Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Geografia Kulturalna Szczecina

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Geografia Kulturalna Szczecina"— Zapis prezentacji:

1 Geografia Kulturalna Szczecina

2 Wały Chrobrego Najbardziej reprezentacyjna część miasta. Wały powstały na początku XX w. Na nadodrzańskiej skarpie zbudowano Taras o długości ok. 500m Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nadburmistrza Szczecina Hermanna Hakena w latach na miejscu Fortu Leopold uformowano, na wysokości 19 m nad poziomem Odry Zachodniej, taras widokowy.

3 Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie mieści się w kilku budynkach w centrum Szczecina. Działy Muzeum Narodowego to: Muzeum Historii Szczecina Muzeum Morskie Muzeum Sztuki Współczesnej Dział Sztuki Dawnej w Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich Dział Archeologii w Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich Dział Numizmatyki Dział Kultur Pozaeuropejskich Dział Etnografii Pomorza

4 Muzeum Morskie Oddział Morski Muzeum Narodowego w Szczecinie mieszczący się na Wałach Chrobrego. Pierwotnie znajdowało się tutaj Muzeum Miejskie. Swoim stylem nawiązuje do modernizmu i secesji. W roku 1944 podczas trwających nalotów gmach został zniszczony. 29 czerwca 1948r. otwarto tutaj Muzeum Morskie. Od 1 stycznia 1976 na piętrze budynku znajduje się Teatr Współczesny.

5 Zamek Książąt Pomorskich
Zamek usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym w sąsiedztwie Odry. Przed 1124 na wzgórzu zamkowym znajdował się gród słowiański. Po przeniesieniu przez Barnima I stolicy księstwa zachodniopomorskiego do Szczecina w 1235 dwór został rozbudowany. Odbudowana ze zniszczeń wojennych historyczna siedziba książąt pomorskich stała się siedzibą instytucji administracyjnych i kulturalnych. Zamek Książąt Pomorskich jest instytucją kultury wpisaną do rejestru Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. W Zamku odbywają się liczne koncerty, wystawy oraz imprezy kulturalne.

6 Opera na Zamku W Szczecinie funkcjonuje od 1956 roku.
Powstała pod nazwą Operetka Szczecińska Towarzystwa Przyjaciół Teatru Muzycznego W początkowych latach siedzibą Operetki była sala gimnastyczna Komendy Wojewódzkiej MO przy ul. Potulickiej. W 1958 roku Operetka została upaństwowiona a jej nazwę zmieniono na Teatr Muzyczny. Od 1968 roku siedzibą Opery jest Zamek Książąt Pomorskich.

7 Baszta Panieńska Zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy leży w pobliżu Odry u stóp Zamku Książąt Pomorskich. Jest jednym z szeroko rozpoznawalnych symboli miasta Szczecina. Jest pozostałością gotyckich fortyfikacji zbudowanych w XIV wieku. Do 1723 roku w baszcie więziono skazańców. Mury średniowieczne zburzono po wybudowaniu obwarowań nowożytnych. W 1954 roku wpisano Basztę do rejestru zabytków.

8 Teatr Współczesny Instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Szczecinie. Siedziba teatru znajduje się Wałach Chrobrego. Teatr posiada dwie sceny, pierwsza Duża Scena i Malarnia znajduje się na Wałach Chrobrego, natomiast druga scena tzw. "Teatr Mały" znajduje się na Deptaku Bogusława. W 1950 roku część budynku muzeum na Wałach Chrobrego zaadaptowano tymczasowo na potrzeby sztuki scenicznej. Powstałe w ten sposób miejsce nazwano Teatrem Współczesnym.

9 Teatr Letni Scena amfiteatralna zlokalizowana pośród drzew w Parku Kasprowicza w Szczecinie, na naturalnej skarpie przy Jez. Rusałka. Jest miejscem koncertów, uroczystości i imprez lokalnych, a także popularnym celem spacerów. Teatr Letni w Szczecinie to jeden z największych amfiteatrów w Polsce, także największa scena w Szczecinie. Teatr Parkowy powstał w latach 30. XX wieku. W latach nad sceną wzniesiono potężny betonowy łuk.

10 Teatr Kana Alternatywny teatr autorski założony w Szczecinie w październiku 1978r. Początkowo działał jako teatr studencki w kilku szczecińskich klubach studenckich, od roku 1990 pod mecenatem Uniwersytetu Szczecińskiego. W pomieszczeniach ośrodka na co dzień działa klub Piwnica Kany, który oprócz pubu jest także miejscem spotkań środowiska związanego z ośrodkiem i uczestników projektów, a w czasie trwania festiwalu Kontrapunkt staje się klubem festiwalowym.

11 Willa Lentza Najokazalsza willa szczecińskiego Westendu wzniesiona została dla Augusta Lentza - dyrektora i współwłaściciela Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Prace rozpoczęto wiosną 1888 r. Do dziś przetrwała architektura szczecińskiej willi Lentza oraz duża część wystroju jej olśniewających przepychem wnętrz. Nawiązuje do typu budowli stworzonego w okresie renesansu. Ważnym źródłem inspiracji stały się również odkryte w Pompejach rzymskie domy atrialne. Jeszcze do niedawna budynek ten był siedzibą Pałacu Młodzieży.

12 Kino Pionier Najstarsze kino działające nieprzerwanie w tym samym miejscu. Kino znajduje się w Szczecinie w centrum miasta przy al. Wojska Polskiego 2. Kino działa od 1907 roku. Obecnie kino, które od grudnia 1945 r. do grudnia 1950 r. funkcjonowało jako "Odra„. Posiada dwie sale projekcyjne: "Salę Główną" oraz salę "Kiniarnia"

13 Brama Portowa Brama miejska Szczecina, zbudowana w stylu barokowym w latach Jest jedną z dwóch zachowanych do czasów współczesnych bram, będących pozostałością dawnych fortyfikacji pruskich. Obecnie wewnątrz Bramy mieści się sklep z wyrobami artystycznymi Cepelia.

14 Brama Królewska Powstała latach z okazji zajęcia miasta przez Prusy. Podobnie jak Brama Portowa powstała na miejscu dawnych murów miejskich. Obiekt ma charakter dekoracyjny i niewielki związek z dawnymi murami obronnymi. W 1994 roku przeprowadzono renowację Bramy. Niegdyś mieściła się tutaj galeria sztuki, a od 2000 – "Brama Jazz Cafe".

15 Ratusz Staromiejski Zbudowano go dla władz miasta w XV w.
W roku 1570 był miejscem obrad Kongresu Pokojowego kończącego wojnę pomiędzy Szwecją i Danią. Zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany w roku 1968. Od roku 1869 w budynku znajduje się popularna restauracja z tawerną znajdująca się w ratuszowej piwnicy. Budynek ratusza mieści się na Rynku Siennym. Ratusz znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

16 Kamienica Loitzów Jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych zabytków Szczecina z epoki późnego gotyku, jeden z niewielu budynków dawnego budownictwa mieszczańskiego. Kamienicę wybudowano w latach z polecenia Hansa Loitza. W 1945 w wyniku nalotu wnętrze kamienicy zostało doszczętnie wypalone. Odbudowano ją w 1955, od tego czasu mieści się tu Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych.

17 Pałac Pod Globusem To dawny gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego, obecnie siedziba Zespołu Szkół Medycznych, a także Urzędu Marszałkowskiego. Pierwotna, barokowa rezydencja, zwana Pałacem Grumbkowa powstała w latach Pałac ten był budowlą barokową. Około 1800 r. był przebudowany w formach empirowych. Obecnie jest to neobarokowy budynek.

18 Pałac Joński Pałac w stylu klasycystycznym. Nazwa pochodzi od charakterystycznych zdobień w stylu jońskim. W XVIII w miejscu obecnego pałacu stała jednopiętrowa kamienica. Na początku XIX stulecia, kamienicę podwyższono o jedną kondygnację, jednocześnie nadając fasadzie formy klasycystyczne. W 1924 r. budynek powiększono, dobudowując od podwórza przeszkloną halę. W czasach powojennych pałac nadal służył bankom.

19 Pałac Klasycystyczny Wybudowany został w latach 1778-1787.
Początkowo winiarnia i skład win. Od roku 1963 do czasów obecnych w budynku znajduje się Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego. Wystrój elewacji jest przykładem architektury pomiędzy barokiem i klasycyzmem.

20 KONIEC

21 Prezentację przygotował: Jarosław Rutkowski Klasa I „i”


Pobierz ppt "Geografia Kulturalna Szczecina"

Podobne prezentacje


Reklamy Google