Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
ID grupy: B6 Lokalizacja: Białystok Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: Co ty wiesz o Unii Europejskiej? Semestr/rok szkolny: Obóz Augustów, sierpnia 2010 roku

3 Podstawowe informacje
o Unii Europejskiej

4 Unia europejska 1/2 Integracja gospodarcza Europy rozpoczęła się w 1951r. podpisaniem przez 6 państw (Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy) Traktatu Paryskiego, powołując do istnienia Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W 1957 r. te same państwa ustanowiły kolejne dwie wspólnoty – Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.

5 UNIA EUROPEJSKA 2/2 Traktaty Rzymskie są podstawowym aktem określającym cele i zadania Wspólnot Europejskich. Później postanowienia te uzupełniono w kolejnych traktatach i układach, z których do najważniejszych należą: Jednolity Akt Europejski (1986 r.), Traktat z Mastricht (1992 r.), ustanawiający Unię Europejską, Traktat z Amsterdamu (1997 r.).

6 Etapy rozszerzania unii europejskiej
Data przystąpienia do UE Państwo 23 lipiec 1952 Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Republika Federalna Niemiec, Włochy 1 stycznia 1973 Wielka Brytania, Dania, Irlandia 1 stycznia 1981 Grecja 1 stycznia 1986 Hiszpania, Portugalia 1 stycznia 1995 Austria, Finlandia, Szwecja 1 maja 2004 Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry 1 stycznia 2007 Rumunia, Bułgaria

7 Warunki przystąpienia do ue
Każde państwo europejskie, które kieruje się zasadami wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Kryteria przystąpienia określono w Traktacie o Unii Europejskiej i są to: - Stabilność cen -poziom inflacji danego państwa w ciągu roku poprzedzającego badanie nie może przekraczać 1,5 pkt. procentowego inflacji trzech państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnym poziomie cen.

8 Warunki przystąpienia do UE
- Deficyt budżetowy – udział planowanego lub aktualnego deficytu rządowego w PKB mierzonym w cenach rynkowych w roku poprzedzającym badanie nie powinien przekraczać 3%. - Dług publiczny – w roku poprzedzającym badanie udział tego zadłużenia w PKB mierzony w cenach rynkowych nie powinien przekraczać 60% - Stopy procentowe - w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa nie może przekraczać stopy procentowej wspomnianych państw o więcej niż 2 pkt. procentowe

9 Warunki przystąpienia do ue
- Udział w mechanizmie kursowym Europejskiego Systemu Walutowego - państwa członkowskie zobowiązane są do uczestnictwa w europejskim mechanizmie kursowym przez minimum dwa lata, bez poważnych napięć. Ocena pomyślności pozostawania w mechanizmie wydawana jest przez Europejski Bank Centralny. W okresie przebywania w ERM II zakazana jest samowolna dewaluacja waluty krajowej względem euro. Obecnie maksymalne dopuszczalne pasmo wahań kursowych wynosi +/- 15% odchylenia względem wyznaczonego kursu centralnego

10 Mapa unii europejskiej

11 Kraje członkowskie Unii Europejskiej

12 Republika federalna niemiec
Państwo niemieckie było współtwórcą Unii Europejskiej, powstałej 25 marca 1957. Flaga niemiecka: Prezydentem Niemiec jest Christian Wulff Stolicą Niemiec jest Berlin

13 W Niemczech językiem urzędowym jest język Niemiecki.
Niemcy ze wschodu graniczy z Polską i Czechami. Z zachodu z Francją, Belgią, Luksemburgiem i Holandią. Z północy z Danią. Z południa z Austrią i Szwajcarią. Niemcy mają również dostęp do Morza Bałtyckiego ( z północy). W Niemczech językiem urzędowym jest język Niemiecki. Kraj ten zamieszkuje 81  osób.

14 Po zjednoczeniu wielka potęga, po dobrobytu trofea sięga.
8. Republika federalna to ustrój Państwa Niemieckiego. 9. Walutą obowiązującą w Niemczech jest Euro. 10. PKB niemieckie wynosi 112,8% średniej unijnej PKB. 11. W państwie tym rozwinął się przemysł elektromaszynowy, rafineryjny, energetyczny oraz hutniczy i chemiczny. Ma on również bardzo silną gospodarkę, co pokazuje PKB tego państwa. 12. W Niemczech głównymi religiami są Katolicyzm i Protestantyzm. 13. Państwo to dzieli się na 16 landów. Są to: Baden-Württemberg, Bayern, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig, Holstein, Thüringen. 14. Hymnem Niemiec jest: Das Lied der Deutschen. Po zjednoczeniu wielka potęga, po dobrobytu trofea sięga.

15 FRANCJA Francja przystąpiła do Unii Europejskiej 25 marca 1957 roku.
Flaga Francji: Głową państwą jest Nicolas Sarkozy. Stolicą państwa jest Paryż.

16 Językiem urzędowym w państwie jest francuski.
Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Leży w Europie Zachodniej. Językiem urzędowym w państwie jest francuski. Kraj zamieszkuje 64,7 mln osób.

17 KRAJ MODY, ZABAWY I WYGODY!
Republika jest ustrojem panującym w państwie. Waluta to euro. Dochód całkowity wynosi 107,1% średniej unijnej PKB. We Francji dominuje prawosławie. Francja dzieli się na 22 regiony: Alzacja, Akwitania, Burgundia, Bretania, Centralny, Dolna Normandia, Franche-Comte, Górna Normandia, Ile-de-France, Korsyka, Kraj Loary, Langwedocja-Roussillon, Limousin, Lotaryngia, Midi-Pyrenees, Nord-Pas-de-Calais, Owerdia, Pikardia, Pitou-Charentes, Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, Rodan-Alpy, Szampania-Andery. Hymnem narodowym Francji jest „Marsylianka”. KRAJ MODY, ZABAWY I WYGODY!

18 Wielkie Księstwo Luksemburga
1. Luksemburg przystąpił do Unii Europejskiej 25 marca 1957 roku. 2. Flaga 3. Głową państwa jest wielki książę Henryk. 4. Stolicą Luksemburgu jest Luksemburg.

19 5. Luksemburg jest położony w Europie Zachodniej
5. Luksemburg jest położony w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy 6. Językiem urzędowym w tym kraju jest luksemburski, niemiecki i francuski. 7. Kraj ten zamieszkuje osób. 8.Jest to monarchia parlamentarna.

20 Przyjedź do nas, tu najlepiej otworzyć biznes.
9. Walutą jest euro. 10. PKB wynosi % dla średniej unijnej. 11. Kraj bardzo wysoko rozwinięty o dominującej roli usług (70% produktu krajowego brutto), zwłaszcza sektora finansowego w gospodarce. Rozwój gospodarczy w integracji z Belgią (od 1921), krajami Beneluksu (1960), EWG (1958). Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi 80,47 tysięcy dolarów amerykańskich (2006). 12. Dominującą religią jest chrześcijaństwo. 13. Podzielony jest na 3 dystrykty, które podzielone są na 12 kantonów. 14.Hymnem jest Ons Hémécht. Przyjedź do nas, tu najlepiej otworzyć biznes.

21 Republika włoska Włochy przystąpiły do Unii Europejskiej 25 marca 1957. Flaga Włoch: Prezydentem Włoch jest Giorgio Napolitano. Stolicą Włoch jest Rzym.

22 Językiem urzędowym jest język włoski.
Włochy ze wschodu otacza Morze Adriatyckie, z południa Morze Jońskie, z zachodu Morze Tyrreńskie. Z północy graniczy z Francją, Szwajcarią, Słowenią, Austrią. Językiem urzędowym jest język włoski. Kraj ten zamieszkuje    511 osób. Ustrój tego państwa to republika parlamentarna. Walutą tego państwa jest Euro. PKB Włoch wynosi 98,0% średniej unijnej PKB.

23 Tu spaghetti i ravioli zjesz kolego mój do woli.
Włochy zajmują pierwsze miejsce w produkcji win na świecie (zaraz po nich jest Francja). Kraj jest wysoko rozwinięty. Górnictwo odgrywa coraz mniejszą rolę z powodu wyczerpania złóż. Największe znaczenie ma przemysł środków transportu. Istotny jest przemysł motoryzacyjny – Włosi produkują między innymi samochody marki Fiat,Ferrari, Maserati, Iveco, Lancia, Alfa Romeo, Pagani i Lamborghini. Religią panującą jest katolicyzm. Kraj ten dzieli się na 20 prowincji: Abruzja, Apulia, Basilicata, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Trydent-Górna Adyga, Umbria, Dolina Aosty, Wenecja Euganejska. Hymnem Włoch jest Fratelli d'Italia. Tu spaghetti i ravioli zjesz kolego mój do woli.

24 Królestwo niderlandów
Holandia dołączyła do Unii Europejskiej 25 marca 1957. Flaga Holandii: Królową Holandii jest Beatrix. Stolicą tego państwa jest Amsterdam.

25 Językiem urzędowym w tym państwie jest język niderlandzki.
Holandię z północy i zachodu otacza Morze Północne. Na południu Holandia graniczy z Belgią, a ze wschodu z Niemcami. Językiem urzędowym w tym państwie jest język niderlandzki. Państwo to zamieszkuje 16 509 303 osób. Ustrojem tego państwa jest monarchia konstytucyjna.

26 Wiatrak tu stoi koło wiatraka, a tulipanów obfitość taka!
Walutą Holandii jest Euro. PKB tego państwa wynosi 129,8% średniej unijnej PKB. W państwie tym rozwinęło się: rolnictwo (eksport żywności), wydobywanie gazu ziemnego. Religią panującą jest Katolicyzm. Państwo to dzieli się na 12 prowincji: Groningen, Fryzja, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Geldria, Utrecht, Holandia Północna, Holandia Południowa, Zelandia, Brabancja Północna, Limburgia. Hymnem Holandii jest Wilhelmus van Nassouwe. Wiatrak tu stoi koło wiatraka, a tulipanów obfitość taka!

27 Belgia Belgia przystąpiła do Unii Europejskiej 25 marca 1957 roku.
Flaga Głową państwa jest król Albert II Koburg. Stolicą Belgii jest Bruksela.

28 Językiem urzędowym w Belgii jest francuski, niderlandzki, niemiecki.
Graniczy od zachodu z Francją (620 km), od południa z Luksemburgiem (148 km), od wschodu z Niemcami (167 km) i od północy z Holandią (450 km). Językiem urzędowym w Belgii jest francuski, niderlandzki, niemiecki. 7. W tym kraju żyje milionów ludzi. Ustrój panujący w Belgii nazywamy monarchią parlamentarną.

29 Walutą Belgii jest Euro.
PKB tego państwa wynosi 113,1% średniego unijnego PKB. Religią panującą jest katolicyzm. Belgia dzieli się na 3 regiony. Hymnem Belgii jest Brabançonne. Oderwij się od swego nudnego życia i zasmakuj najlepszej w świecie czekolady.

30 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Wielka Brytania przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1973 roku. Flaga UK Głową państwa jest królowa Elżbieta II. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn.

31 Wielka Brytania jest wyspą położoną w zachodniej Europie.
Językiem urzędowym obowiązującym w tym kraju jest angielski. Żyje tam 61 milionów ludzi. Ustrój panujący w Wielkiej Brytanii to monarchia parlamentarna.

32 Walutą tego państwa jest Funt.
PKB tego państwa wynosi 112,2% średniego europejskiego PKB. W Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii religią panującą jest anglikanizm. Wielka Brytania składa się z czterech części składowych. W ich skład wchodzą: Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia północna. Hymnem tego państwa jest God save the Queen. Wypij na wyspach o piątej filiżankę herbaty gorącej, od lat tradycji u nich trwającej.

33 IRLANDIA Irlandia przystąpiła do Unii Europejskiej dnia 1 stycznia 1973 roku. Flaga Irlandii: Głową państwa jest Mary McAleese. Stolicą Irlandii jest Dublin.

34 Językiem urzędowym jest irlandzki i angielski.
Irlandia leży w Zachodniej Europie i zajmuje większość wyspy o tej samej nazwie. Językiem urzędowym jest irlandzki i angielski. Kraj zamieszkuje 4,4 mln osób.

35 IRLANDIA-ŚWIĘTO PATRYKA I REGIONALNA MUZYKA!
Republika jest ustrojem panującym. Waluta to euro. Dochód całkowity wynosi 126,9% średniej unijnej PKB. Irlandia jest najbardziej liberalna gospodarką w Europie. Jest w czołówce najbardziej rozwijających się członków Unii. Katolicyzm jest w Irlandii religią dominującą. Irlandia podzielona jest na 29 hrabstw. Hymn państwowy Irlandii to „Amhrán na bhFiann” IRLANDIA-ŚWIĘTO PATRYKA I REGIONALNA MUZYKA!

36 Królestwo danii Dania dołączyła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1973 r. Flaga Danii: Królową Danii jest Małgorzata II Stolicą Danii jest Kopenhaga

37 Językiem urzędowym jest język duński.
Z północy i zachodu Dania ma dostęp do Morza Północnego. Ze wschodu graniczy ze Szwecją, a z południa z Niemcami i Morzem Bałtyckim. Językiem urzędowym jest język duński. Monarchię Duńską zamieszkuje 5 540 241 osób. Ustrojem tego państwa jest monarchia parlamentarna.

38 Tubylcy pływają ogromnymi statkami, a nazywamy ich Wikingami.
Walutą tegoż państwa jest korona duńska. PKB wynosi 116,6% (Procent średniej unijnej PKB). W tym państwie rozwinął się przemysł: spożywczy, maszynowy, celulozowo – papierniczy, metalurgiczny i budownictwo. Główną religią tego państwa jest protestantyzm. Państwo to dzieli się na 5 regionów: Nordjylland, Midtjylland, Syddanmark, Hovedstaden, Sjælland. Hymnem Danii jest Kong Kristian. Tubylcy pływają ogromnymi statkami, a nazywamy ich Wikingami.

39 Grecja Grecja przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1981 roku.
Flaga Głową państwa jest prezydent Karolos Papulias. Stolicą Grecji są Ateny.

40 Językiem urzędowym w Grecji jest grecki.
Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią na północy oraz z Turcją na wschodzie. Ma dostęp do czterech mórz: Morza Egejskiego, Morza Kreteńskiego na wschodzie, Morza Jońskiego na zachodzie oraz Morza Śródziemnego od południa. Językiem urzędowym w Grecji jest grecki. Kraj zamieszkuje milionów osób. Ustrój będący w tym kraju nazywamy republiką parlamentarną.

41 PKB wynosi 94,6 % średniej unijnej.
W latach nastąpiły w Grecji znaczne przeobrażenia gospodarcze i rozpoczął się szybki rozwój ekonomiczny. W miejsce rolno-surowcowej uformowała się gospodarka o większym udziale usług (głównie transport, obsługa turystów, handel, finanse). Większą rolę odegrało tu członkostwo (od 1981) i pomoc Wspólnoty Europejskiej. Religią dominującą jest prawosławie. Grecja jest podzielona na 13 regionów, które dzielą się na 54 departamenty. Hymnem jest Imnos pros tin Eleftherian. Przyjedź do kraju rodem z mitologii, nie martw się nie doznasz tu trwogi.

42 Hiszpania Hiszpania przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1986 roku. Flaga kraju: Głową państwa jest król Jan Karol I. Stolicą Hiszpanii jest Madryt.

43 Językiem urzędowym jest hiszpański. Zamieszkuje tam 46 661 950 osób.
Z północy Hiszpania graniczy z Francją oraz ma dostęp do Zatoki Biskajskiej. Z zachodu graniczy z Portugalią. Z południa graniczy z Oceanem Atlantyckim, zaś ze wschodu z Morzem Śródziemnym. Językiem urzędowym jest hiszpański. Zamieszkuje tam osób. Ustrój , który rządzi państwem to monarchia parlamentarna.

44 Zawitaj w kraju walk byków i matadorów.
Walutą tego państwa jest euro. PKB wynosi 99,4 % średniej unijnej. Najważniejszą gałęzią gospodarki jest wysoko rozwinięty przemysł, zgrupowany w kilku wielkich okręgach. Hiszpania jest ważnym producentem samochodów osobowych (m.in. SEAT) i ciężarowych (Barcelona i Lleida, Walencja, Madryt, Valladolid, La Coruña). Kilka wielkich koncernów ulokowało tutaj swoje zakłady (VW, grupa PSA, Ford) Religią dominująca jest katolicyzm. Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych (Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków, itd.), oraz dwa miasta autonomiczne (Ciudad Autónoma). Hymnem jest Marcha Real. Zawitaj w kraju walk byków i matadorów.

45 PORTUGALIA Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 1986 roku. Flaga Portugalii: Głową państwa jest Anibal Cavaco Silva. Stolicą Portugalii jest Lizbona.

46 Językiem urzędowym jest język portugalski.
Państwo leży w Europie Południowej i graniczy z Hiszpanią. Oblewa je Ocean Atlantycki. Językiem urzędowym jest język portugalski. Kraj zamieszkuje 10,7 mln osób.

47 JEŚLI PIŁKĘ LUBISZ TEŻ, PRZYJEDŹ DO NAS JEŚLI CHCESZ!
Ustrojem panującym w Portugalii jest republika parlamentarna. Waluta to euro. Dochód całkowity wynosi 75% średniej unijnej PKB. Po wstąpieniu do UE rozwinęła się gospodarka, infrastruktura i przemysł. Religią dominującą jest katolicyzm. Portugalia dzieli się na 18 dystryktów: Aveiro, Beja, Braga, Braganca, Castelo, Branco, Coimbra, Evora, Faro, Guarda, Leiria, Lizbona, Portalegre, Porto, Santaren, Setubal, Viana do Castelo, Vila Real, Viseu oraz dwa regiony autonomiczne: Azorów i Madery. Hymnem narodowym jest „A Portuguesa” JEŚLI PIŁKĘ LUBISZ TEŻ, PRZYJEDŹ DO NAS JEŚLI CHCESZ!

48 Republika Federalna austrii
Austria przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1995 roku. Flaga Austrii: Prezydentem jest Heinz Fischer. Stolicą Austrii jest Wiedeń.

49 Językiem urzędowym jest język niemiecki.
Na północy Austria graniczy z : Niemcami i Czechami. Na wschodzie państwo to graniczy ze Słowacją i Węgrami. Na południu Austria graniczy z Włochami, Słowenią i Chorwacją, a na zachodzie z Niemcami i Szwajcarią. Językiem urzędowym jest język niemiecki. Kraj ten zamieszkuje 8 363 040 osób. Ustrojem tego państwa jest Republika federalna. Walutą Austrii jest Euro.

50 Piękna stolica- miasto walczyka, tańca i pieśni tu nie unikaj.
PKB Austrii wynosi 120,6% średniej unijnej PKB. W państwie tym rozwinęło się szkolnictwo i alternatywne źródła pozyskiwania energii. Religią panującą jest protestantyzm. Austria dzieli się na 9 landów: Burgenland, Dolna Austria, Górna Austria, Karyntia, Salzburg, Styria, Tyrol, Vorarlberg, Wiedeń. Hymnem Austrii jest: Land der Berge, Land am Strome. Piękna stolica- miasto walczyka, tańca i pieśni tu nie unikaj.

51 Finlandia Finlandia przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1995 roku. Flaga Finlandii: Głowa państwa jest Tarja Halonen. Stolicą Finlandii są Helsinki.

52 Językami urzędowymi są fiński i szwedzki.
Finlandia leży w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim i graniczy z Szwecją, Norwegią i Rosją. Językami urzędowymi są fiński i szwedzki. Kraj ten zamieszkuje 5,3 mln osób.

53 FINLANDIA- ŚNIEGI, MROZY I ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA POWOZY!
Ustrojem panującym w Finlandii jest republika. Waluta to euro. Dochód całkowity stanowi 110,7% średniej unijnej PKB. Dwie trzecie społeczeństwa po wstąpieniu do Unii stwierdziło, iż miało to niewielki wpływ na ich życie. Religia w tym kraju jest bardzo zróżnicowana. Finlandia podzielona jest na 20 regionów. Hymnem narodowym jest „Maamme” autorstwa Johana Runeberga. FINLANDIA- ŚNIEGI, MROZY I ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA POWOZY!

54 Królestwo szwecji Szwecja przystąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 1995 r. Flaga Szwecji: Władcą Szwecji jest Król Karol XVI Gustaw. Stolicą Szwecji jest Sztokholm.

55 Językiem urzędowym jest język szwedzki.
Szwecja graniczy z zachodu z Norwegią. Ze wschodu z Finlandią, a od południa z Danią. Językiem urzędowym jest język szwedzki. Kraj ten zamieszkuje 9 016 596 osób. Panującym ustrojem jest monarchia parlamentarna. Walutą jest korona szwedzka. PKB wynosi 116,1% średniego unijnego PKB

56 W XX wieku Szwecja stała się jednym z największych eksporterów rudy żelaza. Wydobywane są także rudy cynku, ołowiu, miedzi, wolframu, tytanu i uranu. Ważną gałęzią gospodarki Szwecji jest produkcja drewna – jest ona m.in. jednym z największych na świecie eksporterów celulozy. Znane marki szwedzkie to Volvo, Saab, Scania, Koenigsegg, Electrolux, Husqvarna, Vattenfall AB, Skanska AB, Nordea Bank, Tetra Pak, H&M i IKEA. Religią dominującą we Szwecji jest protestantyzm. Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych. Są to: Blekinge, Dalarna, Gotland, Gävleborg, Halland, Jämtland, Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Norrbotten, Skania, Stockholm, Södermanland, Uppsala, Värmland, Västerbotten, Västernorrland, Västmanland, Västra Götaland, Örebro, Östergötland. Hymnem Szwecji jest: Du gamla, du fria (Tyś dawna, Tyś wolna). Kiedyś z ,,potopem” do nas przybyli, lecz Częstochowy nie!!! Nie zdobyli!!!

57 Cypr Cypr wstąpił do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wraz z 9 innymi państwami. Flaga kraju Głową państwa jest prezydent Dimitris Christofias Stolicą Cypru jest Nikozja

58 Językiem urzędowym kraju jest grecki, turecki.
Cypr położony jest we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Językiem urzędowym kraju jest grecki, turecki. Na Cyprze zamieszkuje ludzi. Ustrojem panującym jest republika federacyjna.

59 Przyjedź tu z daleka, Olimp już na ciebie czeka.
Walutą obowiązującą na Cyprze jest euro. PKB dla średniej unijnej wynosi 96,0%. Religią dominującą jest prawosławie. Cypr jest podzielony oficjalnie na 6 dystryktów (okręgów) (gr. επαρχίες), ich nazwy pochodzą od nazw miast, które są stolicami dystryktów: Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol, Nikozja, Pafos. Hymnem tego kraju jest „Imnos pros tin Eleftherian”. Przyjedź tu z daleka, Olimp już na ciebie czeka.

60 Republika czeska Czechy wstąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Flaga państwa Głową państwa jest prezydent Václav Klaus. Stolicą Czech jest Praga.

61 Czechy graniczą z Polską, Słowacją, Niemcami oraz Austrią.
Językiem urzędowym jest czeski. W Czechach żyje ludzi. Ustrój będący w tym kraju nazywamy republiką parlamentarną.

62 Przyjedź do słowiańskiej stolicy Rumcajsa.
Walutą jest korona czeska. PKB wynosi 77,4% średniej unijnej. Najbardziej rozwinęła się : gospodarka, przemysł, turystyka, geografia. Religią dominującą jest chrześcijaństwo. Republika Czeska podzielona jest na 13 krajów oraz miasto wydzielone Praga. Hymnem jest „Kde domov můj”. Przyjedź do słowiańskiej stolicy Rumcajsa.

63 ESTONIA Estonia do Unii Europejskiej przystąpiła 1 maja 2004 roku.
Flaga Estonii: Głowa państwa jest Toomas Hendrik Ilves. Stolicą Estonii jest Tallinn.

64 Językiem urzędowym jest estoński. Kraj zamieszkuje 1,3 mln osób.
Estonia leży ona w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim i sąsiaduje z Łotwą, Rosją i Finlandią. Językiem urzędowym jest estoński. Kraj zamieszkuje 1,3 mln osób.

65 Ustrojem panującym w Estonii jest republika parlamentarna.
Walutą obowiązującą w kraju jest korona estońska. Dochód całkowity wynosi 57,3% średniej unijnej PKB. Po wstąpieniu do UE w Estonii nastąpił rozwój przemysłu maszynowego, elektronicznego i meblarskiego oraz rolnictwa. Protestantyzm jest tu religią dominującą. Estonia podzielona jest na 15 prowincji, które dzielą się na 227 gmin. Hymnem narodowym Estonii jest „Mu Isamaa”. KULTURA I OBIADY DO POLSKICH PODOBNE, JEDNAK RĘKAWICZKI U NICH BARDZIEJ WYGODNE!

66 litwa Litwa przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.
Flaga Litwy: Głową państwa jest Dalia Grybauskaité. Stolicą Litwy jest Wilno.

67 Litwa graniczy z Obwodem Kaliningradzkim, Polską, Białorusią i Łotwą.
Językiem urzędowym jest litewski. Kraj zamieszkuje 3,3 mln osób.

68 LITWA-MIEJSCE MODLITWY I WODNEJ BITWY!
Ustrojem panującym jest republika parlamentarna. Walutą jest lit. Dochód całkowity wynosi 52% średniej unijnej PKB. Religia tego państwa jest zróżnicowana. Terytorium Litwy dzieli się na 10 okręgów: kłajpedzki, kowieński, mariampolski, olicki, poniewieski, szawelski, tauroski, telszański, uciański, wileński. Hymnem Litwy jest „Tautiška Giesmė ‘’. LITWA-MIEJSCE MODLITWY I WODNEJ BITWY!

69 ŁOTWA Łotwa przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.
Flaga Łotwy: Głową państwa jest Valdis Zatlers. Stolicą Łotwy jest Ryga.

70 Językiem urzędowym jest łotewski. Kraj ten zamieszkuje 2,4 mln osób.
Łotwa leży w Europie Północnej nad Morzem Bałtyckim i graniczy z Litwą, Białorusią, Rosją i Estonią. Językiem urzędowym jest łotewski. Kraj ten zamieszkuje 2,4 mln osób.

71 ŁOTWA- CIEKAW JESTEŚ CO CIĘ CZEKA? PRZYJEDŹ TUTAJ GDZIEŚ Z DALEKA!
Ustrojem panującym jest republika parlamentarna. Waluta to łat. Dochód całkowity wynosi 48,1% średniej unijnej PKB. Od 2004 roku nastąpił rozwój gospodarki państwowej i społeczeństwa. Religią dominującą jest protestantyzm. Państwo dzieli się na 109 powiatów i 9 miast wydzielonych. Hymnem narodowy to „Dievs, Sveti Latviju’’. ŁOTWA- CIEKAW JESTEŚ CO CIĘ CZEKA? PRZYJEDŹ TUTAJ GDZIEŚ Z DALEKA!

72 MALTA Malta przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.
Flaga Malty: Głową państwa jest George Abela. Stolicą państwa jest Valletta.

73 Językiem urzędowym jest maltański i angielski.
Malta to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, dlatego też nie graniczy z żadnym krajem. Językiem urzędowym jest maltański i angielski. Wyspę zamieszkuje tysięcy mieszkańców.

74 Ustrojem panującym jest republika.
Waluta to euro. Dochód całkowity wynosi 75,7% średniej unijnej PKB. Religią dominującą jest katolicyzm. Malta od 1993 roku podzielona jest na 54 samorządy. Hymnem Malty jest L-Innu Malti. PRZYJEDŹ TU NA RÓŻNE ŚWIĘTA I FAJERWERKI, GWARANCJE DOBREJ ZABAWY MASZ OD RĘKI!

75 Rzeczpospolita polska
Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Flaga Polski: Głową państwa jest Bronisław Maria Komorowski Stolicą Rzeczpospolitej Polskiej jest Warszawa.

76 Językiem urzędowym w Polsce jest język polski
Polska graniczy z Obwodem Kaliningradzkim, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Czechami, Słowacją i Niemcami. Leży w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Językiem urzędowym w Polsce jest język polski Państwo to zamieszkuje 38,5 mln ludzi.

77 POLSKA-GDY KRAKOWIAK CIĘ UGOŚCI, POLONEZA TAŃCZ Z RADOŚCI!
Ustrój panujący w państwie to republika. Waluta to złoty. Dochód całkowity wynosi 58,2% średniej unijnej PKB. Od 2004r. Polska korzysta z funduszy strukturalnych, których celem jest wyrównywanie poziomu rozwoju między województwami. Religią panująca w kraju jest chrześcijaństwo. Polska dzieli się na 16 województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodnio- pomorskie. Hymnem narodowym jest „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego słowa napisał Józef Wybicki. POLSKA-GDY KRAKOWIAK CIĘ UGOŚCI, POLONEZA TAŃCZ Z RADOŚCI!

78 Słowacja Słowacja przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku
Flaga kraju Głową państwa jest prezydent Ivan Gašparovič Stolicą Słowacji to Bratysława

79 Językiem urzędowym jest słowacki.
Słowacja leży w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Językiem urzędowym jest słowacki. Zamieszkuje tam milionów ludzi. Ustrój panujący w Słowacji to demokracja parlamentarna.

80 Wpadnij dziś na Słowację, nie ociągaj się, przecież są wakacje.
Walutą obowiązującą w Słowacji to euro. PKB dla średniej unijnej wynosi 69,3%. Dominującą rolę na Słowacji odgrywa religia katolicka. Słowacja jest państwem unitarnym. Dzieli się na 8 krajów i 79 powiatów. Kraje dzielą się na powiaty (okresy), a te na gminy (obce) miejskie lub wiejskie. Jednostki administracyjne szczebla krajowego i gminnego są również jednostkami samorządu terytorialnego. Hymnem tego kraju jest „Nad Tatrou sa blýska”. Wpadnij dziś na Słowację, nie ociągaj się, przecież są wakacje.

81 Republika Słowenii Słowenia dołączyła do Unii Europejskiej 1 maja Flaga Słowenii: Prezydentem Słowenii jest Danilo Türk . Stolicą jest Lublana.

82 Językiem urzędowym jest język słoweński.
Z północy Słowenia graniczy z Austrią. Z zachodu z Włochami. Ze wschodu graniczy z Węgrami, zaś ze strony południowej z Chorwacją i ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Językiem urzędowym jest język słoweński. Kraj ten zamieszkuje 2 039 399 osób. Jest to państwo republikańskie. Walutą jest euro. PKB wynosi 86,1% średniej unijnej PKB.

83 Tu Adriatyk jest kolego, przyjdź i wskocz sobie do niego.
Postępuje prywatyzacja w takich dziedzinach jak bankowość, telekomunikacja oraz sektor użyteczności publicznej. Stopniowo znoszone są ograniczenia dla inwestorów zagranicznych. Słowenia uznawana jest za najszybciej rozwijający się kraj spośród dziesiątki nowych państw UE i jeden z najszybciej rozwijających się w ramach całej organizacji. Religią panującą jest rzymski katolicyzm. Słowenia podzielona jest na 210 gmin, z których 11 ma status gminy miejskie Hymnem Słowenii jest Zdravljica. Tu Adriatyk jest kolego, przyjdź i wskocz sobie do niego.

84 Republika Węgier Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Flaga Węgier: Prezydentem Węgier jest Pál Schmitt. Stolicą Węgier jest Budapeszt.

85 5. Węgry z północy graniczy ze Słowacją i Ukrainą
5. Węgry z północy graniczy ze Słowacją i Ukrainą. Na południu z Chorwacją i Serbią. Ze wschodu z Rumunią, a z zachodu z Austrią i Słowenią. 6. Językiem urzędowym w tym państwie jest język węgierski. 7. Państwo to zamieszkuje osób. 8. Ustrój tego państwa to republika demokratyczna. 9. Waluta to forint.

86 Tu pikantne jadło mają i do siebie zapraszają.
PKB Węgier wynosi 61,4% średniej unijnej PKB. W państwie tym rozwinęły się przemysły: chemiczny (nawozy i tworzywa sztuczne), maszynowy (produkcja obrabiarek, maszyn rolniczych, sprzętu gospodarstwa domowego), elektrotechniczny i elektroniczny (silniki elektryczne, sprzęt oświetleniowy, telekomunikacyjny i sprzęt gospodarstwa domowego, udział m.in. Siemensa, Philipsa i General Electric), metalurgiczny (hutnictwo aluminium), samochodowy i środków transportu (m.in. nowe fabryki General Motors i Forda, autobusy, samochody ciężarowe, lokomotywy spalinowe, wagony kolejowe oraz statki rzeczne), spożywczy (winiarski, olejarski, owocowo-warzywny, mięsny, tytoniowy), odzieżowy i obuwniczy, cementowy, porcelanowo-fajansowy oraz przemysł poligraficzny. Religią panującą w tym państwie jest Rzymski Katolicyzm. Węgry dzielą się na 19 komitatów: Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Vas, Veszprém, Zala Hymnem tego państwa jest: Isten, áldd meg a magyart (Boże, zbaw Węgrów) Tu pikantne jadło mają i do siebie zapraszają.

87 BUŁGARIA Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r.
Flaga Bułgarii: Prezydentem Bułgarii jest Georgi Pyrwanow. 4. Stolicą Bułgarii jest Sofia

88 5. Bułgaria z północy graniczy z Rumunią
5. Bułgaria z północy graniczy z Rumunią. Na zachodzie graniczy z Macedonią i Serbią. Ze wschodu Bułgaria ma dostęp do Morza Czarnego, a na południu graniczy z Grecją i Turcją. 6. Językiem urzędowym jest język Rosyjski. 7. Państwo to zamieszkuje osób. 8. Ustrojem tego państwa jest republika parlamentarna. 9. Walutą Bułgarii jest Lew.

89 Hasło: Złota plaża was przywita, a sałatki zjesz do syta.
PKB Bułgarii wynosi 39,8% średniej unijnej PKB. W państwie tym rozwinęło się: rolnictwo i rybołówstwo. Religią panującą jest prawosławie. Państwo to dzieli się na 28 obwodów: Błagojewgrad, Burgas, Chaskowo, Dobricz, Gabrowo, Jamboł, Kiustendił, Kyrdżali, Łowecz, Montana, Pazardżik, Pernik, Plewen, Płowdiw, Razgrad, Ruse, Silistra, Sliwen, Smolan, Sofia, Obwód sofijski, Stara Zagora, Szumen, Tyrgowiszte, Warna, Wielkie Tyrnowo, Widin, Wraca. Hymnem tegoż państwa jest Miła Rodino. Hasło: Złota plaża was przywita, a sałatki zjesz do syta.

90 Rumunia 1Rumunia wstąpiła do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 roku.
Flaga kraju Głową państwa jest prezydent Traian Băsescu Stolicą Rumunii jest Bukareszt

91 Językiem urzędowym jest rumuński.
Rumunia jest położona w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju, oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego. Językiem urzędowym jest rumuński. W Rumuni żyje 22 215 421 milionów ludzi. Ustrój będący w tym kraju nazywamy republiką parlamentarną.

92 Odwiedź wspaniały kraj mafii, przyjazd na własną odpowiedzialność.
Walutą obowiązującą w Rumunii jest lej. PKB Rumunii wynosi 45,1% średniego unijnego PKB. Religią panującą jest prawosławie. Rumunia dzieli się na 5 regionów. Hymnem tego państwa jest Deşteaptă-te, Române! Odwiedź wspaniały kraj mafii, przyjazd na własną odpowiedzialność.

93 Dziękujemy za uwagę! Grupa B6

94


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google