Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RAK SZYJKI MACICY Etiologia, diagnostyka, leczenie i profilaktyka raka szyjki macicy w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RAK SZYJKI MACICY Etiologia, diagnostyka, leczenie i profilaktyka raka szyjki macicy w Polsce."— Zapis prezentacji:

1 RAK SZYJKI MACICY Etiologia, diagnostyka, leczenie i profilaktyka raka szyjki macicy w Polsce.

2

3

4

5

6 edukacja – zbyt niska świadomość roli profilaktyki RSM wśród kobiet i personelu medycznego, brak spójnej strategii, ograniczona rola lekarzy POZ, ginekologów i pediatrów w edukacji kobiet, brak informacji, gdzie można wykonać cytologię w ramach programu populacyjnego, finansowanego przez NFZ i jakie kroki należy podjąć po zdiagnozowaniu raka szyjki macicy edukacja – zbyt niska świadomość roli profilaktyki RSM wśród kobiet i personelu medycznego, brak spójnej strategii, ograniczona rola lekarzy POZ, ginekologów i pediatrów w edukacji kobiet, brak informacji, gdzie można wykonać cytologię w ramach programu populacyjnego, finansowanego przez NFZ i jakie kroki należy podjąć po zdiagnozowaniu raka szyjki macicy cytologia – niska zgłaszalność (tylko 27% kobiet), ograniczona dostępność, niedoskonała jakość badania cytologia – niska zgłaszalność (tylko 27% kobiet), ograniczona dostępność, niedoskonała jakość badania szczepienia – brak populacyjnego programu szczepień przeciw HPV i niska świadomość roli szczepień w zapobieganiu RSM szczepienia – brak populacyjnego programu szczepień przeciw HPV i niska świadomość roli szczepień w zapobieganiu RSM

7 rejestry – nieskuteczne monitorowanie profilaktyki RSM, brak wymiany informacji pomiędzy istniejącymi systemami gromadzenia danych, brak rejestru szczepień przeciw HPV i brak monitorowania losów kobiet z nieprawidłowymi wynikami histopatologicznymi rejestry – nieskuteczne monitorowanie profilaktyki RSM, brak wymiany informacji pomiędzy istniejącymi systemami gromadzenia danych, brak rejestru szczepień przeciw HPV i brak monitorowania losów kobiet z nieprawidłowymi wynikami histopatologicznymi finanse i organizacja systemu – nieefektywna alokacja zasobów i koordynacja działań w obrębie profilaktyki RSM, brak synergii, systemowych rozwiązań dla szczepień przeciw HPV, brak ujednoliconych standardów dla środowiska medycznego i instytucji w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i edukacji finanse i organizacja systemu – nieefektywna alokacja zasobów i koordynacja działań w obrębie profilaktyki RSM, brak synergii, systemowych rozwiązań dla szczepień przeciw HPV, brak ujednoliconych standardów dla środowiska medycznego i instytucji w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i edukacji

8 infekcja HPV - wirusem brodawczaka ludzkiego infekcja HPV - wirusem brodawczaka ludzkiego wczesne rozpoczęcie życia seksualnego wczesne rozpoczęcie życia seksualnego duża liczba partnerów seksualnych duża liczba partnerów seksualnych duża liczba porodów duża liczba porodów palenie papierosów palenie papierosów wieloletnie stosowanie tabletek hormonalnych bez uprzednich konsultacji z ginekologiem wieloletnie stosowanie tabletek hormonalnych bez uprzednich konsultacji z ginekologiem niewłaściwa dieta (np. brak antyoksydantów) niewłaściwa dieta (np. brak antyoksydantów)

9

10 Ryzyko zakażenia genitalnymi typami HPV w ciągu całego życia u osób aktywnych seksualnie wynosi około 50%, a zakażenia te są najczęstsze u młodych kobiet. Zakażenia genitalnymi typami tych wirusów wywołują rożnego typu zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. Wirus przenoszony jest drogą płciową. HPV - Wirus brodawczaka ludzkiego.

11 TYPY NISKIEGO RYZYKA TYPY WYSOKIEGO RYZYKA (ONKOGENNE) Należą tu przede wszystkim typy HPV 1 i 2 wywołujące kurzajki czy brodawki stóp w przypadku HPV 1. Jeśli chodzi o typy wirusa przenoszone drogą płciową to przede wszystkim HPV 6, 11. Są to najczęściej typy HPV 16 i 18, może prowadzić do niekontrolowanych podziałów komórkowych nabłonka szyjki macicy, co może skończyć się rakiem szyjki macicy.

12 Spośród ponad 100 typów wirusa HPV około 40 zakaża preferencyjnie błony śluzowe narządów płciowych. Spośród ponad 100 typów wirusa HPV około 40 zakaża preferencyjnie błony śluzowe narządów płciowych. Największy związek z rakiem szyjki macicy wykazuje HPV 16 oraz HPV 18, które są odpowiedzialne za ponad 70% wszystkich przypadków tego raka i większość przypadków śródnabłonkowych zmian przednowotworowych. Największy związek z rakiem szyjki macicy wykazuje HPV 16 oraz HPV 18, które są odpowiedzialne za ponad 70% wszystkich przypadków tego raka i większość przypadków śródnabłonkowych zmian przednowotworowych. Zmiany niskiego stopnia na szyjce macicy i w innych okolicach ciała: sromie, prąciu, odbycie są wywoływane nie tylko przez typy onkogenne HPV, ale w części przypadków mogą być związane z zakażeniem wirusami o niskim potencjale onkogennym, głownie HPV 6 i HPV 11. Zmiany niskiego stopnia na szyjce macicy i w innych okolicach ciała: sromie, prąciu, odbycie są wywoływane nie tylko przez typy onkogenne HPV, ale w części przypadków mogą być związane z zakażeniem wirusami o niskim potencjale onkogennym, głownie HPV 6 i HPV 11. Ponadto wirusy HPV 6 i HPV 11 są odpowiedzialne za ponad 90% przypadków brodawek płciowych i brodawek w okolicy odbytu oraz dużej części zmian brodawczakowatych w jamie ustnej. Ponadto wirusy HPV 6 i HPV 11 są odpowiedzialne za ponad 90% przypadków brodawek płciowych i brodawek w okolicy odbytu oraz dużej części zmian brodawczakowatych w jamie ustnej.

13 Infekcja HPV rozpoczyna się po kontakcie płciowym, około 80% kobiet zwalcza infekcję i nie występują u nich jakiekolwiek objawy i zmiany na szyjce macicy. Infekcja HPV rozpoczyna się po kontakcie płciowym, około 80% kobiet zwalcza infekcję i nie występują u nich jakiekolwiek objawy i zmiany na szyjce macicy. U 20% kobiet ostra infekcja przechodzi w fazę przewlekłą i w ciągu 2–4 lat rozwijają się zmiany typu CIN. U 20% kobiet ostra infekcja przechodzi w fazę przewlekłą i w ciągu 2–4 lat rozwijają się zmiany typu CIN. U 15% kobiet następuje samowyleczenie infekcji HPV wraz z regresją zmian CIN. U 15% kobiet następuje samowyleczenie infekcji HPV wraz z regresją zmian CIN. U 3–5% nieleczonych kobiet rozwija się rak szyjki macicy. U 3–5% nieleczonych kobiet rozwija się rak szyjki macicy.

14 DIAGNOSTYKA I LECZENIE

15 Objawy kliniczne raka szyjki macicy pojawiają się dość późno i wiele kobiet we wczesnych stadiach choroby nie zgłasza dolegliwości. Objawy kliniczne raka szyjki macicy pojawiają się dość późno i wiele kobiet we wczesnych stadiach choroby nie zgłasza dolegliwości. Zazwyczaj jako pierwszy sygnał nieprawidłowości pojawia się krwawienie niezwiązane z miesiączką, mogą także występować krwawienia po stosunku. Zazwyczaj jako pierwszy sygnał nieprawidłowości pojawia się krwawienie niezwiązane z miesiączką, mogą także występować krwawienia po stosunku. W następnym okresie dołączają się upławy W następnym okresie dołączają się upławy i bóle w okolicy krzyżowo- lędźwiowej lub pośladków. W bardzo zaawansowanych stadiach choroby występuje obrzęk kończyny dolnej.

16 Częstym sygnałem do podjęcia kroków diagnostycznych jest nieprawidłowy wynik cytologii pobranej z szyjki macicy, ale dopiero wynik badania histopatologicznego materiału pobranego z tarczy części pochwowej lub wyskrobin z kanału szyjki upoważnia do rozpoznania choroby nowotworowej. Częstym sygnałem do podjęcia kroków diagnostycznych jest nieprawidłowy wynik cytologii pobranej z szyjki macicy, ale dopiero wynik badania histopatologicznego materiału pobranego z tarczy części pochwowej lub wyskrobin z kanału szyjki upoważnia do rozpoznania choroby nowotworowej. Wynik histopatologiczny określa typ nowotworu, istotny do właściwego doboru metody leczenia, jednak ostateczne zakwalifikowanie do rodzaju terapii jest możliwe po określeniu stopnia klinicznego zaawansowania raka szyjki macicy. Wynik histopatologiczny określa typ nowotworu, istotny do właściwego doboru metody leczenia, jednak ostateczne zakwalifikowanie do rodzaju terapii jest możliwe po określeniu stopnia klinicznego zaawansowania raka szyjki macicy.

17 Badania zestawionego: przez pochwę i przez odbytnicę. Badania zestawionego: przez pochwę i przez odbytnicę. RTG klatki piersiowej. RTG klatki piersiowej. Urografii lub USG jamy brzusznej. Urografii lub USG jamy brzusznej. Cystoskopii, jeśli naciek obejmuje przednią ścianę pochwy. Cystoskopii, jeśli naciek obejmuje przednią ścianę pochwy. Rektoskopii, jeśli naciek obejmuje tylną ścianę pochwy. Rektoskopii, jeśli naciek obejmuje tylną ścianę pochwy. Badań biochemicznych krwi oraz morfologii. Badań biochemicznych krwi oraz morfologii.

18 Opóźniona w Polsce diagnostyka raka szyjki macicy u kobiet, wysokie koszty leczenia, problematyczne – przynajmniej Opóźniona w Polsce diagnostyka raka szyjki macicy u kobiet, wysokie koszty leczenia, problematyczne – przynajmniej w porównaniu z innymi krajami europejskimi – jego efekty, ale przede wszystkim przedwczesne zgony wielu kobiet stanowią istotną przesłankę do intensyfikacji działań profilaktycznych ograniczających występowanie i skutki choroby. w porównaniu z innymi krajami europejskimi – jego efekty, ale przede wszystkim przedwczesne zgony wielu kobiet stanowią istotną przesłankę do intensyfikacji działań profilaktycznych ograniczających występowanie i skutki choroby.

19 Leczenie chorych z rakiem szyjki macicy wymaga bardzo starannej diagnostyki zarówno histopatologicznej, jak Leczenie chorych z rakiem szyjki macicy wymaga bardzo starannej diagnostyki zarówno histopatologicznej, jak i radiologicznej oraz dużego doświadczenia zespołu leczącego. i radiologicznej oraz dużego doświadczenia zespołu leczącego. Jedynie prawidłowo zaplanowane Jedynie prawidłowo zaplanowane i właściwie oraz terminowo przeprowadzone leczenie daje szanse na dobry ostateczny wynik terapii. i właściwie oraz terminowo przeprowadzone leczenie daje szanse na dobry ostateczny wynik terapii.

20 Profilaktyka raka szyjki macicy

21 Profilaktyka raka szyjki macicy sprowadza się przede wszystkim do redukowania częstości występowania nowych zachorowań i ograniczenia roli czynników nasilających podatność na chorobę. PROFILAKTYKA PIERWOTNAWTÓRNA Działania zmierzające do wczesnego wykrywania objawów.

22 Przez wiele lat w zakresie zdrowia publicznego, w stosunku do raka szyjki macicy dominowały działania drugiego typu. Profilaktyka polegała na realizacji indywidualnych badań cytologicznych i programów badań przesiewowych, wspieranych okazjonalnymi działaniami z zakresu edukacji zdrowotnej. Przez wiele lat w zakresie zdrowia publicznego, w stosunku do raka szyjki macicy dominowały działania drugiego typu. Profilaktyka polegała na realizacji indywidualnych badań cytologicznych i programów badań przesiewowych, wspieranych okazjonalnymi działaniami z zakresu edukacji zdrowotnej. Nowy etap walki z rakiem szyjki macicy na świecie rozpoczął się wraz z wprowadzeniem szczepionki przeciw HPV (dostępnej w Europie od 2006 roku), rozpoznanym, jako niezbędny czynnik warunkujący rozwój choroby. Nowy etap walki z rakiem szyjki macicy na świecie rozpoczął się wraz z wprowadzeniem szczepionki przeciw HPV (dostępnej w Europie od 2006 roku), rozpoznanym, jako niezbędny czynnik warunkujący rozwój choroby.

23 Badania nad HPV wykazały, że większość aktywnych seksualnie kobiet zetknie się z wirusem w ciągu swego życia, a ponad 50% dziewcząt zakazi się wirusem w ciągu 48 miesięcy od rozpoczęcia życia seksualnego. Stosowanie szczepień wśród dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, daje niemal 100-proc. gwarancję, że ryzyko powstania zmian wywołanych przez typy HPV obecne w szczepionce będzie niemal całkowicie wyeliminowane. Zakażenie wirusem brodawczaka nie jest tożsame z powstaniem zmiany nowotworowej szyjki macicy czy wystąpieniem innych zmian chorobowych powodowanych przez wirusa; nie można jednak przewidzieć, które kobiety zwalczą zakażenie, zanim spowoduje ono zmiany przednowotworowe.

24 Szczepionka czterowalentna przeciw czterem najczęściej występującym typom wirusa brodawczaka Szczepionka czterowalentna przeciw czterem najczęściej występującym typom wirusa brodawczaka ludzkiego, w tym dwom z grupy onkogennej (HPV 16 i HPV 18) oraz dwóm typom tzw. niskiego ryzyka (HPV 6 i HPV 11) ludzkiego, w tym dwom z grupy onkogennej (HPV 16 i HPV 18) oraz dwóm typom tzw. niskiego ryzyka (HPV 6 i HPV 11) Została zarejestrowana we wrześniu 2006 roku w Unii Europejskiej do stosowania u dzieci w wieku 9–15 lat oraz u kobiet w wieku 16–26 lat. Została zarejestrowana we wrześniu 2006 roku w Unii Europejskiej do stosowania u dzieci w wieku 9–15 lat oraz u kobiet w wieku 16–26 lat. IMMUNOPROFILAKTYKA Nowy element profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy.

25 Są podawane domięśniowo, a więc szybko dostają się Są podawane domięśniowo, a więc szybko dostają się do naczyń krwionośnych i lokalnych węzłów chłonnych. do naczyń krwionośnych i lokalnych węzłów chłonnych. Antygen jest szeroko prezentowany układowi Antygen jest szeroko prezentowany układowi Immunologicznemu. Immunologicznemu. Wywołują dobrą odpowiedź limfocytów Th oraz limfocytów B. Wywołują dobrą odpowiedź limfocytów Th oraz limfocytów B. Dominują przeciwciała neutralizujące i specyficzne Dominują przeciwciała neutralizujące i specyficzne dla typu wirusa (możliwa jest reakcja krzyżowa dla typu wirusa (możliwa jest reakcja krzyżowa i krzyżowa neutralizacja dla bardzo podobnych i krzyżowa neutralizacja dla bardzo podobnych typów wirusa). typów wirusa).

26 Nie pozostań obojętna! Bądź Panią swojego życia ! Bądź Panią swojego życia !

27


Pobierz ppt "RAK SZYJKI MACICY Etiologia, diagnostyka, leczenie i profilaktyka raka szyjki macicy w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google