Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblia i mitologia grecka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblia i mitologia grecka"— Zapis prezentacji:

1 Biblia i mitologia grecka
Autor: Klaudia Pyka

2 Motywy biblijne w literaturze, filmie, muzyce i sztuce.
 Biblia jest magazynem, z którego natchnienie czerpią pisarze, malarze, rzeźbiarze, poeci, muzycy - wszyscy artyści wszystkich gałęzi. Dlatego ten, kto nie zna w ogóle Biblii nie zrozumie większości dzieł sztuki naszej cywilizacji. Może nie pojąć nawet zwykłej mowy, bo wiele frazeologizmów pochodzi właśnie z tego dzieła.

3 Biblia w literaturze. Biblijne motywy odnaleźć możemy na przykład w wierszu: Na wieży Babel Wisławy Szymborskiej.

4 Inspiracje biblijne w filmie.
Kolejnym gatunkiem sztuki, w której wątki biblijne odgrywają dużą rolę, jest film. Jedynym kryterium doboru i interpretacji jest wyobraźnia autorów filmu - każdy motyw biblijny może mieć wiele interpretacji, zależnych od fantazji twórcy. Jednym z filmów, który w oryginalny sposób interpretują temat boskości, jest film "Bruce Wszechmogący". Nie da się jednak ukryć, że pod komediową przykrywką jest ukryta jakaś prawda. Innym filmem, który korzysta z biblijnych obrazów (a tutaj dokładnie z Apokalipsy św. Jana) jest francuski film o tematyce wojennej pt. "Pole poległych". Krwawa bitwa, w której bierze udział bohater, w jego oczach urasta do rozmiarów końca świata. Kiedy idzie przez pole, na którym leżą ciała zabitych, powtarza wciąż słowo "apokalipsa".

5 Inspiracje biblijne w muzyce.
Również muzyka nie pozostaje obojętna na treści biblijne. Gatunek ten wyraża się nie tylko poprzez dźwięk, ale też i słowo. Każdy twórca obiera sobie temat utworu i w zależności do niego tworzy muzykę patetyczną, radosną bądź smutną. Poprzez dźwięki wyraża nastroje bohaterów. Największą grupą utworów, w której występują treści biblijne, są pieśni religijne: kolędy, pastorałki, hymny, pieśni pasyjne, pieśni wielkanocne… Wielu znanych kompozytorów, takich jak Bach, Beethoven czy Mozart tworzyło również msze oraz kantaty, chorały i oratoria. Bardzo dużą popularność osiągają w obecnych czasach chóry, przede wszystkim chóry gregoriańskie. Warto tutaj również wspomnieć o fakcie, że nawet Papież Jan Paweł II nagrał płytę z kazaniami, wygłaszanymi na tle muzycznym oraz z utworami muzycznymi (między innymi jego ukochaną "Barką") - pokazuje to ważność muzyki i jej rolę w głoszeniu słowa Bożego i upowszechnianiu wiary.

6 Inspiracje biblijne w sztuce.
Sporo obrazów odwołuje się do historii pierwszych ludzi. Jednym z najsławniejszych dzieł o tej tematyce jest obraz "Wypędzenie Adama i Ewy z raju" autorstwa Michała Anioła. To Michał Anioł właśnie jest artystą, który w swoich dziełach bardzo często odwołuje się do Pisma Świętego. Namalował na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej o wymiarach 40 na 14 metrów scenę Sądu Ostatecznego. Michał Anioł jest również autorem rzeźb "Dawid" i "Pieta". Innym artystą, który czerpie inspirację z Biblii jest Rembrandt van Rijn. Najbardziej znane są jego dwa dzieła, nawiązujące do biblijnej tematyki: "Mojżesz" i "Syn marnotrawny". Postać Mojżesza pojawiła się też na dziełach Rafaela i Domenica Fetti. Obrazy obu twórców mają ten sam tytuł: "Mojżesz przed krzakiem gorejący". W licznych dziełach pojawiają się postacie biblijnych patriarchów, takich jak Dawid (Orazio Gentileschi "Dawid z głową Goliata") czy Salomon (Nicolas Poussin "Sąd Salomona"). Popularną w sztuce postacią jest też Piłat, pojawiający się na obrazach "Piłat umywa ręce" Albrechta Altdarfera i "Chrystus przed Piłatem" Tintorettego. Postać Piłata pojawia się również na obrazach, które ukazują sąd i skazanie Chrystusa. 

7 Motywy mitologiczne w wierszach.
-"Orfeusz i Eurydyka" Czesław Miłosz -"Itaka" K.Kawafis -"Ikar" Stanisław Grochowiak  -"Wenus" i "Nike" M.Pawlikowska Jasnorzewska -"Pragnienie" i "Do Afrodyty" Safona  -"Herakles" A.Asnyk  -"Wciąż o Ikarach głoszą" E.Bryl -"Nike która się waha" "Apollo i Marsjasz" Z.Herbert -"Noc Listopadowa" Stanisław Wyspiański(ale to już nie wiersz tylko dramat) pondto eurydyka uznawana jest za pierwowzór julii ,a Orfeusz Romea , motyw eurydyki znd. się również w trenie XIV Kochanowskiego

8 Mitologia w malarstwie i rzeźbie.
W XVI wieku zainteresowanie mitologią osiągnęło wręcz apogeum. Rafael stworzył słynne freski w Farnesine („Triumf Galatei", „Amor i Psyche"), Leonardo da Vinci „Ledę z łabędziem", Giorgione „Śpiącą Wenus", a Tycjan – „Danae", „Wenus z Urbino" oraz „Bachusa i Ariadnę", Correggio „Porwanie Ganimedesa", „Jupitera i Io". Równolegle rozwijał się program, który był pretekstem do przedstawiania niezwykłych sytuacji i skomplikowanych alegorii. Realizowali go tacy twórcy, jak Tintoretto („Perseusz i Andromeda"),Benvenuto Cellini („Perseusz z głową Meduzy"), Giovanni da Bologna („Merkury"). Do Hiszpanii tematyka mitologiczna przeszła właśnie w tej manierystycznej wersji („Laokoon" El Greca ). W Niderlandach dużą popularność zyskali: Mabuse („Herakles i Dejanira"), M. van Heemskerck („Mars i Wenus w sieci Wulkana").  W epoce baroku wątki mitologiczne nadal były bardzo popularne. Zwracają szczególną uwagę rzeźby G.L.Berniniego „Porwanie Prozerpiny", „Apollo i Dafne", natomiast bolońska rodzina Carraccich dała podstawy elektyzmowi, którego kontynuatorami byli Donenichino („Diana na łowach"), Guido Reni („Apollo i Marsjasz"). We Francji najlepszym odtwórcą tego nurtu był N.Poussin. Spośród jego licznych obrazów („Bachanalia', „Parnas", „Triumf Neptuna i Amfitryty") wyróżniają się idealizowane krajobrazy („Orfeusz i Eurydyka", „Pejzaż z Polifemem"). Podobny typ pejzażu uprawiał Lorrain („Acis i Galatea", „Ulisses oddaje Chryzejdę jej ojcu").W tym samym czasie we Flandrii rozkwitła dworska barokowa sztuka Rubensa. Malarz przedstawiał na swoich obrazach bujność kobiecej urody ( „Sąd Parysa", „Trzy Gracje", „Święto Wenus", „Porwanie córek Leukipa"), rubaszność scen bachicznych („Bachanalia"), gwałtowny wir walki („Bitwa z Amazonkami"). 

9 Zakład pogrzebowy HADES
Zakład Pogrzebowy Hades został założony w 1991r. Właścicielem firmy jest Tomasz Nowak. Główna siedziba znajduje się w Łodzi przy ulicy Odyńca 42.

10 Koniec ;(


Pobierz ppt "Biblia i mitologia grecka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google