Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DROGA DZIKIEGO SERCA Stańcie na drogach i patrzcie, Zapytajcie o dawne ścieżki, Gdzie jest droga najlepsza – idźcie po niej, A znajdziecie dla siebie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DROGA DZIKIEGO SERCA Stańcie na drogach i patrzcie, Zapytajcie o dawne ścieżki, Gdzie jest droga najlepsza – idźcie po niej, A znajdziecie dla siebie."— Zapis prezentacji:

1 DROGA DZIKIEGO SERCA Stańcie na drogach i patrzcie, Zapytajcie o dawne ścieżki, Gdzie jest droga najlepsza – idźcie po niej, A znajdziecie dla siebie wytchnienie. (JR 6,16) Na podstawie książki – Droga dzikiego serca – John Eldredge

2 Chodzi o brak Ojca!! Chłopiec by stać się mężczyzną – i dowiedzieć się, że nim jest – musi mieć przewodnika, ojca, który mu pokaże, jak naprawić rower, zarzucać wędkę, dzwonić do dziewczyny, znaleźć pracę i jak robić wiele innych rzeczy, z którymi spotka się podczas wędrówki do męskości.

3 Męskość to coś, co trzeba chłopcu nadać!
Przez tysiące lat ojcowie i synowie mieszkali pod jednym dachem, i ci pierwsi uczyli ich wszystkiego. Kiedy mężczyzna mówi o największym darze, jaki dostał od ojca – jeśli ojciec w ogóle mu coś dał o czym warto wspominać – to zawsze chodzi o przekazanie męskości.

4 Co to znaczy być mężczyzną? Czy ja jestem mężczyzną?
Wokół nas jest wiele chłopców i młodzieńców (jak i dorosłych), którzy rozpaczliwie potrzebują kogoś, kto by im pokazał drogę. Chłopcy ci dorastają, a najważniejsze pytania ich dusz pozostają bez odpowiedzi lub z odpowiedzią negatywną. Ich działania nie wypływają z autentycznej wewnętrznej siły, mądrości i dobroci.

5 Męska inicjacja jest wędrówką, procesem, prawdziwym poszukiwaniem, opowieścią, która rozwija się w czasie. Potrzeba czegoś więcej niż jedna chwila czy wydarzenie. Potrzebna jest proces, wędrówka, epicka opowieść składająca się z wielu wydarzeń splecionych ze sobą, tworzących logiczną całość. Potrzebny jest przewodnik!!

6 ETAPY Chłopiec Kowboj Wojownik Kochanek Król Mędrzec.
Licząc że życie trwa przeciętnie osiemdziesiąt lat, mamy po dziesięć, dwadzieścia lat na poszczególny etap.

7 Czas Bycia Ukochanym Synem
Lata chłopca: czas zdumiewania się i badania, czas fortów w lesie i komiksów, kijanek i lizaków, zabaw w chowanego i wyliczanek. A przede wszystkim, czas bycia, oczkiem w głowie ojca. Czas zadawani pytania: czy mam wszystko co mi trzeba? (czy jesteśmy dla kogoś cenni, lubiani?

8 Czas kowboja Od wieku dojrzewania do dwudziestu paru lat. Okres pobierania lekcji w terenie, czas wielkich przygód i testowania, czas ciężkiej pracy. Wyjazd do lasu, sam lub z paroma kolegami, podróże, zostaje ratownikiem, strażakiem. Czas odwagi i ryzyka, czas poznawania że jemy faktycznie nic nie brakuje.

9 Czas Wojownika Przed trzydziestką do trzydziestu kilku lat. Wojownik otrzymuje misję i o ile szczęście dopisze, spotyka swojego Króla. Twarzą w twarz spotyka się ze złem i uczy się je pokonywać. Młodzieniec poznaje rygor i dyscyplinę – zwłaszcza dyscyplinę wewnętrzną i determinację duchową. Bierność i męskość wykluczają się wzajemnie, z zasady są sprzeczne. Potrzebna jest misja. Aby być mężczyzną, trzeba nauczyć się żyć odważnie, podejmować ryzyko, iść do boju!!

10 Czas kochanka Kochanek zjawia się nie po to by dostać od kobiety siłę, ale by jej ją dać!! Etap ten nie jest związany jedynie z miłością do kobiety. Jest to czas odkrywania Drogi Serca – poezja i pasja stają się o wiele bliższe Prawdy niż wnioski i tezy. Jest to czas budzenia się na piękno i życie. Czas odkrycia muzyki i literatury, czas przejścia na nowy poziom.

11 Czas Króla Jest to czas ogromnego sprawdzianu charakteru. Król zostanie poddany próbie i okaże się, czy potrafi wykorzystać swoje wpływy z pokorą i korzyścią dla obu stron. Prawdziwy Król zdobywa władzę i wie że prawdziwym przywilejem nie jest to że może sobie coś bez trudu załatwić. Zostaje Prezesem, kierownikiem, trenerem. Jest to czas władania królestwem. Jeżeli ma szczęście to zgromadzi wokół siebie grupę młodych mężczyzn, ponieważ teraz to on jest prawdziwym ojcem dla młodszych od siebie.

12 Czas Mędrca siwowłosego ojca obdarzonego bogactwem wiedzy
i doświadczenia, którego misją jest udzielanie rad innym. Jego wpływ powinien rosnąć, nie jest to czas na spakowanie manatków.

13 W pewnym sensie wszystkie etapy są obecne w każdym okresie życia mężczyzny i wszystkie razem sprawiają, że mężczyzna staje się zdrowy i silny. Chłopiec jest często królem własnego małego królestwa – pokoju, domku na drzewie, fortu w lesie cz w piwnicy. A dorosły mężczyzna, choć jest poważnym królem, nigdy nie powinien zatracić, chłopięcego zdumienia, tego stanu który nazywamy „młodością serca”. Przez dojrzałość nie rozumiemy surowości, zwapnienia. Chłopca powinniśmy otoczyć murem, i jak życia bronić dziecka w swym sercu, nigdy nie pozwolić mu odejść, dziecko nigdy nie może umrzeć, musi ciągle na nowo się rodzić (Mt 18,3).

14 Chłopięctwo. Bezpieczny świat. To okres badania i zdumiewania się. Czas sprawdzania swoich możliwości, odkrywania nowych miejsc. Szalona potrzeba udania się dokądkolwiek i poszukiwania ukrytego skarbu. Bezpieczeństwo powinny dawać ramiona Ojca. Ono sprawia że nie ma powodów by się a bać, a są wszelkie by być odważnym. Poczucie bezpieczeństwa, które daje siłą Ojca, pozwala synowi być chłopcem, tworzy dla jego serca w którym może w pełni żyć.

15 Świat przygód i bitew. Zabawy na wsi, wśród blokowisk
Świat przygód i bitew. Zabawy na wsi, wśród blokowisk. Bajki, filmy, gry, lektury. Chłopiec chce być silny. To ta tęsknota skłania do wcielania się w super bohatera. Być silnym i niebezpiecznym, posiadać moc z którą każdy musi się liczyć – takie jest serce rodzącego się Wojownika. A czym jest broń robiona z czegokolwiek?

16 Świat niespodzianek. To poszukiwanie Skarbów
Świat niespodzianek. To poszukiwanie Skarbów. Odkrywanie nowych miejsc, nowych rzeczy. Nowych rozwiązań. Nowych zastosowań np. scyzoryka .

17 Ukochany Syn. Takie doświadczenie jest informacją dla serca dziecka: Jesteś dla mnie ważny!, Twoje serce się liczy!, Twój ojciec Cię kocha!. Chłopcy i mężczyźni ciągle zadają sobie pytanie: „czy mam wszystko co mi potrzeba?” . Przede wszystkim pragną wiedzieć, że są cenieni!! Że są wyjątkowi, uwielbiani. Że w sercu Ojca zajmują szczególne miejsce, z którym nikt ani nic nie może rywalizować. Bez tej pewności będą kryzysy i błędy w kolejnych etapach. Matka odgrywa istotną rolę w życiu chłopca. Od niej uczy się litości, czułości i bezwarunkowej miłości. Przeważnie tato ofiaruje sprawiedliwość, a matka miłosierdzie. Jednak podarowanie Płaszcza Ukochanego Syna należy do Ojca. Tym Ojcem nie musi być Ojciec biologiczny, lecz mężczyzna który jest ojcem w prawdziwy sposób.

18 Zraniony. Zasadniczą sprawą jest by etap ten nie został przerwany, niedokończony skradziony czy pogwałcony. Niestety to rzadkość. Najczęściej chłopcy zostają ofiarami kradzieży. Rany powstają gdy nie żyje w bezpiecznym świecie dzięki Ojcu, gdy nie jest wolny aby odkrywać i podejmować wyzwania; gdy zmusza się go by zbyt szybko dorósł; gdy cudowny świat nagle się kończy. Rana jest dogłębna zwłaszcza wtedy gdy nie poznaje że jest Ukochanym Synem. Rany zadane przez ojca ciągle zajętego ważniejszymi sprawami.

19 Podszepty „widzisz, nikogo nie obchodzisz, nie warto się Tobą przejmować.”; „To jest niebezpieczny świat a Ty jesteś sam, opuszczony.”; „Do niczego się nie nadajesz”. Zły sprawia że bardzo trudne staje się dla nas stwierdzenie, co czuje do nas Ojciec.

20 Zadania i wskazówki: - wskrzesić ukochanego syna;
- czyny przemawiają głośniej niż słowa; - nie opuszczaj podopiecznych; - dyscyplina uczy posłuszeństwa, a chętne i niekwestionowane posłuszeństwo jest wielkim darem, który można chłopcu ofiarować, cechą charakteru, która będzie mu służyć do końca życia; - Jesteś kochany, musisz być posłuszny; Grozisz ? => spełniaj karę, wyciągaj konsekwencje; - Ostrożnie z surowością; Dyscyplina ma kształtować serca a nie ułatwiać nam pracę; - Wyrażaj fizycznie swoje uczucia;

21 Kowboj

22 Przygoda. Moc doświadczenia.
„Słyszę, zapominam. Widzę, zapamiętuję. Robię, rozumiem.” Słowa te są niezwykle prawdziwe jeśli chodzi o męską inicjację. Mężczyźni i chłopcy najlepiej się uczą działając. Uczymy się poprzez doświadczenie. Co innego usłyszeć że masz wszystko co trzeba, a co innego samemu się o tym przekonać podczas jakiejś próby, którą przynosi przygoda, albo podczas sprawdzianu który zaliczasz dzięki ciężkiej pracy. Doświadczenie jest zarówno odkryciem jak i tworzeniem. Ono odkrywa z jakiej jesteś gliny i wypisuje nauki w sercu.

23 Ciężka praca. Równowaga w tym okresie polega na tym, że oprócz przygód młody człowiek musi nauczyć się również pracy. Młody człowiek musi poznać że życie nie jest łatwe. Musi poznać że nie wszystko w życiu jest takie jak przygotuje matka – miękkie, ciepłe i z lukrem. Jeśli mężczyzna nie uzmysłowi sobie że życie jest trudne, jego dni będą upływały na pogoni za niewłaściwymi rzeczami i poświęcaniu wszystkich sił by zapewnić sobie wygodne życie.

24 Nierozwinięci i zranieni.
Rana powstaje jeśli młodemu mężczyźnie nie pozwolono na wyruszenie w poszukiwaniu przygód. Lub gdy nie miał doświadczeń pracy fizycznej, budujących poczucie pewności siebie. Lub gdy przygoda i praca jest przytłaczająca i obsiana porażkami. Rany powstają także wtedy gdy spędza zbyt wiele czasu prze TV czy komputerem, bo gry czy filmy nie mogą stać się substytutem prawdziwej przygody. Ochrona chłopca przed wszystkim co niebezpieczne, osłabia go. Zbyt wiele pracy jak tak samo zły jak zbyt mało. Rany powstają kiedy nie ma nikogo kto pomoże przeżyć przygodę, za którą tęskni, nikogo kto by mu pokazał jak wykonać rzut wolny itp. Gniew obserwowany u młodych jest właśnie tego efektem. Ponieważ jest gotowy i rozpalony, a nie ma ujścia dla swojej energii. Dusza mężczyzny potrzebuje prób, przygód i doświadczeń. Które dadzą mu niezachwianą pewność. Które dadzą mu odpowiedź na pytanie. Zadaniem Ojca jest mu pomóc uzyskać odpowiedź – donośne tak! – w którą chłopiec na pewno uwierzy, ponieważ otrzyma ją przez doświadczenie. Niekiedy trzeba setek doświadczeń by to zrozumiał. Jednak kiedy ich brak, lub nie ma nikogo kiedy zachodzą i pozostaje sam, powstają rany burzące funkcjonowanie jego kręgosłupa.

25 Wychowanie Kowboja. Kształtująca moc przygody. Masz siłę i ona jest potrzebna. Jeśli mężczyzna czuje że tak jest w jego przypadku, powstaje i angażuje się jak mężczyzna. W trakcie przejścia stawania się mężczyzną chłopiec musi wiedzieć, że posiada autentyczną siłę i że ta siłą jest przeznaczona dla innych.. Trzeba w nim rozwijać męstwo ponieważ na wszystkich etapach będzie z niego korzystał. Przygoda wzywa do działania, wymaga, byśmy stali się tacy, jacy chcemy być, choć nie mamy pewności, czy jesteśmy. Przygoda karmi i umacnia serce mężczyzny w sposób który trudno określić, trzeba to po prostu przeżyć. Nic tak nie działa jak ona. Jest tęsknotą duchową zakorzenioną w sercu każdego mężczyzny. Jeden etap buduje się na drugim.

26 Coś imponującego. Serce młodego mężczyzny pragnie stać się częścią czegoś imponującego Nie mówmy by się uspokoił, ale skierujmy tą potrzebę na odpowiednie tory.

27 Rola przyrody. Przyroda to świat który Bóg dla nas stworzył i w którym nas umieścił. Nie stworzył Adama z poliestru ale z gliny. Nie umieścił go w centrum handlowym, ale na Świerzym powietrzu. W świecie przyrody, jak w żadnym innym miejscu można nauczyć się pokory i dojrzałej mądrości. Świat przyrody przypomina że wszystko dzieje sie według określonego ładu. Nie można iść przez świat przypadkową drogą. Jeśli zachwiejesz łodzią to ona się przewróci, podejdziesz łosia z wiatrem to go spłoszysz. Istnieją reguły według których wszystko funkcjonuje. Dla mężczyzny to zasadnicza lekcja. Tu nie można zamówić obsługi hotelarskiej, czy zmienić kanał. Nie można zlekceważyć porządku, ale trzeba siego nauczyć. Poznając sposoby funkcjonowania świata i żyjąc z nim w zgodzie, nabiera się pokory i mądrości. Świat sztuczny można objąć kontrolą, a mężczyźni lubią mieć wszystko pod kontrolą.

28 Inicjacja Serce Kowboja jest zranione, jeśli ciągle mu się coś nie udaje lub w pobliżu nie ma nikogo, kto wytłumaczyłby mu błędy i pomógł wsiąść na konia. Istnieje zawsze pytanie – czy mam wszystko co potrzeba by być świetnym sportowcem (…)?

29 Braterstwo mężczyzn. Jest to zasadnicza sprawa dla męskiej inicjacji. Zbyt wiele spada na barki samych Ojców. Aby pokazać chłopcu męski świat i wprowadzić chłopca w dojrzałość, niezbędne jest towarzystwo mężczyzn. Wspólna przygoda, opowieści.

30 Ciężka praca. Należy zaangażować chłopca w coś co będzie lubił i będzie dał rady. W przygodzie obowiązuje ta sama mądrość co w pracy. Trzeba celować tam, gdzie jest wahanie w mężczyźnie albo chłopcu. Konfrontować go z tym co rozwinie w nim poczucie siły, odwagi pewności siebie. No i w końcu nauczyć go, jak przeciwstawić sie temu zasadniczemu egoizmowi właściwemu naturze mężczyzny, jak służyć innym.

31

32 Opracował Karol Habrzyk


Pobierz ppt "DROGA DZIKIEGO SERCA Stańcie na drogach i patrzcie, Zapytajcie o dawne ścieżki, Gdzie jest droga najlepsza – idźcie po niej, A znajdziecie dla siebie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google