Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA. ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Fizyka klasyczna – –dokładność pomiaru jest zdeterminowana jedynie jakością aparatury pomiarowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA. ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Fizyka klasyczna – –dokładność pomiaru jest zdeterminowana jedynie jakością aparatury pomiarowej."— Zapis prezentacji:

1 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA

2 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Fizyka klasyczna – –dokładność pomiaru jest zdeterminowana jedynie jakością aparatury pomiarowej – –Nie ma teoretycznych ograniczeń na dokładność z jaką mogą być wykonane pomiary Mechanika kwantowa – –Obowiązuje zasada nieoznaczoności: pewnych wielkości fizycznych nie można zmierzyć równocześnie z dowolną dokładnością

3 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Nie można z dowolną dokładnością określić obu wielkości występujących w równaniu. Iloczyn nieokreśloności nie może być mniejszy niż stała Plancka podzielona przez 4 pi. Nie można z dowolną dokładnością określić obu wielkości występujących w równaniu. Iloczyn nieokreśloności nie może być mniejszy niż stała Plancka podzielona przez 4 pi.

4 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Przykład. Pęd poruszającego się z prędkością v=5000m/s elektronu zmierzono z dokładnością  0.003%. Z jaką maksymalną dokładnością można było wyznaczyć położenie tego elektronu?

5 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Przykład: Czas przebywania atomu sodu w stanie wzbudzonym zmierzono z dokładnością Dt=1.6  10-8 s. Z jaką maksymalną dokładnością można było wyznaczyć wartość energii tego stanu?

6 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Pomiar położenia elektronu przy pomocy światła: Pomiar położenia elektronu przy pomocy światła: Foton, który wpada do mikroskopu musi wcześniej zderzyć się z elektronem przekazując mu część pędu. Foton, który wpada do mikroskopu musi wcześniej zderzyć się z elektronem przekazując mu część pędu.

7 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI

8 ZAPAMIĘTAJ: Zasada nieoznaczoności została odkryta przez Wernera Heisenberga. Zasada nieoznaczoności została odkryta przez Wernera Heisenberga. Zasada nieoznaczoności nakłada pewne ograniczenia na dokładność naszych pomiarów. Zasada nieoznaczoności nakłada pewne ograniczenia na dokładność naszych pomiarów. Nie możemy jednocześnie określić dokładnego pędu i położenia cząstki lub wartości energii i czasu. Nie możemy jednocześnie określić dokładnego pędu i położenia cząstki lub wartości energii i czasu.

9 ZASADA NIEOZNACZONOŚCI JEŚLI W OPISYWANYM ZJAWISKU JEŚLI W OPISYWANYM ZJAWISKU TO DO OPISU WYSTARCZY FIZYKA KLASYCZNA. NIE UJAWNIAJĄ SIĘ EFEKTY KWANTOWE. TO DO OPISU WYSTARCZY FIZYKA KLASYCZNA. NIE UJAWNIAJĄ SIĘ EFEKTY KWANTOWE.


Pobierz ppt "ZASADA NIEOZNACZONOŚCI HEINSENBERGA. ZASADA NIEOZNACZONOŚCI Fizyka klasyczna – –dokładność pomiaru jest zdeterminowana jedynie jakością aparatury pomiarowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google