Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IV Gostyńska Gra Miejska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IV Gostyńska Gra Miejska"— Zapis prezentacji:

1 IV Gostyńska Gra Miejska
„Ściśle tajne - Gostyń1937” © by Grzegorz Skorupski

2 Współpraca i wsparcie projektu
Urząd Miejski w Gostyniu Muzeum w Gostyniu Agencja Turystyczna „Moana” Kawon Drukarnia REAL Życie Gostynia Posłowie: Ł. Borowiak, A. Dera, J. Dziedziczak, M. Poślednik, A. Rogacki, W. Ziemniak Pizzeria „Texas” Piekarnia Aleksander Dolczewski OSiR w Gostyniu GOK Hutnik

3

4 SCENARIUSZ Lata trzydzieste z jednej strony charakteryzowały się przezwyciężeniem kryzysu gospodarczego i dynamicznym rozwojem, z drugiej jednak wewnętrzna sytuacja polityczna nie była zadawalająca. Większość państw europejskich rządzona była w sposób autorytarny, gdzie podobnie jak w Polsce po przewrocie majowym, rola partii opozycyjnych została ograniczona do minimum. Do wojny światowej pozostały tylko dwa lata. Dla wprawnych obserwatorów sytuacja międzynarodowa, mimo pozorów dążenia do pokoju, zaczyna stawać się niebezpieczna. W małym miasteczku leżącym 50 km od granicy z III Rzeszą zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Odkryj tajemnicę i pomóż komisarzowi Rybskiemu rozwiązać zagadkę… Wejdź w Grę! .

5

6 Pytania pojawiały się co tydzień, w każdą sobotę kwietnia o godzinie Punktacja zależała od ilości udzielonych poprawnie odpowiedzi. Na przykład: 20 zespołów udzieliło poprawnej odpowiedzi, wówczas zespół, który najszybciej odpowiedział otrzymał 20pkt, następny 19 itd. Do etapu ulicznego przechodzi minimum 10 zespołów, które uzyskały największa ilość punktów. W każdy piątek pojawiała się opowieść wprowadzająca w klimat epoki oraz fabuły Gry.

7 Prolog Środa, 19 maja 1937. Godzina 12.30
Gostyń. Posterunek policji przy ulicy Wrocławskiej. Komisarz Rybski otrzymuje radiotelegram: „Na terenie miasta Gostynia doszło do incydentu, który może mieć duże znaczenie dla kraju, a nawet wpływ na stosunki międzynarodowe. Zanim dotrze do was nadinspektor Jerzy Wilewski wraz z majorem Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego, nakazuje się przygotować wszelkie dokumenty związane ze sprawą dotyczącą Jerzego Dąbrowskiego. Nie podejmować ŻADNYCH działań, bez konsultacji ze zwierzchnikami. Jednocześnie zaznacza się, że jest to kwestia oznaczona wyjątkową klauzulą tajności. Komendant XI Komendy Okręgowej Policji w Poznaniu.”

8 ETAP INTERNETOWY – PYTANIE PRÓBNE
30 marca 2013, godz : W 1937 roku nadal nie została rozwiązana sprawa zlikwidowanej gminy kahalnej. Przedstaw przynajmniej dwa składniki majątkowe, które zostały przejęte przez Skarb Państwa Polskiego. Odpowiedź: - Synagoga - cmentarz - dom mieszkalny przy Kolejowej

9 ETAP INTERNETOWY STARCIE I 1 kwietnia 2013 godzina 17.00
Ponieważ sprawa jest delikatna i czasem należy szukać pomocy u władz samorządowych, musicie wiedzieć kto w 1937 roku jest burmistrzem, a kto starostą. Może pomogą wam gazety z tego okresu (np. Orędownik), są tam ogłoszenia urzędowe podpisane przez m.in. starostę. (Gazety są w muzeum: Odpowiedź: Zastępca burmistrza inż. Jerzy Krzętowski . Starosta: Bernard Bukowski

10 Opowieść I (skrót) Niedziela, 16 maja 1937 roku. Godz. 20.30
Gostyń. Sala Resursy przy ul. Leszczyńskiej Rozmowa dwóch przeciwników politycznych. Rys sytuacji społecznej w Gostyniu.

11 STARCIE II 6 kwietnia godzina 17.00 Kim byli dwaj mężczyźni z opowiadania. Na czele jakich ugrupowań stali? Za dodatkowe trzy punkty, w ciągu trzech dni, wyślij zdjęcie lokalu, gdzie odbyło się spotkanie Odpowiedź: Szczepan Kaczmarek: sanacja (OZN, ewentualnie BBWR, choć już nie istniał) oraz Mieczysław Hejnowicz: endecja (SN, OWP). Sala Resursy (popularnie zwana Bombonierą) Feliks Marczyńskiego przy ul. Leszczyńskiej

12 Opowieść II (skrót) Poniedziałek, 17 maja 1937.
Młoda kobieta odpoczywa po ważnym wydarzeniu. Służąca przynosi list. Mówi, że przyniósł go po drodze Koschnick. W piśmie inż. Dąbrowski prosi o spotkanie. List jest czytany na głos. Pod oknem Józef Jankowski pielił chwasty.

13 STARCIE III 13 kwietnia 2013 godzina 17.00 Kim jest kobieta występująca w opowiadaniu i o jakim ważnym wydarzeniu wspominała służąca Jadzia? Rozwiązanie: Pierwszy w Polsce szybowcowy rekord świata Modlibowska uzyskała 13/14 maja Wykonała wówczas lot trwający 24 godz. 14 min. na szybowcu Komar bis. Tym lotem Modlibowska ustanowiła kobiecy rekord międzynarodowy FAI w konkurencji długotrwałości lotu z powrotem do miejsca startu, pobijając jednocześnie rekord Polski zarówno ogólny, jak i kobiecy. Był to pierwszy szybowcowy rekord międzynarodowy, a jednocześnie jedyny przed wojną jaki został ustanowiony przez Polaka.

14 Opowieść III (skrót) Wtorek, 18 maja Godz Gostyń. Podwórze prywatnej szkoły dla Niemców przy ulicy Wrocławskiej Rozmowa dwóch Niemców, niechętnie nastawionych do Polaków. Hitlerowcy. Jeden z nich mówi: Zgodnie z twoją sugestią pozyskałem tę informację i sprawa wygląda na bardzo poważną. Wydaje mi się, że istnieje możliwość … W tym momencie przerywają rozmową. Ktoś ich śledzi.

15 STARCIE IV 20 kwietnia 2013 godzina 17.00 Przed wami plan techniczny budynku, który niestety dziś nie istnieje. Odpowiedzcie jakie było jego przeznaczenie i gdzie się znajdował.

16 Odpowiedź: Synagoga przy ulicy Kolejowej

17 Opowieść IV (skrót) Środa, 19 maja 1937. Godz. 10.15.
Urząd pocztowy przy ulicy Leszczyńskiej. Józef Łagodziński odwiedza córkę pracującą w urzędzie pocztowym. Dziwi się, że Fryderyk Oertzen dzwoni z aparatu publicznego zamiast korzystać z własnego. Wchodzi zdenerwowany Dąbrowski i zamawia rozmowę. Mówi: Ukradziono… tak… nie, do cholery! Gostyń, tu jestem… Hotel Victoria… tak, nic mi nie jest… miś… jeszcze nie byłem… w hotelu… dziś rano… zaraz zgłoszę… tak, misia… tak, wszystkie… wiem, co to znaczy do cholery!… rozumiem już idę… czekam.

18 STARCIE V 27 kwietnia 2013 godzina 17.00 Jerzy Dąbrowski zatrzymał się w Hotelu Victoria. Podaj przynajmniej trzy nazwy innych hoteli, które funkcjonowały w pierwszej połowie XX wieku w Gostyniu. Po dodatkowym punkcie za podanie nazwy ulic (oczywiście w 1937 roku) przy jakiej się znajdowały. Odpowiedź: - Zum Weissen Adler, Pod Białym Orłem, Druckers Hotel, Rynek - Hotel Czabajskiego, Świętego Ducha/Wrocławska - Hotel Francuski, Targowisko - Hotel Central, Kolejowa - Hotel Polonia (Dohmen), Kolejowa - Hotel Resursa (Kaiserhof ), Leszczyńska

19 Opowieść V (skrót) Czwartek, 20 maja 1937. Godz. 10.15.
Gostyń, Hotel Victoria, Rynek 6 Rozmowa Hejnowicza z Kiżwaleterem. Staruszek relacjonuje okoliczności kradzieży teczki. „(…) Nikt nie mógł wyjść z dużą skórzana brązową teczką obok mnie. Pierwsze okna od strony Zamkowej są zamurowane, ale kolejne były wówczas remontowane przez firmę Mehra. To solidni ludzie, nikt nie zbliżał się do tych pomieszczeń oprócz nich.

20 Zespoły w etapie ulicznym
Brygada M Tęczowe Fretki Sołtysiki Gostynianie Faceci w czerni Załoga G Złodzieje zapalniczek Gostyńscy Cicho-ciemni Zabójcze Liski KK Team Plus Sandberg Team Dzikie Źrebaki Podwale

21 IV Gostyńska Gra Miejska etap uliczny 11 maja 2013

22

23

24 Wskazówka 1 Najwyższy czas potraktuj dosłownie
Najwyższym zegarem jest czasomierz na wieży kościoła Świętego Ducha. Na tyłach kościoła agent Martin Jonsch przekazuje informację: Martin Jonsch jestem. We wtorek Heinrich Koschnick poprosił mnie o mnie o dostarczenie towaru do Hotelu Victoria. Miałem wolny wóz to podjechaliśmy z Joachimem Klimpelem. Cos tam wnosiliśmy; sam nie wiem co. Klimpel też chyba nie wie. Razem wyszliśmy i nic więcej nie wiem. Ja jestem porządny Niemiec, ale obywatel Polski.

25

26 Wskazówka 2 Mk 12.39 Ewangelia św Mateusza: „pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. „ Synagoga. Plac przy poczcie. Agent (……) Wanda Modlibowska. Przekazuje informację: Z Jerzym Dąbrowskim spotkałam się w środę o Zaprosił mnie do restauracji, bo miał mnie prosić o opinię w sprawach związanych z aerodynamika. Uważał mnie na najlepszego specjalistę od aerodynamiki w lotnictwie. Przynajmniej jako praktyk. Chciał pokazać mi jakieś plany i zasięgnąć opinii. Mówił cos o nawiązaniu stałej współpracy projektowej. Ale do konkretów nie doszło, bo poszedł po teczkę, lecz wrócił bez. No przecież mówiłam już to wszystko oficerowi Rybskiemu.

27

28 Wskazówka 3 Do godła, gdzie odpocząć możesz, wejdź po wskazówki.
Hotel Pod Białym Orłem (wcześniej Zum Weissen Adler lub Brucker`s Hotel). Dziś Pizzeria Texas. Agent Mieczysław Hejnowicz przekazuje informację: Nazywam się Mieczysław Hejnowicz. Niemcy się do czegoś przygotowują, a władza pozostaje głucha. Joachim Oertzen był parę lata temu na pięciotygodniowym szkoleniu w Niemczech. Moim zdaniem jest szefem NSDAP na powiat, a jego syn Fryderyk też pełni poważną rolę. Nauczyciel ze szkoły niemieckiej wyjeżdża na „kursy” do Bydgoszczy. Szykują się. Walczyłem u boku Niemców pod Verdun, mój przyjaciel Józef też. Ufam mu w 100%. My znamy Niemców. To nie Ci sami ludzie. Teraz są opętani Adolfem Hitlerem.

29

30 Wskazówka 4 Znajdź autora rysunku.

31 Miejsce: park na Górnej
Miejsce: park na Górnej. Na ławeczce czeka agent (Mikołaj Jackowiak) Stefan Łagodziński. Informuje: Nazywam się Łagodziński. Pracuję u Kaczmarka. Ktoś wczoraj w nocy próbował się włamać do hotelu przez balkon. Przystawił drabinę i zaczął się wspinać, ale ktoś go spłoszył. Została tylko metalowa drabina. Ciekawe czyja?

32 Wskazówka 5 Po drugiej stronie Słońca, za rzeką.
Kino w okresie międzywojennym nazywało się „Słońce”. Po drugiej stronie, na parkingu przy ulicy Mostowej czeka agent Antoni Kiżwalter, który informuję: Nazywam się Antoni Kiżwalter. Nie wiem co jeszcze mam dodać. Wszystko powiedziałem Rybskiemu. Przepraszam, ale spodnie mam brudne, bo w środę jakoś się wybrudziłem. Wstałem zobaczyć, na spotkanie z kim przyszła Modlibowska, a jak wróciłem na ławeczkę to na niej pełno takiej czarnej ziemi było. I przed wejściem też. No i teraz spodnie sobie poplamiłem. Nie mogłem doprać i wstyd przed wami. Może posterunkowy Gawron, co ciągle łazi za Hejnowiczem coś wam powie. Łazi po mieście o notuje ciągle.

33

34 Wskazówka 6 Szukaj starego miejsca, gdzie wszyscy równi już są.
Stary cmentarz. Obecnie stołówka cukrowni. Żyd Lasowski: Pamiętam tamtą sytuację w restauracji… Tam było coś dziwnego… dużo ludzi wchodziło i wychodziło. Pamiętam, że było ciepło i zdziwiłem się, że Koschnick ma rękach rękawiczki. Wzrok mam już stary – on miał ręce pobrudzone. Śmiałem się sam z siebie. Ja jestem stary Żyd i nie mam pojęcia co się dzieje. Coś się ciągle zmienia. A ja nie chcę się wtrącać pomiędzy Polaków a Niemców. Ale Kaczmarek dogaduje się w interesach z Niemcami: jakieś kwiaty wielkie od nich kupuje.

35 Wskazówka 7 Na mapie z 1937 roku znajduje się teren oznaczony poniżej. Znajdź go i osobie tam czekającej powiedź co to za miejsce.

36 W taki sposób oznaczono na mapie cmentarz
W taki sposób oznaczono na mapie cmentarz. W tym wypadku ewangelicki na terenie obecnego placu zabaw przy ulicy Leszczyńskiej. Agent Fryderyk Oertzen: Żaden policjant jeszcze ze mną nie rozmawiał, ale was mogę naprowadzić na pewien trop. Ostatnio do Hotelu przybyło wielu gości. Nawet z zagranicy. Mówią po angielsku, niemiecku a nawet rosyjsku. Na pewno oni mieli jakiś udział. Ale ja nic nie wiem o żadnej teczce, drabinie i dokumentach. Jestem porządny Niemiec. O drabinę pytał mnie Józef Jankowski, czy mogę mu pożyczyć, ale odmówiłem, bo źle mu z oczu patrzy.

37 Wskazówka 8 Z targowiska przez folęgi do końca, lecz nie polną drogą. Skręcić w lewo to dobra myśl, ale potem kieruj się tą myślą w prawo. Warto coś czasem przeżyć krótko, by na całość spojrzeć szeroko. Z targowiska w kierunku północnym trafiamy na ulicę Folęgi (dziś część ulicy Polnej) i kierujemy się do centrum. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo (Mostowa) w kierunku ulicy Dobramyśl (E. Bojanowskiego) a po dotarciu do niej w prawo. Potem prosto aż do ulicy Krótkiej i dalej do Szerokiej (Wiosny Ludów), gdzie czeka agent. Agent: Nazywam się Gawron. Tajny posterunkowy Gawron. Tego dnia jak zwykle śledziłem Hejnowicza. Pracował cały czas w młynie. Ale dzień wcześniej widziałem jak śledził młodego Oertzena i Koschnicka.

38 Wyjaśnienie FAKT: W 1937 r. Jerzy Dąbrowski opracował projekt wstępny samolotu bombowe­go PZL-49 „Miś”, będący wersją rozwojową „Łosia”. Już „Łoś” stanowił światowy hit lotnictwa, jego plany były poszukiwane przez wywiady radziecki i niemiecki. PZL – 49 „Miś” miał być jeszcze bardziej nowoczesny. Pod koniec 1938 r. przystą­piono do budowy prototypu.

39 Jerzy Dąbrowski

40 PZL 49 Miś

41

42 FIKCJA: Dąbrowski przybył do Gostynia, by spotkać się z Wandą Modlibowską, specjalistką od szybownictwa. Chciał omówić z nią kwestie związane aerodynamiką. Zanim list Dąbrowskiego trafił do rąk Modlibowskiej został przechwycony przez Heinricha Koschnicka. Koschnick przekazał informację szefowi grupy młodych faszystów - Fryderykowi Oertzen. Obaj postanowili ukraść tajne plany. Przy pomocy Joachima Klimpela i Martina Jonsch zawieźli wielkie donice balkonowe do Hotelu Victoria. Po wyjściu Klimpela i Jonscha, Koschnick ukradł teczkę, ukrył w olbrzymiej donicy i wyszedł z budynku. Podczas chowania teczki w donicach wysypuje się ziemia na ławeczkę przed hotelem. Następnego dnia próbował dostać się na balkon po drabinie, ale został spłoszony. Tajne plany nadal znajdują się w hotelu.

43


Pobierz ppt "IV Gostyńska Gra Miejska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google