Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nauczycielka z „Prusa” esperantystka, polonistka, anglistka i germanistka PROF. MARIA KRAUS (1898-1986) Oprac. Jerzy Kluza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nauczycielka z „Prusa” esperantystka, polonistka, anglistka i germanistka PROF. MARIA KRAUS (1898-1986) Oprac. Jerzy Kluza."— Zapis prezentacji:

1 Nauczycielka z „Prusa” esperantystka, polonistka, anglistka i germanistka PROF. MARIA KRAUS ( ) Oprac. Jerzy Kluza

2 Prof. Maria Kraus 28 IV X 1986 Urodziła się 28 kwietnia 1898 r. w Starym Sączu. Była przez ponad 50 lat cenionym pedagogiem i działaczką ruchu esperantystów. Opracowała pierwszą w świecie metodykę nauczania esperanto.W latach pracowała w III LO im. Bolesława Prusa. Zmarła 17 października 1986 r. w Siemianowicach Śląskich. Pochowana na cmentarzu przy ul. Smutnej w Sosnowcu.

3 Biografie W 1973 r. czasopismo „Pola Esperantisto”
zamieściło życiorys Pani Profesor pt. Maria Krausowa biografio mirindo. Obszerną biografię wybitnej esperantystki opracował Jerzy Kluza (w: Kronika III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Sosnowcu , wyd. 2005) - jest dostępna na stronie szkoły. W 1973 r. biografię Pani Profesor opublikowano w czasopiśmie esperantystów „Pola Esperantista”

4 Matura z esperanto W 1962 r. prof. Maria Kraus przeprowadziła w „Prusie” pierwszą w świecie maturę z esperanto. Jako pierwszy zdał ją, z wynikiem bardzo dobrym, uczeń Jan Górnik. Fragmenty egzaminu pokazała telewizja, szeroko informowała o nim prasa. Abiturienci mogli zdawać esperanto jako drugi dowolnie wybrany przedmiot.

5 Esperanto w „Prusie” Uczniowie redagowali gazetę „Grajnoj en Vento” („Ziarna na Wietrze”), nawiązali kontakty z młodzieżą z Argentyny, Australii, Brazylii, Bułgarii, Czechosłowacji, Holandii, Japonii, Jugosławii, Nowej Zelandii i ZSRR. W 1965 r. zorganizowano pierwsze wyjazdy na kursy językowe w Szegedzie na Węgrzech. Podstawy tego języka opanowało w latach kilkuset absolwentów naszej szkoły. Może warto wrócić do tej pięknej tradycji, by znów w murach szkoły zabrzmiały jakże melodyjne słowa: La nigra kokino kaj ses flavaj kokidoj...

6 Wystawa w Bibliotece Głównej
Zapraszamy na wystawę poświęconą historii języka esperanto, którą organizuje w dniach 8-31 X br. Biblioteka Główna w Sosnowcu przy ul. Zegadłowicza 2.

7 Lokalizacja grobu + M. KRAUS

8 Opis grobu Skromny grób ziemny
w kwaterze 11 z krótką inskrypcją na steli, obmurowany. Obok rośnie wysoka tuja. Maria Kraus jest w nim pochowana z matką, Celestyną Świebocką.

9 Opis grobu Grób jest mocno zniszczony i wymaga natychmiastowej renowacji. Znajduje się w atrakcyjnej części cmentarza, stąd próby jego likwidacji. Nasza szkoła organizuje kwestę, by ocalić miejsce wiecznego spoczynku śp. Marii Kraus.

10 Kwesta Zwracamy się do Rodziców, Absolwentów, Wychowanków i Pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Sosnowcu oraz wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w ratowaniu grobu śp. MARII KRAUS – wybitnej esperantystki, zasłużonego pedagoga z III Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa. Prosimy o wpłaty na konto Rady Rodziców: MAŁGORZATA SOKÓŁ RADA RODZICÓW ZSO nr 3 ul. Piłsudskiego 114, Sosnowiec BANK PEKAO S.A. Tytułem: kwesta na renowację grobu profesor M. Kraus


Pobierz ppt "Nauczycielka z „Prusa” esperantystka, polonistka, anglistka i germanistka PROF. MARIA KRAUS (1898-1986) Oprac. Jerzy Kluza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google