Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji i pracownią dydaktyczną, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory na zajęciach z uczniami. Wspomaga nauczycieli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji i pracownią dydaktyczną, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory na zajęciach z uczniami. Wspomaga nauczycieli."— Zapis prezentacji:

1

2 Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji i pracownią dydaktyczną, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory na zajęciach z uczniami. Wspomaga nauczycieli w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych związanych z książką i innymi źródłami informacji. Biblioteka dysponuje jednym dużym pomieszczeniem podzielonym na wypożyczalnię i czytelnię, w której znajdują się 4 stanowiska komputerowe. Godziny otwarcia umożliwiają dostęp do zborów i informacji podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu. W bibliotece istnieje wolny dostęp do półek.

3 Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie Internetowe Centra Informacji Multimedialnej realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego biblioteka została wyposażona w 4 stanowiska komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne. W godzinach pracy uczniowie mogą indywidualnie skorzystać z Internetu i programów edukacyjnych. Wykorzystanie sprzętu służy wyłącznie do celów dydaktycznych.

4 Podstawę księgozbioru stanowi literatura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I-VI i I-III gimnazjum. W bibliotece wyodrębniany jest księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie, słowniki, leksykony, albumy, atlasy, przewodniki i inne, z którego można korzystać w czytelni. Dla nauczycieli i rodziców wyodrębniona jest literatura pedagogiczna i metodyczna oraz nowości czytelnicze z wypożyczeń międzybibliotecznych.W bibliotece szkolnej można również skorzystać z czasopism dziecięcych i młodzieżowych oraz pedagogicznych. Biblioteka szkolna udostępnia również zbiory specjalne w postaci płyt DVD i CD

5 KLASY I – III KLASY IV –VI H.Ch. Andersen: Baśnie (wybór) Władysław Bełza: Kto ty jesteś? Polak mały! Jan Brzechwa: Akademia Pana Kleksa Wanda Chotomska: Legendy polskie Maria Konopnicka: O krasnoludkach i sierotce Marysi (fragmenty) Hugh Lofting: Doktor Dolittle i jego zwierzęta Astrid Lindgren: Dzieci z Bullerbyn Kornel Makuszyński: 120 przygód Koziołka Matołka (księga I) Alan A.Milne: Kubuś Puchatek Ks. J. Twardowski: Patyki i patyczki Julian Tuwim: wiersze dla dzieci (Lokomotywa, Słoń Trąbalski) Inne wybrane utwory klasycznej literatury dziecięcej polskiej i światowej Collodi Carlo: Pinokio Gomulicki Wiktor: Wspomnienia niebieskiego mundurka Jurgielewiczowi Irena: Ten obcy Kipling Ryszard: Księga Dżungli Kraszewski Ignacy: Stara Baśń.Lewis C.S: Opowieści z Narnii, cz.I: Lew,Czarownica i stara szafa Kornel Makuszyński Kornel: Szatan z siódmej klasy Montgomery Lucy: Ania z Zielonego Wzgórza Niziurski Edmund: Sposób na Alcybiadesa Sienkiewicz Henryk: W pustyni i w puszczy Szklarski Alfred: Tomek w krainie kangurów Twardowski Jan: Zeszyt w kratkę Twain Mark: Przygody Tomka Sawyera Verne Juliusz: W 80 dni dookoła świata Lem Stanisław: Bajki robotów

6 Biblia :fragmenty Homer : Iliada Sofokles : Antygona Pieśń o Rolandzie Szekspir W.: Romeo i Julia Cervantes M.: Don Kichote Exupery A.: Mały Książę Dickens K.: Opowieść wigilijna Czechow A.: Śmierć urzędnika Fiedler A.: Dywizjon 303 Słowacki J.: Balladyna Kamiński A.: Kamienie na szaniec Wańkowicz M.: Ziele na kraterze Białoszewski M.: Pamiętnik z powstania warszawskiego Kochanowski J.: Pieśni, fraszki, treny Krasicki I.: Bajki, satyry Mickiewicz A.: Dziady cz.II Mickiewicz A.: Ballady i romanse Mickiewicz A.: Pan Tadeusz Sienkiewicz H.: Krzyżacy Fredro A.: Zemsta Prus B.: Kamizelka

7 Zachęcamy do przeczytania nowej serii Zwiadowcy. Seria powieści przedstawia przygody Willa, sieroty, który staje się czeladnikiem ponurego zwiadowcy o imieniu Halt. Korpus Zwiadowców zajmuje się dostarczaniem informacji i pilnowaniem porządku w królestwie, dla Duncana, króla Araluenu. Dostarczają mu informacji o wrogich zamiarach nieprzyjaciół. Seria jest połączeniem przygód nastoletniego Willa i jego przyjaciół, m.in. Horace'a, Cassandry, Alyss czy Gilana. RUINY GORLANU PŁONĄCY MOST ZIEMIA SKUTA LODEM BITWA O SKANDIĘ CZARNOKSIĘŻNIK Z PÓŁNOCY OBLĘŻENIE MACINDAW OKUP ZA ERAKA KRÓLOWIE CLONMELU HALT W NIEBEZPIECZEŃSTWIE CESARZ NIHON-JA

8 W roku szkolnym 2011/12 działało prężnie Koło biblioteczne. Uczniowie byli podzieleni na 4 sekcje tj. : obsługi czytelnika, porządkowania zbiorów, techniczna, informacyjna. Każda z w/w sekcji miała określone zadania, z których b. dobrze się wywiązała. Praca z młodzieżą była bardzo interesująca, przyniosła wiele satysfakcji i korzyści zarówno nam bibliotekarzom jak i samej młodzieży.

9 Organizowane są konkursy czytelnicze ( szkolne, międzyszkolne, gminne), które uczą kreatywności naszych dzieci oraz wspierają nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Konkurs: Trudne słówka I etap z VII - 40 uczniów z kl.4-6 Trudne słówka II etap z VII - 40 uczniów z kl.4-6 Trudne słówka III etap z VII - 40 uczniów z kl.4-6 Trudne słówka IV etap z VII - 40 uczniów z kl.4-6 Trudne słówka V etap z VII - 40 uczniów z kl.4-6 Konkurs Trudne słówka przeznaczony dla kl.4-6 ma na celu wzbogacić słownictwo dzieci. Zabawa w trudne słówka okazała się wielka atrakcją, wzięło w niej udział 40 uczniów. Uczestnicy sami zbierali nakrętki z napojów pod którymi znajdowały się hasła z objaśnieniami.

10 Prowadzone są koła zainteresowań. Koło czytelnicze inspirowane twórczością Astrid Lindgren oraz koło teatralne Kukiełka. Zajęcia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, ponieważ sprzyjają przeżywaniu satysfakcji z własnego działania, a przedstawienia teatralne dostarczają dużo radości naszym najmłodszym widzom.

11 Od dwóch lat korzystamy z wypożyczeń międzybibliotecznych między MGBP, BP a naszą szkolną biblioteką wzbogacając w ten sposób nasz księgozbiór o nowości wydawnicze, lekturę i czasopisma fachowe.

12 W I półroczu roku szkolnego 2011/2012 podobnie jak w latach ubiegłych nasza biblioteka współpracowała z Miejską Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną w zakresie wypożyczeń międzybibliotecznych. W ramach współpracy z biblioteką publiczną braliśmy udział w Maratonie Kulturalnym czyli spotkaniach z książką i teatrem: Udział w konkursie plastycznym Misiowa zakładka do książki Spotkanie autorskie z Anna Krzyżewską Promocja książki Skarby Przyrody Nadleśnictwa Nidzica Spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich Spotkania teatralne Studio teatralne Pan Twardowski Muzykanci z Bremy Czerwony Kapturek Spotkanie autorskie z Tomaszem Sowińskim Warsztaty ilustratorskie z Olą Cieślak


Pobierz ppt "Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji i pracownią dydaktyczną, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory na zajęciach z uczniami. Wspomaga nauczycieli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google