Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L es B oissons L es B oissons. W ody mineralne Wyjątkowe właściwości wody mineralnej znane były już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie Rzymianie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L es B oissons L es B oissons. W ody mineralne Wyjątkowe właściwości wody mineralnej znane były już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie Rzymianie."— Zapis prezentacji:

1 L es B oissons L es B oissons

2 W ody mineralne Wyjątkowe właściwości wody mineralnej znane były już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie Rzymianie zaczęli budować pierwsze termy i stosować kąpiele zdrowotne. We Francji założyli np. uzdrowisko Vicus Calidus, czyli dzisiejsze Vichy. Woda mineralna jest tak naprawdę wodą deszczową, ale przefiltrowaną w ciągu wielu dziesiątek a nawet setek lat przez warstwy gleb i skał, które przy okazji wzbogacały ją różnymi minerałami i mikroelementami. Zdrowotne właściwości wody zależą więc od złóż mineralnych i ich kombinacji. Minimalna ilość składników mineralnych na litr to 500mg (niektóre wody mają ich nawet 1500mg i więcej). Jeśli jest ich mniej to znaczy, że w butelce jest zwykła kranówka.

3 W ody mineralne Są też bardzo chętnie kupowane w Polsce np.: butelka zaprojektowana przez Christiana Lacroix

4 Wody źródlane Woda źródlana podobnie jak woda mineralna również jest wodą głębinową, wolną od zanieczyszczeń i mikrobiologicznie czystą. Nie musi ona jednak zawierać minerałów i mikroelementów i nie może być stosowana jako środek leczniczy. Podobnie jak woda mineralna nie może być wodą smakową (np., truskawkową) – zabraniają tego surowe procedury. Można ją jednak nasycać dwutlenkiem węgla. Wody źródlane zwykle pije się w miejscu występowania źródła, w specjalnych pijalniach. Tylko wtedy mamy gwarancję, że jest to czysta źródlana woda o wyjątkowych właściwościach.

5 Napoje Pomimo tego, że Francja to kraj winem płynący, nie brakuje tu innych, równie popularnych napojów np.: Jus dorange (sok pomarańczowy) Jus dagrumes (sok wieloowocowy) Soda (napoje gazowane: Fanta, Sprite, Cola) Grenadine (syrop z granatów)

6 Le v in Francja to w 100% kraj wina. Piją je również dzieci, zamiast wody lub soku np. do obiadu (rozcieńczone z wodą). Nie można postawić stopy na tej bogatej ziemi, żeby nie spróbować najlepszych gatunkowo win: Rouge (czerwone)Rouge (czerwone) Rosé (różowe)Rosé (różowe) Blanc (białe)Blanc (białe) Paleta smaków tych win jest różnorodna w zależności od regionu. Paleta smaków tych win jest różnorodna w zależności od regionu. Tak, że nawet najwybredniejszy smakosz znajdzie coś dla siebie : ) Tak, że nawet najwybredniejszy smakosz znajdzie coś dla siebie : )

7 Winne regiony Bordeaux Champagne Loire (dolina Loary) Bourgogne (Burgundia) Rhône (dolina Rodanu) Roussillon (Langwedocja) Prowansja Alsace (Alzacja)

8 B ORDEAUX B ORDEAUX W tym regionie wytwarzane są głównie czerwone wina z Haut- Médoc. Główne szczepy to: Merlot Cabernet sauvignon Cabernet français

9 B ORDEAUX Jeśli wyobrażacie sobie to miasto jako romantyczne miejsce z otwartymi winiarniami i beczkami wina na ulicach, to bardzo się mylicie. Jeśli wyobrażacie sobie to miasto jako romantyczne miejsce z otwartymi winiarniami i beczkami wina na ulicach, to bardzo się mylicie. Bordeaux jest najważniejszym portem południowo- zachodniej Francji i liczy około miliona mieszkańców.

10 Champagne Z czym się nam kojarzy ten region ? Oczywiście z winem musującym, czyli właśnie z szampanem! Troska o jakość tego trunku, rozpoczyna się już od winobrania. Zbiór odbywa się ręcznie, aby nie uszkodzić delikatnej skórki szczepu: Pinot noir Przepis na szampana: zestaw wina spokojnego + drożdże + cukier rozlewanie do butelek fermentacja przez co najmniej 1 rok remuage (codzienne potrząsanie i obracanie butelek) dégorgement (usunięcie osadu z szyjek butelek): kąpiel zamrażająca, wyjęcie korka, wypchnięcie osadu przez ciśnienie stały korek gotowy szampan

11 Champagne Warto zobaczyć: Katedrę Notre Dame w ReimsKatedrę Notre Dame w Reims- gdzie koronowali się niemal wszyscy królowie Francji ÉpernayÉpernay – winiarskie miasteczko, a przy tym kilometry korytarzy podziemnych piwnic

12 Loire Ten region to nie tylko zamki nad Loarą (letnie siedziby władców), ale również region winiarski, powstają tu: Wina białe Wina czerwone Można je smakować i oglądać w wykutych w wapiennej skale piwnicach w okręgach Saumur i Saumur Champigny. Warto wpaść w październiku do Nantes, aby hucznie obchodzić święto kasztanów i wina

13 KONIEC W prezentacji wykorzystano informacje z: Książki Najlepsze wina Europy Internetu Przygotowała: Beata Kozielewicz 3c.


Pobierz ppt "L es B oissons L es B oissons. W ody mineralne Wyjątkowe właściwości wody mineralnej znane były już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie Rzymianie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google