Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TRANSAKCJE ARBITRAŻOWE ZYSK BEZ RYZYKA Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TRANSAKCJE ARBITRAŻOWE ZYSK BEZ RYZYKA Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych."— Zapis prezentacji:

1 TRANSAKCJE ARBITRAŻOWE ZYSK BEZ RYZYKA Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych

2 2 WARTOŚĆ TEORETYCZNA I RYNKOWA KONTRAKTU TERMINOWEGO FV PV I gdzie: PV - wartość rynkowa kontraktu FV - wartość teoretyczna kontraktu I - instrument bazowy r - stopa zysku wolna od ryzyka n - ilość dni do wygaśnięcia kontraktu Wnioski: FV - silnie powiązane z instrumentem bazowym - wprost proporcjonalne do r % - pomijając wpływ I, maleje w miarę zbliżania się daty wygaśnięcia

3 3 INSTRUMENTY BAZOWE

4 4 DLACZEGO POJAWIA SIĘ OKAZJA DO ZAWARCIA TRANSAKCJI ARBITRAŻOWEJ Jeżeli PV>I i PV>FV wtedy kupujemy instrument bazowy sprzedajemy kontrakty na instrument bazowy PV=I dobra informacja lub działania spekulantów T1T1 T2T2 brak okazji brak okazji okazja do arbitrażu FV PV I PV=I FV

5 5 DLACZEGO POJAWIA SIĘ OKAZJA DO ZAWARCIA TRANSAKCJI ARBITRAŻOWEJ Jeżeli PV { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.pl/25/8088760/slides/slide_5.jpg", "name": "5 DLACZEGO POJAWIA SIĘ OKAZJA DO ZAWARCIA TRANSAKCJI ARBITRAŻOWEJ Jeżeli PV

6 6 TRANSAKCJA ARBITRAŻOWA DLA PRZYPADKU GDY PV>FV Z ZAMKNIĘCIEM W DNIU WYGAŚNIĘCIA Otwarcie transakcji sprzedaż kontraktów po 1200 kupno indeksu po 1000 Zamknięcie transakcji kontrakt zysk = 1200-1150=50 Indeks zysk = 1150-1000=150 suma zysku=50+150 =200 Otwarcie transakcji arbitrażowej Zamknięcie transakcji arbitrażowej FV=1100 PV=1200 I=1000 Początek notowania serii kontraktu terminowego Dzień wygaśnięcia

7 7 TRANSAKCJA ARBITRAŻOWA DLA PRZYPADKU GDY PV>FV Z ZAMKNIĘCIEM PRZED DNIEM WYGAŚNIĘCIA Otwarcie transakcji sprzedaż kontraktów po 1200 kupno indeksu po 1000 Zamknięcie transakcji kontrakt zysk = 1200-800=400 Indeks zysk = 900-1000= -100 suma zysku=400-100 =300 Zysk gwarantowany PV 1 -I 1 = 1200-1000=200 transakcja FV 1 =1100 PV 1 =1200 początek serii zamknięcie transakcji Wygaśnięcie kontraktu FV 2 =1090 PV 2 =80 0 I 1 =1000 I 2 =900

8 8 TRANSAKCJA ARBITRAŻOWA DLA PRZYPADKU GDY PV { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.pl/25/8088760/slides/slide_8.jpg", "name": "8 TRANSAKCJA ARBITRAŻOWA DLA PRZYPADKU GDY PV

9 9 TRANSAKCJA ARBITRAŻOWA DLA PRZYPADKU GDY PV { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.pl/25/8088760/slides/slide_9.jpg", "name": "9 TRANSAKCJA ARBITRAŻOWA DLA PRZYPADKU GDY PV

10 10 ZYSK Z TRANSAKCJI ARBITRAŻOWEJ NIE ZALEŻY OD KONIUNKTURY Otwarcie transakcji arbitrażowej Zamknięcie transakcji arbitrażowej FV 1 =1100 PV 1 =1200 I 1 =1000 Początek notowania serii kontraktu terminowego Dzień wygaśnięcia A C B DLA PV>FV transakcja: sprzedaż kontraktów po 1200 kupno indeksu po 1000 ZYSK w punkcie A ZYSK w punkcie B ZYSK w punkcie C

11 11 DOBÓR ILOŚCI KONTRAKTÓW I WIELKOŚCI PORTFELA AKCJI PV 1 I1I1 A B PV 1 >I 1 więc kupujemy I, sprzedajemy PV gdzie: A - aktywa na rachunku A p - aktywa pracujące PV 1 - wartość kontraktu w dniu zawarcia arbitrażu I 1 - wartość instrumentu bazowego w dniu zaw. arbitr pa - prowizja dla akcji w jedną stronę ( liczbowo ) Nc - liczba kontraktów wsp - mnożnik dla kontraktu ( na WIG20 = 10zł, na akcje = ilość akcji w 1 kontrakcie ) de - depozyt zabezpieczający ( liczbowo ) W pa - środki zaangażowane w akcjach W pk - środki zaangażowane w kontraktach

12 12 OBSERWACJA RYNKU AKCJI TPSA I KONTRAKTU FTPSH2 Instrument bazowy :akcje TPSA Kontrakt seria : FTPSH2 Okres notowania kontraktu: 25-10-01 do 15-03-2002

13 13 WYNIKI ARBITRAŻU DLA OKAZJI 1 16-08-01 / 06-09-01 (indeks WIG20) dane stałe: A = 100 000,00 zł wsp = 10 zł pk = 9 zł pa = 0,0039 de = 0,081 R L = 8% Warunek: R r =7,26%< R L =8% !!!! Zysk = 4 135,00 zł R A = 4,34% N c = 8 kontraktów (sprzedać) W pa = 87 300,5 zł (kupić) dane zmienne: PV = 1149 pkt I = 1087,12 pkt Dw = 225 dni R A (06-09-01) = 4.47% dni = 21 R r =77,69% Zakończenie transakcji arbitrażowej

14 14 WYNIKI ARBITRAŻU DLA OKAZJI 2 29-10-01 / 14-11-01 (akcje TPSA) dane stałe: A = 100 000,00 zł wsp = 500 pk = 9 zł pa = 0,0039 de = 0,09 R L = 8% Warunek: R r =12,06%> R L =8% Zysk = 4 621,53 zł R A = 4,84% N c = 11 kontraktów (sprzedać) W pa = 87240,7 zł (kupić) dane zmienne: PV = 16,80 zł I = 15,80 zł Dw = 135 dni R A (14-11-01)=4.46% dni = 13 R r =125,2% Zakończenie transakcji arbitrażowej

15 15 WYNIKI ARBITRAŻU DLA OKAZJI 3 21-11-01 / 17-12-01 (akcje TPSA) dane stałe: A = 100 000,00 zł wsp = 500 pk = 9 zł pa = 0,0039 de = 0,09 R L = 7,5% Warunek: R r =10,14%> R L =8% Zysk = 3 235,76 zł R A = 3,34% N c = 11 kontraktów (sprzedać) W pa = 88 621,00 zł (kupić) dane zmienne: PV = 16,80 zł I = 16,05 zł Dw = 112 dni R A (17-12-01)=3.63% dni = 26 R r =50,95% Zakończenie transakcji arbitrażowej

16 16 WYNIKI ARBITRAŻU DLA OKAZJI 4 07-02-02/ 11-02-02 (akcje PKN) dane stałe: A = 100 000,00 zł wsp = 500 pk = 9 zł pa = 0,0039 de = 0,099 R L = 8% Warunek: R r =14,65%> R L =8% Zysk = 1223,29 zł R A = 1,37% N c = 8 kontraktów (sprzedać) W pa = 81 116,00zł (kupić) dane zmienne: PV = 20,7 zł I = 20,20 zł Dw = 36 dni R A (11-02-02)=1.44% dni = 5 R r =105,12% Zakończenie transakcji arbitrażowej

17 17 WYNIKI ARBITRAŻU DLA OKAZJI 5 08-03-02/ 13-03-02 (akcje PKN) dane stałe: A = 100 000,00 zł wsp = 500 pk = 9 zł pa = 0,0039 de = 0,099 R L = 8% Warunek: R r =20,14%> R L =8% Zysk = 277,63 zł R A = 0,29% N c = 9 kontraktów (sprzedać) W pa = 87 868,00zł (kupić) dane zmienne: PV = 19,70 zł I = 19,45 zł Dw = 7 dni R A (13-03-02)=0.39% dni = 5 R r =28,47% Zakończenie transakcji arbitrażowej Podsumowanie : 16-08-01 do 13-03-02 Zysk = 13 491 zł R A = 13.89 % R r =23 %

18 18 PODSUMOWANIE Wady transakcji arbitrażowej -pomyłka przy składaniu zlecenia -ryzyko braku możliwości arbitrażu -ryzyko podwyższenia stóp procentowych - mała płynność instrumentu w momencie okazji do zakończenia transakcji Zalety transakcji arbitrażowej -zysk bez ryzyka Jakie warunki trzeba spełnić aby zostać arbitrażystą -dostęp do notowań z możliwością składania zleceń, najlepiej on-line -program, który szybko oblicza gwarantowana rentowność oraz Nc i Wp -znać wielkosci de, Dw, wsp dla obserwowanych kontraktów -wiedzieć jak postępować jeśli PV>I lub PV { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.pl/25/8088760/slides/slide_18.jpg", "name": "18 PODSUMOWANIE Wady transakcji arbitrażowej -pomyłka przy składaniu zlecenia -ryzyko braku możliwości arbitrażu -ryzyko podwyższenia stóp procentowych - mała płynność instrumentu w momencie okazji do zakończenia transakcji Zalety transakcji arbitrażowej -zysk bez ryzyka Jakie warunki trzeba spełnić aby zostać arbitrażystą -dostęp do notowań z możliwością składania zleceń, najlepiej on-line -program, który szybko oblicza gwarantowana rentowność oraz Nc i Wp -znać wielkosci de, Dw, wsp dla obserwowanych kontraktów -wiedzieć jak postępować jeśli PV>I lub PVI lub PV


Pobierz ppt "TRANSAKCJE ARBITRAŻOWE ZYSK BEZ RYZYKA Zespół Rekomendacji i Analiz Giełdowych Departament Klientów Detalicznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google