Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zatory płatnicze na świecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zatory płatnicze na świecie"— Zapis prezentacji:

1 Zatory płatnicze na świecie
Michał Jaskólski Ekspert BCC ds. Prawa Partner w Kancelarii Prawnej „Świeca i Wspólnicy” sp.k.

2

3

4 System odprowadzania podatku VAT Metoda kasowa
Niemcy, Szwajcaria, POLSKA (podatnicy u których wartość sprzedaży – wraz z kwotą podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości euro – w roku 2011 tą równowartością jest zł) Metoda memoriałowa POLSKA

5 Wytyczna OECD w sprawie podatku VAT:
Ciężar opodatkowania VAT nie może spoczywać na przedsiębiorcach. Committee on Fiscal Affairs on 28 June 2011

6 FACTORING Faktoring jest to usługa finansowa, która polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem. Niestety w Polsce obroty na rynku factoringowym wynoszą obecnie jedynie 4,5 mld euro, Irlandii lub Holandii są one pięciokrotnie wyższe, w Hiszpanii czy Niemczech piętnastokrotnie wyższe, we Francji wyższe aż o 20 razy, we Włoszech o 30 razy, w Anglii obroty tego rynku są niemal sześćdziesięciokrotnie większe niż w Polsce.

7 CZAS DOCHODZENIA ROSZCZEŃ
Długość trwania przeciętnego postępowania gospodarczego w Polsce to, według corocznego raportu Banku Światowego „Doing Business” prawie 1000 dni.

8 CZAS DOCHODZENIA ROSZCZEŃ
FRANCJA i NIEMCY Tzw. procedura wezwania do zapłaty przed sądem. Nie ma tutaj górnej granicy w odniesieniu do wartości roszczenia. Korzystanie z procedury dotyczącej wezwania do zapłaty jest fakultatywne dla wierzyciela.

9 EGZEKUCJA ROSZCZEŃ NIEMCY
W przeciwieństwie do długotrwałych „aukcyjnych” procedur polskich, wskazać można np. niemiecką instytucję prostej konfiskaty nieruchomości - wykonania w stosunku do nieruchomości dłużnika dokonuje się w formie hipoteki zapisanej dla zabezpieczenia roszczenia, obowiązkowego zakupu i odsprzedaży na aukcji lub polecenia sekwestru sądowego w stosunku do majątku.

10 EGZEKUCJA ROSZCZEŃ WŁOCHY
tzw. procedura w przypadku drobnych roszczeń, „przymusowe wywłaszczenie”

11 EGZEKUCJA ROSZCZEŃ BELGIA Uproszczona procedura sądowa

12 EGZEKUCJA ROSZCZEŃ FRANCJA Wymiana oświadczeń jako I instancja sądowa.

13 Najlepsze rozwiązania na świecie:
Metoda kasowa rozliczania podatków dochodowych i VAT, Szybka procedura dochodzenia wierzytelności, Popularyzacja usług factoringu, Popularyzacja „rabatów” za płatność przed terminem.


Pobierz ppt "Zatory płatnicze na świecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google