Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISZPANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISZPANIA."— Zapis prezentacji:

1 HISZPANIA

2 Królestwo Hiszpanii położone jest na południowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmując prawie 505 tys. km2 jest trzecim, pod względem wielkości terytorium, państwem w Europie. Powierzchnia kraju zajmuje blisko 80% Półwyspu Iberyjskiego, a otoczona jest od północy i zachodu wodami Oceanu Atlantyckiego, natomiast od wschodu i południa Morzem Śródziemnym. Królestwo Hiszpanii

3 POŁOŻENIE Hiszpania sąsiaduje od północy z Andorą i Francją, od południa z Marokiem i Gibraltarem, stanowiącym terytorium zależne Wielkiej Brytanii, od zachodu z Portugalią.

4 W głębi kraju: Mroźna zima z częstymi opadami śniegu na północy oraz gorące lato. Północ nad wybrzeżem Atlantyku: opady głównie w zimie, nieco chłodniejsze ale nadal ciepłe lato. Klimat podzwrotnikowy na Wyspach Kanaryjskich: wysokie temperatury przez cały rok (18ºC - 24ºC). MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Godz. słoneczne 4 5 7 8 9 10 6 Temp. w ciągu dnia 13 14 16 18 21 25 28 Temp. w ciągu nocy 11 19 15 Temp. wody 12 22 24 20 Dni deszczowe

5 Symbole Hymn Hiszpanii nie posiada oficjalnych słów.

6 Krótka historia Hiszpanii
Historia tego słonecznego i pełnego turystów kraju zaczęła się w okresie starożytności. Barwna kultura Hiszpanii ukształtowała się pod wpływem Arabów, Rzymian i Żydów.

7 Hiszpania w starożytności
Pierwotnie na Półwyspie Iberyjskim mieszkały plemiona celtyckie i iberyjskie. W III w. p.n.e. miała miejsce inwazja Kartagińczyków, którzy na południu zaczęli tworzyć swoje imperium. W wyniku klęski poniesionej w drugiej wojnie punickiej ( p.n.e.), Kartagina zrzekła się na rzecz Rzymian m. in. swoich kolonii w Iberii, gdzie utworzono dwie prowincje: Hiszpanię Bliższą i Hiszpanię Dalszą. W I w. p.n.e. krajem ponownie wstrząsały wojny, tym razem spowodowane konfliktem między Gajuszem Juliuszem Cezarem a Gnejuszem Pompejuszem. Po zakończeniu walk w Hiszpanii nastąpił okres względnej stabilizacji; mieszkańcy ulegali wpływom rzymskim. Dopiero w II w. rozpoczął się kryzys, ogarniający zresztą obszar całego Cesarstwa Rzymskiego. Trwały spory o władzę, w wyniku których podupadał handel i zwiększały się różnice między arystokracją a rolnikami. Efektem niepokojów społecznych był spadek liczby mieszkańców Hiszpanii, którzy uciekali przed najazdami barbarzyńskich plemion i szerzącymi się zarazami.

8 Okres od XIX w. do współczesności
W XIX w. w Europie wybuchły wojny napoleońskie. Konflikt między Hiszpanią a Francją spowodowała okupacja Portugalii w 1807 r. i Hiszpanii w 1808 r.; zmagania trwały do 1814 r. i zakończyły się zwycięstwem obrońców. To jednak nie był koniec sporów politycznych – trwały one aż do połowy XIX w.; spierały się ze sobą ugrupowania liberałów i konserwatystów. Moment zawirowań w Hiszpanii starały się wykorzystać kolonie zamorskie, które rozpoczęły walkę o niepodległość. W XX w. kontynuowano wojny między konserwatystami a liberałami, a kraj pogrążał się w upadku. W 1931 r. proklamowano republikę, a wkrótce wybuchła wojna domowa, którą zwyciężył generał Francisco Franco. Autorytarny władca rządził aż do 1975 r. Po jego śmierci na tron wstąpił Jan Karol I z dynastii Burbonów. Ustrój polityczny został zreformowany; ustanowiono demokratyczną konstytucję. W latach 80. XX w. Hiszpania została członkiem NATO i Unii Europejskiej. W I połowie XX w. Hiszpania była biednym krajem bez perspektyw. Sytuacja diametralnie zmieniła się po demokratyzacji. Napływ zagranicznych inwestorów, rozwój przemysłu, a przede wszystkim rozkwit turystyki spowodowały, że w II połowie XX w. należała do najszybciej rozwijających się państw Europy. Obecnie zaliczana jest do potęg światowej gospodarki.

9 HISTORIA Dynastia Habsburgów Karol I Filip II
Panowała w latach : Karol I Filip II

10 Dynastia Burbonów Filip V Ludwik I Ferdynand VI
Panowała w latach : Filip V Ludwik I Ferdynand VI

11 Filip III Filip IV Karol II

12 Karol III Karol IV Ferdynand VII

13 Dynastia Bonaparte Burbonów Józef I Ferdynand VII Izabela II

14 Ciekawostki

15 » Kościół w skorupiakach
» Mysia wyspa U wybrzeży baskijskiej miejscowości Getaria jest malutka, zielona i garbata wyspa, którą zowią Myszą – El Ratón. » Kościół w skorupiakach Na galisyjskiej wyspie A Toxa (La Toja) wzniesiono kościół w całości pokryty białymi muszlami przegrzebka (vieiry). » Katedra w Segovii Najmłodsza gotycka katedra w Hiszpanii znajduje się w Segovii. Jest zarazem jedną z największych. Można ją dokładnie obejrzeć z zewnątrz, gdyż nie jest wciśnięta między inne budynki. » Wielkie dzwony Największy dzwon w Hiszpanii znajduje się w katedrze w Toledo (ok. 18 ton), ale od początku był pęknięty. Drugim szczyci się Pamplona; jest uruchamiany tylko na specjalne okazje. » Intrygujące ulice W XVII-wiecznym Madrycie istniały ulice o nazwach: „Wyjdź jeśli możesz”, „Choćbyście byli przeciw” i „Obyś szedł w złą godzinę”. Znajdowały się w pobliżu terenów młyna i ujścia wody, o które toczył się spór.

16 » Siedmiotonowy wieloryb
» Wilfred Włochaty Pierwszy niezależny władca Katalonii, Wilfred Włochaty, zginął, walcząc u boku Karola Łysego. » Siedmiotonowy wieloryb Największym sukcesem łowieckim generała Franco był siedmiotonowy wieloryb. » Ziemia królików Nazwa Hiszpania pochodzi z języka fenickiego i prawdopodobnie oznacza "ziemię królików". » Najstarszy jest Kadyks! Najstarszym miastem Europy Zachodniej jest prawdopodobnie Kadyks, który mógł zostać założony nawet w 1100 r. p.n.e.! » Roland Słynnego rycerza Rolanda ze średniowiecznej pieśni pokonali nie Maurowie, ale baskijscy górale. » Nazwa Alhambra Nazwa Alhambra oznacza Czerwoną Twierdzę i bierze się od rdzawego koloru jej murów, uwydatnionego zwłaszcza o zachodzie słońca. » Hiszpańska inkwizycja Hiszpańska inkwizycja nie paliła czarownic, brała natomiast po lupę tych, którzy w nie wierzyli - bo przecież czary nie istnieją!

17 HISZPAŃSKIE WYSPY

18 MAJORKA Majorka jest największą wyspą archipelagu BALEARÓW, położoną na Morzu Śródziemnym w odległości 82 km od brzegów Hiszpanii. Bez cienia przesady można określić ją jako turystyczny raj - każdy może znaleźć tu coś dla siebie: piaszczyste plaże, mniej znane oblicze wyspy: urocze wioski w dolinach Sierra de Tramuntana, klasztory na szczytach wzgórz i zapierające dech w piersiach jaskinie.

19 MINORKA Minorka to druga co do wielkości wyspa Balearów wygląda jak iskrząca turkusowymi obwódkami zielona paleta. Część północna, pofałdowana, zbudowana jest z piaskowca, między leśnymi parowami prześwitują pagórki. Część południowa, wapienna, jest bardziej płaska. Wzdłuż wybrzeża mamy kilka kurortów. W głębi wyspy wśród nieużytków i pól rzepakowych natkniemy się na porozrzucane wioski i pojedyncze białe domy, najczęściej z końca XVIII bądź początku XIX wieku.

20 I B IZA Ibiza położona jest na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii i jest trzecią co do wielkości wyspą Balearów.

21 GRAN CANARIA Gran Canaria, trzecia co do wielkości w archipelagu. Vegueta, stara dzielnica z brukowanymi ulicami i domami z czasów hiszpańskiej konkwisty miasto założono w 1478 r. na rozkaz królowej Izabeli Katolickiej .

22 Playa De Los Amadores Miejscowość wypoczynkowa na południowym wybrzeżu wyspy Gran Canaria, pomiędzy Puerto de Mogán i Puerto Rico.

23 Puerto Rico Wyspa odkryta została przez Krzysztofa Kolumba 19 listopada 1493 roku, gdy ten płynął z hiszpańską flotyllą w poszukiwaniu złota. Nazwał ją San Juan Bautista (Wyspa Świętego Jana Chrzciciela). Przebywał tam tylko kilka dni by uzupełnić zapasy żywności i wody i popłynął dalej. W rejsie brał udział Hiszpan Juan Ponce de León, który po usłyszeniu od miejscowych Indian, opowieści o bogactwie postanowił na wyspę wrócić. Zrobił to w roku 1508. W roku 1521 na północnym wybrzeżu Hiszpanie założyli swoją główną osadę, którą nazwali Puerto Rico.

24 TENERYFA Największa wyspa archipelagu wysp Kanaryjskich. Olbrzymi wulkan Pico del Teide, który jest jednocześnie najwyżej położonym punktem w Hiszpanii, dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. W jej części północno-zachodniej, osłoniętej przez krater, jest wilgotno, występuje tu bujna podzwrotnikowa roślinność, a także zawsze zielone winnice, podczas gdy południe pozostaje gorące, kamieniste i suche. Spośród wielu wspaniałych wysp w Hiszpanii najwięcej Turystów wybiera właśnie Teneryfę. Jej specyficzny klimat ze średnią temperaturą wynosząca ok. 20 stopni, piękne plaże i ciepłe morze są uznawane przez turystów za najkorzystniejsze warunki do wypoczynku.

25 FUERTEVENTURA Jest to wyspa, której przeważającą część pokrywają równiny. Geograficznie wyspa składa się z dwóch półwyspów. Jandía na zachodzie i Maxorata na wschodzie są połączone przesmykiem Ismo de la Pared.

26 Madryt Madryt - stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares.

27 Sevilla Miasto ze starożytnymi korzeniami, którego legendarnym założycielem miał być Herkules. Przez setki lat pozostawała pod wpływem arabskim, stanowiąc część państwa Al Andalus, a następnie stała się częścią Królestwa Kastylii. W czasach wielkiej potęgi kolonialnej Hiszpanii Sewilla była jedynym portem obsługującym handel z całym światem, co spowodowało jej szybki rozwój i modernizację.

28 Barcelona Barcelona to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Główny ośrodek przemysłu i finansowy regionu.  Barcelona została założona przez Fenicjan. Powstała w starożytności III wieku p.n.e. jako kolonia rzymska, rozwinęła się jako jedna z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego. W czasie wojny domowej w Hiszpanii miasto kilkukrotnie stało się areną działań wojennych. Współczesna koncepcja urbanistyczna Barcelony została opracowana przez znanego teoretyka architektury Ildefonso Cerdá.

29 Alcantar Przerzucony nad Tagiem most Alcantara w Hiszpanii, to zdecydowanie najbardziej majestatyczna przeprawa Rzymian, jaką wciąż możemy oglądać. Zbudował go w latach n.e. architekt Galiusz Juliusz Lacer. Na swym grobie położonym niedaleko budowli kazał wyryć: „Zostawiłem most, który trwać będzie po wsze czasy”. Nie jest to czcza przechwałka. Budowla służy po dziś dzień, choć kilka razy uszkodzono ją w trakcie różnych wojen. Most ma 194 m długości i sześć przęseł o rozpiętości od 14 do 29 metrów. Jego jezdnia wznosi się prawie 50 metrów nad korytem rzeki. Główne filary budowli mają 9 metrów grubości i zostały tak uformowane, by zniwelować napór wody. Na środku mostu wznosi się łuk triumfalny wysokości 10 m. Znajduje się na nim dedykacja dla panującego wówczas cesarza Trajana, który urodził się w Hiszpanii. Używana obecnie nazwa przeprawy pochodzi ze średniowiecza i oznacza w języku arabskim „most”.

30 Ávila Ávila to miasto w środkowej Hiszpanii. Największą sławę zapewniają mu mury miejskie. Zbudowane w 1090 r. przetrwały do dzisiaj. Mają trochę ponad 2,5 km długości, 12 m wysokości, 3 m grubości, 88 wież i 9 bram. Mury Ávili nie są dziełem sztuki ani wielkim wyczynem inżynierskim czy kamieniarskim. Cudem stały się dlatego, że przetrwały do naszych czasów w pierwotnym stanie. A stało się to za sprawą kryzysu. Niegdyś mury otaczały większość europejskich miast. Jednak w XVIII i XIX w. fortyfikacje, które dawniej zapewniały miastom spokojny rozwój, zaczęły ten rozwój dusić. Nastąpiło masowe wyburzanie średniowiecznych fortyfikacji, by zrobić miejsce na nowe domy, lepsze drogi, a czasami parki (np. krakowskie Planty). W Ávili do tego nie doszło, gdyż akurat wtedy weszła w okres gospodarczej stagnacji. Dzięki temu jej centrum zachowało swój średniowieczny charakter i Ávila stała się jedną z większych atrakcji Hiszpanii oraz trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe wielkie atrakcje Ávili, to romańsko-gotycka katedra i kościoły. Miasto jest też miejscem pielgrzymek związanych z kultem św. Teresy z Ávili.

31 FOOTBALL FUTBOL CLUB BARCELONA to hiszpański wielosekcyjny klub sportowy, istniejący od chwili założenia drużyny piłkarskiej. Założony w 1899 przez grupę  SZWAJCARÓW,  ANGLIKÓW  I  HISZPANÓW, z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Drużyna piłkarska należy do najbardziej utytułowanych zespołów świata w tej dyscyplinie ma na koncie: 21 Mistrzostw Hiszpanii, 25 Pucharów Króla Hiszpanii, 10 Super pucharów Hiszpanii, 4 Puchary Europy, 4 Puchary Zdobywców Pucharów 4 Puchary UEFA, 4 Super puchary Europy, 2 razy Klubowe Mistrzostwo Świata/Puchar Interkontynentalny i wiele innych trofeów.

32 Flamenco Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca Katak. Opowiada się tańcem historię i gestom nie przypisuje się konkretnych znaczeń. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Jest to taniec wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składa się z kolejnych "solówek", wykonywanych przez poszczególnych tancerzy.

33 Korrida Walka z bykiem czyli corrida de toros jest jednym z symboli Hiszpanii. Korridy odbywają się najczęściej z okazji świąt czy uroczystości. Sezon korridy zazwyczaj rozpoczynają uroczystości Las Fallas. W walce uczestniczą byk tzw. Toro i profesjonalny zapaśnik - torero. Każdy matador, czyli główny zapaśnik ma swój zespół, tzw. cuadrilla. Byki tuż przed walką są przetrzymywane w ogrodzeniu. Walka z bykiem trwa z reguły 2,5 godziny i odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami.

34 Święto Ognia Fallas de Valencia  lub Fiesta de Las Fallas - hiszpańskie święto o charakterze festiwalu odbywające się co roku w marcu w Walencji.

35 Wybitni Hiszpanie

36 Pablo Picasso Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

37 Francisco Goya Francisco José de Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746 w Fuendetodos, zm. 15 kwietnia 1828 w Bordeaux) - hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, wybitny portrecista i malarz scen rodzajowych.

38 Francisco Goya Parasolka (1777)
Portret rodziny infanta don Luisa(1784) Praczki ( ) Książę i księżna Osuna z dziećmi(1788) Rodzina Karola IV (1800)

39 Mleczarka z Bordeaux (ok. 1827)
Portret Isabeli Porcel (1806) Alegoría Madrytu (1810) Podpis Francisco Goi Josefa Bayeu ( )

40 Antonio Banderas

41 Piraci z Karaibów Penélope Cruz

42 THE END ^^ DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ !

43 Justyna Dołęga Oliwia Chmiel Adrian Plizga Marcin Mac
Wykonali : Justyna Dołęga Oliwia Chmiel Adrian Plizga Marcin Mac


Pobierz ppt "HISZPANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google