Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU” REALIZOWANY PRZEZ UCZNIÓW Z KLAS I

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU” REALIZOWANY PRZEZ UCZNIÓW Z KLAS I"— Zapis prezentacji:

1 „AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU” REALIZOWANY PRZEZ UCZNIÓW Z KLAS I
PROJEKT EDUKACYJNY „AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU” REALIZOWANY PRZEZ UCZNIÓW Z KLAS I

2 Projekt „AKTYWNY W SZKOLE – AKTYWNY W ŻYCIU”
skierowany jest do społeczności gimnazjów: uczniów, nauczycieli, dyrektorów, a także przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego prowadzących te szkoły. W projekcie biorą udział gimnazja zlokalizowane na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. W sumie 80 szkół. Nasze Gimnazjum jako jedyne z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego zostało zakwalifikowane do wzięcia udziału w tym szczególnym przedsięwzięciu.

3 Działania w ramach projektu:
W ramach programu realizowany był projekt pt „jak zbudować ekologiczne miasto- ekologiczne źródła energii oraz czysta woda” Projekt ten jest częścią większej całości. W ciągu trzech lat uczniowie zapoznają się z tematyką ekologicznego miasta. Zajęcia WiP- uczniowie w trzyosobowych grupach mają możliwość rozwijania swoich umiejętności matematycznych, fizycznych i biologicznych. Nawiązanie stałej współpracy z Uniwersytetem Śląskim W ramach współpracy 8 uczniów uczestniczyło w dwóch zajęciach otwartych na Uniwersytecie Śląskim.

4 24 kwietnia 2010 Zostaliśmy wyróżnieni jako jeden z najciekawszych projektów realizowanych w ramach programu. Nasza szkoła dostała mikroskop do pracowni biologicznej, a uczennice uczestniczące w II regionalnym zjeździe szkół zaprezentowały ciekawe doświadczenia fizyczne, za które zostały nagrodzone brawami i prezentami książkowymi.

5

6 Sekcje naukowe: W ramach projektu realizowane są zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Prowadzone są sekcje: matematyczno- naukowo- techniczna, informatyczna i przedsiębiorczości.

7 W ramach sekcji: Uczniowie zapoznali się z pojęciem woda. Źródłami wody pitnej. Historią kanalizacji. Źródłami zanieczyszczeń wody i stopniami klas czystości wody. Wykonali ulotki informacyjne, prezentacje PowerPoint na ten temat. Stworzyli i opublikowali stronę projektu. Zbadali zużycie na terenie gminy Raba Wyżna. Dowiedzieli się jak oszczędzać wodę. Zbadali zanieczyszczenie fizyczne wody w Gminie Raba Wyżna. Zapoznali się z działalnością elektrowni wodnej. Uczestniczyli w lekcji otwartej zrealizowanej w Elektrowni wodnej- Niedzicy. Zapoznali się z topografią terenu Gminy Czorsztyn. Dowiedzieli się dlaczego dla mieszkańców całego Podhala wybudowanie elektrowni wodnej jako zbiornika retencyjnego było takie ważne.

8

9 W dniach do uczniowie wykonali pomiary zużycia wody w swoich domach. Zapotrzebowanie wody obserwowali na kilka sposobów: w toalecie, w łazience (prysznic, wanna), kuchni, gospodarstwie rolnym. Średnie zużycie na ucznia na szkołę na gminę 2370,09 903002,77 ,42 UBIKACJA ŚREDNIO 2,7 LITRA 33319,32 ,68 ,23 PRYSZNIC ŚREDNIO 142,5 LITRA 26952,00 ,00 ,00 KĄPIEL 140 LITRA 3087,93 ,09 ,39 MYCIE PODŁOGI ŚREDNIO 6,5 LITRA 12694,72 ,42 ,54 MYCIE NACZYŃ ŚREDNIO 40 LITRA 4146,43 ,45 ,92 GOSPODARSTWO ROLNE ŚREDNIO 25 LITRÓW NA MINUTĘ 8032,71 ,03 ,38 MYCIE RĄK ŚREDNIO 8 LITRA 33135,97 ,67 ,54 PRANIE ŚREDNIO 165 LITRA 984,32 375026,30 ,08 GOTOWANIE ŚREDNIO 4,5 LITRA Tabela nr 1. Mierzenie zużycia w miesiącu w gminie Raba Wyżna

10 Z naszych badań wynika, iż
średnie miesięczne zużycie wody na mycie rąk: przez jednego ucznia wynosi ok. 8032,71 przez społeczność gimnazjum ,03, przez ludność zamieszkującą gminę Raba Wyżna ,38. Całkowite średnie zużycie wody: na jedną osobę miesięcznie to: 1143,35 na całą gminę miesięcznie wynosi:

11 W dniach 1.05.2010 do 14.05.2010 uczniowie badali stan czystości fizycznej wód gminy Raba Wyżna.

12 W celu zbadania czystości wód w naszej Gminie wykonaliśmy badania:
Gęstości wody i lodu z pobranych próbek wody, Temperatury wrzenia w zależności od czasu, Współczynnika załamania światła. POMIAR WRZENIA WODY

13 Z badań przeprowadzonych wynikło, że:
Najbardziej zanieczyszczoną próbką okazała się woda z kranu z Raby Wyżnej górnej Kolejną bardzo zanieczyszczoną próbką jest woda z Kosicznego Woda z kranu z Raby Wyżnej środkowej jest bardziej zanieczyszczona – jej załamanie światła jest większe o 0,6 mm od wody destylowanej Woda ze strumyka leśnego jest średnio zanieczyszczona Woda z kranu z Rokicin Podhalańskich jest czysta Zanieczyszczenia zawarte w wodzie mogą pochodzić nie tylko od związków chemicznych szkodliwych. Woda zawiera mikroorganizmy, glony, co zwiększa jej gęstość, a co za tym idzie współczynnik załamania się zmienia. Woda ze studni głębinowej zawiera natomiast dużo pierwiastków mineralnych, takich jak Ca, Mg. Dlatego próbka wody ze studni głębinowej wykazuje tak duże odstępstwa od współczynnika załamania wody w wodzie destylowanej.

14 Stworzyli stronę projektu: http://wszechnica. us. edu

15 Warsztaty „Aktywności własnej”
Uczniowie uczestniczyli w dwudniowych szkoleniach pt. „Warsztaty Aktywności Własnej” przy wsparciu profesjonalistów uczniowie dokonali analizy własnego potencjału i planowali ścieżkę edukacyjną oraz przyszłą karierę zawodową

16 Dla szkoły: Czekamy na zakupienie ze środków projektu sprzętu służącego interaktywnemu prowadzeniu zajęć Materiałów dydaktycznych z przedsiębiorczości, inofrmatyki, fizyki i matematyki.

17 Zapraszamy do śledzenia strony internetowej gimnazjum:
Gdzie umieszczane są na bieżąco informacje z realizacji działań. Organizatorzy projektu na terenie szkoły: mgr Wiesława Wiatrak mgr Katarzyna Kluszczyńska mgr Władysława Komperda


Pobierz ppt "„AKTYWNY W SZKOLE AKTYWNY W ŻYCIU” REALIZOWANY PRZEZ UCZNIÓW Z KLAS I"

Podobne prezentacje


Reklamy Google