Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Les Boissons napoje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Les Boissons napoje."— Zapis prezentacji:

1 Les Boissons napoje

2 Wody mineralne Wyjątkowe właściwości wody mineralnej znane były już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie Rzymianie zaczęli budować pierwsze termy i stosować kąpiele zdrowotne. We Francji założyli np. uzdrowisko Vicus Calidus, czyli dzisiejsze Vichy. Woda mineralna jest tak naprawdę wodą deszczową, ale przefiltrowaną w ciągu wielu dziesiątek a nawet setek lat przez warstwy gleb i skał, które przy okazji wzbogacały ją różnymi minerałami i mikroelementami. Zdrowotne właściwości wody zależą więc od złóż mineralnych i ich kombinacji. Minimalna ilość składników mineralnych na litr to 500mg (niektóre wody mają ich nawet 1500mg i więcej). Jeśli jest ich mniej to znaczy, że w butelce jest zwykła „kranówka”.

3 Wody mineralne Są też bardzo chętnie kupowane w Polsce np.:
butelka zaprojektowana przez Christiana Lacroix

4 Wody źródlane Woda źródlana podobnie jak woda mineralna również jest wodą głębinową, wolną od zanieczyszczeń i mikrobiologicznie czystą. Nie musi ona jednak zawierać minerałów i mikroelementów i nie może być stosowana jako środek leczniczy. Podobnie jak woda mineralna nie może być wodą smakową (np., truskawkową) – zabraniają tego surowe procedury. Można ją jednak nasycać dwutlenkiem węgla. Wody źródlane zwykle pije się w miejscu występowania źródła, w specjalnych pijalniach. Tylko wtedy mamy gwarancję, że jest to czysta źródlana woda o wyjątkowych właściwościach.

5 Napoje Pomimo tego, że Francja to kraj winem płynący, nie brakuje tu innych, równie popularnych napojów np.: Jus d’orange (sok pomarańczowy) Jus d’agrumes (sok wieloowocowy) Soda (napoje gazowane: Fanta, Sprite, Cola) Grenadine (syrop z granatów)

6 Le vin Francja to w 100% kraj wina.
Piją je również dzieci, zamiast wody lub soku np. do obiadu (rozcieńczone z wodą). Nie można postawić stopy na tej bogatej ziemi, żeby nie spróbować najlepszych gatunkowo win: Rouge (czerwone) Rosé (różowe) Blanc (białe) Paleta smaków tych win jest różnorodna w zależności od regionu. Tak, że nawet najwybredniejszy smakosz znajdzie coś dla siebie : )

7 Winne regiony Bordeaux Champagne Loire (dolina Loary)
Bourgogne (Burgundia) Rhône (dolina Rodanu) Roussillon (Langwedocja) Prowansja Alsace (Alzacja)

8 BORDEAUX Główne szczepy to: Merlot Cabernet sauvignon
W tym regionie wytwarzane są głównie czerwone wina z Haut- Médoc. Główne szczepy to: Merlot Cabernet sauvignon Cabernet français

9 BORDEAUX Jeśli wyobrażacie sobie to miasto jako romantyczne miejsce z otwartymi winiarniami i beczkami wina na ulicach, to bardzo się mylicie. Bordeaux jest najważniejszym portem południowo- zachodniej Francji i liczy około miliona mieszkańców.

10 Champagne Z czym się nam kojarzy ten region ?
Oczywiście z winem musującym, czyli właśnie z szampanem! Troska o jakość tego trunku, rozpoczyna się już od winobrania. Zbiór odbywa się ręcznie, aby nie uszkodzić delikatnej skórki szczepu: Pinot noir Przepis na szampana: zestaw wina spokojnego + drożdże + cukier rozlewanie do butelek fermentacja przez co najmniej 1 rok remuage (codzienne potrząsanie i obracanie butelek) dégorgement (usunięcie osadu z szyjek butelek): kąpiel zamrażająca, wyjęcie korka, wypchnięcie osadu przez ciśnienie stały korek gotowy szampan 

11 Champagne Warto zobaczyć:
Katedrę Notre Dame w Reims- gdzie koronowali się niemal wszyscy królowie Francji Épernay – winiarskie miasteczko, a przy tym kilometry korytarzy podziemnych piwnic

12 Loire Ten region to nie tylko zamki nad Loarą (letnie siedziby władców), ale również region winiarski, powstają tu: Wina białe Wina czerwone Można je smakować i oglądać w wykutych w wapiennej skale piwnicach w okręgach Saumur i Saumur Champigny. Warto wpaść w październiku do Nantes, aby hucznie obchodzić święto kasztanów i wina 

13 W prezentacji wykorzystano informacje z:
KONIEC W prezentacji wykorzystano informacje z: Książki „Najlepsze wina Europy” Internetu Przygotowała: Beata Kozielewicz 3c.


Pobierz ppt "Les Boissons napoje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google