Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Królestwo Hiszpanii po ł o ż one jest na po ł udniowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmuj ą c prawie 505 tys. km 2 jest trzecim, pod wzgl ę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Królestwo Hiszpanii po ł o ż one jest na po ł udniowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmuj ą c prawie 505 tys. km 2 jest trzecim, pod wzgl ę"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Królestwo Hiszpanii po ł o ż one jest na po ł udniowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmuj ą c prawie 505 tys. km 2 jest trzecim, pod wzgl ę dem wielko ś ci terytorium, pa ń stwem w Europie. Powierzchnia kraju zajmuje blisko 80% Pó ł wyspu Iberyjskiego, a otoczona jest od pó ł nocy i zachodu wodami Oceanu Atlantyckiego, natomiast od wschodu i po ł udnia Morzem Ś ródziemnym. KRÓLESTWO HISZPANII

4 POŁOŻENIE Hiszpania sąsiaduje od północy z Andorą i Francją, od południa z Marokiem i Gibraltarem, stanowiącym terytorium zależne Wielkiej Brytanii, od zachodu z Portugalią.

5 W głębi kraju: MIESIĄCIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII Godz. słoneczne 4557891086554 Temp. w ciągu dnia 13141618212528 25211613 Temp. w ciągu nocy 67911141821 1915118 Temp. wody 131213141619222422201614 Dni deszczowe 558986467966 Mroźna zima z częstymi opadami śniegu na północy oraz gorące lato. Północ nad wybrzeżem Atlantyku: opady głównie w zimie, nieco chłodniejsze ale nadal ciepłe lato. Klimat podzwrotnikowy na Wyspach Kanaryjskich: wysokie temperatury przez cały rok (18ºC - 24ºC).

6 Symbole Hymn Hiszpanii nie posiada oficjalnych słów.

7 Krótka historia Hiszpanii Historia tego słonecznego i pełnego turystów kraju zaczęła się w okresie starożytności. Barwna kultura Hiszpanii ukształtowała się pod wpływem Arabów, Rzymian i Żydów.

8 Pierwotnie na Półwyspie Iberyjskim mieszkały plemiona celtyckie i iberyjskie. W III w. p.n.e. miała miejsce inwazja Kartagińczyków, którzy na południu zaczęli tworzyć swoje imperium. W wyniku klęski poniesionej w drugiej wojnie punickiej (218-202 p.n.e.), Kartagina zrzekła się na rzecz Rzymian m. in. swoich kolonii w Iberii, gdzie utworzono dwie prowincje: Hiszpanię Bliższą i Hiszpanię Dalszą. W I w. p.n.e. krajem ponownie wstrząsały wojny, tym razem spowodowane konfliktem między Gajuszem Juliuszem Cezarem a Gnejuszem Pompejuszem. Po zakończeniu walk w Hiszpanii nastąpił okres względnej stabilizacji; mieszkańcy ulegali wpływom rzymskim. Dopiero w II w. rozpoczął się kryzys, ogarniający zresztą obszar całego Cesarstwa Rzymskiego. Trwały spory o władzę, w wyniku których podupadał handel i zwiększały się różnice między arystokracją a rolnikami. Efektem niepokojów społecznych był spadek liczby mieszkańców Hiszpanii, którzy uciekali przed najazdami barbarzyńskich plemion i szerzącymi się zarazami. Hiszpania w starożytności

9 W XIX w. w Europie wybuchły wojny napoleońskie. Konflikt między Hiszpanią a Francją spowodowała okupacja Portugalii w 1807 r. i Hiszpanii w 1808 r.; zmagania trwały do 1814 r. i zakończyły się zwycięstwem obrońców. To jednak nie był koniec sporów politycznych – trwały one aż do połowy XIX w.; spierały się ze sobą ugrupowania liberałów i konserwatystów. Moment zawirowań w Hiszpanii starały się wykorzystać kolonie zamorskie, które rozpoczęły walkę o niepodległość. W XX w. kontynuowano wojny między konserwatystami a liberałami, a kraj pogrążał się w upadku. W 1931 r. proklamowano republikę, a wkrótce wybuchła wojna domowa, którą zwyciężył generał Francisco Franco. Autorytarny władca rządził aż do 1975 r. Po jego śmierci na tron wstąpił Jan Karol I z dynastii Burbonów. Ustrój polityczny został zreformowany; ustanowiono demokratyczną konstytucję. W latach 80. XX w. Hiszpania została członkiem NATO i Unii Europejskiej. W I połowie XX w. Hiszpania była biednym krajem bez perspektyw. Sytuacja diametralnie zmieniła się po demokratyzacji. Napływ zagranicznych inwestorów, rozwój przemysłu, a przede wszystkim rozkwit turystyki spowodowały, że w II połowie XX w. należała do najszybciej rozwijających się państw Europy. Obecnie zaliczana jest do potęg światowej gospodarki. Okres od XIX w. do współczesności

10 HISTORIA Dynastia Habsburgów Panowała w latach : 1516 - 1700 Karol I Filip II

11 Dynastia Burbonów Panowała w latach : 1700 - 1808 Filip V Ludwik I Ferdynand VI

12 Karol IIFilip IV Filip III

13 Karol III Karol IV Ferdynand VII

14 Dynastia BonaparteBurbonów Józef I Ferdynand VII Izabela II

15

16 » Intrygujące ulice W XVII-wiecznym Madrycie istniały ulice o nazwach: Wyjdź jeśli możesz, Choćbyście byli przeciw i Obyś szedł w złą godzinę. Znajdowały się w pobliżu terenów młyna i ujścia wody, o które toczył się spór. » Wielkie dzwony Największy dzwon w Hiszpanii znajduje się w katedrze w Toledo (ok. 18 ton), ale od początku był pęknięty. Drugim szczyci się Pamplona; jest uruchamiany tylko na specjalne okazje. » Mysia wyspa U wybrzeży baskijskiej miejscowości Getaria jest malutka, zielona i garbata wyspa, którą zowią Myszą – El Ratón. » Kościół w skorupiakach Na galisyjskiej wyspie A Toxa (La Toja) wzniesiono kościół w całości pokryty białymi muszlami przegrzebka (vieiry). » Katedra w Segovii Najmłodsza gotycka katedra w Hiszpanii znajduje się w Segovii. Jest zarazem jedną z największych. Można ją dokładnie obejrzeć z zewnątrz, gdyż nie jest wciśnięta między inne budynki.

17 » Siedmiotonowy wieloryb Największym sukcesem łowieckim generała Franco był siedmiotonowy wieloryb. » Ziemia królików Nazwa Hiszpania pochodzi z języka fenickiego i prawdopodobnie oznacza "ziemię królików". » Wilfred Włochaty Pierwszy niezależny władca Katalonii, Wilfred Włochaty, zginął, walcząc u boku Karola Łysego. » Nazwa Alhambra Nazwa Alhambra oznacza Czerwoną Twierdzę i bierze się od rdzawego koloru jej murów, uwydatnionego zwłaszcza o zachodzie słońca. » Najstarszy jest Kadyks! Najstarszym miastem Europy Zachodniej jest prawdopodobnie Kadyks, który mógł zostać założony nawet w 1100 r. p.n.e.! » Hiszpańska inkwizycja Hiszpańska inkwizycja nie paliła czarownic, brała natomiast po lupę tych, którzy w nie wierzyli - bo przecież czary nie istnieją! » Roland Słynnego rycerza Rolanda ze średniowiecznej pieśni pokonali nie Maurowie, ale baskijscy górale.

18 HISZPAŃSKIE WYSPY

19 MAJORKA Majorka jest największą wyspą archipelagu BALEARÓW, położoną na Morzu Śródziemnym w odległości 82 km od brzegów Hiszpanii. Bez cienia przesady można określić ją jako turystyczny raj - każdy może znaleźć tu coś dla siebie: piaszczyste plaże, mniej znane oblicze wyspy: urocze wioski w dolinach Sierra de Tramuntana, klasztory na szczytach wzgórz i zapierające dech w piersiach jaskinie.

20 MINORKA Minorka to druga co do wielkości wyspa Balearów wygląda jak iskrząca turkusowymi obwódkami zielona paleta. Część północna, pofałdowana, zbudowana jest z piaskowca, między leśnymi parowami prześwitują pagórki. Część południowa, wapienna, jest bardziej płaska. Wzdłuż wybrzeża mamy kilka kurortów. W głębi wyspy wśród nieużytków i pól rzepakowych natkniemy się na porozrzucane wioski i pojedyncze białe domy, najczęściej z końca XVIII bądź początku XIX wieku.

21 Ibiza położona jest na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii i jest trzecią co do wielkości wyspą Balearów. I B I Z A

22 Gran Canaria, trzecia co do wielkości w archipelagu. Vegueta, stara dzielnica z brukowanymi ulicami i domami z czasów hiszpańskiej konkwisty miasto założono w 1478 r. na rozkaz królowej Izabeli Katolickiej.

23 Playa De Los Amadores Miejscowość wypoczynkowa na południowym wybrzeżu wyspy Gran Canaria, pomiędzy Puerto de Mogán i Puerto Rico.

24 Puerto Rico Wyspa odkryta została przez Krzysztofa Kolumba 19 listopada 1493 roku, gdy ten płynął z hiszpańską flotyllą w poszukiwaniu złota. Nazwał ją San Juan Bautista (Wyspa Świętego Jana Chrzciciela). Przebywał tam tylko kilka dni by uzupełnić zapasy żywności i wody i popłynął dalej. W rejsie brał udział Hiszpan Juan Ponce de León, który po usłyszeniu od miejscowych Indian, opowieści o bogactwie postanowił na wyspę wrócić. Zrobił to w roku 1508. W roku 1521 na północnym wybrzeżu Hiszpanie założyli swoją główną osadę, którą nazwali Puerto Rico.

25 TENERYFA Największa wyspa archipelagu wysp Kanaryjskich. Olbrzymi wulkan Pico del Teide, kt ó ry jest jednocześnie najwyżej położonym punktem w Hiszpanii, dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. W jej części p ó łnocno- zachodniej, osłoniętej przez krater, jest wilgotno, występuje tu bujna podzwrotnikowa roślinność, a także zawsze zielone winnice, podczas gdy południe pozostaje gorące, kamieniste i suche. Spośr ó d wielu wspaniałych wysp w Hiszpanii najwięcej Turyst ó w wybiera właśnie Teneryfę. Jej specyficzny klimat ze średnią temperaturą wynosząca ok. 20 stopni, piękne plaże i ciepłe morze są uznawane przez turyst ó w za najkorzystniejsze warunki do wypoczynku.

26 FUERTEVENTURA Jest to wyspa, której przeważającą część pokrywają równiny. Geograficznie wyspa składa się z dwóch półwyspów. Jandía na zachodzie i Maxorata na wschodzie są połączone przesmykiem Ismo de la Pared.

27 Madryt Madryt - stolica i najwi ę ksze miasto Hiszpanii, po ł o ż ony w ś rodkowej cz ęś ci kraju u podnó ż a Sierra de Guadarrama nad rzek ą Manzanares.

28 Sevilla Miasto ze staro ż ytnymi korzeniami, którego legendarnym za ł o ż ycielem mia ł by ć Herkules. Przez setki lat pozostawa ł a pod wp ł ywem arabskim, stanowi ą c cz ęść pa ń stwa Al Andalus, a nast ę pnie sta ł a si ę cz ęś ci ą Królestwa Kastylii. W czasach wielkiej pot ę gi kolonialnej Hiszpanii Sewilla by ł a jedynym portem obs ł uguj ą cym handel z ca ł ym ś wiatem, co spowodowa ł o jej szybki rozwój i modernizacj ę.

29 Barcelona Barcelona to miasto w północno- wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Ś ródziemnym, stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielko ś ci miasto Hiszpanii. Główny o ś rodek przemysłu i finansowy regionu. Barcelona została zało ż ona przez Fenicjan. Powstała w staro ż ytno ś ci III wieku p.n.e. jako kolonia rzymska, rozwin ę ła si ę jako jedna z najwa ż niejszych republik kupieckich w basenie Morza Ś ródziemnego. W czasie wojny domowej w Hiszpanii miasto kilkukrotnie stało si ę aren ą działa ń wojennych. Współczesna koncepcja urbanistyczna Barcelony została opracowana przez znanego teoretyka architektury Ildefonso Cerdá.

30 Alcantar Przerzucony nad Tagiem most Alcantara w Hiszpanii, to zdecydowanie najbardziej majestatyczna przeprawa Rzymian, jaką wciąż możemy oglądać. Zbudował go w latach 104-106 n.e. architekt Galiusz Juliusz Lacer. Na swym grobie położonym niedaleko budowli kazał wyryć: Zostawiłem most, który trwać będzie po wsze czasy. Nie jest to czcza przechwałka. Budowla służy po dziś dzień, choć kilka razy uszkodzono ją w trakcie różnych wojen. Most ma 194 m długości i sześć przęseł o rozpiętości od 14 do 29 metrów. Jego jezdnia wznosi się prawie 50 metrów nad korytem rzeki. Główne filary budowli mają 9 metrów grubości i zostały tak uformowane, by zniwelować napór wody. Na środku mostu wznosi się łuk triumfalny wysokości 10 m. Znajduje się na nim dedykacja dla panującego wówczas cesarza Trajana, który urodził się w Hiszpanii. Używana obecnie nazwa przeprawy pochodzi ze średniowiecza i oznacza w języku arabskim most.

31 Ávila Ávila to miasto w środkowej Hiszpanii. Największą sławę zapewniają mu mury miejskie. Zbudowane w 1090 r. przetrwały do dzisiaj. Mają trochę ponad 2,5 km długości, 12 m wysokości, 3 m grubości, 88 wież i 9 bram. Mury Ávili nie są dziełem sztuki ani wielkim wyczynem inżynierskim czy kamieniarskim. Cudem stały się dlatego, że przetrwały do naszych czasów w pierwotnym stanie. A stało się to za sprawą kryzysu. Niegdyś mury otaczały większość europejskich miast. Jednak w XVIII i XIX w. fortyfikacje, które dawniej zapewniały miastom spokojny rozwój, zaczęły ten rozwój dusić. Nastąpiło masowe wyburzanie średniowiecznych fortyfikacji, by zrobić miejsce na nowe domy, lepsze drogi, a czasami parki (np. krakowskie Planty). W Ávili do tego nie doszło, gdyż akurat wtedy weszła w okres gospodarczej stagnacji. Dzięki temu jej centrum zachowało swój średniowieczny charakter i Ávila stała się jedną z większych atrakcji Hiszpanii oraz trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe wielkie atrakcje Ávili, to romańsko- gotycka katedra i kościoły. Miasto jest też miejscem pielgrzymek związanych z kultem św. Teresy z Ávili.

32 FOOTBALL FUTBOL CLUB BARCELONA to hiszpański wielosekcyjny klub sportowy, istniejący od chwili założenia drużyny piłkarskiej. Założony w 1899 przez grupę SZWAJCARÓW, ANGLIKÓW I HISZPANÓW, z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Drużyna piłkarska należy do najbardziej utytułowanych zespołów świata w tej dyscyplinie ma na koncie: 21 Mistrzostw Hiszpanii, 25 Pucharów Króla Hiszpanii, 10 Super pucharów Hiszpanii, 4 Puchary Europy, 4 Puchary Zdobywców Pucharów 4 Puchary UEFA, 4 Super puchary Europy, 2 razy Klubowe Mistrzostwo Świata/Puchar Interkontynentalny i wiele innych trofeów.

33 Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca Katak. Opowiada się tańcem historię i gestom nie przypisuje się konkretnych znaczeń. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Jest to taniec wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składa się z kolejnych "solówek", wykonywanych przez poszczególnych tancerzy.

34 Walka z bykiem czyli corrida de toros jest jednym z symboli Hiszpanii. Korridy odbywają się najczęściej z okazji świąt czy uroczystości. Sezon korridy zazwyczaj rozpoczynają uroczystości Las Fallas. W walce uczestniczą byk tzw. Toro i profesjonalny zapaśnik - torero. Każdy matador, czyli główny zapaśnik ma swój zespół, tzw. cuadrilla. Byki tuż przed walką są przetrzymywane w ogrodzeniu. Walka z bykiem trwa z reguły 2,5 godziny i odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami.

35 Święto Ognia Fallas de Valencia lub Fiesta de Las Fallas - hiszpańskie święto o charakterze festiwalu odbywające się co roku w marcu w Walencji.

36 Wybitni Hiszpanie

37 Pablo Picasso Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

38 Francisco Goya Francisco José de Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746 w Fuendetodos, zm. 15 kwietnia 1828 w Bordeaux) - hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, wybitny portrecista i malarz scen rodzajowych.

39 Francisco Goya Parasolka (1777) Praczki (1779-80) Portret rodziny infanta don Luisa(1784) Książę i księżna Osuna z dziećmi(1788)Rodzina Karola IV (1800)

40 Portret Isabeli Porcel (1806) Alegoría Madrytu (1810) Mleczarka z Bordeaux (ok. 1827) Podpis Francisco Goi Josefa Bayeu (1795-56)

41 Antonio Banderas

42 Penélope Cruz

43 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ ! THE END ^^

44 Wykonali : Justyna Dołęga Oliwia Chmiel Adrian Plizga Marcin Mac


Pobierz ppt "Królestwo Hiszpanii po ł o ż one jest na po ł udniowym zachodzie kontynentu europejskiego i zajmuj ą c prawie 505 tys. km 2 jest trzecim, pod wzgl ę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google