Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."— Zapis prezentacji:

1 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 DANE INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu ID grupy: 97/61_mf_g1 Kompetencja: matematyczno- fizyczna Temat projektowy: Zjawiska optyczne (świetlne) w atmosferze. Semestr/rok szkolny: semestr II / rok szkolny 2009/10

3 SPIS TREŚCI: 1. Przedstawienie grupy uczniowskiej. 2. Informacje o projekcie oraz nasze motywacje. 3. Realizacja projektu. 4. Efekty naszej pracy. 5. Podsumowanie projektu. 6. Literatura.

4 PRZEDSTAWIENIE GRUPY UCZNIOWSKIEJ: Siemanko! Jestem Adam, przystąpiłem do projektu As Kompetencji bo zawsze interesowała mnie fizyka i wszystko z nią związane. Do moich zainteresowań należą również koszykówka oraz komputery. Hej jestem Kasia Jeżdżę konno ponad połowę swojego życia. Konie to moja pasja. Uwielbiam także muzykę typu metal. Moim największym marzeniem jest zostać policjantką i jeździć na misje pokojowe do Afganistanu czy Kosowa. Bardzo lubię matematykę dlatego kształcę się w tym kierunku.

5 Nazywam się Dawid Ludzkowski. Pochodzę z małej osady leśnej, położonej w centrum Puszczy Zielonki. Jak na razie, swoją przyszłość pragnę związać z kierunkami technicznymi. Mam nadzieję, że projekt As Kompetencji pomoże mi rozwinąć moje zdolności fizyczne i matematyczne. Marek Słowikowski - na Asa Kompetencji zapisałem się, ponieważ ciekawiło mnie inne spojrzenie na fizykę i matematykę.

6 Robert Rożek. Wielki pasjonata gier komputerowych. Leniwy 17-latek zainteresowany informatyką. Mam na imię Mateusz. Mieszkam w małej miejscowości oddalonej o 20 km od Poznania. Moją pasją jest piłka nożna, poza tym lubię również podróżować rowerem po nieznanych jeszcze szlakach. Rower i piłka nożna są dla mnie odskocznią od rzeczywistości, dlatego właśnie poświęcam im dużą cześć mojego czasu wolnego. A nauka? Naukę traktuję jako inwestycję w przyszłość. Miejmy nadzieję, dobrą inwestycję…

7 Nazywam się Stanisław Niziński. Interesuję się ogólnie nauką, techniką, szczególnie informatyką (programowanie i sieć) oraz elektroniką (układy cyfrowe), od niedawna także fizyką. Poza tym pasjonuję się muzyką, gram na gitarze. Do Asa dołączyłem w celu poszerzenia swojej wiedzy z zakresu Matematyki i Fizyki. " Sebastian Stachowiak oraz : Błażej Lisewski Filip Kuczewski I nasz opiekun: Grzegorz Koralewski

8 INFORMACJE O PROJEKCIE ORAZ NASZE MOTYWACJE: Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. A My tę współpracę bardzo chętnie podjeliśmy! A co tak naprawdę może ta współpraca nam dać? Oto jest pytanie!

9 A więc: - rozwijanie naszej wiedzy i umiejętności w zakresie nauk ścisłych. - realizowanie naszych zainteresowań i pasji. - nauka pracy w grupie. - umiejętność dyskusji i przekonywania do własnych poglądów, oraz akceptacja zdania innych. - rozwój umiejętności informatycznych. - poznanie specyfiki pracy naukowej i badawczej. a także: miłe spędzanie czasu w grupie przyjaciół !

10 A co z naszym opiekunem? On też ma coś z tego ! - praca z inteligentną i interesującą młodzieżą. - rozwijanie swoich pasji naukowych i zawodowych. - miłe spędzanie czasu na zajęciach pozalekcyjnych.

11 A jakie są nasze motywacje do nauki i pracy? - ponieważ fascynuje mnie fizyka - zwiększenie wiedzy teoretycznej - przygotowanie do zawodu - ciekawe doświadczenia a nawet : bo chcę lepszą ocenę!

12 No i podczas zajęć cały czas mieliśmy to na uwadze:

13 REALIZACJA PROJEKTU: Na zajęciach szkolnych zajmowaliśmy się różnymi zagadnieniami : 1. stroną techniczną projektu: - uzupełnianiem danych na portalu projektu,

14 - prezentacją siebie i naszych umiejętności. - edycją e-kroniki,

15 - wypełnianiem ankiet, - braniem udziału w testach kompetencji - itp.

16 2. Standaryzacją wiedzy: - wykłady prowadzone przez opiekuna,

17 - ale my również działaliśmy: w internecie: przy tablicy:

18 3. Pomysłami na realizację tematu: - wyszukiwaniem informacji o zjawiskach optycznych i prawach optyki ( internet, podręczniki):

19 4. Dyskusjami o prawach optyki i zjawiskach w atmosferze:

20 5. Czas na pracę: - wykonywanie plansz na temat danych zagadnień,

21 - planowanie i przygotowywanie doświadczeń z optyki:

22 - no i w końcu – robimy doświadczenia! :

23

24 - obliczamy wybrane zadania:

25 - mieliśmy jeszcze wykład poprowadzony przez doktora z uniwersytetu na temat konwekcja w przyrodzie:

26 EFEKTY NASZEJ PRACY: 1. Zjawisko odbicia : Prawo odbicia : Kąt odbicia jest równy kątowi padania, a promień padający, promień odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnie.

27 - Doświadczalna weryfikacja Prawa odbicia :

28 Kąt padania : Kąt odbicia :

29 - Odbicie w praktyce :

30 2. Zjawisko załamania : Prawo załamania : Stosunek sinusa kąta padania do sinusa kąta załamania jest dla dwóch danych ośrodków wielkością stałą, równą stosunkowi szybkości światła w tych ośrodkach i zwaną względnym współczynnikiem załamania światła ośrodka drugiego względem pierwszego. Kąt padania - α Kąt załamania - β

31 - symulacja komputerowa zjawiska załamania : Występuje zjawisko załamania na granicy dwóch ośrodków: powietrze - diament

32 - załamanie w praktyce :

33 2. Zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia: Gdy promień światła przechodzi z ośrodka optycznie gęstszego (szybkość światła mniejsza) do ośrodka optycznie rzadszego (szybkość światła większa) i pada pod kątem padania większym od tzw. kąta granicznego, następuje tylko odbicie światła – światło nie przedostaje się do drugiego ośrodka. gdy ośrodek 2 - powietrze

34 - symulacja komputerowa zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia : Brak występowania zjawiska Występuje zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia

35 - Doświadczalna weryfikacja zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia :

36 - Całkowite wewnętrzne odbicie w praktyce :

37 3. Zjawisko dyspersji: Zależność współczynnika załamania ośrodka od częstotliwości fali świetlnej. Jednym ze skutków dyspersji jest to, że wiązki światła o różnych barwach, padające na granicę ośrodków pod kątem różnym od zera, załamują się pod różnymi kątami. Efekt ten można zaobserwować, gdy światło białe pada na pryzmat i ulega rozszczepieniu na barwy tęczy.

38 - Doświadczalna weryfikacja zjawiska dyspersji i rozszczepienia światła białego w pryzmacie :

39 - Zjawisko dyspersji i rozszczepiania światła białego w praktyce : 3.1. Tęcza wytworzona w warunkach laboratoryjnych :

40 3.2. Tęcza powstała w warunkach naturalnych: Zjawisko rozszczepienia światła białego (skutek dyspersji) w warunkach naturalnych powstaje podczas przechodzenia światła słonecznego przez kropelki wody rozpylone w powietrzu ( np. podczas padania deszczu). Schemat przykładowego rozszczepienia światła w kropli wody. Oprócz zjawiska załamania występuje tutaj również zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia.

41 -tęcza:

42 - tęcza cd.:

43 - a jak jeszcze można się przekonać że światło białe jest mieszaniną różnych barw? - np. za pomoc a tzw. krążka newtona: - krążek wielobarwny obracany z dużą szybkością na skutek mieszania się barw staje się biały.

44 - oto wyniki naszego eksperymentu:

45 3. Inne zjawiska świetlne w atmosferze : - Kolory nieba podczas zachodu Słońca.

46 - błyskawice podczas burzy.

47 - słup świetlny ?

48 PODSUMOWANIE PROJEKTU: Działalność w projekcie pozwoliła nam poznać podstawowe prawa i zjawiska optyki, ale również uzmysłowiła występowanie tych praw w przyrodzie – w naturalnym środowisku. Dzięki temu umiemy wytłumaczyć występowanie takich zjawisk jak chociażby tęcza. Jednocześnie problematyka ta rozwinęła nasze zainteresowania otaczającym nas światem.

49 LITERATURA: 1. M.Fiałkowska, K.Fiałkowski, B.Sagnowska Fizyka dla szkół ponadgimnazjalnych wyd. ZamKor Kraków 2008. 2. J.Mostowski, W.Natorf, N.Tomaszewska Fizyka i astronomia podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum wyd. WSiP Warszawa 2003. 3. Encyklopedia Wikipedia www.wikipedia.plwww.wikipedia.pl 4. Portal wydawnictwa ZamKor www.zamkor.plwww.zamkor.pl 5. Program do nauki fizyki – eFizyka wyd. Nahlik Soft 2006 wszystkie zdjęcia oraz filmy wykorzystane w niniejszej prezentacji zostały zrobione przez uczestników projektu grupy projektowej 97/61_mf_g1. Wszelkie prawa zastrzeżone.

50 Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt AS KOMPETENCJI jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google