Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, 27-29.10.2006 PREZENTACJA NOWEGO REGULAMINU GWIAZDEK I SPRAWNOŚCI ZUCHOWYCH zatwierdzonego uchwałą Naczelnictwa w dn. 22.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, 27-29.10.2006 PREZENTACJA NOWEGO REGULAMINU GWIAZDEK I SPRAWNOŚCI ZUCHOWYCH zatwierdzonego uchwałą Naczelnictwa w dn. 22."— Zapis prezentacji:

1 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, PREZENTACJA NOWEGO REGULAMINU GWIAZDEK I SPRAWNOŚCI ZUCHOWYCH zatwierdzonego uchwałą Naczelnictwa w dn. 22 października 2006 prezentację przygotowali: phm. Anna Sampolska, phm. Hania Drabik, phm. Adam Drabik, phm. Piotr Wiśnioch i hm. Marysia Brzeska-Deli

2 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Wychowanie w gromadzie zuchowej ZHR to formacja w kierunku dobra, piękna i prawdy w oparciu o wartości chrześcijańskie. Drogowskazem wychowawczym w pracy gromad jest Prawo Zucha, a kierunki rozwoju wyznacza dokument "Podstawy wychowania harcerskiego w ZHR".

3 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, DOBRZE WIECIE, ŻE stwarzamy sytuacje wychowawcze poprzez zabawę (w "kogoś" lub "coś", zaplanowaną w cyklach zabawowych).

4 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Dziecko, które przychodzi do gromady zuchowej, jest promykiem słońca i rozwija się podczas pobytu w niej w tęczę (jak promyk słońca w pryzmacie).

5 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Autorski program instruktorów ZHR dotyczący pracy w pionie zuchowym zwany Systemem Tęczy powstał w połowie lat 90. Pierwszy regulamin został wydany w 1994 r. Jego głównymi twórcami byli: hm. Wiesława Stojek, hm. Anetta Herdzina,hm. Agata Tatara, hm. Ludwik Tarnowski i pwd. Witold Kuś.

6 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Dlaczego zdecydowaliśmy się na zmiany? W społeczeństwie jest zauważalny kryzys wartości takich jak: wiara, prawda, rodzina - nie możemy pozostać na to obojętni! Dzieci mają różne problemy, których 15 lat temu nie miały lub nie występowały one tak licznie. Nastąpił postęp nauki i techniki.

7 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Co zrobiliśmy? Pogłębiliśmy znaczenie kolorów tęczy, zmieniliśmy nieco znaczenie koloru niebieskiego i fioletowego. Dookreśliliśmy cele realizowane przy zdobywaniu każdej sprawności i na tej podstawie zmodyfikowaliśmy zadania starych sprawności i stworzyliśmy nowe. Określiliśmy, czym jest gwiazdka, a czym sprawność. Wymagania na sprawności są ogólne, tak, aby konkretne zadania odpowiadały jak najdokładniej indywidualnym potrzebom zucha.

8 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, W związku z tym: Znaczenie kolorów stało się bardziej spójne (wiadomo więcej na temat, w jakich sferach chcemy wychowywać dzieci). Nie ma podobnych do siebie sprawności. Nie ma stopniowania trudności (łatwiejsza sprawność - trudniejsza sprawność o podobnej tematyce), ale jest wiele nowych sprawności rozwijających umiejętności i wiedzę w różnych tematach. Miejsca trudne opatrzyliśmy komentarzami.

9 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, ZMIANY SZCZEGÓŁOWO

10 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, W PUNKCIE WYJŚCIA Gwiazdka jest narzędziem metodycznym, dzięki któremu zuch kształtuje przede wszystkim swoją POSTAWĘ, zaś zdobywanie sprawności rozwija WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI dziecka. Nazwy gwiazdek: Dla dziewczynek: *zuch wtajemniczony (bez zmian)**zuch zaradny (wcześniej: sprawny) ***zuch opiekuńczy (bez zmian). dla chłopców bez zmian: *zuch pierwszej gwiazdki, **zuch drugiej gwiazdki, ***zuch trzeciej gwiazdki.

11 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NIBY OCZYWISTE, A JEDNAK PRZYPOMINAMY, ŻE: Gwiazdki zdobywa zuch, który złożył Obietnicę Zuchową i jednocześnie otrzymał Znaczek Zucha. Zadania na gwiazdkę wynikające z wymagań powinny być zamieszczone np. na tzw. kolorowance, obrzędowym obrazku związanym z obrzędowością gromady lub tęczowej tablicy. Znakiem zdobycia gwiazdki jest plakietka z odpowiednią gwiazdką przyszyta pod Znaczkiem Zucha. Sprawności zuch może zdobywać wraz z gromadą lub indywidualnie. Jeśli każdego roku zuch zdobędzie przynajmniej po jednej sprawności z każdego koloru, możemy mieć pewność, że rozwija się prawidłowo. Nadanie sprawności powinno następować w sposób uroczysty, zgodny z obrzędowością gromady.

12 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Przykładowa sprawność

13 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, PROPOZYCJE konkretnych zadań do wymagań na gwiazdki Cykl DETEKTYWI: * żółta, wymaganie 1: Zna zabytki, legendy, fakty historyczne dotyczące miejscowości (okolicy). Przygotuję i dostarczę Holmesowi materiał dowodowy na temat terenu mojego działania – zaznaczę na mapie najstarsze miejsca, zabytki, spiszę datę ważnego wydarzenia – by ułatwić rozwiązywanie zagadki, która rozpoczęła się w mojej miejscowości. * niebieska, wymaganie 2: Jest aktywny fizycznie. Pokonam tor przeszkód, wezmę udział w sprawdzianach szybkości i zwinności detektywów. Jeśli wymagać tego będzie sytuacja - ruszę w pościg. ** zielona, wymaganie 1: Stara się tropić życie przyrody. Rozwiążę leśną zagadkę: po zmianach, jakie nastąpiły w lesie, odnajdę twórcę szkód. ** fioletowa, wymaganie: 5: Współpracuje z rówieśnikami. Połączę swoje siły z innym detektywem bądź detektywami, by uzyskać większą ilość wskazówek do odnalezienia poszukiwanej osoby. Spróbujemy wspólnie ją odnaleźć. *** czerwona, wymaganie1: Można na nim polegać. Nie wyjawię szpiegom żadnego sekretu dotyczącego śledztwa. Postaram się jak najszybciej pomóc w rozwiązaniu sprawy. *** fioletowa, wymaganie 4: Poznał harcerzy z bratniej drużyny, podpatrzył ich zwyczaje. Wezmę udział w zbiórce z harcerzami. Wykorzystam zdobyte umiejętności detektywistyczne do podpatrzenia jak największej ilości zwyczajów harcerskich, o których dotąd nie wiedziałem.

14 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Poprzedni slajd to propozycja… … i równie dobrym rozwiązaniem jest, kiedy zuchy zdobywają gwiazdki w oparciu o wymagania rozpisane zgodnie z obrzędowością gromady.

15 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, PROPOZYCJE konkretnych zadań do wymagań na sprawności Sprawność OBSERWATOR, kolor żółty: 1. Umie obserwować: znalazł nieprawidłowości w ubiorze, rysunkach, swoim otoczeniu. Wykorzystując opis okolicy, odnajdę wśród wielu fotografii te, które prawdopodobnie zostały zrobione w miejscu porwania poszukiwanego. 2. Szczegółowo zapamiętuje sytuacje. Po upływie czasu potrafi je prawidłowo odtworzyć. Skrupulatnie zapamiętuję wszelkie szczegóły, które pomagają w rozwiązywaniu zagadki, prowadzę notes detektywa, gdzie zapisuję istotne informacje. Po zakończonym zadaniu napiszę szczegółowy raport ( przebieg śledztwa krok po kroku) do archiwum Holmesa. 3. Odczytał ślady pozostawione na śniegu, miękkim gruncie, w trawie. Do wyjaśnienia tajemnicy wykorzystam wszystkie tropy pozostawione przez porywacza w lesie i na polanie. 4. Ćwiczy zmysły. Znajdę kolejną wskazówkę, używając słuchu – wsłucham się w odgłosy lasu i spróbuję odnaleźć porwanego.

16 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Zadania na każdą sprawność... powinny być rozpisane zgodnie z fabułą cyklu zabawowego, podczas którego zdobywamy sprawność lub fabuły koloni. Sprawności indywidualne można rozpisać zgodnie z obrzędowością gromady.

17 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, KOLORY, CZYLI SEDNO SPRAWY

18 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, CZERWONY Symbolizuje rozwój duchowy i emocjonalny zucha, w oparciu o zasady wynikające z wartości chrześcijańskich (w szczególności: odróżnianie dobra od zła, życie w prawdzie, odwaga w dążeniu do dobra – hart ducha, zrozumienie dla drugiego człowieka), kształtowanie zachowań zgodnych z miłością i nadzieją. Kolor ten zwraca uwagę na autentyzm wiary i praktyk religijnych, które powinny wskazywać kierunek postępowania w relacjach z drugim człowiekiem.

19 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, TO OZNACZA, ŻE rozwijamy dzieci pod względem duchowym, ale nie zapominamy o rozwoju emocjonalnym. zwracamy zuchom uwagę na niepopularne w dzisiejszych czasach, ale jakże istotne prawdy wiary i wartości, ALE zbiórka zuchowa nie jest katechezą!

20 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Gwiazdki * chcę postępować ** staram się czynić *** świadomie uczestniczę 3. Poprowadzi modlitwę wśród zuchów. 2. Dostrzega potrzeby innych i stara się na nie odpowiedzieć. 1. Można na nim polegać.*** 3. Darzy szacunkiem starszych, słucha rodziców. 2. Pamięta o codziennej modlitwie. 1. Stara się przezwyciężać wybraną przez siebie wadę lub słabość. ** 4. Codziennie stara się czynić coś dobrego. 3. Uczestniczy w obrzędach religijnych. 2. Zna Modlitwę Zuchową. 1. Jest pogodny i koleżeński.* wymaganiagwiazdka

21 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Sprawności Promyczek, Dobry duszek, Pomocna dłoń, Braciszek / Siostrzyczka, Rycerz / Dama, Pastuszek Betlejemski / Gwiazdka Betlejemska, Baranek Wielkanocny, Błękitna Pani, Liturgista / Liturgistka, Mały misjonarz / Mała misjonarka, Złote usta, Święty… / Święta…, Mały Ewangelista / Mała Ewangelistka

22 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA: Sytuację indywidualną zucha, w jakiej atmosferze jest wychowywany; coraz częściej bowiem jest tak, że to drużynowy jest pierwszym, który przypomina dziecku o prawdach wiary itp. Bez przykładu własnego drużynowego/drużynowej nasze działania są i będą połowiczne.

23 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, MODYFIKACJE Słowa "rozumie" "zna sens" "potrafi stawić czoła trudnej sytuacji" w celach i wymaganiach są bardzo poważne, zuchowe rozumienie np. świąt Bożego Narodzenia różni się znacznie od naszego - nie wyznaczajmy zuchom poprzeczek nie do pokonania! Połączyliśmy Pastuszka betlejemskiego z Kolędniczką i powstał Pastuszek betlejemski i Gwiazdka betlejemska.

24 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NOWOŚCI Rycerzowi będzie towarzyszyć Dama. Złote usta - sprawność, która ma pomóc naszym zuchom na drodze prawdomówności, szczególnie dziś zaniedbywanej. Mały misjonarz/ Mała misjonarka – zuchy dowiadują się, czym są współczesne misje i jak można im pomóc. Liturgista/Liturgistka - zachęcamy dzieci do pełnego udziału we Mszy św. Pomocna dłoń - sprawność, która ma zapoznać zuchy z ideą służby (takiej na poziomie zuchowym oczywiście!!) subtelna różnica między Dobrym duszkiem a Pomocną dłonią - Dobry duszek NIEZAUWAŻENIE czyni dobro.

25 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, ŻÓŁTY –Symbolizuje rozwój obywatelski i społeczny zucha, który poznaje specyfikę i problemy swojego miejsca zamieszkania, potem rodzinnego miasta lub wsi, następnie regionu, i w końcu Polski, szuka korzeni tożsamości i odkrywa swoje predyspozycje społeczne (do zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań naukowych), w poznaniu siebie i odkrywaniu istoty patriotyzmu nie zapomina o otwarciu na inne kultury i narodowości, w związku z obecnością Polski w Europie i świecie.

26 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, TO OZNACZA, ŻE zuchy poznają piękno naszej okolicy, miasta/wsi, regionu i ojczyzny (historię, kulturę, geografię). poszerzamy zuchowe rozumienie patriotyzmu, w którym wiedza, jaką zdobywamy jest też jego elementem. pomagamy w otwarciu się na inne kultury i narodowości.

27 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Gwiazdki * 1. Zna symbole narodowe i umie się wobec nich zachować. 2. Zna najbliższą okolicę i umie wskazać drogę do najważniejszych miejsc. 3. Dobrze mówi po polsku – nie kaleczy języka brzydkimi wyrazami. ** 1. Zna zabytki, legendy, fakty historyczne dotyczące miejscowości (okolicy). 2. Przykłada się do nauki. 3. Poszukuje ciekawostek z różnych dziedzin. 4. Umie zachować się w miejscu pamięci narodowej i wobec sztandaru. *** 1. Potrafi wskazać Polskę na mapie świata (jej najważniejsze miasta, rzeki, pasma górskie itp.). 2. Wie, czym jest UE i poznaje w niej miejsce Polski. 3. Poszerza wybraną dziedzinę wiedzy. 4. Obchodzi święta narodowe. * wokół mnie ** w okolicy *** w ojczyźnie i w świecie

28 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Sprawności Przyjaciel książki / Przyjaciółka książki, Poeta / Poetka, Bajarz / Bajarka, Obieżyświat, Podróżnik / Podróżniczka, Regionalna, Astronom, Obserwator / Obserwatorka, Doświadczalski / Doświadczalska, Lingwista / Lingwistka Łamigłowa, Bajtek, Internauta / Internautka, Dziennikarz / Dziennikarka, Korespondent / Korespondentka, Kolekcjoner / Kolekcjonerka, Mały Europejczyk / Mała Europejka, Historyk / Historyczka, Strażnik pamięci narodowej / Strażniczka pamięci narodowej, Etnograf, Wskazidroga.

29 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA: Czerpanie wiedzy w różny sposób i z różnych (dobrych i sprawdzonych) źródeł, by zuchy wykorzystywały swoją naturalną ciekawość świata i rozwijały swoje zainteresowania.

30 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, MODYFIKACJE Sprawność Bajtka została zaktualizowana. Nie ma już sprawności Recytatorka/Recytator, ale jej przesłanie pojawia się w innych sprawnościach, np. Poetka/Poeta. W ślad za szerokim rozumieniem patriotyzmu, sprawności związane z kształtowaniem naszego ojczystego języka przywędrowały z koloru fioletowego, np. Korespondentka/Korespondent.

31 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NOWOŚCI Internauta pomaga korzystać z Internetu z umiarem. Zuchy pogłębiają wiedzę: Historyk/Historyczka (historia Polski), Doświadczalski/Doświadczalska (chemia, fizyka). Zuchy poznają inne narody i kultury: Mały Europejczyk, Etnograf.

32 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, ZIELONY Symbolizuje rozwój zucha związany z poznawaniem przyrody, odkrywaniem jej praw; zachęcaniem dziecka do opieki nad nią oraz kształtowaniem nawyków ekologicznych.

33 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, TO OZNACZA, ŻE zachęcamy do powrotu do puszczaństwa wg Roberta Baden - Powella, czyli poznanie przyrody i jej praw prowadzi do poznania mądrości Boga, Stwórcy świata. zwracamy uwagę na poznanie przyrody i jej potrzeb, po to, by móc ją właściwie chronić.

34 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Gwiazdki * obserwuję ** poznaję i opiekuję się ***chronię i korzystam 3. Stara się żyć w sposób ekologiczny. 2. Potrafi dostrzec walory i potrzeby przyrody. Pomaga przyrodzie zgodnie z jej potrzebami. 1. Umie zachować się w lesie.*** 4. Opiekuje się zwierzątkiem lub rośliną. 3. Podjął się pożytecznej pracy na rzecz środowiska. 2. Umie przygotować się do wycieczki. 1. Stara się tropić życie przyrody.** 3. Nie niszcząc przyrody wykona majsterkę z darów lasu. 2. Był z gromadą w lesie, na łące, w parku. Dostrzega różnorodność roślin i zwierząt. 1. Obserwuje przyrodę w najbliższym otoczeniu. Potrafi dostrzec zachodzące zmiany. * wymaganiagwiazdka

35 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Sprawności Przyrodnik/Przyrodniczka, Wiewiór/Wiewiórka, Przyjaciel lasu / Przyjaciółka lasu, Botanik, Zoolog, Przyjaciel zwierząt / Przyjaciółka zwierząt, Przyjaciel ptaków / Przyjaciółka ptaków, Wędrowiec / Wędrowniczka, Traper, Ekoludek, Ogrodnik / Ogrodniczka, Zielarz, Rolnik / Rolniczka, Kwiaciarka, Wicherek / Chmurka, Zimoludek.

36 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, MODYFIKACJE Ukonkretniliśmy wymagania np. eliminując abstrakcyjne pojęcia takie jak księga lasu. Połączyliśmy sprawności Leśnego duszka i Przyjaciela lasu, bo miały podobne zadania, ale za to są nowe/zmodyfikowane sprawności. pomagające poznać i zrozumieć las, np. Traper. Połączyliśmy sprawności zimowe - z tego samego powodu.

37 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NOWOŚCI Wiewiór - zuchy w parku miejskim. Botanik i Zoolog - teoretyczne zdobywanie wiedzy przyrodniczej też jest ważne. Wędrowiec – zuchy jeszcze bardziej polubią wycieczki.

38 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NIEBIESKI Symbolizuje rozwój dziecka w rodzinie, odnalezienie w niej swojego miejsca, budowanie relacji z innymi domownikami, dbanie o swój organizm, kształtowanie umiejętności bycia pomocnym, samodzielnym, zaradnym w najbliższym otoczeniu, jak również radzenia sobie z różnymi domowymi trudnościami.

39 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, TO OZNACZA, ŻE współwychowujemy dziecko z jego rodzicami (ale i innymi krewnymi). pokazujemy ważność więzi rodzinnych. kształtujemy w dzieciach zaradność i samodzielność, którą będą mogły wykorzystać, pomagając innym. pomagamy poznać wartości rodzinne dzieciom, które pochodzą z rodzin niepełnych i zagrożonych różnymi patologiami.

40 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Gwiazdki * jestem ** pomagam *** troszczę się 3. Jest posłuszny rodzicom. 2. Pomógł w przygotowaniu rodzinnej uroczystości, spotkania. 1. Ma stały przydział obowiązków i się z nich wywiązuje. *** 3. Stara się prowadzić zdrowy tryb życia. 2.Wyręcza rodziców w drobnych pracach domowych, pomaga rodzeństwu. 1. Dba o swoje rzeczy.** 2. Stara się zdobywać nowe, pożyteczne umiejętności przydatne w domu i otoczeniu. 1. Dba o higienę osobistą i zachowuje porządek wokół siebie. * wymaganiagwiazdka

41 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Sprawności Grosik, Kuchcik, Cukiernik / Cukierniczka, Krawiec / Igiełka, Hafciarka, Czyścioszek / Czyścioszka, Eskulap, Sobieradek, Fryzjerka, Wnuczek / Wnuczka.

42 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA to, w czym będą w domu pomagali chłopcy, a w czym dziewczynki (chłopcy też mogą zmywać naczynia i robić pranie!). kształtowanie autentyczniej zaradności i dzielności w codziennym życiu. sytuację domową zucha - do każdego trzeba podchodzić indywidualnie i poznać warunki, w jakich mieszka, uczy się i wypoczywa. to, że dbać o zdrowie i higienę można poprzez niewielkie, a jakże potrzebne działania.

43 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, MODYFIKACJE Z racji tego, że kolor niebieski został poświęcony całkowicie życiu rodzinnemu sprawności sportowe i artystyczne zostały przeniesione do koloru fioletowego. Wiele wymagań zostało dostosowanych do celu sprawności.

44 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NOWOŚCI Wnuczek/Wnuczka - starsi ludzie są ważni i można się od nich wielu rzeczy nauczyć.

45 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, FIOLETOWY Symbolizuje rozwój dziecka w grupie rówieśniczej (przede wszystkim w gromadzie, ale także klasie, kole zainteresowań, na podwórku) podczas nauki, zabawy, odpoczynku, kształtowanie umiejętności społecznych, w szczególności współpracy, poprzez różne formy aktywności – np. sport, wyrażanie siebie w szeroko pojętej twórczości.

46 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, TO OZNACZA, ŻE realizacja zadań może odbywać się w innych grupach rówieśniczych, nie tylko w gromadzie, trzeba zauważyć to, że dzieci mają mnóstwo zajęć poza lekcyjnych i nie można pozostać na to obojętnym. dziecko nie musi mieć talentu, powinno się rozwijać, poznawać nowe formy twórczości.

47 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Gwiazdki * odnajduję się ** współuczestniczę *** staram się pełnić 5. Wtajemniczył innego zucha w obrzędowość gromady, podzielił się swoją wiedzą. 4. Poznał harcerzy z bratniej drużyny, podpatrzył ich zwyczaje. 3. Wie, kiedy powstały pierwsze gromady zuchowe, czym się wówczas zajmowały. 2. Rozwija umiejętności artystyczne, tworzy własne dzieła. 1.Wywiązuje się ze swojej funkcji w gromadzie (np. szóstkowego, kronikarza, strażnika totemu). *** 4. Współpracuje z rówieśnikami. 3. Próbuje swoich sił w różnych dziedzinach artystycznych (śpiewanie, granie na instrumencie, malowanie itd.). 2. Trenuje, ćwiczy. 1. Poprowadził na zbiórce grę, pląs, zabawę lub nauczył piosenki. Przygotował wcześniej odpowiedni element czy rekwizyt. ** 4. Bez ociągania wykonuje polecenia swoich przełożonych. 3. Chętnie uczestniczy w zajęciach w grupie, nie kłóci się z rówieśnikami. 2. Jest aktywny fizycznie. 1. Zna symbole i zwyczaje gromady.* wymaganiagwiazdka

48 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Sprawności Malarz / Malarka, Plastyk / Plastyczka, Rzeźbiarz / Rzeźbiarka, Kronikarz / kronikarka, Fotograf, Muzyk, Mistrz gier i zabaw / Mistrzyni gier i zabaw, Aktor / Aktorka, Charakteryzator / Charakteryzatorka, Dekorator / Dekoratorka, Kukiełkarz / Kukiełka, Śpiewak / Nutka, Technik teatralny, Strażnik skarbca / Strażniczka skarbca, Tancerz / Tancerka, Sportowa, Piłkarz / Piłeczka, Mistrz kółek / Mistrzyni kółek, Delfin / Rybka, Gimnastyk / Gimnastyczka, Olimpijczyk / Olimpijka, Wilczek / Słoneczko

49 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA to, że dziecko pierwsze osiągnięcia sportowe odnosi już w wieku zuchowym podczas zabaw na boisku szkolnym, podwórku. Zachodzą wówczas sytuacje, w których dziecko poznaje zasady współdziałania w grupie. umiejętny rozwój sprawności fizycznej.

50 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, MODYFIKACJE W związku z poszerzeniem znaczenia koloru z niebieskiego do fioletowego trafiły sprawności sportowe i artystyczne takie jak Dekorator/Dekoratorka, Aktor/Aktorka, Nutka. Połączyliśmy Delfina z Pływakiem i Rybkę z Syrenką ze względu na podobne cele realizacji.

51 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, NOWOŚCI Sprawność Sportowa – sprawność, którą można wielokrotnie zdobywać. Przeznaczona jest nie tylko dla zuchów, które trenują daną dyscyplinę sportu. Strażniczka skarbca/Strażnik skarbca – dba o dobro wspólne gromady. Technik teatralny - nie wszystkie zuchy muszą występować na scenie, ale wszystkie mogą tworzyć i poznawać teatr. Olimpijczyk/Olimpijka - tego nam brakowało.

52 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, W REGULAMINIE ZNAJDZIECIE RÓWNIEŻ wstęp, który należy uważnie przeczytać. alfabetyczny spis sprawności, który pomoże Wam odnaleźć potrzebną sprawność.

53 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Uwagi końcowe, ale nie znaczy, że mniej ważne… Poznanie nowego regulaminu zacznijcie od przeczytania idei kolorów. Jeśli wydadzą Wam się trudne, pamiętajcie, że zuchy zapoznajemy ze znaczeniem kolorów w sposób obrzędowy. Układając zadania na sprawności, miejcie na uwadze komentarze. Zuchy nie powinny czytać regulaminu. Przeznaczony on jest dla drużynowego/drużynowej. Wszystko, co robimy z zuchami i dla zuchów powinno być użyteczne. Makietom, planszom itp. wyrzucanym zaraz po zbiórce/kolonii mówimy zdecydowane NIE! Wymagania dla dziewczynek i dla chłopców zasadniczo nie różnią się w regulaminie, ale konkretne zadania powinny się różnić!

54 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Co będzie się działo w najbliższym czasie? Zaplanujecie pracę z nowym regulaminem najpóźniej od lutego (wiemy, że niektórzy już to zrobili). My wydrukujemy dla Was książeczkę sprawności najpóźniej do AL Postaramy się, żeby wszyscy uzyskali w ciągu następnego pół roku dostęp do naszywek sprawności i innych potrzebnych gadżetów. Stworzymy obrzędowo książeczkę sprawności dla zuchów, żeby mogły czytać wymagania - ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

55 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, PODZIĘKOWANIA Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w pracach nad nowym regulaminem. Są to: hm. Anna Nowocień, phm. Hanna Gabryel (Dolny Śląsk), phm. Hanna Drabik, phm. Anna Sampolska, phm. Dorota Sumińska (Łódź), phm. Justyna Bojarska, phm. Ewa Oczko (Górny Śląsk), phm. Małgorzata Bieroń, phm. Anna Zając (Małopolska), phm. Karolina Virághalmi, pwd. Dorota Suchy (Pomorze), phm. Ewa Barszcz (Poznań), phm. Marzena Michałek, hm. Anna Blum, phm. Małgorzata Gajewska (Mazowsze), phm. Bartek Paprocki, pwd. Piotr Wierzbowski (Łódź) phm. Piotr Wiśnioch, pwd. Grzegorz Karczmarczyk, ćw. Wojtek Nowakowski (Mazowsze), pwd. Daniel Rudnicki (Dolny Śląsk), ćw. Mikołaj Nowak (Wielkopolska).

56 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Projekt został zaopiniowany przez: pedagoga wczesnoszkolnego (hm. Bożena Dybowska) - całość projektu, księdza (hm. Kazimierz Chudzicki) - czerwony kolor, absolwentkę ASP (mgr. Beata Went) - fioletowy kolor, mgr biologii (phm. Ewa Jodełko) - zielony kolor, pwd. Bognę Swiłło (studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku) - fioletowe - muzyczne, oraz hm. Anettę Herdzinę - całość projektu i druhnę seniorkę hm. Halinę Bryłowską - żółty kolor. Dziękujemy również drużynowym, którzy realizowali nowe sprawności na swoich koloniach podczas AL 2006 i udzielili nam istotnych wskazówek.

57 XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, Czuwajcie w uśmiechu !


Pobierz ppt "XI ZLOT ZUCHMISTRZOWSKI Lublin, 27-29.10.2006 PREZENTACJA NOWEGO REGULAMINU GWIAZDEK I SPRAWNOŚCI ZUCHOWYCH zatwierdzonego uchwałą Naczelnictwa w dn. 22."

Podobne prezentacje


Reklamy Google