Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BAJKI O LITERKACH Metoda story – line. Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci Literki bardzo lubią dzieci. Są do was bardzo podobne. Nie dowierzacie? Pomyślcie:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BAJKI O LITERKACH Metoda story – line. Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci Literki bardzo lubią dzieci. Są do was bardzo podobne. Nie dowierzacie? Pomyślcie:"— Zapis prezentacji:

1 BAJKI O LITERKACH Metoda story – line

2 Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci Literki bardzo lubią dzieci. Są do was bardzo podobne. Nie dowierzacie? Pomyślcie: Czy wolicie bawić się sami czy z koleżankami i kolegami? Oczywiście, że w grupie. Literki też rzadko występują pojedynczo. Obejrzyjcie książeczki. Literki łączą się. To są wyrazy. A to zdania. Ale i te odnajdziecie w wyrazach. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie że, tak jak Wy, literki są bardzo ruchliwe. Bawią się raz z jednymi, raz z drugimi literkami.

3 Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci PYTANIA KLUCZOWE Jakie litery potraficie rozpoznać? Które z nich są wielkie, a które małe? Jakie spotkały się w waszym imieniu? Czy z liter w twoim imieniu można ułożyć jakieś inne słowo? Gdzie można spotkać literki? Jak za pomocą ciała można pokazać wybrane litery? Czy do gry w klasy można zaprosić literki?

4 Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci PROPONOWANE FORMY AKTYWNOŚCI Rozpoznawanie liter. Dobieranie parami małej i dużej litery. Układanie wyrazów z liter. Sporządzenie wizytówki swojego imienia i zawieszenie jej na Ścianie pełnej liter wg pomysłu J. Majchrzak Rozkładanie (rozcinanie) wyrazów na litery.

5 Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci PROPONOWANE FORMY AKTYWNOŚCI Demonstrowanie zdań, rozcinanie zdań na wyrazy, rozcinanie wyrazów na litery. Oglądanie książek. Wskazywanie napisów, szyldów, plakatów podczas spaceru po okolicy. Zapisywanie swojego imienia ręcznie i na komputerze. Gry i zabawy ruchowe – np. gra w klasy z wykorzystaniem literek, w grach planszowych lub układanie liter z ciała.

6 Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci

7 Polisensoryczne metody nauki czytania wb Wzrok – skojarzenia: w jak wąż, b w buciku. Aaatra,ta,ta Słuch – Aaa – ziewanie, tra,ta,ta – trąbka pd Dotyk – Modelowanie p - plastelina, d – drut, dotykanie, układanie. c górek Smak – c – cytryna, górek sm Zapach – s - jak sosna (olejek zapachowy), m – jak malina (sok malinowy)

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17 Epizod 2 Literki lubią też bajki Literki, tak jak wy, uwielbiają bajki. Dzięki nim, będziecie mogli czytać je sami. Wkrótce przekonacie się, że to bardzo przyjemne zajęcie. Jakie bajki lubią literki? Różne. O Czerwonym Kapturku, Jasiu i Małgosi, Królowej Śniegu. Ale najchętniej słuchają opowieści o samych sobie.

18 Epizod 2 Literki lubią też bajki Wymyśliły nawet nazwy swoich bajkowych krain: Apli-Papli i Ele-Mele. Dlaczego takie? Bo jak wcześniej Wspomnieliśmy, litery lubią gry i zabawy. Prawie każdą zaczynają jakąś rymowanką: Apli-Papli, Blite-Blau A kto tego nie wypowie Ten nie będzie grał.

19 Epizod 2 Literki lubią też bajki PYTANIA KLUCZOWE Jakie wy lubicie bajki? Które dobranocki lubicie najbardziej? Gdzie można kupić książkę z bajkami? Gdzie można wypożyczyć książkę z bajkami? Czy potraficie wymyślić własną bajkę albo ją namalować? Czy za pomocą ruchu (teatrzyku) przedstawicie baśń lub jej fragment?

20 Epizod 2 Literki lubią też bajki PROPONOWANE FORMY AKTYWNOŚCI Opowiadanie bajek. Czytanie wybranej (wybranych) baśni, czytanej przez nauczyciela lub z kasety, płyty – słuchowisko. Oglądanie bajek (na video, w teatrze) Organizowanie dziecięcej zabawy w teatr na podstawie baśni lub opowiadania – przekład intersemiotyczny.

21 Epizod 2 Literki lubią też bajki PROPONOWANE FORMY AKTYWNOŚCI Wyjście do biblioteki. Przeglądanie książek, domyślanie się tematyki na podstawie ilustracji i tytułu. Słuchanie i śpiewanie piosenek o baśniach.

22 Epizod 3 Literki zapraszają do swojej bajki różne postaci Kiedy literki zaczęły wymyślać bajki, do głowy przyszedł im jeszcze jeden pomysł. Jakie to bajki bez Smoka, króla lub Baby Jagi?! Postanowiły zaprosić do swej opowieści różne postaci. I tak zawitali do nich: Król Alfabet, który razem z piegowatym Ministrem Kropką mieszkał w okazałym pałacu.

23 Smok Elementary – stary, poczciwy, czasem w wesołym, a czasem w smutnym humorze. Baba Jaga – psotnica znana w całym Apli-Papli. Potrafiła tak dokazywać, że rozśmieszyła wszystkich aż do łez.

24 Krasnal Bajbajek – trochę strachliwy, ale zawsze bardzo pomocny, Pani Nutka, Elf Ladaco, Nadworny Poeta…

25 …i jeszcze Gderliwa Wrona, Kret, Papugi Ada i Aga, Rak Makary.

26 Epizod 3 Literki zapraszają do swojej bajki różne postaci PYTANIA KLUCZOWE Jak wyobrażasz sobie te postaci? Którą (które) z nich najchętniej namalujesz? Jak wyglądałaby postać, którą ty zaprosiłbyś do swojej bajki? Co mógłbyś o niej opowiedzieć?

27 Epizod 3 Literki zapraszają do swojej bajki różne postaci PROPONOWANE FORMY AKTYWNOŚCI Prace plastyczne przedstawiające postaci z bajki. Porównywanie wytworów prac dzieci i ilustracji w książeczce Apli-Papli oraz kartach typu Piotruś. Konstruowanie opowieści. Wymyślanie bajkowych postaci – Mały Andersen. Wyszukiwanie różnic w kartach - ćw. spostrzegawczości.

28 Epizod 4 Litera M uwielbia malować Każda litera różni się od innych nie tylko wyglądem. Na przykład litera A jest wesoła i pogodna. Lubi piosenki. Sama nawet układa kołysanki. Litera B chętnie tańczy. Bale wprost uwielbia. C zdrowa i krzepka, bo pije z cebuli i cytryny. D domatorka, ma najpiękniejszy domek w okolicy. O innych możecie przeczytać w kolejnych bajkach.

29 Epizod 4 Litera M uwielbia malować Dziś opowiemy wam o literce M. Oj, jak ona lubi malowanie! Maluje co tylko może: a to zebry na ulicy, a to płot u Krasnala Bajbajka, a to piegi Ministrowi Kropce. Nawet mapy malowała. A pod spodem podpis: Namalowała literka M. Zobaczcie, jak wyglądała ta mapa.

30 Epizod 4 Litera M uwielbia malować PYTANIA KLUCZOWE Czym różnią się literki? Czym wy różnicie się między sobą? Co możecie powiedzieć o sobie? Co miłego powiedziałbyś o koledze, koleżance? Jakie zainteresowania miała literka M W co można zamienić kolorową plamę?

31 Epizod 4 Litera M uwielbia malować PROPONOWANE FORMY AKTYWNOŚCI Czytanie bajki o literce. Rozmowy o literkach i nas samych. Zabawa w plamowanie. Oglądanie mapy wykonanej przez literkę i map geograficznych - porównanie. Konstruowanie gry planszowej na bazie litery M.

32 Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa, całe życie jest kalekie

33 Metoda story – line (przykład drugi)

34 Epizod 1 PYTANIA KLUCZOWE: Dlaczego nauczyciel nazywał się pan Słońce? Z czym kojarzy Ci się Słońce? Jaki powinien być nauczyciel? Nowy nauczyciel

35 Epizod 1 Przykładowe sposoby realizacji: Wykorzystanie metody słoneczka do skojarzenia z pojęciem słońce, Dyskusja. Ćwiczenie umiejętności argumentowania z wykorzystaniem metody pokera kryterialnego. Nowy nauczyciel

36 Poker kryterialny

37 POKER KRYTERIALNY 1. Mądry 2. Sprawiedliwy 3. Ma poczucie humoru 4. Potrafi przekazać wiedzę 5. Sympatyczny, miły 6. Potrafi zmobilizować do nauki 7. Ma duży autorytet 8. Zawsze przygotowuje się do zajęć 9. Punktualny 10. Chętnie rozmawia z uczniami 11. Można mu się zwierzyć 12. Organizuje klasowe spotkania po lekcjach: imprezy, wycieczki 13. Można na nim polegać

38 POKER KRYTERIALNY 14. Pozwala zadawać pytania 15. Potrafi zaciekawić przedmiotem 16. Stanowczy, konsekwentny – jak coś powie, to zrobi 17. Prowadzi ciekawe, atrakcyjne zajęcia 18. Ładnie, estetycznie ubrany 19. Szlachetny, o wysokiej moralności 20. Wyrozumiały i tolerancyjny 21. Cierpliwy 22. Wymagający

39 Epizod 2 PYTANIA KLUCZOWE: Jakie marzenia, które kiedyś mieszkały w baśniach, dziś są rzeczywistością? Kto z marzeń czyni rzeczywistość? Co wiemy o wynalazcach? Czego chcielibyśmy się dowiedzieć? Na czym polega eksperymentowanie? Jakie eksperymenty nas ciekawią? Marzenia, które kiedyś mieszkały w baśniach, a dziś są rzeczywistością.

40 Epizod 2 PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI: Ustalenie jakie marzenia się już spełniły? (lotu-samolot), Przeglądanie publikacji, encyklopedii, Wymienienie kilku największych wynalazców, Praca z komputerem. Program Jak to działa? Eksperymentowanie (np. jak działa gaśnica). Marzenia, które kiedyś mieszkały w baśniach, a dziś są rzeczywistością.

41 Epizod 3 PYTANIA KLUCZOWE: Gdybym miał czapkę niewidkę jak bym ją wykorzystał? Co to jest pozytywne myślenie? Czapka niewidka

42 Epizod 3 PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI: Zapisywanie pomysłów na samoprzylepnych kartkach, Umieszczenie karteczek w tabeli (zbiorach), - Czy propozycja komuś pomoże? (+) - Czy może komuś zaszkodzić? (-) - Czy będzie obojętne (0) Rozmowa na temat dobra, zła, pomocy, krzywdy itp. Czapka niewidka

43 Epizod 4 PYTANIA KLUCZOWE: Jak wycofać się ze złego pomysłu? Jakie wynalazki pomogłyby ludziom? Jakimi cechami powinien charakteryzować się wynalazca? Projektowanie pozytywnych wynalazków

44 Epizod 4 PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI: Prace plastyczne Pozytywne wynalazki, Zabawa w biuro patentowe, Zabawa w Młodego naukowca z wykorzystaniem cech charakteryzujących wynalazcę, Podsumowanie. Rozmowa na temat Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Projektowanie pozytywnych wynalazków

45

46

47

48 Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy

49 Metoda story-line (przykład trzeci)

50 Epizod 1 Pytania kluczowe: Co zrobić, aby nie zabłądzić w lesie? Co wiemy o lesie? Czego chcielibyśmy się dowiedzieć? Jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać w lesie? Tomcio Paluszek zabłądził w lesie

51 Epizod 1 Proponowane formy aktywności: Sporządzenie listy niebezpieczeństw czyhających w lesie, Opracowanie siatki pojęciowej: Co wiemy o lesie? Przygotowanie ekwipunku przed wyprawą, Ustalenie kodeksu zachowań w lesie, Nauka wierszy o lesie. Np. pt. O co prosi las?. Tomcio Paluszek zabłądził w lesie

52 Epizod 2 Pytania kluczowe: Gdyby Leśny Dziadek nie był postacią z bajki, to jak moglibyśmy go nazwać? Co wiemy o leśniczym? Czego chcielibyśmy się dowiedzieć? Jak się tego dowiemy? Czego moglibyśmy nauczyć się od leśniczego? O co moglibyśmy zapytać leśniczego? Co nas ciekawi? Tomcio Paluszek spotyka Leśnego Dziadka

53 Epizod 2 Proponowane formy aktywności: Przygotowanie pytań do wywiadu z leśniczym Wyszukiwanie w dostępnych materiałach (encyklopedie, książki, filmy) odpowiedzi na pytania kluczowe. Spotkanie z leśniczym, Spacer dydaktyczny z leśniczym po lesie Tomcio Paluszek spotyka Leśnego Dziadka

54 Epizod 3 Pytania kluczowe: Czy potrafilibyście sprostać zadaniu, które dostał Tomcio Paluszek? Jak poznać wiek drzewa? Jak ustalić, którą stroną drzewo jest zwrócone na południe? Co znajduje się w lesie oprócz drzew? Leśny Dziadek stawia Tomciowi zadania

55 Epizod 3 Przykładowe formy aktywności: Opracowanie przewodnika po drzewach Wskazywanie na pniu liczby lat oraz kierunku południowego, Sporządzenie makiety lasu – prace plastyczne Czytanie tekstu o malutkiej czarownicy, która chciała wyczarować las Inscenizowanie dialogu Tomcia i Dziadka w plenerze. Leśny Dziadek stawia Tomciowi zadania

56 Epizod 4 Pytania kluczowe: Pytania kluczowe: Czego Tomcia nauczyło spotkanie z Leśnym Dziadkiem? Czego my się nauczyliśmy? Leśny Dziadek wyprowadza Tomcia z lasu

57 Epizod 4 Przykładowe formy aktywności: Tworzenie siatki pojęciowej po zakończeniu projektu Przygotowanie wystawy prac Przygotowanie podziękowań dla leśniczego (można przygotować występ artystyczny na który zostanie zaproszony leśniczy, rodzice, uczniowie innych klas Leśny Dziadek wyprowadza Tomcia z lasu

58 Indywidualizacja Indywidualizacja …Dziękuję Marysia Lorek Carlow, 31 marca 2012 r. Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania, można jedynie stworzyć warunki zezwalające na to, aby ziarno rozwinęło wszystkie tkwiące w nim możliwości. Carl Rogers


Pobierz ppt "BAJKI O LITERKACH Metoda story – line. Epizod 1 Literki bardzo lubią dzieci Literki bardzo lubią dzieci. Są do was bardzo podobne. Nie dowierzacie? Pomyślcie:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google