Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Eliksir młodości - witamina E

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Eliksir młodości - witamina E"— Zapis prezentacji:

1 Eliksir młodości - witamina E

2 Witamina E (tokoferol) to grupa ośmiu rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych z grupy steroli. Najbardziej rozpowszechniony jest α-tokoferol – wykazuje też największą aktywność. Witamina E nazywana bywa witaminą płodności lub młodości.

3 "W USA setki tysięcy ludzi umiera co roku z powodu chorób serca i nowotworów. Myślę, że dowody na korzystne, zmniejszające cierpienia, działanie witaminy E są niepodważalne. W dodatku witamina E jest niedroga..." - dr Jeffrey Blumberg, Uniwerytet Tufst.

4 Witamina E dodaje nam energii, witalności, urody, chroni przed bezpłodnością i szkodliwym wpływem wolnych rodników, stosowana jest również jako naturalny konserwant E 306 (zapobiega jełczeniu). Chociaż rozpuszcza się w tłuszczach, jest mniej magazynowana niż inne witaminy i bardzo łatwo ulega zniszczeniu.

5 Dzięki właściwościom rozszerzania naczyń krwionośnych i zmniejszania krzepliwości krwi witamina E przeciwdziała miażdżycy i hamuje procesy starzenia się komórek. Jej zażywanie ważne jest dla kobiet przyjmujących doustne leki antykoncepcyjne. Ta witamina podawana wraz ze związkami cynku pobudza u kobiet i mężczyzn aktywność seksualną.

6 Tokoferol, bo tak brzmi nazwa chemiczna tego związku, wykazuje szereg innych, pozytywnych oddziaływań na funkcjonowanie naszego ustroju: chroni przed przedwczesnym starzeniem się czerwonych krwinek – ciałka krwi, podobnie jak wszystkie inne komórki naszego organizmu, podlegają procesowi starzenia się. Zdarza się tak, że pod wpływem tlenu i światła proces ten przyspiesza się. Witamina E chroni erytrocyty przed zbyt szybkim niszczeniem ponieważ ułatwia im przyswajanie, niezbędnego do ich funkcjonowania, tlenu wpływa na produkcję substancji przeciwzakrzepowych, czyli takich, które chronią przed zbijaniem się krwinek w grudki. Dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania schorzeń naczyń krwionośnych obniża nawet o 40% ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy zawał

7 wpływa na polepszenie krążenia krwi, a co za tym idzie likwiduje dokuczliwe, nocne skurcze mięśni łydek ponieważ neutralizuje wolne rodniki, zaliczana jest do grupy substancji, obok witamin A i C, zapobiegających powstawaniu zmian nowotworowych uważana jest również za substancję zabezpieczającą przed rozwojem zaćmy. Do niedawna funkcję tę przypisywano jedynie witaminie A. Obecnie jednak, kiedy choroba ta została zaliczona do schorzeń wywoływanych wpływem wolnych rodników, stwierdzone zostało, że również tokoferol może skutecznie przed nią chronić pomocny okazał się również jej wpływ na dolegliwości związane z menopauzą. Przyjmowanie witaminy E często zapobiega uderzeniom gorąca, bólom czy poczuciu rozbicia i niepokoju korzystnie wpływa na cerę. Nazywana jest witaminą młodości, ponieważ polepszając ukrwienie tkanek wpływa na lepszy wygląd skóry. Jest nieoceniona w leczeniu blizn po oparzeniach gdyż przyspiesza tworzenie się nowej tkanki

8 Postarajmy sie zatem tak planować nasz jadłospis, aby był on bogaty w produkty obfitujące w  witaminę E, takie jak: ziarna zbóż zielone warzywa liściaste zielony groszek kukurydza oleje roślinne mleko masło sery jaja

9 Witamina E w kosmetyce. Witamina młodości jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce. Zewnętrzna aplikacja naturalnej witaminy E (α-tokoferol, tokotrienol) zmniejsza szorstkość skóry, spłyca zmarszczki, zwiększa nawodnienie warstwy rogowej i możliwości wiązania wody. α-tokoferol hamuje działanie enzymu kolagenazy, który niszczy kolagen, a tym samym witamina E hamuje procesy starzenia skóry. Ponadto wyłapuje wolne rodniki i wykazuje działanie podobne do emolientów, tj. wzmacnia barierę lipidową skóry.

10 Zalecane dzienne spożycie (RDA) witaminy E.
Zalecane dzienne spożycie (RDA) witaminy E wynosi 12 mg. Dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę jest wprost proporcjonalne do ilości spożywanych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzieci potrzebują jej mniej niż dorośli. Witamina E wchodzi w interakcje z witaminą K, a stosowanie ich razem zwiększa ryzyko krwotoków. Witamina E zwiększa wchłanianie witaminy A i gromadzenie jej w organizmie. Witamina E zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy, co trzeba wziąć pod uwagę stosując suplementację witaminową podczas leczenia cukrzycy i chorób serca.

11 Co wpływa na polepszenie wchłaniania:   witamina A, kompleks witamin B, witamina C, mangan, selen, fosfor, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Co wpływa na pogorszenie wchłaniania:   światło, powietrze, siarczan żelaza, mrożenie, środki przeczyszczające, estrogen, hormony tarczycy, środki antykoncepcyjne 

12 Nadmiar witaminy E Nadmiar witaminy E może prowadzić do hiperitaminozy. Po przyjęciu dużych dawek tej witaminy mogą wystąpić bóle brzucha, biegunki, wymioty, bóle głowy, uczucie nadmiernego zmęczenia, zaburzenia widzenia, zaburzenia hormonalne, zwiększenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dołączyć się mogą również niecharakterystyczne zmiany skórne, a w przypadku stosowania zewnętrznego zapalenie skóry.

13 - jeżeli nasze pożywienie zawiera zbyt mało witaminy E, tłuszcz w organizmie jełczeje. Typowe objawy to plamy starcze, tzw. kwiaty starości i przebarwienia na skórze, - jako witamina rozpuszczalna i w tłuszczach i gromadzona w tkance tłuszczowej przyjmowana przez dłuższy czas w formie syntetycznej, w dawkach większych niż 1000 mg octanu alfa-tokoferolu na dzień, u osób dorosłych, może powodować zmęczenie, bóle głowy, osłabienie mięśni i zaburzenia widzenia, - witamina E współdziała z witaminami A, C i karotenoidami, bioflawonoidami a także z selenem zmniejszając ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i powstawanie wolnych rodników. 

14 Cholesterol, żylaki, wrzody i martwica.
Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, w związku z tym najlepiej przyjmować ją wraz z lecytyną, która zwiększa jej przyswajanie. Jako rozpuszczalna w tłuszczach, a jedna jej molekuła może zabezpieczyć przed utlenianiem aż 200 nienasyconych cząsteczek kwasu tłuszczowego w Twoim organizmie. Stąd jej działanie na naczynia wieńcowe nie da się porównać z żadnym chemicznym lekiem. Tokoferol w wnika do środka cząsteczki cholesterolu LDL i blokuje proces utleniania, zapobiegając początkom wielu chorób, szczególnie choroby wieńcowej. Wg. Badań Ishwarlala Jialali z Uniwersytetu w Dallas, już po 3 miesiącach diety z obecnością 800j.m. witaminy E dziennie, zmniejsza się utlenianie cholesterolu o 40%. Dzięki stosowaniu naturalnych tokoferoli jako Vitamin E (z obecnością specjalnych białek - chelatów), masz szanse na stopniowe oczyszczanie naczyń wieńcowych z cholesterolu i zwiększanie się ich światła. 

15 Potencja seksualna, niepłodność, problemy hormonalne, menopauza.
 Witamina E jest doskonale znana z korzystnego działania na płodność i potencje seksualną. Sama nazwa toko (tokos) - potomstwo, ferre (phero) - przynosić, świadczy o jej ważnej roli w czynności reprodukcyjnej organizmu. Razem z cynkiem, witamina C, prokseroniną i fitocydami, witamina E przeciwdziała krwotokom i poronieniom. Sprzyja zdrowemu rozwojowi ciąży i płodu, zabezpieczając go przed uszkodzeniami, które z braku antyoksydantów (w tym wit. E) mogą powodować w starszym wielu niemowlęcym, przedszkolnym lub szkolnym, wiele poważnych chorób degeneracyjnych.

16 Witamina E wraz z argininą , witaminą C i cynkiem, bierze aktywny udział w procesie tworzenia spermy oraz długiej aktywności i życia plemników.  Leki hormonalne i doustne środki antykoncepcyjne często powodują wiele niepożądanych działań takich jak: przyrost masy ciała, zatrzymywanie wody (obrzęki). Wynikiem tego jest duży niedobór witaminy E, na którą w takich przypadkach jest większe zapotrzebowanie, gdyż syntetyczny estrogen może neutralizować witaminę E. 

17 Ciekawostki o witaminie E:
- właściwości antyutleniające tej witaminy są często wykorzystywane w procesie przetwarzania i produkcji olejów roślinnych, margaryny, pieczonych produktów żywnościowych, gdzie występuje jako konserwant przeciwdziałający jełczeniu tłuszczu, - naturalna witamina E powstaje tylko w roślinach. Zwierzęta nie potrafią jej wytwarzać, - oleje roślinne i oliwa tłoczone na zimno zawierają znacznie więcej witaminy E niz te produkowane przemysłowo, ponieważ proces uszlachetniania niszczy do 75% witaminy, - niedobory witaminy E w pożywieniu mogą przyspieszać procesy starzenia się ustroju, a także zwiększać ryzyko zachorowania na miażdżycę i nowotwory,

18 Trądzik młodzieńczy.  Witamina E jako zestaw tokoferoli działa przeciwzapalnie i przeciw-trądzikowo, przyspiesza gojenie się ran i redukuje blizny, nie dopuszcza do przebarwień skóry i plam. 

19 Choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatyzm, stany zapalne stawów na tle autoimmunologicznym.
Podawanie witaminy E w ilości 1,2 grama przyniosło ulgę porównywalna ze skutecznością leków przeciwzapalnych, zmniejszając ból, obrzęk i poranną sztywność stawów, jaka spotyka się u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (rzs). W przebiegu tych chorób spotyka się obniżony poziom witaminy E we krwi. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminę E dla celów ochrony przed wolnymi rodnikami i związanym z tym przewlekłym stanem zapalnym.

20 Składniki uszkadzające błonę komórkowa stawów mogą pochodzić ze szkodliwego pożywienia niezgodnego z grupą krwi - to lektyny, mogą powstać w wyniku stosowania sztucznych witamin i nieorganicznych form minerałów, w wyniku stosowania leków chemicznych, mogą to być również toksyny z grzybów i bakterii, kryształki kwasu moczowego, toksyczny wapń w formie nieorganicznej lub inne.

21 Witamina E w tabletkach do żucia
Każda tabletka zawiera 5 mg witaminy E WITAMINA E W SUPLEMENTACH NUTRILITE

22 Witamina E w kapsułkach z zarodników pszenicy.
Każda kapsułka zawiera 18mg witamy E


Pobierz ppt "Eliksir młodości - witamina E"

Podobne prezentacje


Reklamy Google