Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu
ID grupy: 97/61_mf_g1 Kompetencja: matematyczno- fizyczna Temat projektowy: „Zjawiska optyczne (świetlne) w atmosferze.” Semestr/rok szkolny: semestr II / rok szkolny 2009/10

3 Spis treści: Przedstawienie grupy uczniowskiej.
Informacje o projekcie oraz nasze motywacje. Realizacja projektu. Efekty naszej pracy. Podsumowanie projektu. Literatura.

4 Przedstawienie grupy uczniowskiej:
Siemanko! Jestem Adam, przystąpiłem do projektu „As Kompetencji” bo zawsze interesowała mnie fizyka i wszystko z nią związane. Do moich zainteresowań należą również koszykówka oraz komputery . Hej jestem Kasia Jeżdżę konno ponad połowę swojego życia. Konie to moja pasja. Uwielbiam także muzykę typu metal. Moim największym marzeniem jest zostać policjantką i jeździć na misje pokojowe do Afganistanu czy Kosowa. Bardzo lubię matematykę dlatego kształcę się w tym kierunku.

5 Nazywam się Dawid Ludzkowski
Nazywam się Dawid Ludzkowski. Pochodzę z małej osady leśnej, położonej w centrum Puszczy Zielonki. Jak na razie, swoją przyszłość pragnę związać z kierunkami technicznymi. Mam nadzieję, że projekt As Kompetencji pomoże mi rozwinąć moje zdolności fizyczne i matematyczne. Marek Słowikowski - na Asa Kompetencji zapisałem się, ponieważ ciekawiło mnie inne spojrzenie na fizykę i matematykę.

6 Mam na imię Mateusz. Mieszkam w małej miejscowości oddalonej o 20 km od Poznania. Moją pasją jest piłka nożna, poza tym lubię również podróżować rowerem po nieznanych jeszcze szlakach. Rower i piłka nożna są dla mnie odskocznią od rzeczywistości, dlatego właśnie poświęcam im dużą cześć mojego czasu wolnego. A nauka? Naukę traktuję jako inwestycję w przyszłość. Miejmy nadzieję, dobrą inwestycję… Robert Rożek. Wielki pasjonata gier komputerowych .  Leniwy 17-latek zainteresowany informatyką.

7 Nazywam się Stanisław Niziński
Nazywam się Stanisław Niziński. Interesuję się ogólnie nauką, techniką, szczególnie informatyką (programowanie i sieć) oraz elektroniką (układy cyfrowe), od niedawna także fizyką. Poza tym pasjonuję się muzyką, gram na gitarze. Do Asa dołączyłem w celu poszerzenia swojej wiedzy z zakresu Matematyki i Fizyki. " Sebastian Stachowiak I nasz opiekun: Grzegorz Koralewski oraz : Błażej Lisewski Filip Kuczewski

8 Informacje o projekcie oraz nasze motywacje:
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. A My tę współpracę bardzo chętnie podjeliśmy! A co tak naprawdę może ta współpraca nam dać? Oto jest pytanie!

9 A więc: - rozwijanie naszej wiedzy i umiejętności w zakresie nauk ścisłych. - realizowanie naszych zainteresowań i pasji. - nauka pracy w grupie. - umiejętność dyskusji i przekonywania do własnych poglądów, oraz akceptacja zdania innych. - rozwój umiejętności informatycznych. - poznanie specyfiki pracy naukowej i badawczej. a także: miłe spędzanie czasu w grupie przyjaciół !

10 A co z naszym opiekunem? On też ma coś z tego ! - praca z inteligentną i interesującą młodzieżą. - rozwijanie swoich pasji naukowych i zawodowych. - miłe spędzanie czasu na zajęciach pozalekcyjnych.

11 A jakie są nasze motywacje do nauki i pracy?
- „ponieważ fascynuje mnie fizyka” - „zwiększenie wiedzy teoretycznej” - „przygotowanie do zawodu” - „ciekawe doświadczenia” a nawet : „bo chcę lepszą ocenę!”

12 No i podczas zajęć cały czas mieliśmy to na uwadze:

13 Realizacja Projektu: Na zajęciach szkolnych zajmowaliśmy się różnymi zagadnieniami : 1. stroną techniczną projektu: - uzupełnianiem danych na portalu projektu,

14 - prezentacją siebie i naszych umiejętności.
- edycją e-kroniki,

15 - wypełnianiem ankiet, - braniem udziału w testach kompetencji - itp.

16 - „wykłady” prowadzone przez opiekuna,
2. Standaryzacją wiedzy: - „wykłady” prowadzone przez opiekuna,

17 - ale my również „działaliśmy”: w internecie: przy tablicy:

18 3. Pomysłami na realizację tematu:
- wyszukiwaniem informacji o zjawiskach optycznych i prawach optyki ( internet, podręczniki):

19 4. Dyskusjami o prawach optyki i zjawiskach w atmosferze:

20 - wykonywanie „plansz” na temat danych zagadnień,
5. Czas na pracę: - wykonywanie „plansz” na temat danych zagadnień,

21 - planowanie i przygotowywanie doświadczeń z optyki:

22 - no i w końcu – robimy doświadczenia! :

23

24 - obliczamy wybrane zadania:

25 - mieliśmy jeszcze wykład poprowadzony przez doktora z uniwersytetu na temat „ konwekcja w przyrodzie”:

26 Efekty naszej pracy: 1. Zjawisko odbicia : Prawo odbicia :
Kąt odbicia jest równy kątowi padania, a promień padający, promień odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnie.

27 - Doświadczalna weryfikacja Prawa odbicia :

28 Kąt padania : Kąt odbicia :

29 - Odbicie w „praktyce” :

30 2. Zjawisko załamania : Prawo załamania :
Stosunek sinusa kąta padania do sinusa kąta załamania jest dla dwóch danych ośrodków wielkością stałą, równą stosunkowi szybkości światła w tych ośrodkach i zwaną względnym współczynnikiem załamania światła ośrodka drugiego względem pierwszego. Kąt padania - α Kąt załamania - β

31 - symulacja komputerowa zjawiska załamania :
Występuje zjawisko załamania na granicy dwóch ośrodków: powietrze - diament

32 - załamanie w „praktyce” :

33 2. Zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia:
Gdy promień światła przechodzi z ośrodka optycznie gęstszego (szybkość światła mniejsza) do ośrodka optycznie rzadszego (szybkość światła większa) i pada pod kątem padania większym od tzw. kąta granicznego, następuje tylko odbicie światła – światło nie przedostaje się do drugiego ośrodka. gdy ośrodek 2 - powietrze

34 - symulacja komputerowa zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia :
Występuje zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia Brak występowania zjawiska

35 - Doświadczalna weryfikacja zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia :

36 - Całkowite wewnętrzne odbicie w „praktyce” :

37 3. Zjawisko dyspersji: Zależność współczynnika załamania ośrodka od częstotliwości fali świetlnej. Jednym ze skutków dyspersji jest to, że wiązki światła o różnych barwach, padające na granicę ośrodków pod kątem różnym od zera, załamują się pod różnymi kątami. Efekt ten można zaobserwować, gdy światło białe pada na pryzmat i ulega rozszczepieniu na barwy tęczy.

38 - Doświadczalna weryfikacja zjawiska dyspersji i rozszczepienia światła „białego” w pryzmacie :

39 - Zjawisko dyspersji i rozszczepiania światła „białego” w „praktyce” : 3.1. Tęcza wytworzona w warunkach laboratoryjnych :

40 3.2. Tęcza powstała w warunkach naturalnych:
Zjawisko rozszczepienia światła białego (skutek dyspersji) w warunkach naturalnych powstaje podczas przechodzenia światła słonecznego przez kropelki wody „rozpylone” w powietrzu ( np. podczas padania deszczu). Schemat przykładowego rozszczepienia światła w kropli wody. Oprócz zjawiska załamania występuje tutaj również zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia.

41 -tęcza:

42 - tęcza cd.:

43 - a jak jeszcze można się przekonać że światło białe jest mieszaniną różnych barw? - np. za pomoc a tzw. krążka newtona: krążek wielobarwny obracany z dużą szybkością na skutek „mieszania” się barw staje się biały.

44 - oto wyniki naszego eksperymentu:

45 3. Inne zjawiska „świetlne” w atmosferze :
Kolory nieba podczas zachodu Słońca.

46 błyskawice podczas burzy.

47 słup świetlny ?

48 Podsumowanie Projektu:
Działalność w projekcie pozwoliła nam poznać podstawowe prawa i zjawiska optyki, ale również uzmysłowiła występowanie tych praw w przyrodzie – w naturalnym środowisku. Dzięki temu umiemy wytłumaczyć występowanie takich zjawisk jak chociażby tęcza. Jednocześnie problematyka ta rozwinęła nasze zainteresowania otaczającym nas światem.

49 Literatura: M.Fiałkowska, K.Fiałkowski, B.Sagnowska „Fizyka dla szkół ponadgimnazjalnych” wyd. ZamKor Kraków 2008. J.Mostowski, W.Natorf, N.Tomaszewska „Fizyka i astronomia” podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum wyd. WSiP Warszawa 2003. Encyklopedia Wikipedia Portal wydawnictwa ZamKor Program do nauki fizyki – eFizyka wyd. Nahlik Soft 2006 wszystkie zdjęcia oraz filmy wykorzystane w niniejszej prezentacji zostały zrobione przez uczestników projektu grupy projektowej 97/61_mf_g1. Wszelkie prawa zastrzeżone.

50


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Zespół Szkół Komunikacji w Poznaniu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google