3 Wielu Niemców do tej pory żyje negatywnymi stereotypami na temat Polaków. Mimo to chętnie odwiedzają nasz kraj. Wcześniej przyjeżdżali w większości z powodów emocjonalnych, natomiast obecnie przyciąga ich ciekawość i chęć wypoczynku połączona z turystyką objazdową. Polskę odwiedza nie tylko starsze pokolenie, ale również młodzież niemiecka.

4 Niemcy są dla Polaków najpopularniejszym celem zagranicznych podróży
Niemcy są dla Polaków najpopularniejszym celem zagranicznych podróży. Polacy odwiedzają ten kraj głównie w celach turystycznych. W latach 90 doszło do znacznej poprawy stosunków między Polską, a Niemcami

5 Znajomość języka niemieckiego wśród obywateli Unii Europejskiej
(plus Szwajcaria i Liechtenstein).

6 Niemiecki jako język obcy.
Niemiecki był niegdyś lingua franca Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej, a pozostałością tego jest obecnie to, że jest jednym z najpopularniejszych języków obcych w Europie. 32% obywateli krajów starej Unii twierdzi, że potrafi porozumiewać się w języku niemieckim (zarówno jako ojczystym, jak i drugim obcym językiem). Pomaga temu powszechny dostęp do niemieckiej telewizji. Niemiecki jest trzecim najbardziej nauczanym językiem obcym na całym świecie, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, jest też drugim najbardziej znanym językiem obcym w UE. Jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej i jednym z trzech języków roboczych Komisji Europejskiej (obok francuskiego i angielskiego).

7 Język urzędowy / ojczysty
Drugi język ojczysty albo nieoficjalny urzędowy Mniejszości Niemieckie Występowanie języka niemieckiego na świecie

8 Wywiad z panią Izą Jasik z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego.
1.Czy dużo osób pragnie studiować germanistykę? Liczba osób chcących studiować języki obce zdecydowanie zmalała-bez względu na to jaki język obcy to jest. Zapewne dzieje się tak ze względu na to , że dzisiaj sam język obcy nie wystarcza, aby mieć intratną pracę. Jednakże spośród wszystkich uczniów każdego roku jest ktoś, kto wybiera się na germanistykę. 2.W jakich zawodach jest potrzebny j. niemiecki? Ja myślę, że nie można wskazać jednego konkretnego zawodu. Język niemiecki potrzebny nam jest do komunikacji w każdym zawodzie, w którym mamy nawiązaną współpracę zagraniczną. Wśród tych zawodów są urzędnicy, pracownicy firm, biur turystycznych, hoteli.

9 3.Czy w każdym wieku można nauczyć się j. niemieckiego?
Nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się niemieckiego. Oczywiście dzieci uczą się go najszybciej poprzez zabawy i gry, młodzież- poprzez spotkania międzynarodowe i bezpośrednie kontakty ale również dorośli bardzo szybko opanowują ten język. Języka niemieckiego można uczyć się w każdym wieku- trzeba tylko wykazać dobre chęci. 4.Czy j. niemiecki jest trudnym językiem i dlaczego? Uczniowie twierdzą, że język niemiecki jest zdecydowanie trudniejszy niż język angielski. Ja uważam, że niemiecki jest trudniejszy w pierwszej fazie nauki, gdyż uczeń styka się z wieloma regułami i zasadami. Natomiast po opanowaniu tych podstawowych reguł niemiecki staje się łatwiejszy pod względem gramatyki niż angielski. Mamy też możliwość częstszych kontaktów z naszym zachodnim sąsiadem a to z kolei sprzyja poszerzaniu naszego słownictwa. Szkoda, że tak rzadko korzystamy z programów satelitarnych i nie oglądamy telewizji niemieckiej, bo to także wpłynęłoby na to, że szybciej opanowalibyśmy słownictwo. Nie można jednak powiedzieć, że ten język jest skomplikowany czy trudny.

10 6.Dlaczego Pani zdaniem warto uczyć się j. niemieckiego?
5.Czy znajomość tego języka pomogłaby mi w zawarciu znajomości z osobami z innych krajów? Trzeba przyznać, że dominującym językiem jest dzisiaj język angielski, ale Holendrzy czy Turcy spokojnie porozumiewają się także w języku niemieckim. Na pewno język niemiecki pomoże nam nawiązać z nimi znajomość. 6.Dlaczego Pani zdaniem warto uczyć się j. niemieckiego? Warto się uczyć niemieckiego, bo każda szkoła średnia ma nawiązana współpracę międzynarodową i daje nam możliwości wyjazdu do Niemiec. Możemy nawiązać nowe znajomości, poznać interesujące miasta. Ponadto dzisiaj trzeba znać minimum dwa języki obce, aby znaleźć ciekawe miejsce pracy.

11 10 powodów dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego
1. Niemcy są największym światowym eksporterem. 2.Niemiecki jest najczęściej używanym językiem w Unii Europejskiej. 3.Na całym świecie Niemcy uplasowały się na 5. miejscu pod względem liczby corocznych publikacji nowych książek. 4. Niemcy są siedzibą dla wielu międzynarodowych korporacji. 5.Niemiecki nie jest trudniejszy niż inne języki. 6.Niemiecki jest drugim najczęściej używanym językiem naukowym. 7.Niemiecki jest językiem Goethego, Nietzschego i Kafki. Mozart, Bach, Beethoven, Einstein i Freud również mówili po niemiecku. 8. Zrozumienie niemieckiego pogłębi naszą wiedzę na temat kultury i zwiększy możliwości zatrudnienia. 9. Nauka niemieckiego odgrywa istotną rolę w życiu gospodarczym i intelektualnym w Europie Środkowej i jej historii kultury. 10. W wielu regionach, Niemcy stanowią największy odsetek turystów.

12 10 powodów, dla których my uczymy się języka niemieckiego:
1. Można znaleźć lepszą pracę. 2. Można więcej zarabiać. 3. Można zaimponować innym. 4. Można wyjechać do pracy do Niemiec. 5. Można wyjechać na studia do Niemiec. 6. Można rozszerzyć grono znajomych też o Niemców. 7. Można czytać pisma i książki w oryginale. Na polski jest tłumaczony tylko ich mały procent. 8. Można zarabiać udzielając korepetycji. 9. Można korzystać z Internetu także po niemiecku (jest wprawdzie nie tak bogaty jak po angielsku, ale o wiele bogatszy niż po polsku). 10. Lubimy język niemiecki!

13 Wywiad z właścicielką biura turystycznego „EVA-TOUR”
w Krotoszynie: 1.Ilu mieszkańców z naszego rejonu zna język niemiecki? Dość dużo. Przeważnie są to osoby, które chcą wyjechać do Niemiec. 2.Czy wielu mieszkańców korzysta z usług pani biura podróży ? Tak, szczególnie w sezonie turystycznym. Jest to kilka osób tygodniowo. 3.W jakim/ jakich językach porozumiewacie się Państwo z zagranicznymi turystami? Głównymi językami jakimi się porozumiewamy to język niemiecki, angielski oraz rosyjski. 4.Znajomość którego języka jest najbardziej przydatna w pańskim biurze? Zdecydowanie język niemiecki, ponieważ często mamy kontakt z osobami zza naszej zachodniej granicy. 5.Jak Państwo sądzą, czy warto znać język niemiecki i dlaczego? Język niemiecki jest bardzo przydatny jeżeli chcemy wyjechać do Niemiec lub pracujemy w biurze czy informacji turystycznej.

14 Lista zawodów , których wykonywanie łączy się ze znajomością języka niemieckiego:
-informatyk -tłumacz -sekretarka -urzędnik państwowy wyższego szczebla -lekarz -prawnik -specjalista do spraw sprzedaży zagranicznej -przewodnik -rezydent -stewardessa

15 W ramach projektu odwiedziliśmy Powiatowy Urząd Pracy w Krotoszynie.

16 Przeprowadziliśmy wywiad z pracownikami urzędu:
1. Czy znajomość j. niemieckiego jest atutem dla osób szukających pracy w naszym powiecie? Tak. W ofertach pracy często wymagana jest znajomość j. niemieckiego. Bardziej popularnym językiem jest jednak j. angielski, czasem również j. włoski czy chiński. 2. W jakim stopniu trzeba znać j. niemiecki, by znaleźć pracę w powiecie krotoszyńskim? J. niemiecki trzeba znać na poziomie komunikatywnym, zdarzają się również oferty w których pracodawca oczekuje poziomu zaawansowanego. 3. Czy Powiatowy Urząd Pracy pomaga znaleźć pracę w Niemczech, jeśli tak to jakiego rodzaju? PUP jest pośrednikiem w znalezieniu pracy w Niemczech. Trafiają do nas oferty z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W Niemczech lub innych krajach niemieckojęzycznych najczęściej poszukuje się osób poza granicami państwa na stanowiska: opiekun osób starszych, sprzątaczka, pielęgniarka.

17 Redakcja: Pracę wykonali: -Kinga Wyduba -Florentyna Rozum
-Adrianna Chybowska -Katarzyna Talaga -Patryk Szkudłapski -Rafał Zawodny Opiekun projektu: Joanna Kamińska-Leydy


Pobierz ppt "„Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google