Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza encyklopedia praw dziecka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza encyklopedia praw dziecka"— Zapis prezentacji:

1 Nasza encyklopedia praw dziecka
Klasa 6c Nasza encyklopedia praw dziecka

2 Dziecko – w podstawowym znaczeniu młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości, czyli mówiąc prościej to osoba poniżej osiemnastego roku życia.

3 „Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi”. –Janusz Korczak

4 Dzieci mają swoje prawa
Rodzice wychowując potomstwo, koncentrują się na tym, aby dziecko nauczyło się wykonywać pewne obowiązki. Rzadko zastanawiają się nad faktem, że każde dziecko ma też swoje prawa. I nie chodzi wcale o prawa, jakie w danej rodzinie ustalą rodzice.

5 Dzieci, jak osoby niepotrafiące w pełni bronić swoich praw, często padają ofiarami wyzysku, czy też po prostu ich nieprzestrzegania. Wielu dorosłym wydaje się, że maja prawo (lub wręcz obowiązek) decydowania za swoje pociechy, nawet, jeśli jest to niezgodne z prawem. Niewielu wie, że dzieci także maję swoje prawa i przywileje (czasami nawet one same). (czasami nawet one same). Myślę, iż warto jest ludzi uświadomić o konsekwencjach ich poczynań.

6 Z kolei innym rażącym przykładem wykorzystywania niewiedzy dziecka jest zmuszanie go do pracy, czy jakiegokolwiek innego wyzyskiwania, stosowanie wobec niego przemocy fizycznej i psychicznej, o czym niestety ciągle jest głośno w środkach masowego przekazu. Czasami słyszy się także o przykładach zabójstw oraz mordów dokonywanych na dzieciach. Jednak, jak każda inna żywa istota, mają one prawo do życia i nie należy o tym zapominać.

7 „Bądź sobą – szukaj własnej drogi
„Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków”. -Janusz Korczak

8 „Zapnij guzik, dlaczego masz buty zabłocone, czy odrobiłeś lekcje, pokaż uszy, obetnij paznokcie. I to nas uczy po trochu unikać, kryć się – nawet jeśli nic złego nie zrobiliśmy. A kiedy przypadkiem spojrzą, czekamy zaraz na jakąś uwagę”. –Janusz Korczak

9 Janusz Korczak- pomaga on dzieciom nie tylko w sytuacjach, kiedy łamane są ich prawa. Założył także Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, które jest organizacją pozarządową promującą i popularyzującą w Polsce i za granicą humanistyczne idee i dorobek twórczy tego wybitnego pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza i działacza społecznego. W  swojej działalności prowadzonej od 1997 roku (zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2003 roku), Stowarzyszenie kontynuuje i pomnaża 50-letnie osiągnięcia  Polskiego Komitetu Korczakowskiego. Realizuje projekty z zakresu edukacji, wychowania i profilaktyki adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Podejmuje działania rewalidacyjnorehabilitacyjne na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Współpracuje ze środowiskiem naukowym, członkowie Stowarzyszenia i współpracownicy prowadzą i  upowszechniają wyniki badań nad życiem i dorobkiem twórczym Janusza Korczaka.

10 Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały - Komitet Praw Dziecka.

11 Prawa osobiste: prawo do życia i rozwoju, prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu), prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej, prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania, prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi, prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, prawo nie rekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.

12 Prawa socjalne: •prawo do odpowiedniego  standardu życia, • prawo do ochrony zdrowia, •prawo do zabezpieczenia  socjalnego, •prawo do wypoczynku i  czasu wolnego

13 • prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie
Prawa kulturalne: • prawo do nauki (bezpłatnej  i obowiązkowej w zakresie  szkoły podstawowej), •prawo do korzystania z  dóbr kultury, •prawo do informacji, •prawo do znajomości  swoich praw. Prawa polityczne: •prawo stowarzyszania się i  zgromadzeń w celach  pokojowych.

14 „Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora
„Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora. Inne wobec matki, inne wobec ojca, babki, dziadka, inne wobec surowego i łagodnego nauczyciela, inne w kuchni, wśród rówieśników, inne wobec bogatych i biednych, inne w codziennej i świątecznej odzieży”. –Janusz Korczak

15 Jeżeli ktoś naruszył Twoje Prawa powinieneś to zgłosić
Jeżeli ktoś naruszył Twoje Prawa powinieneś to zgłosić! Najlepiej porozmawiaj z rodzicami, szkolnym pedagogiem lub wychowawcą. Jeżeli nie chcesz, aby ktoś dowiedział się o Twoich problemach możesz zadzwonić i anonimowo porozmawiać z kimś, kto Ci pomoże.

16 Numer 112 to numer alarmowy, pod który możesz zadzwonić, gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji. Zadzwoń pod ten numer, jeśli uważasz, że potrzebna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia.

17 Fundacja uruchomiła bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Fundacja uruchomiła bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod numer Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym problemie, z którym nie potrafisz sobie poradzić i udzielą Ci pomocy. Telefon działa siedem dni w tygodniu w godzinach 12 – 20*. Pytania możesz też zadawać przez stronę internetową:

18 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12
to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła porozmawiać ze specjalistą, który postara Ci się pomóc. Numer jest bezpłatny, jeśli dzwonisz z telefonu stacjonarnego lub telefonów komórkowych sieci Orange. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-20:00.

19 Dyżurnet.pl To punkt kontaktowy, w którym możesz zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących Cię treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści.

20 Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Jeżeli jesteś uchodźcą i uważasz, że Twoje prawa są łamane – porady mogą Ci udzielić prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Znajdziesz ich pod numerem telefonu: 0 22  Opłata według stawek operatora. Strona internetowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka:

21 udzielą Ci potrzebnych informacji.
Caritas Polska To organizacja, która może Ci pomóc, jeśli Twoi rodzice lub opiekunowie znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Może sfinansować Twoje obiady w szkole, kupić wyprawkę do szkoły bądź dofinansować wycieczkę klasową. Caritas ma ponad czterdzieści placówek w całej Polsce. Mapka i telefony kontaktowe do poszczególnych placówek znajdują się na stronie internetowej: Możesz również zadzwonić pod jeden z numerów: , Opłata według stawek operatora. Pracownicy Caritas na pewno udzielą Ci potrzebnych informacji.

22 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
– Narkomania to numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami i uzależnienieniem od narkotyków.  Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny  codzienne od 16:00 do 21:00

23 Źródła informacji i zdjęć wykorzystanych w prezentacji:
Wykonanie Katarzyna Blicharz Aleksandra Kozień Zuzanna Lorenc Szymon Skowron Źródła informacji i zdjęć wykorzystanych w prezentacji:


Pobierz ppt "Nasza encyklopedia praw dziecka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google